uspavanje psa

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.191
1.807
113
Mi smo ga peljali. Ni več mogel sam vstat prek dneva(zjutraj že itak nekaj časa ni šlo brez da bi mu dvignil rit, ter ga malo zadržal da je shodil), potem tudi čez dan ni bil več v stanju se dvignit. Jedel načeloma je, samo je zadaj šlo ven že povsem nekontrolirano (pes je bil povsod...najraje noter...zato tudi po stopnicah več ni šlo..spet...gor smo ga par mesecev že tako ali tako nosili, na koncu tudi navzdol ni šlo).

tako da...eno samo mučenje. Zato smo ga peljali.

Pa mislim, da je na koncu tudi zanj bolje.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Pa mislim, da je na koncu tudi zanj bolje.
Mi smo dali tri pse na injekcijo. Še tisti, ki je šel na injekcijo zaradi suma stekline (a je deloval takrat popolnoma zdrav, le z neko potepuško lisico se je stepel), je točno vedel, kaj ga čaka, ko je prišel do veterinarja. Druga dva sta bila bolna, in sta injekcijo prav tako zelo mirno pričakala, jih pač nismo mučili do zadnjega (eden z okvarjenimi kolki, drugi z epilepsijo). Pes očitno čuti, kaj ga čaka, in pričaka to zelo mirno.

Poleg tega je veliko bolj mučno tudi lastniku gledati, kako se pes matra dan za dnem, sploh ko veš, da ne bo bolje. Upaš sicer, da bo bolje, a dobro veš, da ne bo. Mi nismo mogli več gledati praktično vsakodnevnih epileptičnih napadov našega zadnjega psa, in je veterinar prišel z injekcijo kar domov.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.670
3.558
113
Citat:
Uporabnik Ralliart pravi:
Drgac pa ja, najraje bi videli da ce ze, da pesa da narava spati, ker ko ga pelje lastnik na inekcijo se cuti odgovornega za smrt.

A za mučenje se pa ne čuti odgovornega? Si že videl v živo zares bolnega psa?
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.673
732
113
Citat:
Uporabnik Simon_Vi pravi:
Ni treba tako daleč....imamo v okolici ljubljane privat krematorij
smile-1.gif

Tole pa prvič slišim,. vem, da Cremona vozi v Avstrijo živali na kremiranje, da bi pa pri nas že bilo ???

Torej na dan z besedo, ko tako dobro veš... !

Sicer pa je hudo, ko pes odhaja, sam sem imel 4 leta nazaj neznansko srečo, da je 12 let stara pudljica, ki je bolehala za erlihijo (prenašajo klopi) . ki je bila prepozno zdravljena z težavami (napadi božjasti) živela dokaj kvalitetno, do zadnjega dne, ko se je v eni uri nekako poslovila in za zmeram odšla.

Tako sem ji hvaležen še danes, da mi je prihranila tako bolečino, če bi jo moral peljati na uspavanje.

Vsekakor pa menim, da si vsaka žival zasluži dostojen pokop (na vrt ali na kak miren kraj) in ne, da jo pustite veterinarju, ker bolje res, da niti ne veste, kam potem to gre.......... so pa že nekateri omenili ........

Poznam pa tudi jaz par lastnikov, ki so peljali ljubljence, ki so se mučili na injekcijo in če jih danes vprašam mi vsak reče, da mu je žal, da tega ni kak dan teden prej naredil, da je iz svojih sebičnih razlogov morda tudi upanja na izboljšanje gledal kako se žival muči ..........

Torej naredi, kar moraš, moje sožalje ....
 
Nazadnje urejeno:

feler

Fizikalc
21. jan 2008
1.700
12
38
Mi smo po 15 letih našega prav tako morali uspavati.....je bilo pa na hitro, se je videlo da je star, bil je gluh, veliko je spal ampak še vedno je bil živahen ko je bil buden....kar naenkrat ponoči ga je pa kap zadela, tako da je zjutraj niti vstati ni mogel, jedel nič, še polulal se je, en dam smo počakali, če je slučajno kakšen prehlad, ker nekaj je popoldne še hodil ampak je bil čuden, čudno je stal, in prazen pogled je imel, kot da se ne zaveda okolice, naslednje jutro pa ni bilo več nič od njega, niti ven ni mogel iti...tako da smo ga odpeljali na k veterinarju in ga je uspaval, direktno inekcija in zaspi, ustavi srce, glede na to da smo ga seveda imeli za družinskega člana (bil je hišni pes), ga nismo pustili tam in ga pokopali za hišo (po zakonu lahko, mora pa biti 50cm globoka luknja), tako da ima svoj urejen grob (razumem pa da tisti kateri imajo stanovanje nimajo te možnosti)....je blo težko, ampak res se je mučil, se pa tolažim s tem da je imel res lepo pasje življenje, videl od morja do rek, bil je hišni pes, prav tako je imel prostor za sterat se, imel je svojega doktorja, zobarja ipd., tako da.....teh 15 let je izkoristil na max in jih užival na polno.
 
Nazadnje urejeno:

skorpy

organizatorka
18. jul 2007
7.801
0
36
40
oh ja, čeprav je že nekaj let od tega, me malo skelijo učki od branja telih postov.
imej v mislih, kot ti je že nekdo napisal.... hudo ti je sedaj in hudo ti bo čez 2 tedna, vendar pa boš vedel da si svojemu ljubljenčku olajšal vse skupaj, ker si ga takoj dal na uspavanje in mu s tem prihranil trpljenje.

mi smo imeli psico staro 15 let in pol, zadnji dan, ko ni hotela več niti piti vode, smo vedeli da je to to in da jo moramo odpeljati. So pa bili na viču zelo korektni, razložili so zadevo... psa s prvo inekcijo pomirijo, nato pa ga šele uspavajo. z mat so nama pustili, da sva se zjokali tam, se poslovili in to je bilo to.

v glavnem težko je, ampak zmanjšanje trpljenja za žival je prevladalo v odločitvi
 

Gox

1.200. registrirani uporabnik
24. sep 2007
1.978
69
48
44
www.citroenar.com
Jaz sem lani peljal mačko na uspavanje ... stara je bila cca 12 ali več let. Najprej dobi inekcijo za pomiritev,. oz.narkozo, šele kasneje pa dokončno inekcijo.

Mogoče pa smo se pod vplivom veterinarke prehitro odločili za ta korak ... res da je do takrat bila dokaj zdrava, pred leti sicer prebolela težko bolezen (mislim da neki s pljuči) vedar še vedno živahna dokler ni kar naenkrat spet zbolela. ni mogla več hodit, niti jest. Samo jo je zvračalo na bok. Veterinarka je ocenila da se zna zgodit, da je kakšen tumor v glavi. Glede na njeno gibanje in gibanje oči, zenic ... pa zobovje je bilo tudi slabo ... pa starost ... je rekla naj se odločimo kako dalje ... ali it v vse preiskave ali pa zaspi ... odločili smo se za uspavanje ... sicer nam je blo hudo, samo v danem trenutku nismo vedli kako naprej.

Šok je prišel par dni kasneje, ko je z istimi simptomi obležala ta mlajša mačka. (Njena hči)

Drug veterinar v ordinaciji je ugotovil, da ima hudo vnetje srednjega ušesa in ušesne garje, ki so prenoslljive z mačke na mačko.
Po več kot tednu dni se je mačka pozdravila ... z eno napako ... posledica zdravljenja in zdravil pa so poškodovani bobenčki ... mačka je od takrat dalje popolnoma gluha......

In ker se sama ne sliši sedaj mjavka 2x glasneje kot ponavadi ... sicer je smešno, sam po drugi strani pa tudi žalostno ...

samo kaj čmo, svet gre naprej ...

Če žival trpi, je res najbolje ji pomagat ... če ne gre drugače z inekcijo...

Pri psu Labradorcu nam pred leti ni uspelo ... preko noči je zaspal doma. (nismo utegnili do veterinarja)
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.147
2.321
113
v lokalni ostariji
ralliart kaj naj bolj razložim? pač stranki živalski produkti so tudi kadavri. pripelje se jih v zalog, strese v "zalogovnik" potem to polžni transporter potegne v mlin in vse skupaj se zmelje, masa se pošuši ter na koncu pride ven moka... včasih so s to moko hranili živali od kar je potem izbruhnila BSE se ta moka samo še sežiga...
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.216
4.700
113
Prevelik kraval delate iz vsega skupaj. Ne verjamem, da je dovoljeno psa še zakopati, ker so trupla lahko vir antraksa. Kot drugo me zanima, kako lastnik ve, da se pes muči, če je star in oslabel. Kako ve, kake signale javljajo živci v možgane? Dvomim, da ima večina teh obnemoglih živali kake hude bolečine. Tega ne ve niti živinozdravnik.
Muči se pa lastnik z nego, zato pišite, da ste psa uspavali, ker se niste hoteli (ali sploh mogli - saj imate druge obveznosti) več vi mučiti z njim. Stvari je treba gledati realno take kot so.
 

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
Uf očitno se je znašel poznavalec vsake primera tukaj gor?
rolleyes-1.gif

Jaz sem tudi med takimi, kateri smo morali psa že uspavati. Genska napaka (po besedah različnih veterinarjev ter po opravljenih UZ glave), nabiranje vode okoli možganov. In, ko sem par dni cele noči sedel ob njem, da sem mu držal glavo pokonci (ni se moral ulešti, zaradi prevelikega glavobola in posledično večjega pritiska na možgane, če se je vlegel), tako da je v sede z glavo na moji dlani lahko spal, ter v sede brez premikanja lulal, potem ti je hitro jasno koliko je ura. Mislim, da ti je jasno, da nekaj s psom hudo narobe, če ne pusti, da ga dvigneš, da je ob vsakem premiku glave cvilil ter se tresel, verjetno od bolečine, v očeh pa mu vidiš trpljenje. Tako da ne prehitro preveč pametno kaj ve živinozdravniki in da ne moreš preceniti, kdaj je to edina rešitev, kar to dejansko ni, le prihrani še nekaj tedenske ali dnevne muke.
 

kloshar

Ciganæe
26. jul 2007
5.998
0
36
Uff, kakšne moraste sanje sem imel po branju te teme.
bonk.gif
Tudi sam se že nekaj mesecev psihično pripravljam, da bo kmalu prišel ta korak.

Ko smo dali uspavati prejšnjo psico, so nas vprašali, ali gre lahko truplo v študijske raziskovalne namene. Sem pa slišal že tudi to, da jih zmeljejo v moko.

Jaz imam že ob branju te teme solzne oči. Do veterinarja greš s svojim starim prijateljem, domov se vrneš le z njegovo ovratnico. Auč. Edini spas je, da si kolikor hitro se da omisliš novega psa, ki počasi zamenja mesto starega in ki ti zapolni te težke trenutke. Jaz vem, da bo naslednji iste pasme, le ime bo imel drugo.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.216
4.700
113
Vsi primeri niso enaki. Ampak vsakega starega psa ni potrebno uspavati.
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Hm, bom počakal še kak teden, dva.
Je prišel veterinar, pa mu je dal injekcijo antibiotikov. Pes je imel 39,3 vročine. Dal je še neke tablete proti revmi, ker mu je hrbtenica "ven" izstopila.
Ne vem, nekak veterinar še ni bil za uspavanje - je rekel, da dokler še hodi (pač kolikor sam hoče) in dokler še sam je, da naj počakam.
Ni se mi zdelo, kot da hoče še neki denarja iztisnit od mene, da mu neke tablete predpisuje itd. Je bil res OK poba. (prišel na dom).
Tako da počakam par dni, da vidim, če se stanje izboljša - v smislu, da bo nekako bolj živahen(vsaj v očeh). Lahko da ga je ta vročina zdelala.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.569
278
113
ja.... ni lahko brati takih tem.... pri nas je bila največja ovira, ko smo hoteli nabaviti novega psa, ravno slovo, katero definitivno pride. Ampak na koncu je mat vseen ugovotvila, da je pač teh 10-15 let lahko tok lepih, da pol tud slovo ni več tako težko. Jest tud mislim, da je injekcija res najboljša rešitev, ko je žival tok na koncu, da nima več volje do življenja.

Zase sicer ne vem, kako bom to prenesel, nazdanje nisem imel poguma iti zraven, ko so sli v lj.... pa se mi zdi, da ga tud čez 10 let ne bom imel...

Sej kdo si pa želi počasno smrt? Če bi lahko ljudje izbirali tako smrt, bi se jih veliko odločilo za to. Jest vem, ko enkrat ne bom več sposoben sam zase skrbet, in ko bom že malo odsoten, bom imel neko tako rešitev, da se bom lepo dal spat. Ker biti v breme sebi, družini in vsem okoli mi res ni cilj.

Je pa res zanimivo... vsi tok vemo, kako psi čutijo in vse vejo, nikoli se pa ne vprašamo, kako bi olajšali smrt živalim v klavnicah. Grem stavt da glih tok vsak bik, pujs, piščanc, puran, zajc, ipd... ve za kaj se gre. ok, ampak to je za v drugo temo....

Me pa tisto kar se po tem dogaja, sploh ne zanima ubistvu.... sej je samo še truplo. A ni najboljša varinta krematorij? Trupla so res lahko kakšno leglo raznih bakterij in bolezni.
 

kloshar

Ciganæe
26. jul 2007
5.998
0
36
Takoj ko pes umre, vidiš, kak ga počasi začnejo zapuščati razne žuže.

Jaz bom šel zraven, magari če skupi padem!
 

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
32.993
5.715
113
blizu močvirne prestolnice
Saj ni tako hudo, sem že dve psici peljal na veterinarsko kliniko, eno staro 15 drugo 12 let obe ovčarki, sedaj sem kupil drugo pa je, mal žalosti sicer, ampak tako je življenje. No tudi dva mucka sem tja peljal.
 

feler

Fizikalc
21. jan 2008
1.700
12
38
Citat:
Uporabnik leprotto pravi:
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
Prevelik kraval delate iz vsega skupaj. Ne verjamem, da je dovoljeno psa še zakopati, ker so trupla lahko vir antraksa.

Lahko, ob določenih pogojih.

Zakop trupla: po določilih Uredbe o izvajanju Uredbe (ES) o določitvi zdravstvenih pravil za živalske stranske proizvode, ki niso namenjeni prehrani ljudi, in njenih izvedbenih predpisov Skupnosti in določitvi prekrškov za kršitve njenih določb (Uradni list, št. RS 100/2006) je dovoljen posamičen pokop poginulih hišnih živali pod pogojem, da ni podan sum bolezni živali. V nadaljevanju ta predpis določa, da morajo biti poginule živali zakopane tako globoko, da jih ne morejo odkopati mesojede živali. Plast prsti, ki jih pokriva, mora biti debela najmanj 50 cm. Zakopavanje se mora izvesti tako, da se prepreči onesnaženje podtalnice in obremenjevanje okolja.

Zakopavanje trupel psov je torej dovoljeno samo v primeru, da pes ni poginil zaradi bolezni, truplo pa mora biti zakopano na ustrezen način.

...nam je sicer veterinar to povedal in tudi vprašal kaj želimo, ni bilo nobenega problema. Naš je umrl zaradi starosti-kapi.

Nekdo je omenil kako veš kaj je narobe s psom....ne vem, npr. po 10 letih psa že zelo zelo dobro poznaš, seveda tudi že vmes kdaj zboli...ampak ko enkrat vidiš tist prazen pogled, da nekam čudno stoji, da te ne prepozna, ni veselja, noče jest, lula po sebi potem ti je nekako lahko jasno da je nekaj hudo narobe...seveda dokončno pove še veterinar, sploh pa če je pes že star. Veterinarju tudi ni v interesu da ga uspava zato ker se mu tako pač zdi a ne.