Vaš priljubljen Kvas

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
S04 pomoje ne bo preveč primeren, zna prehitro obupati. Nevem kako je z ostalimi kvasi, jaz sem delal barleywine z us05. Sem pa delal na priporočilo mojstrov tukaj, tristopenjski štarter. Požrl je do 1.024. OG je bil 1.113.
Nekdo tukaj je delal tudi RIS-a s tem kvasom (mislim da kalbo). Bistveno je da narediš večstopenjski štarter, da namnožiš dovolj kvasa, kateri je adaptiran na veliko sladkorja in visoko stopnjo alkohola, drugače ga preveč pocrka med fermentacijo in ti ostane previsok FG.
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Zdravo,

Eno vprašanje glede kvasa.

Trenutno ne morem dobit želenega kvasa v enem tednu za Barleywine. Ker imam namen kuhati ta teden, fermentira pa mi ravno eno pivo z istim kvasom me zanima če ga lahko enostavno uporabim.

Pretočil bi pivo v sekundarni fermentor, malenkost piva na koncu zmešal s kvasom na dnu in ga prelil v nov fermentor? Ali bo to ok ali ne?
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
če nisi dryhoppal ni panike...
Še lažje je če pivo preliješ v sekundarca, nato pa kar na to posteljico kvasa novo pivino
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
če nisi dryhoppal ni panike...
Še lažje je če pivo preliješ v sekundarca, nato pa kar na to posteljico kvasa novo pivino

Ubistvu sem delal barleywine pa ni ratal xD tko da je zdj "old ale" bolj ki ga bom dal v sod starat xD

Ne rabim pa nič izpirat in nič? tudi ostanki slada ki ostanejo niso problem verjetno?

Pa kvas ne bo nič "utrujen" glede na to da bo mogel predelat OG 1.114?? Bil je pa narejen starter 5 litrov, eno pivo 1.074 pa bo sedaj predelal, rabi pa moč še za 1.114
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
ne bo težav, sam čez zalij, pa še + je ker imaš narejen že ultra "starter", ki bo to z lahkoto požru
 

Mr_Globus

Fizikalc
1. dec 2011
235
26
28
Zanimivo, samo sklepam da moras oksigenirat pivino? Za nove paketke vem da ni treba ker imajo dovolj lipidov na zalogi
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Zanimivo, samo sklepam da moras oksigenirat pivino? Za nove paketke vem da ni treba ker imajo dovolj lipidov na zalogi

To ga je itak fajn, jaz vedno naredim starter po brewersfriend kalkulatorju pa še prezračim potem pivino fajn, tko da je kvasa več kot dovolj, ker se namnoži še direktno v batchu. Pravijo sicer da če delaš štarter da zračenje celo ni potrebno (krajša lag faza) ampak ziher je ziher, prezračiš, kvas se še namnoži malo in začne v najboljši možni kondiciji.

Dobri štarterji so res super zadeva. Meni večina kvasov poje do 1.10-1.15 ne glede na specifikacije o % koliko sladkorja predela, kalkulator večkrat reče da bo 1.018-1.017 na koncu je pa .11-.12 ;-) dober starter je ključ do tega
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
Super hvala za odgovor.

Dj sam še povej če veš kakšna je razlika med marrisoter sladom pa običnim pale ale. ker marisoterja mi je zmanjkal xD

Mnenja se krešejo. Eni pravijo da je bolj žmohten. Se pa pri bolj pestrem grain billu (če imaš še kake kristalne slade itd...to ne opazi)
Pri SMASHU b pa lahkoi bilo to opazno
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Zdravo,

Kako je z d-restom pri dolocenih ale kvasih, kjer ga proizvajalec priporoca.

A je zadeva ista kot pri lagerjih, dvignes temp. Pri 70-80% fermentacije ali se zadeva razlikuje.

Poleg tega kako je s tem pri razlicnih OG. Nekje je 80%- 0.05 tocke do kona nekje pa je 80%-0.10+ do ciljnega FG.

Barleywine delam in sem na 75% fermentacije, vre pa se na polno, ima se .014 za pofermentirat. Naj ze delam d-rest?
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
Jaz pri vseh pivih na koncu dvignem temperaturo, da pride na okrog 24 st.C. S tem pospešim d rest + kvasovke bolj veslo pomalicajo zadevo.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Pri ale pivih imaš dejansko dva tipa d-resta, takega za zmanjšanje diacetila in takega za zvečanje diacetila. Ker recimo mnogo stilov ale piv dejansko dobi z diacetilom večjo kompleksnost (na splošno velja to za več ali manj vsa angleška piva, tudi za večino močnejših ale piv oz. ale piva ki bazirajo na sladu). Večina ale fermentacij se konča s precej malo diacetila, zaradi večje tolerance pri aromatičnih profilih pa se ga še težje zazna kot pri lagerjih. Tako da pod črto zmanjševanje diacetila pri normalni fermentaciji ni potrebno za večino ale stilov, izjema bi bili bolj nevtralni stili pa še to samo tam kjer je kvas relativno "švoh" (premalo kvasa ali zelo nizke temperature fermentacije).

Če nočeš diacetila pri ale pivih ki fermentirajo na ale temperaturah se moraš dejansko držat samo pravila ki je kontra tistemu ki ustreza povečanju diacetila. Diacetil povečaš tako da ob koncu fermentacije spustiš temperaturo za 2-4C za par dni, s tem šokiraš kvas ki potem slabše pospravi diacetil in ga več ostane. Diacetil se hitro pospravi takoj po koncu primarne faze fermentacije oz. še pri aktivni fermentaciji, pri "staranju" ga gre relativno malo. Zato se tudi priporoča da se temperaturo dvigne (ali spusti) ko je kvas še aktiven, to odvisno od kvasa in stila ampak okvirno pri cca. 3/4 končane fermentacije.

Kot je pocast omenil če dvigneš temperaturo ob koncu fermentacije škodilo ne bo glede zmanševanja diacetila (kvečjemu obratno), povečaš pa presnovo kvasa in pa delno pohitriš proces staranja. Tak postopek je ok za recimo ameriške stile piva, za angleške pa spet odvisno kaj želiš in predvsem kakšen kvas uporabiš.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Mr_Globus

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Pozdravljeni,
pred tremi tedni sem naredil pivo, gre za session pale ale OG 1.042. Pitchal sem MJ M36. Nato sem naslednji teden naredil enako pivo. In prvo pivo pretocil v sekundarca, svežo pivino pa zlil na kvasno posteljico piva, ki sem ga pretočil. Danes, po 3 tednih sem zelel flasirati. Pomeril sem FG, ki je pri obeh pivih 1.020. Mash je bil na 72 °C, sparge voda na 80 °C. Ponavadi nisem imel problemov z FG. Vedno je koncalo blizu kalkulatorja. Temperatura prostora, kjer poteka fermentacija je okrog 15 °C. Vendar se je na tako temp spustilo sele v zadnjih dneh, ko bi se fermentacija že morala zakljuciti. Danes sem dvignil temp v prostoru in imam namen pocakati nekaj dni. Zanima me kako naj to flasiram, ce bo FG ostal visok? Ali lahko dobim bombe ter kaj se lahko zgodi s flasami, ce bi bil conditioning na visji temp? Hvala!
 

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
A ni to ful previsok mash temp?
Verjetno ti dvig temperature ne bo veliko pomagal, imaš pač toliko več kompleksnih sladkorjev. Flaširaš normalno kot vsako pivo.

Okus ti je dober?
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Mash je namenoma visok, da ostane vec telesa. Kot sem napisal, sem tako ze delal in je bilo pivo super. Tudi ta je odličen na okus. Brewers friend pravi, da bi se moralo koncat pri 1.010.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Kakšen je bil pa grainbill? Z malce več karamele in drozganjem na 72C ter uporabo "pravega" kvasa je čisto možno da je FG okoli 1.020 ker je veliko sladkorja, ki ga kvas ne more prebavit.

Kalkulatorji oz. programi za recepte zelo težko prilagodijo FG glede na temperaturo drozganja, sploh pri ekstremih, tako da jih ne jemat za verodostojne. Presnova kompleksnih sladkorjev je povečini funkcija kvasa, točnih podatkov kako se obnaša kakšen kvas pri določenem deležu nefermentabilnih sladkorjev pa ni nikjer. Imaš kvas ki niti fermentabilnih sladkorjev ne požre do konca in imaš kvas ki požre določene kompleksne sladkorje, pa imaš tudi kvas ki požre vse "nefermentabilne" (tak kvas se imenuje "divji" in večinoma pri fermentacijah ni željen). V tvojem primeru je najbrž kvas nekaj srednjega, s kakšnim "belgijcem" bi znalo it nižje, s kakšnim angležem pa še višje.
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Session Pale ale grainbill:
PaleAle 95.6 %
Biscuit 1.5%
Carahell 1.5 %
Cara20 1.5%

Torej menis, da je to normalno, da je ta kvas pustil tak FG pri tem graimbillu? Sicer me ne moti, da je tako visok, sem bil pa mocno presenecen.