Toplotna črpalka - odtaljevanje

Likalnik

Pripravnik
10. nov 2007
544
11
18
39
Bled
Črpalka (tista ki poganja vodo) in cevi od te črpalke naprej. Meni je malce "tresla", oz. "šumela" (zaradi črpalke) inštalacija v kurilnici in se je prenašalo naprej. Sem malo popravil lego, malo zategnil vijake in je utihnilo.
Bom pogledal tudi to ampak, kar malo dvomim, da bi bil to razlog...črpalka je v sami TČ notri in ne morem do nje pridit....tudi hitrost črpalke spreminja Kronoterm na daljavo
 

Likalnik

Pripravnik
10. nov 2007
544
11
18
39
Bled
Sem Klical na Kronoterm in so mi zmanjšali hitrost obtočne črpalke....bom videl, če bo sedaj kaj drugače...
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Ali TČ ob odmrzovanju obrne tok vode v radiatorjih/talnem?
Če da potem išči vzrok na kontra strani kot do sedaj.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.342
6.535
113
Ne vem zakaj bi obračal, če se gre za freonsko povezavo, to je samo pri monoblok zadevah, ali? tam potem iz zalogovnika vodo ven obrne in na tak način odtalja?
 

Likalnik

Pripravnik
10. nov 2007
544
11
18
39
Bled
se opravičujem ampak to pa ne vem kako je s tokom, če se ta obrne....mogoče bi na Kronoterm to vedeli.

zveni tako kot, da bi bil radiator prazen in da se notri zliva voda....imam termostatske glave...kot rečeno OC je sedaj na minimum in bom videl ali bo to kaj pomagalo
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Zivjo, imam problem z glasnimi radiatorji. Ko TC odtaljuje, takrat se slisi pretok vode v enem radiatorju…probal sem ze vse, spuscal sem ven zrak, odpiram in zapiram termostatsko glavo, odpiram in zapiram spodaj pretok…ne vem vec kaj naj naredim….kot receno se ta pretok slisi samo v enem radiatorju v hisi in samo takrat, ko gre TC v odtaljevanje…
Kaj lahko se naredim?

Morda ena od opcij...obtočna črpalka pri običajnem delovanju deluje z zmanjšano hitrostjo, pri odtaljevanju pa se OČ zažene do konca, kar je slišat v enem od radiatorjev (verjetno se šum ustvarja v termost. ventilu, priključku, ..kjer je pač zožitev).
 

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.750
210
63
se opravičujem ampak to pa ne vem kako je s tokom, če se ta obrne....mogoče bi na Kronoterm to vedeli.

zveni tako kot, da bi bil radiator prazen in da se notri zliva voda....imam termostatske glave...kot rečeno OC je sedaj na minimum in bom videl ali bo to kaj pomagalo

naceloma naj bi pri tc reseval temp v prostoru z regulacijo pretoka skozi radiator in ne s termostatsko glavo ...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.331
5.850
113
pri taščici
Kaj pa pocne termostatska glava ?
Vem kaj misliš. Pripiranje na spodnjem ventilu.
Ja , s spodnjim ventilom stalno reguliras pretok, TG pa idvisbo od temperature v prostoru
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.927
4.989
113
naceloma naj bi pri tc reseval temp v prostoru z regulacijo pretoka skozi radiator in ne s termostatsko glavo ...
Kaj pa je to za ena brihtna izjava?

Z pretokom spodaj reguliraš stalni pretok. Se pravi enako količino vode spuščaš v radiator, nedvisno od tega koliko ljudi je v prostoru, koliko drugih električnih naprav dodatno ogreva prostor, in nazadnje velik faktor, koliko sonca ti ogreva prostor skozi okna. Vse te dejavnike ne moreš upoštevat oziroma regulirat z pretokom na spodnjem ventilu. Da ne omenjam kako lahko je za centimeter obrnit term. ventil v kolikor ti nekaj ne uatreza. Niso si term. ventile izmislili za brez veze.
Saj term. ventil pravtako regulira pretok, ampak pri tem upošteva temp. v prostoru.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Kolikor jaz razumem s pripiranjem spodnjega ventila dosežeš to, da gre več vroče vode naprej v druge radiatorje in tako hitreje segreješ oddaljene veje. Na tak način se uravnoteži sistem.
Termostatska glava pa dela praktično enako (pripre/zapre dotok), le da to dela v odvisnosti od okoliške temperature in ni namenjena uravnoteženju sistema.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

KrNeki99

Pripravnik
3. sep 2007
874
19
18
Ljubljana
Kolikor jaz razumem s pripiranjem spodnjega ventila dosežeš to, da gre več vroče vode naprej v druge radiatorje in tako hitreje segreješ oddaljene veje. Na tak način se uravnoteži sistem.
Termostatska glava pa dela praktično enako (pripre/zapre dotok), le da to dela v odvisnosti od okoliške temperature in ni namenjena uravnoteženju sistema.
To velja pri enocevnen sistemu ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gonzo in MrDaco

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.927
4.989
113
Tako ja, samo pri enocevnem sistemu in razen če imaš res glupo razvejane radiatorje. Drugače ter. ventil nastaviš in konec. Jaz si še z flumastrom označim idealno pozicijo, ker jih čez poletje odprem na full da se razbremenijo.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
To velja pri enocevnen sistemu ;)
Tudi pri dvocevnem, ker če eno "vejo" pripreš, dobijo druge več toka/potiska.

Kot sem pa napisal - oba ventila spodnji in zgornji delata praktično enako stvar - v starejših sistemih sploh ni bilo drugega kot navadni zgornji ventil; potem se je zaradi lažje menjave/popravil začel vgrajevat še spodnji ventil in tega lahko pripreš in pozabiš, zgornjega lahko šraufaš ali pa imaš termostatskega in nastaviš in pozabiš.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi in jendomen

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.975
113
EU
Vejo v grobem pripiraš pri razdelilcu v kurilnici,. Tam razdelilec ima za vsako vejo konusni inbus vijak, s katerim se nastavlja pretok. Ventil pod radiatorjem je, da ne izpuščaš vodo iz sistema, zaradi menjave radiatorja.
 

KrNeki99

Pripravnik
3. sep 2007
874
19
18
Ljubljana
Tudi pri dvocevnem, ker če eno "vejo" pripreš, dobijo druge več toka/potiska.

Kot sem pa napisal - oba ventila spodnji in zgornji delata praktično enako stvar - v starejših sistemih sploh ni bilo drugega kot navadni zgornji ventil; potem se je zaradi lažje menjave/popravil začel vgrajevat še spodnji ventil in tega lahko pripreš in pozabiš, zgornjega lahko šraufaš ali pa imaš termostatskega in nastaviš in pozabiš.
Ce zapres ventil pri dvocevnem dobijo ostali vec toka. Samo ne gre nic mimo tega radiatorja. Pri enocevnem pa imas na ventilu uberlauf ki spusca naprej v sistem vodo. Razlika je da so pri enocevnem vezani zaporedno pri dvocevnem pa vzporedno.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Ce zapres ventil pri dvocevnem dobijo ostali vec toka. Samo ne gre nic mimo tega radiatorja. Pri enocevnem pa imas na ventilu uberlauf ki spusca naprej v sistem vodo. Razlika je da so pri enocevnem vezani zaporedno pri dvocevnem pa vzporedno.
Saj ne rabi it mimo, drugi nimajo veze s tem, razen da če je zaprt/priprt imajo drugi več.
V bistvu je čisto vseeno, razlika je ob zagonu, ko "dvocevni" dobijo toploto približno istočasno, pri enocevnem pa pač en za drugim, če je kateri vmes zaprt, gre pač naprej hitreje do drugega.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.331
5.850
113
pri taščici
Vejo v grobem pripiraš pri razdelilcu v kurilnici,. Tam razdelilec ima za vsako vejo konusni inbus vijak, s katerim se nastavlja pretok. Ventil pod radiatorjem je, da ne izpuščaš vodo iz sistema, zaradi menjave radiatorja.
Precej starejsi his ima samo en dvizni vod brez nekega razdelilca kjer bi stelal pretok.
Zapiranje ventila kjer ne potrebujes polne kapacitete /moci radiatorja 24/7 povzroci to, da dobis vec tople vode v radiatpr kjer to potrebujes, hkrati pa se voda bolj ohladi v povratnem vodu,