Velikost pnevmatik...

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Živjo!
Punca je pred nekje dvemi leti kupila rabljen avto, zraven bla dva kompleta gum... No in prvo leto na tehničnem ni bilo problema, lani pa (sem jst peljal) se pa model zapiči v gume. Pa gleda knjižico, pa gleda gume, in potem sem mu moral razlagat, kaj imam to za ene gume gor
13.gif

Meni valda nič jasno, gum pa res nisem gledal, pa še nisem bil zraven ko je kupovala avto, in kar na enkrat ima avto dva kompleta gum, ki uradno ne smeta bit na njem. Oznaka v prometni (oziroma tistem listku zraven) je 145/80r 13-75s, gume so pa 165/70r 13. Kaj to pomeni se mi tudi sanja ne (če se komu da razlagat, prosim
smile-1.gif
), tako da zdaj ne vem, kaj storiti. Ne bi rad imel še enkrat pridige na tehničnem, ali pa bohnedaj da me zavrne in potem plačaj ponovno vse skupaj... tako da me zanima, kaj se da nerest, se da spremenit to v knjižici, da bi lahko obdržala te gume na avtu (btw, je za avto sploh "dobro" imeti take gume gor?) ker kupovat dva nova kompleta ni malo denarja... (poletne so res da že proti koncu, zimske je pa dobila zraven nove.)

Hvala
smile-1.gif


Lp
Peter
 

CupraR

Majstr
21. sep 2007
5.637
145
63
Ker avto?? Model, letnik??maš v navodilih še kero dimenzijo vpisano?? Drugače ta nova dimenzija minimalno odstopa od tiste ki bi jo moral met. Razlika pr obsegu je -0,2 kar ni nič. Torej čist primerno, nažalost edino nimaš te dimenzije v homologacijskem kartončku..

Jah homologacija, problem je ker moraš met TUV za alu feltne in v tistem TUV-u more pisat da je ta dimenzije ustrezna za tvoj avto.. Dela se na LPP (če si iz LJ) oz RTI (MB), v Lj bo jah kr enih 40 eur strošek..

Kaj bi jast naredil: šel bi nekam na tehničnega kjer se ne bodo vpičili v gume oz sploh ne bi dajal homolog kartončka zravn, če pač zateži mu ga pa porineš..
Gwtto varjanta:Oz uzet tipkasrki stroj pa dopisat tole dimenzijo
grin1.gif


Smešno se mi zdi tole homologirat, ker je taka cola (13) da te policaj nikol ne bo šel j., po možnosti so na jeklenih feltnah gume, na tehničnem morš met pa tut smolo (zgleda si jo mel) da te bo j. če vse ostalo štima..
Če ne drugega se izgovarjaj da je obseg gume enak!!

Lahko preveriš:

Kalkulator obsega
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Avto je Opel Corsa 1.0 12V, 1998 letnik pomoje. V navodila še nisem pogledal, v kartončku je pa samo ta dimenzija. Feltne so navadne
grin1.gif

Vem ja, kaj za boga se mu je dalo jebat z mano, pa gor pa dol, sam k sreči me je spustil (pa je še par stvari falilo)... tako da verjetno se bom šel tako taktiko ja, pa na lpp vprašat, kako pa kaj bodo računali. Btw, moram priti z avtom, al je to samo papirologija?
p.s.: kaj pa pomenijo sploh te številke za gumo?

lp
Peter
 

CupraR

Majstr
21. sep 2007
5.637
145
63
K. bo, ne boš mogel homologirat na LPP-ju ker za jeklena platišča ni papirjev, kateri so pa pogoj za homologacijo..
Kere številke za gumo?? sedaj maš širšo gumo, z nižjim presekom, vendar je obseg enak-kar se tiče varnosti in vsega (točnost števca) je OK. Žal nimaš te dimenzije v homologaciji..

V LJ priporočam tehničnega na leskovški, za take stvari te ne bodo j.. Sam ne na LPP hodt k unim pacjentom k se gredo neko strokovnost..
Pr takem avtu res ne vidm razlog da bis e zajebval z gumami, razn to da so ok (glede letnice in profila)..
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
Od slo uvoznika za Opel rabiš potrdilo o homologiranih dimenzijah na corsi 1.0 - sigurno jih je bilo več, pa je slo uvoznik pri originalnem vpisu v tvoj kartonček škrtaril (s pametjo
grin1.gif
).

Za BMW, recimo, pa stane tako potrdilo 30 EUR...
tongue-1.gif


Potem rabiš plačati še homologacijo (več dimezij naenkrat ne bodo hoteli homologirati, razen če boš ekstremno tečen), in novi kartonček (format A4).

Vse to seveda velja, če so tvoje stare gume ustreznih dimenzij, ker majstri na LPP zahetavjo, da vidijo pred sabo dimezijo, ki jo bodo homologirali.
aplauz.gif


V glavnem, jaz bi na tvojem mestu malo razmislil o nakupu rabljenih 13'' felten (od koga, ki sicer prodaja corso) in novih gum (Eskimo S3 so poceni, pa še letos so se dorbo odrezale na testih
grin1.gif
).
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.592
290
83
www.kacnje.eu
Zapelji na kak drug tehnični pregled - najbolje takrat, ko je gneča
evil.gif

Če je avto povsem nevpadljiv, človek na pnevmatike niti pomislil ne bo.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.157
55
48
Osrednja Slovenija
Naj nekdo preveri ali napiše, ker ne verjamem da ima corsa letnik 99 145 gume no. To mora biti kakšna napaka.
Ona druga dimenzija bi znala štimat popolnoma, ta prva mi je pa sumljiva. Ne vem če je sploh katera corsa imela tako ozke gume.

Sicer pa oznake pomenijo: 145/70/13 - 145 je širina gume v mm, 70 je višina gume v % širine (torej v tem primeru 0,7*145) in 13 je premer v colah.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.157
55
48
Osrednja Slovenija
U ti bogeca - sem pogledal na kleber spletno stran, kjer priporočijo pnevmatike in kaj je ven vrglo -
145 / 80 R 13 75
165 / 70 R 13

Tile dve dimenziji. Prva je kao serijska, druga pa opcijska. Pa to ne moreš verjet. Prve skoraj ni za dobit.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.210
1.828
113
iz katerega konca si? Če si na območju LJ skoči na LPP (poleg litostroja) ter naredi homologacijo...torej rabiš imeti s sabo Homo kartonček (tisti beli) nekaj cvenka (nimam pojma koliko računaj pa na 50 EUR) ter narediš homologacijo..kar zgolj pomeni da ti po plačilu v tej knjižici piše še dovoljena dimenzija omenjenih pnevmatik (kar se mi zdi najboljša opcija, da ne boš šel menjavat 4-ih gum pa po možnosti še felten).

Za točen znesek pa enostavno pokliči njih.....verjetno niti 50 evrov ni.

Drugič naj pa punca hodi na tehničnega
evil.gif
 

CupraR

Majstr
21. sep 2007
5.637
145
63
No sedaj mu pa še povej kako nej homologira brez TUV-a od platišč..

Če bi mel tm na LPP-ju kej v glavi bi takoj vidl da obseg je ok, gume ne gleda izpod blatnikov itd in bi mu vpisal..



Vendar njih to boli k., samo da maš TUV za fletne, pa tut če maš na koncu tako dimenzijo gor k sploh ne paše (glede obsega in vsega drugega)
stupid-1.gif






Ne delat problem ki ga ni, mej te gume gor, na tehničnega pejt pač drugam oz če teži mu daj za rundo..
 
Nazadnje urejeno:

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.157
55
48
Osrednja Slovenija
Možnost je še ena (če je). Da so uni mim, je jasno, ampak npr. meni je pri R19 v originalnih papirjih pisalo 2 dimenziji oz celo 3, le tretja je bila za 14 col. Obe dimenziji na original jeklenih platiščih. Seveda naši kekci vpišejo samo eno, tisto ki je trenutno gor. Mislim da bi enako lahko vpisal drugo dimenzijo, brez da bi rabil papirje od felten itd, saj je to originalno predvidena dimenzija na originalnih platiščih. Vprašanje pa je, kaj na tisto corso lahko natakneš po navodilih proizvajalca.
 

boskosi

Fizikalc
4. sep 2007
1.423
1
38
na RTI v MB baje ne komplicirajo dosti ..... baje da če gume ravno ne gledajo ven izpod blatnikov ni problema ..... bo najbolje da jih kar pokličeš pa vprašaš
 

boskosi

Fizikalc
4. sep 2007
1.423
1
38
si res mogel imeti smolo da se mu je dalo jebat s tabo, jaz imam na R19 15-ke pa jih je preglednik tam videl in tudi pogledal dimenzijo, pa pravi:
"to pa niso ravno prave gume"
ja:"ja ka te jaz vem, take so ble gor
confused-1.gif
"
on:" ja grem pogledat dimenzije v bazo na računalnik"
jaz:"grema"
pogledama, valda sem pričakoval da niso pave, tako dimenzijo ima samo model 16V, pa pravi:
"se jaz te spustim zdaj skozi, samo da neboš policajem ki tega pravo"
jaz:"ja valda! ni blema, itak boma sam sebe v drek porino če bom kaj reko
bonk.gif
"
on:" ja se zato pa ni potrebe da bi se zajebavali"

kot so ti že svetovali, idi drugam, pa veliko sreče ...... no se najboljše bi tak blo da bi šla punca sama, še posebaj s kakim poudarjenim dekoltejem in minico
wink-1.gif
 

Matrix

lawyer
20. jul 2007
238
0
16
Ptuj
Citat:
Uporabnik boskosi pravi:
na RTI v MB baje ne komplicirajo dosti ..... baje da če gume ravno ne gledajo ven izpod blatnikov ni problema ..... bo najbolje da jih kar pokličeš pa vprašaš

RTI je po novem 10x bolj zajeban kot LPP. Začeli so komplicirat, da kar glava boli.. vsaj če naletiš na kakega old-school kontrolorja... pa še 2x dražja je homologacija.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Citat:
Uporabnik Samojed pravi:
Možnost je še ena (če je). Da so uni mim, je jasno, ampak npr. meni je pri R19 v originalnih papirjih pisalo 2 dimenziji oz celo 3, le tretja je bila za 14 col. Obe dimenziji na original jeklenih platiščih. Seveda naši kekci vpišejo samo eno, tisto ki je trenutno gor. Mislim da bi enako lahko vpisal drugo dimenzijo, brez da bi rabil papirje od felten itd, saj je to originalno predvidena dimenzija na originalnih platiščih. Vprašanje pa je, kaj na tisto corso lahko natakneš po navodilih proizvajalca.

Točno tako je... v navodilih sta obe dimenziji, bumbarji nepismeni so pa vpisal samo prvo
bonk.gif

Nič, bom šel ta teden enkrat na lpp pa vprašal, če mi jo lahko dopišejo, saj jo proizvajalec normalno dovoljuje
stupid-1.gif


p.s.: Kje točno pa se urejajo te zadeve? Verjetno ne na tisti blagajni, kjer tudi mesečne prodajajo (tudi lpp sicer)...?


lp
Peter