Varjenje

I

Izbrisan uporabnik #9334

Saj sem tudi jaz že parkrat takole pogorel, pa mi nič ni :p .
Ja, usnjeni predpasnik je za zaščito mandolin. Jaz ga nisem nikoli nosil, mandoline mi pa tudi niso pogorele.

Zdej grem pa še malo nazaj na šiht ..
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Zaščitna obleka ni namenjena samo iskram, ampak tudi/predvsem UV svetlobi. Tako kot ti zapeče oči če gledaš oblok ti tudi kožo, sploh na rokah če nimaš rokavic pa tudi po vratu lahko hitro dobiš rdeče fleke in celo mehurje potem. Če ne zaradi drugega, UV svetloba (opekline) lahko povzroči raka na koži, tako da ima pri daljšem delu smisel bit zadelan od glave do vratu (torekj poleg rokavic, kombinezona tudi zaščita za vrat [v kolikor ni maska taka da pokrije celega področja]).
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash in godfather
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ti si čisto preveč resen ...

Jest sem vedno tako umazan, da fotoni prav težko pridejo skozi. Če si kvaliteten šlosar, je tako tudi prav. :valjamse:
Moja vedno nekaj nabija okoli tega pa tako, jaz pa pravim, da grem zgolj ob farbo. Pa bi župnika vzela namesto šlosarja :p
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Usnjen predpasnik je zakon, ker imaš drugače po (delovni) obleki vse polno luknjic od isker. Sem si pa tudi jaz že zakuril delavske hlače s kotno brusilko, ker nisem bil pozoren.

Ne vem kako je zdaj, ampak včasih profesionalni varilci niso imeli zavezanih čevljev, ker ga je v primeru, da mu je not padlo kaj žarečega, lahko na hitro brcnil z noge.
 

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
če je varilni aparat prav nastavljen in obdelovalna površina pravilno pripravljena ne sme preveč špricat okoli.. jaz varim v strojnem kombinezonu, rokavicah in v delovnih čevljih.. dobro je če so hlačnice čez čevelj, da res ne pade kaj v čevelj, rokavice naj bodo kvalitetne, maska pa še bolj.. na varovalni opremi se ne varčuje, če hočeš delati tako kot je treba. usnjenega predpasnika zaenkrat ne pogrešam pa nisem tisti tip človeka kateri 1x na 3 mesce en var potegne..
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
+ še to bi dodal da poleg maske je pametno imet spodaj vedno še navadna zaščitna očala, sploh če delaš z elektrodami ki imajo velko žlindre. Ker masko imaš dokler delaš var, potem vizir dvigneš da pogledaš boljše kaj si naredil (skozi masko se kljub "odtemnitvi" ne vidi nič uporabnega), vmes ti pa vročo žlidro frcne v oči. Seveda je prej pametno potolči po varu da razbiješ napetost, to je osnova da ne strelja naokoli.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

... Hja, ... pridite k meni, bote lahko švasali kolikor vam srčece poželi. Pa ni tako hudo. :D
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Lej, Utisevalec , varjenje je - torej ni čisto enostavno. Malce ga moraš imeti rad.
To je tako kot kmet, ki mu ni problem stopiti v drek. Če ti je pa to problem - potem pa raje ne biti kmet :fredi:
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Še ena, precej dobra ... šlosarska :D.
Alpos v Šentjurju, ga ni več ker so ga mrhovinarji uničili, torej je imel cevarno, kjer so se delale cevi za ... pač cevi. Kvadratne in okrogle. Imel je svojo "industrijsko prodajalno", kjer so ti na mero narezali cevi sicer pod klaso, toda za doma čudovito. Če si rabil cev dolgo 5.600 mm dolgo, ti jo je odrezal na mero in zaračunal čisto vago. Tistih 400 mm je vrgel v kontejner.

Prišel sem okoli 15 minut pred drugo (13:45), ravnokar so se šli menjavat - popoldanska izmena pač. In je prišel fant, 90 kil velik, blond, urejen in v čisto novem ibercugu :D . Očitno popolnoma nov. Bilo je poleti in vroče :p.

Odreže prvi kos ... pa se obriše preko lica. Odreže drugi kos in se spet obriše preko obraza :valjamse: , v roku 3/4 minute je bil tak kot aborigin iz avstralije :valjamse::valjamse::valjamse::valjamse:

Prizor za v anale.
 
  • Haha
Reactions: tony

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Usnjen predpasnik je zakon, ker imaš drugače po (delovni) obleki vse polno luknjic od isker. Sem si pa tudi jaz že zakuril delavske hlače s kotno brusilko, ker nisem bil pozoren.

Ne vem kako je zdaj, ampak včasih profesionalni varilci niso imeli zavezanih čevljev, ker ga je v primeru, da mu je not padlo kaj žarečega, lahko na hitro brcnil z noge.


e dej dej , šuh mora biti obvezno zavezan zato so pa se in se še sedaj uporabljajo ustnjene zaščitne gamse da ti ne pade nič not
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
hehe... zanč sm bil pri enmu mojstru k mi je alu švasal... pa ni blo vidit tok težko... tisto žico je zraven držal in jo varil z pištolo... pa tak mejhn aparat tam na steni...

mah, železa res ne uporabljam rad, ker je težak in rjavi... alu bi mi res bolj pasal...
drugo je gledat drugo je varit pa še opečen si lahko pri alumuniju pa ne tisti ki švasa ampak tisti ki ti mora kaj držat če nima zaščitne maske kot varilec -kupi mašin -če nisi preveč daleč od mene te naučim varit
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Demz imaš ti to kakšno delavnico in če je mogoče kje v lj ali okolici? Ko bom imel mičken več časa bi bil hvaležen če bi mi kak mojster odstopil malo svojega časa in prostora v delavnici samo da se probam naučiti variti. Mogoče na kakšnih odrezkih iz delavnice.

Trenutno zaradi šihta ne morem reči kdaj, ampak ko bo čas, če ima kdo voljo da mi pokaže kako se to dela, bom hvaležen.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.088
2.188
113
v lokalni ostariji
Zaščitna oprema ni za brezzveze. Demz me spominja na razne delavce ki nočejo nositi čelade na gradbišču. Težka je pa še vroče je spodaj a ne. Potem pa kamen pade na glavo (ali kaj drugega malga ) pa je jok
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ne me tako dobesedno jemati, prosim. Pravim namreč, da če se nočeš umazati, potem šlosarija pač ni zate.
Seveda se strinjaš s tem.

Da je pa pri delu treba varovati - tako okolico, še najbolj pa samega sebe, - pa menda ni potrebno posebno izpostavljati, kajne.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Aja, sedaj vidim ... Slycer ,
Torej nisem iz Lj, ampak 80 km vzhodno. Vseeno lahko prideš in poizkusimo - rade volje. Ampak, še enkrat, varjenje je samo ena operacija pri obdelavah. Sicer zelo pomembna, toda tudi vse druge so zelo pomembne. Če eno vmes zayebeš, lahko vržeš komad v smeti.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Ne me tako dobesedno jemati, prosim. Pravim namreč, da če se nočeš umazati, potem šlosarija pač ni zate.
Seveda se strinjaš s tem.

Da je pa pri delu treba varovati - tako okolico, še najbolj pa samega sebe, - pa menda ni potrebno posebno izpostavljati, kajne.
Umazanija pri varjenju je še najmanjši problem.
Jih je kar nekaj, ki so imeli "življensko" željo variti, potem so pa po prvih poizkusih to željo izbrisali. ;)
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.754
5.380
113
Zakaj? Jih je odvrnila tvoja prisotnost? Si jim zamoril pričakovanja? Kaj tretjega?