Varjenje

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.352
8.716
113
Pa da bom konkreten. Tist z Lidla bo že ok za kak zvar potegnit, sam ko se pa loiš projekta, ti pa hitro metanje ven zaradi pregretja in čakanje začne presedat. Sam sem kupil Varstroj 135/145 in šiba lohk tud cel dan 2,5 elektrode. Se je pa tud men zdel simpl, pa sem lepo padel na realna tla. No zdej počas ratuje simpl, po parih projektih.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.756
113
pri taščici
Že nekajkrat probal pri sorodniku z elektrodami in plinom, pa mi nobena tehnika ne sede.
Pred kratkim so varili otroci v OŠ. Praktično najbolje je varila ena punca. Zgleda ima mal to je za to početje.
 

mk20

Pripravnik
10. okt 2007
86
4
8
A obstaja kak tečaj varjenja za začetnike? Za domačo uporabo, ne za profi zadeve.
 

Oktopusy

Fizikalc
3. apr 2011
1.678
42
48
Seveda obstaja. Toda za domače varjenje železa, železnih konstrukcij bo dovolj par urni "tečaj" nekega domačega mojstra, znanca, ki to obvlada, da ti pove in pokaže nekaj trikov potem pa samo vaja, vaja, vaja...
Pa če je le možno proč od elektrod. Dobit nekje nek CO2 aparat (lahko tudi rabljen) s katerim je 100x lažje kot z elektrodami, res pa je to malo večji strošek.
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Tile nastavki znajo pridet zelo prav: spodaj desno.

Pa če imaš možnost si nabavi železno ploščo (odvisno od potrebe), recimo 80x100 cm, debeline cca. 8mm na kateri je najbolj enostavno delat.

Kar se učenja varjenja tiče; prosi nekoga naj ti pokaže, potem pa poišči nekaj starega železja (kotnike, konce pohištvenih cevi itd.) in treniraj.
 

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
Za teh 100e katerih si mislil dat v lidlu rajši kupi rabljen co2 ter jeklenko. V štartu je nekaj razlike, vendar se razlika kmalu pokrije saj polnjena žica ni ravno poceni..

Varjenje aluminija je pa žal znanstvena fantastika, če ti še osnove niso jasne.. TIG aparata za 100eur žal ni, drugače bi vsi aluminij varili :)

Kotnike si pa le nabavi.. Tudi kake varilne klešče pridejo prav..

Kar se tiče pa železne plošče.. tako kot je napisal patriot.. Kupi plato, uporabna je tudi z luknjami, da lahko gor kej pritrdiš, za začetek si pa zvariš ogrodje na katero boš ploščo fiksiral.. Voila, imaš varilno mizo na kateri je varjenje res zabava.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.023
113
Ja... verjetno bo vredu. Če pa zvari ne bodo vredu, moraš pa prvo v varilcu poiskati krivca. Je pač še en kup drugih pogojev, da bo zvar vredu. Ali drugače povedano, lahko imaš tudi vrhunski varilni aparat, pa bodo zvari lahko enako slabi , kot z varilnim aparatom iz Lidla. Sicer pa, vaja dela mojstra. Torej, kupi, pa začni "švasat", tukaj se varjenja ne boš naučil.

V glavnem sem nabavil tega iz Lidla in dela OK. Začuda ni crknil tudi po eni uri varjenja s par minutnimi presledki vmes (kar zamenajš elektrodo, popraviš profile itd.. Ne vem, meni se zdi kar OK, za hobi delo OK, drugo pa limitira teh 80A (kar pa ne vem kje bi koristil več kot to). Ne vem niti kaj bi treniral kaj posebnega, če zna človek cinit, potem je varjenje lažje.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
80A je komaj dovolj za 2.5 elektrode oz pri specialnih tipih in če hočeš malo razliva vara v material je še to premalo. Tako da ti ostanejo tiste 2.0 in manj elektrode ki pa sploh niso pogoste oz. jih za večino specialnih tipov ali ne dobiš ali pa težko dobiš. Pa z 2mm palčkami lahko variš samo kakšne pohištvene cevi, armaturno železo, ograjo iz manjših profilov ... karkoli večjega no-go oz. moraš res potem na 1 min varjenja vzet še 1x toliko dolg odmor da zamenjaš elektrode.

Glede zahtevnosti varjenja ali pa lotanja odvisno kaj delaš (če se pod lotanje šteje mehko lotanje bakrenih cevi potem to ni ravno referenca, nasplošno pa je lotanja mehko/trdo v metalurgiji bolj enostavno od varjenja). Pri varjenju moraš palčko vozit mm +- nad površino kar je precej težko motorično delo. Če odmik ni konstanten dobiš globinsko neustrezen var (verjemi da 90% domačih majstrov naredi vsaj to napako). Poleg same oddaljenosti moraš pazit da imaš ustrezno konstantno gibanje in usmerjenost "toka", to sploh ni enostavno. Skratka že sama fina motorika je precej zahtevna in če nimaš "kirurške roke" ne boš nikoli dober varilec (to ne pomeni da ne moreš varit, samo vari bodo daleč od odličnega pa tudi časa vzame precej več). Problem je da večina takih neprofi zvarov drži oz. je ustreznih za to za kar se jih rabi, kar pa ne pomeni da so kvalitetni/lepi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: lanos

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.023
113
80A je komaj dovolj za 2.5 elektrode oz pri specialnih tipih in če hočeš malo razliva vara v material je še to premalo. Tako da ti ostanejo tiste 2.0 in manj elektrode ki pa sploh niso pogoste oz. jih za večino specialnih tipov ali ne dobiš ali pa težko dobiš. Pa z 2mm palčkami lahko variš samo kakšne pohištvene cevi, armaturno železo, ograjo iz manjših profilov ... karkoli večjega no-go oz. moraš res potem na 1 min varjenja vzet še 1x toliko dolg odmor da zamenjaš elektrode.

Glede zahtevnosti varjenja ali pa lotanja odvisno kaj delaš (če se pod lotanje šteje mehko lotanje bakrenih cevi potem to ni ravno referenca, nasplošno pa je lotanja mehko/trdo v metalurgiji bolj enostavno od varjenja). Pri varjenju moraš palčko vozit mm +- nad površino kar je precej težko motorično delo. Če odmik ni konstanten dobiš globinsko neustrezen var (verjemi da 90% domačih majstrov naredi vsaj to napako). Poleg same oddaljenosti moraš pazit da imaš ustrezno konstantno gibanje in usmerjenost "toka", to sploh ni enostavno. Skratka že sama fina motorika je precej zahtevna in če nimaš "kirurške roke" ne boš nikoli dober varilec (to ne pomeni da ne moreš varit, samo vari bodo daleč od odličnega pa tudi časa vzame precej več). Problem je da večina takih neprofi zvarov drži oz. je ustreznih za to za kar se jih rabi, kar pa ne pomeni da so kvalitetni/lepi.

Hvala za razlago. Čeprav večjih apetitov po varjenju nimam zaenkrat, zato mi je tole OK. Če bodo ali pa ko bodo, potem pa pač kaj boljšega/močnejšega, zenkrat pa mi ni za dajat 300€++++ za nekaj kar v resnici ne potrebujem, kot sem že v prvo napisal. Drugače se mi pa tudi varjenje ne zdi nič posebnega, mi je težje cinjenje mikro kontaktov in SMD komponent.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Jah, cinjenje po mikro vezjih/SMD je itak specialna stvar. To tudi spada v kategorijo fine motorike, ki jo ni vsak zmožen. Je pa res da pri cinjenju takih stvari zajeb pomeni uničenje "materiala" pri švasanju imaš pa vedno opcijo fleksarce in ponovitve vaje, če narediš po nesreči luknjo pa malo navariš zraven!:D
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

... ali pa mimogrede sežgeš material in ti zraven vara poči. Niti po bogu ne boš več rešil zadeve.

No ja, če švasaš skupaj samo "repo", kaj veliko škode ne moreš narediti. Če ti pa bo nek nadstrešek po buči padel ... :D ... ali se kandelaber podrl, ...
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Kaj potrebuje clovek od zascitne opreme za varjenje? Kupil en invertercek in se hočem sam naučiti.

Kaj potrebujem za eno obleko? Je sploh kaj potrebnega? Orenk usnjene rokavice že imam.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Kvalitetno masko za oči in obraz. KVALITETNO ! Tu ne šparat.
Ostalo boš pa med delom sam ugotovil. Pa veliko kvalitetnega dela ti želim. Kvalitetnega, z veliko.

Pa pojdi na strojništvo.com.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ja, Speedglasova 9100 je vrhunska. To vzemi.

Oči imaš samo ene.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Nič ti ne bo skurlo ... razen oči. Te pa le ahtaj.
Ko sem bil v vojski, sem postavil cel stražni stolp, v spodnjih gatah. Kwa pa pol če dobiš kakšno iskrico kje ...
Ne moreš delati v Črni Gori pri + sto stopinjah oblečen kot medved ... :p
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
eni imajo usnjeje predpasnike, eni pa v kratkih klačah varijo.
Ja.. dobr je imeti neko delovno obleko, usnjene čevlje, usnjene rokavice, usnjen predpasnik..... (sej kakšen žareč delček ti pa še vedno lahko "uleti" v nezaščiten del.... (v rokavico, za vrat..... ):p
Se pa spomnem dogodka, ko smo "mulci" se učil variti in je znanc tako brusil s fibrco, da mu je obruske metalo v hlačnico. In ker sma oba gledala vneto v točko brušenja, nas ni niti zmotil čudni vonj. Žareči obruski, so mu zažgali konkretno hlačnico. In dokler ni začelo peči ni niti opazi, da "gori";)
PS: pa da ne boš varil v prostoru, kjer so vnetljive in gorljive stvari