Toyota Auris se poslavlja prihaja Corolla

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Sicer ne poznam točnih načinov pri Lexusu, ampak v splošnem je to recept, da se namesto iz MB dizla pokadi iz tvojega inverterja. Inverter mora biti izključen, da ne pride do poškodb zaradi previsokega toka pri zagonu drugega vozila.

Aja, pa da mi kdo ne pobere diplome, ker sem tle zapisal tudi veliko neumnost (oziroma pobral besedo od Ogota) ... gre se za DC/DC konverter oziroma DC/DC pretvornik iz katerega se lahko pokadi, ne pa inverter.
 
  • Wow
Reactions: Kamele0N

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Zdaj ste me pa že čisto zmedli, torej avto ne sme biti prižgan, če vžigate drugega? Sem mislil, da je to potrebno v primeru da sprazni še tvojo baterijo :sprasujemse:

Če govorimo o hibridnih vozilih, vžiganje na kable kot "donator" ni priporočljivo. Če pa se pa že pojavi potreba, je pravilen postopek tak, da imaš hibrida prižganega in najprej počakaš, da se "pacientova" baterija nekoliko napolni, hkrati pa se tvoja ne izprazni. Preden pa dejansko "pacienta" zaverglaš, hibrida "izklopiš" oziroma poskrbiš, da DC/DC pretvornik ne deluje v tistem trenutku. S tem preprečiš poškodbe na DC/DC pretvorniku zaradi zagonskega toka, ki ga potegne "pacient".

Seveda je postopek za povprečnega uporabnika preveč kompliciran in je edino logično, da proizvajalci takšno početje popolnoma odsvetujejo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: NekdoK

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.405
113
Tako je. Pustili smo nekaj minut, da baterija na drugi strani posesa nekaj soka in se deloma dopolne, kar je itak ustaljena dobra praksa.


Inverter, oz DC/DC pretvornik, ki je skrit v tem modulu, zmore 125 A, kar je v rangu alternatorjev in ima svojo zaščito pred preobremenitvijo, enako je imel tudi akumulator v "donatorju" kar precej soka in je dodatni energetski buffer. Kljub temu, da hibridi nekih zagonskih tokov ne rabijo, se še vedno tlači vanje zagonske akumulatorje, namesto recimo cikličnih. Torej imajo kar nekaj CCA.

Potem pa še kabel med voziloma prinaša nekaj upora in težko kar tako pokuriš zadeve razen če so reči v kratkem stiku.

Še moj trenutni električar ima svinčen aku z kapaciteto CCA 410 (na servisu na testerju izmerjeno 509 CCA). :)
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Inverter je razsmernik (torej pretvarja enosmerno napetost v izmenično) in pri tem procesu nikakor ne sodeluje, to smo že razčistili. Ni potrebno naprej širiti krive vere.

Šibki člen je DC/DC pretvornik. To, da zmore 125A pa nima prav nobene veze z rangom izhodnega toka alternatorjev, ker alternator v tem primeru v ozadju nima nekega ogromnega vira energije (kot je to baterija pri DC/DC pretvorniku), da bi čezenj stekel previsok tok in ga poškodoval. Tu gre za osnovno nepoznavanje problema.

Skratka, pri nas res še nisem slišal za ta primer poškodb na hibridih zaradi vžiganja na kable, nasprotno sem pa preko kolegov iz tujine že videl skurjene DC/DC pretvornike zaradi tovrstnega početja, kljub zaščitam in vsem ostalim "olajševalnim" okoliščinam, ki se na koncu zaradi nepozavanja sistemov izkažejo, da to niso.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.876
5.145
113
Ogo tebi nič ne pomaga zagonski tok baterije, ker cukne preko pretvornika. Ko ti napiše v števcu ready ne pije več soka iz 12v ampak gre vse preko HV.
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.825
616
113
EU
Tako, prejel sem odgovor Tržnega inšpektorata RS glede obračunavanja količine motornega olja pri servisu vozila in je bolj blažev žegen ter seveda ne odgovori na vsa moja vprašanja (ki smo jih predelali v tem forumu):

Na Tržni inšpektorat RS (v nadaljevanju TIRS) ste … poslali dodatno pojasnilo z računom opravljene storitve rednega servisa vašega vozila, kjer vam serviser zaračuna 5L olja, po specifikacijah proizvajalca pa je potrebno zamenjati le 4,3L motornega olja.

TIRS je od vašega pooblaščenega serviserja Toyota … zahteval pojasnila v zvezi z obračunavanjem količine olja. V odgovoru je podjetje navedlo, da pri rednih servisih običajno uporabljajo motorna olja iz 200L sodov. Za motorje tipa M20A-FXS, ki je vgrajen v vašem vozilu Corolla TS1,8 pa servis uporablja olje iz 5L plastenk. Zaradi morebitne nejasnosti okoli ostanka motornega olja v 5L plastenkah bodo izvedli dodaten ukrep tako, da bo že pri samem sprejemu stranke pisno zabeležena opomba na delovnem nalogu glede olja v 5L plastenki.

TIRS je od vašega pooblaščenega serviserja Toyota … zahteval pojasnila v zvezi z obračunavanjem količine olja. V odgovoru je podjetje navedlo, da pri rednih servisih običajno uporabljajo motorna olja iz 200L sodov. Za motorje tipa M20A-FXS, ki je vgrajen v vašem vozilu Corolla TS1,8 pa servis uporablja olje iz 5L plastenk. Zaradi morebitne nejasnosti okoli ostanka motornega olja v 5L plastenkah bodo izvedli dodaten ukrep tako, da bo že pri samem sprejemu stranke pisno zabeležena opomba na delovnem nalogu glede olja v 5L plastenki.

Z dodatno navedbo na delovnem nalogu TIRS meni, da bo potrošnik že pred izvedbo rednega servisa na vozilu seznanjen v zvezi z menjavo olja in načinom obračuna motornega olja. Ne glede na navedeno, pa mora podjetje potrošniku po 35. členu Zakon o varstvu potrošnikov (ZVPot, Uradni list RS, št. 98/2004-UPB2, 114/2006, 126/2007, 86/2009, 78/2011, 38/2014, 19/2015, 55/2017-ZKolT in 31/2018) omogočiti, da preveri pravilnost zaračunanega zneska glede na kakovost in količino kupljenega blaga oziroma opravljene storitve, kjer lahko potrošnik dobi podrobne informacije.

… kaj naj potem naredim s tem viškom olja? Ga prinesem naslednjič na servis s seboj? Zbiram dokler ne pridem do 4,3 litra in pol prinesem?:oops1:
 
  • Ljubezen
Reactions: tony

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.404
9.152
113
Tako, prejel sem odgovor Tržnega inšpektorata RS glede obračunavanja količine motornega olja pri servisu vozila in je bolj blažev žegen ter seveda ne odgovori na vsa moja vprašanja (ki smo jih predelali v tem forumu):



… kaj naj potem naredim s tem viškom olja? Ga prinesem naslednjič na servis s seboj? Zbiram dokler ne pridem do 4,3 litra in pol prinesem?:oops1:
na solato, namesto bučnega.
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.859
1.251
113
Tako, prejel sem odgovor Tržnega inšpektorata RS glede obračunavanja količine motornega olja pri servisu vozila in je bolj blažev žegen ter seveda ne odgovori na vsa moja vprašanja (ki smo jih predelali v tem forumu):



… kaj naj potem naredim s tem viškom olja? Ga prinesem naslednjič na servis s seboj? Zbiram dokler ne pridem do 4,3 litra in pol prinesem?:oops1:
Se vedno lahko zlijes na asvalt pred salon...pa naj pucajo...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gr3Ga23 in tony

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.975
113
EU
Tako, prejel sem odgovor Tržnega inšpektorata RS glede obračunavanja količine motornega olja pri servisu vozila in je bolj blažev žegen ter seveda ne odgovori na vsa moja vprašanja (ki smo jih predelali v tem forumu):



… kaj naj potem naredim s tem viškom olja? Ga prinesem naslednjič na servis s seboj? Zbiram dokler ne pridem do 4,3 litra in pol prinesem?:oops1:
Počakaj naj pogruntajo sedemliterske kante z oljem
 
  • Haha
Reactions: tony

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Tako, prejel sem odgovor Tržnega inšpektorata RS glede obračunavanja količine motornega olja pri servisu vozila in je bolj blažev žegen ter seveda ne odgovori na vsa moja vprašanja (ki smo jih predelali v tem forumu):



… kaj naj potem naredim s tem viškom olja? Ga prinesem naslednjič na servis s seboj? Zbiram dokler ne pridem do 4,3 litra in pol prinesem?:oops1:
Najprej: kapo dol, ker si nekaj dosegel.

Sicer pa lažejo ko svinje. Če se ti da, jih kazensko ovadi. Lahko pa še TIRS hkrati - zaradi nevestnega dela v službi, ker se delajo, da verjamejo takim lopovskim pravljicam.

Kot beli dan je jasno:
-da olje ni zavorna tekočina (pa tudi to bi bilo morda v roku istega dne še kar razumno porabiti iz odprte embalaže), in se ne pokvari, če se odpre kantico z njim
-da ne bi bilo nič narobe, če bi ostalih 7 dcl ponucali pri naslednji stranki, pa tudi če čez 2 meseca
-in to bi bilo trivialno napisati na račun stranki. Gre se za 7 deci, ne za 7 ml preveč zaračunanega olja!
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.876
5.145
113
-da olje ni zavorna tekočina (pa tudi to bi bilo morda v roku istega dne še kar razumno porabiti iz odprte embalaže), in se ne pokvari, če se odpre kantico z njim
Tudi zavorna tekočina se ne pokvari v trenutku, ko svetlobo vidi čez odprt dekl. Če jo nazaj zapreš je še zeloooooo dolgo uporabna. Daj eno odpri in zapripa pusti stat zaprto pol leta in pomeri % vode. Znaš bit presenečen.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Se strinjam. Kako se v praksi dela z zavornim oljem? Se kdaj ponuca tudi že (kako dolgo?) odprto piksno?

Lopovi so, sto na uro.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.900
5.458
113
Olje....oz zadnjo 1L kantico z 0.7L olja zahtevaj zase...

Sam kur'c ker je najbrž 0w20....to pa ne bo ok za v kosilnico/generator/frezo....
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.859
1.251
113
Sem skoraj prepričan, da je nezakonito zlivati olje v okolje.
Ne samo to, ce si normalen tega ne bos sel pocet...resen odgovor na vprasanje; ne vem kaj narediti z viskom olja. Med servisnimi intervali najbrz nic ne pije olja, da bi moral dolivati, tako da dejansko nimam ideje.
Vendar pod crto - se vedno lahko zavrnes tak servisni zahtevek in reces da je visek olja njihov problem in ne tvoj. Kaj imas ti kot stranka s tem, da imajo oni 5l kantice? Mene to prav nic ne zanima kot stranko in ce imajo problem s kolicinami nimajo tega kaj prevaliti naprej na stranko. To je gnilo.