Vina drugič

ziggy

Fizikalc
8. nov 2007
1.133
2
36
Zadnjič sem doma našel Poljšakov Merlot 2006 in ga rahlo skeptičen odprl. Prijetno me je presenetil, ker drugače nisem ravno ljubitelj merlota. Svinjsko dober je!
 

SyncMaster

Pripravnik
6. sep 2007
231
0
16
kaj menite o pravkar zaključenem slovenskem festivalu vin v slonu? po mojem mnenju bi moral organizator razmisljati o menjavi lokacije, saj je obremenjenost prostora glede na obisk prevelika
 

pikanika

Pripravnik
26. nov 2007
131
0
16
Se strinjam. Festival bi morali preseliti drugam že pred tremi leti. To, da dajo večino eminentnih slovenskih vinarjev v isti prostor, je pa sploh svojevrstna bedarija. V petek so tja notri spuščali po sistemu 5 ven, 5 noter.
confused-1.gif
 

Rikolus

Fizikalc
19. jul 2007
2.304
62
48
Točno to..... pa da se redarji gredo kregat z gosti, mi je bilo tudi totalno mimo. Za tak festival, organizacija konkretno šepa....



Sem bil v petek zvečer, najprej začel s peninami.. Istenič vrhunska penina..... potem nadaljeval s štajerskimi beli vini.....ki pa kot Primorcu niso najbolj potegnila....zato sem zbežal na domač teren, kjer je bila poezija... Me pa je presenetil Merlot, pozna trgatev...od katerega vinogradnika še sporočim, ker imam vizitko v avtu
 
Nazadnje urejeno:

pikanika

Pripravnik
26. nov 2007
131
0
16
Trenutno so na degustaciji šampanjci in penine. Degustacije so načeloma takrat, ko so odprti.
Samo kolikor jaz vem, Provin ni v Dravljah, prej v Savljah oz. za Bežigradom.
 

Don_Corleone

THE GODfather
3. sep 2007
5.638
0
36
38
provino je v savljah. drugače pa prideš tja in se dogovoriš za privat degustacijo oz pač rečeš da bi par vin probal in to je to.
 

frika

Pripravnik
2. okt 2007
43
0
6
Jaz sem se pravkar vrnila iz Argentine in navdušila nas malbecom. Zadnjič opazila, da ga ima tudi tavelik Mercator v Lj, pa Leclerc gotovo. Je pa tukaj opazna razlika, če kupite malo cenejše ali malo dražje butelke. Tako da se splača dat malo več.
 

SyncMaster

Pripravnik
6. sep 2007
231
0
16
tega vina ne poznam, vem pa da sorta rabi veliko toplote in sonca, probal sem argentinski Balbi shiraz 1997 (razočaran, v Brdih imajo boljšega), sem siguren da se dobi od omenjega proizvajalca tudi malbec, poglej tudi na dvornem trgu.
 

frika

Pripravnik
2. okt 2007
43
0
6
Ja, poznam ime... Oni so tudi stacionirani tam okoli Mendoze, kot večina pridelovalcev. Sej malbeca se dobi pri nas kar nekaj različnih imen, bomo sprobali, pa še kaj poročam
wink-1.gif
 

oskar

Pripravnik
5. jan 2008
68
0
6
SyncMaster, pikec85, kaj vaju moti pri Vinskem vodiču? Kaj to pomeni: "nič prestresljivega" in "me ni prepričal"?
 

SyncMaster

Pripravnik
6. sep 2007
231
0
16
oskar: predvsem to da ni prinsel nobene svezine, da so vecinoma poznana vina, da so nekatere ocene precej, ze tako znucano povedano "pristranske", kjubtemu pa je vodič dober poiskus indeksacije situacije na trgu in upam da bo postal stalnica.
 
Nazadnje urejeno:

oskar

Pripravnik
5. jan 2008
68
0
6
OK, vina so večinoma poznana, verjetno res, vsaj tistim, ki malo bolj spremljajo sceno. Za veliko večino ljudi bi pa kaj takega težko rekel, še posebno, če malo pogledaš ostale debate na forumu. So pač vina, ki jih ta hip lahko kupiš. Meni se zdi super, da jih je nekdo poskusil in da meni ne bo treba vseh. Ker zdaj imam neko referenco.
Ocene so vredne toliko, kot je vreden avtor. Seveda so subjektivne, ne vem pa, če jim res lahko rečeš pristranske. Robert Gorjak je edini slovenski vinski strokovnjak, ki je že kdaj zares pogledal čez mejo in kjer ga tudi cenijo. Diplomiral je na vinski šoli v Londonu, je član ocenjevalne komisije na Decanter World Wine Awards, ki je verjetno eno od dveh najbolj pomembnih ocenjevanj vina v Evropi. Pa sodelavec pri World Atlas of Wine in pri kar nekaj drugih evropskih vinskih vodičih. Če sprejmeš njegove poglede na slovensko vinsko sceno, potem tudi ocene dobijo svoj smisel. Ima odlično vinsko šolo (naj bo še malo reklame: www.belvin.si), katere obisk priporočam vsakemu, ki si želi vedeti več o vinu.
Sicer pa, glede na slovenske uradne institucije je vsako vino, ki mu nalepijo oznako "vrhunsko", že tako dobro, da skoraj boljše ne more biti. Na komisji mora namreč doseči vsaj 18 od 20 točk !!!!!! Vsaka sladka ali pa kisla brozga je lahko vrhunska po tehničnih kriterijih, pa to še zdaleč ne pomeni, da je to vino res dobro. Okus je tako osebna zadeva, da ničesar ne moreš vzeti za sveto. Lahko se strinjaš ali pa tudi ne, imaš svoje mnenje, prav tako kot avtor vodiča. Enako bi bilo, če bi vodič napisalo 5 ali pa 30 ljudi, še vedno bi šlo za njihove ocene in mnenja. V tujini je na kupe vinskih vodičev, ki jih pišejo posamezniki. In prav je tako, pri nas jih je občutno premalo, ki bi si upali napisati kaj več od tega, kakšne barve je vino in po koliko sadežih diši.
Jaz menim, da je vodič odličen. Knjiga, ki jo vtakneš v žep in vzameš sabo v vinoteko.
Končno tudi nekaj, kar ti da vedeti, da ni vse odlično in vrhunsko. Nekdo, ki si je drznil dregniti v tako zelo samovšečno druščino in jim povedal, da bi si mnogi že nekaj metrov dalje od svoje vasi krepko polomili zobe.
Tule je tudi članek iz zadnje revije Vino:
http://www.revija-vino.si/vino...&Itemid=113
 

SyncMaster

Pripravnik
6. sep 2007
231
0
16
hvala za poučen post...sicer pa slovenski zavodi, ki podeljujejo ocene kvalitete opravljajo svojo nalogo korektno, zelo dobro je da se opravlja kontrola kvalitete že v vinogradu, kar je garancija da je bazična surovina, tj grozdje v vrhunski kondiciji. Res je tudi da je ta ocena le ena izmed (vendar osnovna in obvezna) Stvar ocenjevanja vina je kompleksna zadeva in vsi ki spremljamo "sceno" dobro vemo kako je s tem, nenazadnje smo se lahko preprečili kako je s tem v filmu "mondovino" kjer par opinion makerjev določa o usodi vina.
 

matix

Fizikalc
22. jul 2007
2.132
0
36
34
A mi zna kdo povedat, koliko stane steklenica vina Šipon (ledeno vino) od Čurin - Praprotnik, letnik 2004?