Toplotna črpalka - odtaljevanje

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Nič hudo "praktičnega". Menda edine res učinkovite so "škatle" s soljo, po katerih pa je voda rahlo (za večino naj bi bilo nezaznavno) slana. Se pa začne pri 1-1.5k.
Ta "sol" ni jedilna sol, temveč kationski izmenjevalec, ki iz vode pobere kalcijeve in magnezijeve ione, ki so odgovorni za vodni kamen.
 

Sokol

Pripravnik
4. avg 2007
657
9
18
Dolenjska
Zanima me, kako deluje zalogovnik, ali se v času odtaljevanja TČ uporabi voda iz zalogovnika za ogrevanje, ali za odtaljevanje? Prav tako me zanima kako to poteka pri ogrevanju sanitarne vode. Ali takrat deluje ogrevanje iz zalogovnika ali pa se ogreva samo sanitarna voda?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.395
5.901
113
pri taščici
Ko se zadeva odtaljuje, ne deluje ogrevanje ne saniarne ne zalogovnika. Ker obrnes krog vode. Torej iz hise (zalogovnika) potegnes toplo vodo da odtajas tc.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.395
5.901
113
pri taščici
Najbrz, odvisna kako imas hidravlicno povezavo narejeno.
Oziroma radiatorji se lahko med odtaljevanjem ogrevajo iz zalogovnika. Ogrevanje sanitarne pa upsm da ni izvedeno iz zalogovnika, ceprav mi je en monter to predlagal ko sem iskal ponudbe.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.985
5.087
113
Sicer ne obrneš tople vode, ker po ceveh med zunanjo enoto in notranjo ni vode ampak plin. Edino izmenjevalec zečne odjemat toploto iz ogrevalnega kroga. Zato je dobro da imaš montiran tudi hranilnik tople vode. Tudi ko se topla voda ogreva, se radiaotrji ne. Spet delo gretja prostorov opravlja zalogovnik.
 

Sokol

Pripravnik
4. avg 2007
657
9
18
Dolenjska
Sicer ne obrneš tople vode, ker po ceveh med zunanjo enoto in notranjo ni vode ampak plin. Edino izmenjevalec zečne odjemat toploto iz ogrevalnega kroga. Zato je dobro da imaš montiran tudi hranilnik tople vode. Tudi ko se topla voda ogreva, se radiaotrji ne. Spet delo gretja prostorov opravlja zalogovnik.
To me je zanimalo, ker sedaj nimam zalogovnika in razmišljam da mogoče ne bi bilo slabo da ga nabavim.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.985
5.087
113
Pravijo da na talnem gretju ni tako zelo nujno, za radiatorako ogrevanje pa skoraj nujno.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.855
2.097
113
Pri talnem gretju zalogonivk ni potreben, ker "zalogovnik" talnega gretja predstavlja tlak, zalit okoli cevi za talno gretje in tega je velikostni razred več kot pa recimo zalogovnik 1000L. V radiatorjih je pa ne vem recimo 100L vode, nekaj doprinese še toplotna vztrajnost radiatorjev samih, pa vseeno bo to še vedno efektivno toliko kot 1000L vode v zalogovniku ali pa še manj, zato se zalogovnik splača. Preživiš pa tudi na radiatorjih brez zalogovnika in ni nujno potreben.
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.985
5.087
113
Za potrebe odtajevanja in gretja v času ko se ogreva sanitarna voda je zelo priporočljiv. Ni pa zalogovnik 100-200 litrov tak grozni strošek.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.454
5.465
113
Meni dela tako, da ko ogreva SV, energijo za odtaljevanje vzame iz bojlerja za SV, ko pa ogreva hišo, pa je naše talno bolj slab zalogovnik za bilokaj... defrosta z grelci, ker je v talnem premrzla voda. šele ko je -15, ima neko pametno T DV/PV, da se odloči talno uporabiti za defrost.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.208
1.827
113
Za odtaljevanje načeloma ne potrebuje visoke temperature vode, ker se kompresor tako ali tako vklopi - in dogreje plin, le da je to, pri odteljevanju, na zunajnji enoti.
Torej mu zadošča tudi slabih 30 stopinj iz talnega.
(TČ ima preklopni ventil in enkrat greje zalogovnik SV enkrat talno oz. radiatorje (spušča vodo na svoj notranji izmenjevalec). Kaj počne pri odtaljevanju, priznam da še nisem gledal - ali preklopni ventil obrne na talno/radiatroje vedno ali pusti kjer pač je).
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.454
5.465
113
Moja je zelo občutljiva na to, na koliko bo spustila vodo v talnem. 30 stopinj DV je mogoče letos že bilo parkat, ker smo imeli -10, takrat je namreč na toliko nastavljena.
 
Nazadnje urejeno:
22. jul 2007
12.840
1.327
113
123
Zanimivo kako te "strokovnjaki" nategnejo.
Na koncu še piše, da bi lahko prestavili zunanjo enoto na bolj ugodno stran hiše.
Kaj bi pa s tem pridobili, še večji strošek postavitve sistema?