Toplotna črpalka - odtaljevanje

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.977
5.063
113
Vsekakor je smiselno vzeti v obzir da zumanja enota stoji na obsijani strani hiše, ampak to se planira na začetku, če je možno, če ni pač ni, kasneje pa je prepozno.
Bi pa rekel da je kriv Petrolov strokovnjak ki obesi na hišo z litoželeznimi radiatorji, brez fasade in starimi okni TČ z 12kW. Tudi 16kW vprašanje če bi bila smiselna. Takim primerom se reče, kupi si peč na drva. Žal ni druge opcije na takih objektih.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.432
5.452
113
174kwh/mesec za elektriko brez TC? Japajade.... Recimo, da je... potem je 13200kwh za strom, ki stane koliko? Strom je po 11 centov kWh... Napram 2250l olja (lansko leto je bila neka povprečna zima, vsaj pri nas).

Tlele je največji problem, da so forume brali s nekimi porabami za 500€, pri tem pa spregledali, da imajo te hiše deko, kriv je pa Petrol. En cajt so se pregovarjali, potem so pa rekli, da jih bodo v cajtnge dali. Poraba za tako hišo je povsem normalna. Naslov pa tak, kot da zdaj porabijo več. Reklama je za Petrol ne proti.

Nametani pa tudi podatki levo desno. Enkrat s SV, drugič brez. Poznam avtorico in me čudi, da se je podpisala pod tole.
 
Nazadnje urejeno:
22. jul 2007
12.831
1.324
113
123
V tem primeru bi bila ok 24 kW, samo je potem strošek prevelik in se investicija ne povrne prav kmalu.
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.145
330
83
38
Jaz sem na nafto kuril 4000l... Sem pred 9mi leti zamenjal za toplotno. Se vedno radijatorji... Pa mi porabi 1600 do 1800 euru elektrike sedaj... On of tipka in to je to. Sicer investicija je bila draga... Sam sem zadovoljen... Aja, bajta iz 1990. V teh letih problem samo, ker se ni razumela zunanja enota s strelo in je skurilo oba motorja od ventilatorjev in senzorji za temperaturo so sli zaradi starosti in so narobe odcitavali. To je to...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Jaz jo sicer tudi imam in sem zadovoljen napram prejšnjemu električnemu grelniku (obstoječa rešitev). Se pa tudi vprašam o smiselnosti ob zgodbah, ko zadeva crkne po garanciji, strošek za popravilo pa skoraj enak novi. Ampak najbrž je dovolj redko, da ni "turn off"?
 

matej_

Guru
25. okt 2007
2.041
594
113
sem prebral clanek.
najvecjo tezavo vidim v tem, da so jim prodali nizkotemperaturno TC, namesto visokotemperaturno.

ker ce primerjam tastovo hiso pa hiso katera je napisana, sta tu nekje, s tem, da ma tast novejse okne noter. izolacija je tu nekje, velikost tudi. ima pa 12kW visokotemperaturno, ker ima radiatorje in je super zadoboljen, 22 stopinj lepo drzi noter.

ko sem se sam odloceval, sem tudi naletel na enga majstra od tavlkih ponudnikov TC, kateri mi je hotel prodat nizkotemperaturno 7,5kW TC (imam povsod radiatoeje, izolacija ni najboljsa,...) . sem ze pisal o tem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: luciano

KStoner

Majstr
31. dec 2007
2.094
165
63
Vsekakor je smiselno vzeti v obzir da zumanja enota stoji na obsijani strani hiše, ampak to se planira na začetku, če je možno, če ni pač ni, kasneje pa je prepozno.
Bi pa rekel da je kriv Petrolov strokovnjak ki obesi na hišo z litoželeznimi radiatorji, brez fasade in starimi okni TČ z 12kW. Tudi 16kW vprašanje če bi bila smiselna. Takim primerom se reče, kupi si peč na drva. Žal ni druge opcije na takih objektih.
imam skoraj enako stanje, zamenjana so samo okna.

12kw TČ vse lepo oddela. Brez vsakega problema.
 
22. jul 2007
12.831
1.324
113
123
Jaz jo sicer tudi imam in sem zadovoljen napram prejšnjemu električnemu grelniku (obstoječa rešitev). Se pa tudi vprašam o smiselnosti ob zgodbah, ko zadeva crkne po garanciji, strošek za popravilo pa skoraj enak novi. Ampak najbrž je dovolj redko, da ni "turn off"?
Glede na slabšanje kvalitete pri proizvajalcih, se res poraja vprašanje smiselnosti povračila investicije v doglednem času.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
ko sem se sam odloceval, sem tudi naletel na enga majstra od tavlkih ponudnikov TC, kateri mi je hotel prodat nizkotemperaturno 7,5kW TC (imam povsod radiatoeje, izolacija ni najboljsa,...) . sem ze pisal o tem.
To je res odvisno od objekta. Imam slabih 140m2, okna nič posebnega (stara <20 let), fasada 5 ali 8cm, ne vem točno, pa imam nizko-temperaturno in brez problema vzdržujem 21.5-22 stopinj.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Kje vi vidite, da je tole nizkotemperaturna?
Si prebrala članek?

Izbiro TČ in njeno montažo je družina namreč zaupala Petrolu in njihovemu pogodbenemu izvajalcu RAM2, ki je dobavitelj opreme. Hišo sta si ogledala in kot izhaja iz poročila, glede na značilnosti hiše, stara je 50 let, letno porabo kurilnega olja, temperaturo ogrevalne vode 60°C in želeno temperaturo prostorov (22°C), predlagala vgradnjo nizkotemperaturne TČ z močjo 12 kW.

Več na: https://www.zurnal24.si/pod-streho/...pa-so-stroski-podivjali-kriv-je-petrol-381505 - www.zurnal24.si
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.432
5.452
113
Ja sem, sem se zataknila marsikje drugje... Pa vseeno bi me glede na ostale zadeve zanimalo ali je tole TCap ali HP. Tako za sigurno...
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.145
330
83
38
Ma drugace pa iz clanka jokajo, k so mislni, da bodo zasluzili... Visokotemp tc je pac 12k, nizko pa 5k, s tem da se subvencijo dobis... Pac, tudi k sem jaz dajal svojo, so bli vsi pametni, kako to ni ql, pa tisti k majo, da jih zebe pa ne vem se kaj... Ne, sam pravo je treba dat, ne pa najcenejso stvar k oddaja toploto... Nic novega, stalna praksa v slo... Najcenejs kupt, ne dela tko k smo mislni da bo (nosi denar), zdej pa krivi vsi drugi... Se ne bi niti cudil, da bo na koncu drzava kriva, da je pustila sploh takemu podjetju prodajat robo... Drugace pa ja, tudi zgresena logika "strokovnjaka" s petrola... K da bi uceri izpod skale pokukal...
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Ja sem, sem se zataknila marsikje drugje... Pa vseeno bi me glede na ostale zadeve zanimalo ali je tole TCap ali HP. Tako za sigurno...
Hm, v mojem odstavku (iz članka) piše, da so jim predlagali nizkotemperaturno. Kupili so predlagano in s to niso zadovoljni. Tako kaže.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.373
3.459
113
Tega Panasonic a Tcap imam jaz in dela zelo OK.
Vprašanje je tukaj kako ti ljudje sploh to črpalko uporabljajo,
Upam da je ne izklapljajo zvečer in zjutraj vklopijo, ker to je samomor. Poleg tega litoželezni radiatorji niso namenjeni za niskotemperaturno delovanje.
Mogoče bi menjali radiatorje za pločevinaste Tip 22 ali 33 oziroma največji kaj lahko sklačiš pod okno.
Pri meni je OK ker je foter ko je delal centralno dajal noter zelo velike radiatorje, se pravi tip 22 600 x 1400 mm v sobo z 16m2 in temperatura radiatorjev je tam cca do 38 stopinj pri mrazu cca - 10 C.
Zadeva se pa zažene v Septembru in dela do Maja ali celo v Maj.
Letna poraba pa cca 3500 Kwh. Hiša pa velikosti 160 M2, 1 nadstropna.
Grajena leta 1930 pred vgradnjo TČ pa narejena fasada z tervolom debeline 10 cm in menjana okna PVC 70 mm z dvojno zasteklitvijo.
Podstrešje pa tervol 32 cm plus Osb plošče položene preko da je pohodno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.200
1.819
113
Zanimivo kako te "strokovnjaki" nategnejo.
Na koncu še piše, da bi lahko prestavili zunanjo enoto na bolj ugodno stran hiše.
Kaj bi pa s tem pridobili, še večji strošek postavitve sistema?
Fail je že tule:
Pozimi leta 2020 so se v družini Kranjec odločili, da oljni kotel zamenjajo za TČ zrak/voda in pričakovali, da bo ta zaradi tehnologije delovanja za ogrevanje hiše rabila manj energije,

Če zamenjaeš eno grelo telo za drugo nisi s tem še nič naredil na zmanjšanju porabe energije (ako se obešaš na izkoristek naprave, si našel slabo tolažbo).

In ja, tule se na daleč vidi, da rabijo visokoteperaturno TČ, ker ta hiša je popolnoma neizolirana s starimi okni, kjer je potrebna temp. vode 50st.C+. Kar pa je neizvedljivo za nizkotemperaturno TČ. Torej le ta dela stalno na polni moči verjetno s COP blizu 1.
Moč 12 kW bi verjetno tudi zadoščala ako bi bila TČ zmožna segreti vodo tja do 60 stopinj.

In folk namesto da bi investiral v dejansko zamnjšanje porabe energije (nova okna + izolacija), gre menjavat 'peč'.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in ales85

marc

Fizikalc
26. apr 2008
1.187
20
38
Katere TČ so potem po vašem mnenju primerne za takšno hišo? Razen Daikina, ki mi ga odsvetujejo, nisem zasledil TČ, ki bi grela 70°ali več.