Varjenje

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.577
283
113
A mi lahko kdo malo razlozi glede varjenja. Ker imam sam veckrat kaksne manjse domace projekte, sem razmisljal da bi si nabavil eno masino za varjenje. In kot po naklucju jih bojo mel ta teden v lidlu. A je to dovolj za domaco uporabo? Svasal bi bolj pohištvene profile.

A je mozno da je vse v enem - da svasa zelezo in aluminij? Ker ubistvu imam raje aluminij in bi imel tega vec...
 

Sonny_Chiba

Majstr
3. dec 2011
1.553
-249
83
Hmm, tisti v lidlu je Max 80A, načeloma bi mogel vleč Jadran 2,5 elektrode, kar je dovolj za pohištvene profile samo vprašanje koliko časa.

Seveda obstajajo kombinirani aparati, samo cena je pa uff....., poleg tega je aluminij precej zahteven za varjenje.
 

Jeri

Fizikalc
2. sep 2007
580
171
43
40
Samo v info. Aluminij ni tako simpl varit. Moraš bit kar mojster in vedet kako variti, kateri material imaš v rokah (več vrst aluminija) in kateri varilni material dodajat pri varjenju.
Smo meli nedolgo tega izobraževanje glede samega materiala aluminija in varjenja aluminija in res ni tako preprosto kot varjenje navadnega jekla in varjenje nerjavega jekla.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.577
283
113
hehe... zanč sm bil pri enmu mojstru k mi je alu švasal... pa ni blo vidit tok težko... tisto žico je zraven držal in jo varil z pištolo... pa tak mejhn aparat tam na steni...

mah, železa res ne uporabljam rad, ker je težak in rjavi... alu bi mi res bolj pasal...
 
  • Všeč mi je
Reactions: jurga

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.269
1.941
113
hehe... zanč sm bil pri enmu mojstru k mi je alu švasal... pa ni blo vidit tok težko... tisto žico je zraven držal in jo varil z pištolo... pa tak mejhn aparat tam na steni...

mah, železa res ne uporabljam rad, ker je težak in rjavi... alu bi mi res bolj pasal...


Pozabi na varjenje aluminija, to je cela znanost. To še dobri varilci ne znajo, kje pa nek amater
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.577
283
113
govorim o varjenju alu pohistvenih cevi... nebi glih blokov motorjev varil...
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
sej gledat nekoga, ki zna, res ni videti težko. Ko pa nekdo sam poizkusi, se pa na alterju odpre nova tema, kako je vse drugo slabo, samo "domači mojster" ne....:evil:
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.577
283
113
hehe, sami pesimisti!

ce bi tko razmisljali, nebi nikamor prisli... treba je probat, pa se kej novega naucit! :)

ja sej pocasi opuscam... sam zoprno mi je za vsako malenkost hodit do mojstrov, k vem da se jim ne ljubi ukvarjat z mojimi prckarijami...
 

Jeri

Fizikalc
2. sep 2007
580
171
43
40
Probi kupit raje TIG aparat, pa vari potem nerjavo jeklo. Boš bolje naredil. Je bolj preprosto.

Aluminij raje opusti.
 

Oktopusy

Fizikalc
3. apr 2011
1.678
42
48
hehe, sami pesimisti!

ce bi tko razmisljali, nebi nikamor prisli... treba je probat, pa se kej novega naucit! :)

ja sej pocasi opuscam... sam zoprno mi je za vsako malenkost hodit do mojstrov, k vem da se jim ne ljubi ukvarjat z mojimi prckarijami...
Ne, realisti. Glede na take kakršne ven mečeš pojdi raje bureke prodajat.
Kaj misliš, da se hodi na par dnevne tečaje varjenja, kar za brez veze(pa če tudi pohištvenega profila)
To ste mi vsi neki specialci: vodovodarji, električarji, avtomehaniki, varilci vse v enem:bonk:
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.835
2.089
113
Back on topic, ali je ta varilni aparat iz lidla za kako rabo, res amatersko, časih kakšen železni profil zavarit (profili so načeloma ne več kot 3mm debele stene) ?
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Back on topic, ali je ta varilni aparat iz lidla za kako rabo, res amatersko, časih kakšen železni profil zavarit (profili so načeloma ne več kot 3mm debele stene) ?
Jaz imam enega za manj kot sto evrov iz Bauhausa pa dela že kakšnih deset let čisto dobro.

Variš res lahko največ z 2.5mm elektrodami, ker 3 in več praktično ne potegne.

Pa ene 20 minut dela potem se pa vključi varovalka za pregretje in moraš eno uro počakat, da se aparat shladi.

Za manjše stvari občasno varit bo več kot dober.

Pa ne pozabi prej obvezno kupit, zaščitne maske za oči in obraz, najboljša je tista avtomatska, ki sama zatemni steklo.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Back on topic, ali je ta varilni aparat iz lidla za kako rabo, res amatersko, časih kakšen železni profil zavarit (profili so načeloma ne več kot 3mm debele stene) ?
Ja... verjetno bo vredu. Če pa zvari ne bodo vredu, moraš pa prvo v varilcu poiskati krivca. Je pač še en kup drugih pogojev, da bo zvar vredu. Ali drugače povedano, lahko imaš tudi vrhunski varilni aparat, pa bodo zvari lahko enako slabi , kot z varilnim aparatom iz Lidla. Sicer pa, vaja dela mojstra. Torej, kupi, pa začni "švasat", tukaj se varjenja ne boš naučil.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.835
2.089
113
Verjetno ni težje kot cinjenje? :)

Drugače pa zanimivo, Lidl SLO ga ima za 99€, Lidl Italia pa za 89€.. Ker sem ravno ob meji, je teh 10€ prihranka interesantnih.
 

Sonny_Chiba

Majstr
3. dec 2011
1.553
-249
83
Ja... verjetno bo vredu. Če pa zvari ne bodo vredu, moraš pa prvo v varilcu poiskati krivca. Je pač še en kup drugih pogojev, da bo zvar vredu. Ali drugače povedano, lahko imaš tudi vrhunski varilni aparat, pa bodo zvari lahko enako slabi , kot z varilnim aparatom iz Lidla. Sicer pa, vaja dela mojstra. Torej, kupi, pa začni "švasat", tukaj se varjenja ne boš naučil.

Končno en pameten post:)

Dodal bi še da je fino, če imaš koga da ti malo pokaže.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
hehe... zanč sm bil pri enmu mojstru k mi je alu švasal... pa ni blo vidit tok težko... tisto žico je zraven držal in jo varil z pištolo... pa tak mejhn aparat tam na steni...

mah, železa res ne uporabljam rad, ker je težak in rjavi... alu bi mi res bolj pasal...
Dej ti najprej ubod en Varstroj na bolhi pa probi en okvir zašvasat z jadran s, potem pa šele sanjaj, kako boš aluminij varil. Zgleda ful simpl ja.....če znaš.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Obločno varjenje (varjenje z elektrodami) je po eni strani najbolj zahtevno ker zahteva od človeka prave gibe in fino motoriko, pa kombinacij materialov in elektrod je en kup, po drugi strani je najbolj "idiotproof". Prvi del se da rešit z malo/mnogo vaje, ampak na koncu če imaš zanič aparat te mine že po par minutah da bi se sploh učil. Okoli elektrod, tipov zvara ipd. je cela znanost ampak to nobeni domači "švasmajstri" (tisti ki jeseniški Jadran pojmujejo za hi-tech elektrode in najboljšo stvar kar so jo držai v rokah) ne obvladajo in pridemo do tretje točke da če uspeš nekaj zavarit je to to in nimaš kaj komplicirat za tako ceno ker ponavadi vsaka elektroda prime na vse (tudi na rjo, mastno, pocinkano, pobarvano ipd. površino).

Če znaš zvarit dva profila železa skupaj tako da zgleda var kot enoten in lep je danes dokaj enostavno varit tudi aluminij, je treba nekaj privajanja ker je pač material drugačen pa tudi sam postopek je malo različen v tehniki. Mora pa bit prav aluminij (ker obstaja en kup vrst aluminija in litin), mora bit DC (inverter) švasaparat in in pa elektrode so jasno namenske za aluminij.