Vaš priljubljen Kvas

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Pa ko si prejšnjič drozgal na 72°C ti je uspel pojest do predvidenih 1010?

Meni je ravno ta liberty bell pustil določeno sladkobo, pa čeprav sem drozgal maris otter na 65°C ...
Po mojem si mu ti dal še 5x lepše pogoje za body :)
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
No, tega pa nisem omenil, da sem prej uporabljal drug kvas. Ampak ja, kadar sem uporabil, npr. US05 ali M44, je vedno pozrl dol do 1.010. Torej zdaj vem kateri kvas uporabiti za sweet stout :D
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Včeraj sem dvignil temperaturo danes pa pivo ponovno fermentira. Ocitno mora M36 imeti malenkost visjo temperaturo. Upam, da bo v rem tednu fermentacija končana.
 

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Kolk imaš pa headspace-a?
Pomeri čez en teden še enkrat, če je uspel kaj pojesti.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
No, tega pa nisem omenil, da sem prej uporabljal drug kvas. Ampak ja, kadar sem uporabil, npr. US05 ali M44, je vedno pozrl dol do 1.010. Torej zdaj vem kateri kvas uporabiti za sweet stout :D
Priporočam Lallemand London ESB...pusti lep karakter, in vedno poje do 1.020, pa magari če drozgaš na 65C :)
 

daslimfish

Pripravnik
7. dec 2018
51
4
8
Zanima me če lahko uporabim tekoči kvas (WLP067) ki je par tedniv čez rok, če naredim starter?
 

jankramberger

Zelenc'
28. sep 2019
16
2
3
Pozdravljeni, zanima me kako bi lahko tekoči kvas tako namnožil (npr. WLP066, WLP067....), da bi ga lahko uporabil večkrat, ker ga iz fermentorja nebi rad pobiral, saj je pivo močno suho hmeljano. Razmišljal sem o tem da bi z enim paketom "pure pitch paket" naredil starter (2l vode, 200g DME) in to razdelil na cca 5 delov in potem ponovno naredil starter 3 dni pred kuhanjem piva. Bi tako bilo OK za 22 litrov pivine OG med 1.06 in 1.07?
hvala za odgovor in lep pozdrav.
 
Nazadnje urejeno:

Majkumilu

Pripravnik
14. maj 2018
41
5
8
Zdravo...Mene pa zanima kako veš koliko jen končno število celic po tem, ko narediš yeast starter? obstaja kakšen kalkulator?
npr. da narediš pivino 1.040 OG in dodaš tekoči kvas z določenim številom celic. Koliko je končno število celic v starterju?
 

varilec

Pripravnik
14. nov 2017
57
14
8
Odgovor za oba prejšnja vprašanja:
1. Točno tako jaz naredim, ko dobim kak nov tekoči kvas, za katerega vem, da vedno ne bo na voljo.. Starter 2L iz 200g DME, za kake dva dni na stirplate, malo cold crasha (da se znebim odvečnega alkohola), pretočim v nekaj sčiščenih kozarcev "za marmelado" in v hladilnik. Potem po potrebi iz tega dalje packam nove starterje za fermentacijo, kolikor pač rabim.

2. meni že od nekdaj super služi tale kalkulator: https://www.brewersfriend.com/yeast-pitch-rate-and-starter-calculator/

če združim odgovor na oba vprašanja.. recimo da dobim nek Wyeast 1xxx kvas, ki bi ga želel več uporabljati. Preko kalkulatorja s pomočjo datuma proizvodnje ocenim "viability" (ne vem kako se viability reče po slovensko, je pa to odstotek živih celic).. Recimo da je star dobra 2 meseca in je njegov viability 50% .. to je nekje 50 mrd celic. Naredim 2L starter z 200 DME kar ustreza OG 1.035, postavim na stirplate in za par dni pozabim. Ko je konec, mi kalkulator pravi, da je končni rezultat dobrih 300 mrd celic.

Na koncu imam torej 2L starterja z dobre 300mrd celic in datumom proizvodnje "danes". Navadno dam to v hladilnik še za par dni, da se vse skupaj posede in sčisti in zgoraj "pivo" odtočim, preostanek zmešam in napolnim kake 3 (obvezno seveda očiščene/prekuhane/kakorkoli sterilne) male kozarčke od marmelade (cca 1,5dcl vsak). Tako imam recimo da 3 kozarčke s po cca 100 mrd celic, ki grejo lepo v hladilnik do uporabe. To je seveda ful poenostavljeno - seveda te celice hitreje crkujejo, ker je okoli njih alkohol, tudi coldcrash jih verjetno nekaj pobije, ampak če greš računati starter iz 80mrd celic ali pa 100mrd, se pri 2L 1.035 pivine na koncu ne pozna prav velika razlika..

Skratka od tu dalje pa spet po istem kopitu - računam kar enako, saj vem datum "proizvodnje", torej kdaj sem prvi starter naredil, vem tudi da je v vsakem kozarčku tisti dan bilo cca 100 mrd celic (kolikor jih je tudi v packu tekočega kvasa na dan proizvodnje)... Ampak še enkrat poudarjam, preden se kdo, bolj znanstveno podkovan na to obesi - to je res poenostavljen postopek. Jaz ga uporabljam, ker mi čisto OK služi, nisem še uničil batcha s kakim underpitchanjem po tem postopku množenja kvasa... Torej par dni preden imam kuhanje po tem kalkulatorju spet izračunam kakšen starter rabim, če delam večji batch naredim tudi v 2 korakih (navadno prvo 1L, nato 2L) in kasneje to pač pitcham..
 
  • Všeč mi je
Reactions: jankramberger