Temperatura vode v motorju OPEL ZAFIRA 1,9 DIZEL

luka51

Guru
16. avg 2007
13.839
5.082
113
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Imaš pa še eno opcijo hlajenja ob pregretem motorju..vklopiš gretje
grims-1.gif
ko smo bli še študenti
smile-1.gif

ax vsak dan sredi poletja šipe dol in gretje na polno po mestu :D.
 

ElBarto

Zelenc'
21. maj 2008
16
0
1

Citat:

Kaj se pozna? Da bolje hladi če vklopiš klimo? Mislim da to ni možno, kiler klime je pred motornim, tako motorni kasira še bolj ogret zrak kot je že sicer zaradi poletne vročine.
Ti to misliš..., jaz pa vem, kako sem hladil avto ko mi je šel rele za prvo stopnjo, če ne verjameš mi ne rabiš...
In sicer, kateri odgovor bi izbral spodaj, "Zrak ki pihne preko kondenzatorja:
- nato izgine?"
- pihne še preko motornega hladilnika?"
http://www.zafira-forum.de/attachment.php?attachmentid=39481&d=1399024809
LP!
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Lej prjatu, nejasno se izražaš. Zrak nič ne pihne ampak "potuje" skozi.....
In zrak potuje skozi kondenzator in nato še skozi motorni hladilnik.
Možno bi pa bilo (pomoje teoretično) da bi brez klime delala samo prva stopnja. Samo ni logično, da ne bi v primeru dovolj visoke temperature vklopilo tudi druge stopnje.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.839
5.082
113
finta je samo v tem, da brez delujoče prve stopnje čaka ventilator dokler se druga ne vklopi (torej so more že kar lepo segret, ker čaka druga stopnja praktično do "konca" pred tem bi pa laufala prva stopnja ki v večini primerov zrihta vse). Pri vklopljeni klimi pa druga stopnja leti praktično nonstop, ko pelješ počasi ali stojiš.
In samo tu lahko nastane razlika on nikjer drugje. Med vožno bo z izklopljeno klimo v vsakem primeru boljše hlajenje kot z vklopljeno.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.839
5.082
113
ja ampak čudežev ne pričakuj :D še vedno bo obremenjen v tej vročini nad 30 šel preko polovice
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Po skoraj enem letu in ponovni poti v južne kraje in pri svinjski vročini lahko rečem da je hlajenje motorja za en kur@c.
Oz. je čisto ok za običajne vožnje, pri večjih obremenitvah pa ne sfolga.
En del smo se po AC peljali v tretji brzini cca. 70km/h (sicer bi šel avto v rdeče kar se temperature tiče).
Malo sem se posvetoval na forumu, specializiranem za francoske krače in prišli smo do (najverjetnejšega) zaključka, da imam eno zelo omejeno serijo vozila s posebno izvedbo termostata, ki so ga po parih mesecih vrgli ven. Oz. obstaja za zadevo modifikacija, ki hlajenje poenostavi. Upam da tudi popravi.
Vzrok za "ugotovitev" je zabeležena in prebrana napaka preko testerja. Ki je bila prisotna že lani ob menjavi kilerja, pa jo je imel pooblaščenec za nepomembno :eek:
fault.png

Tole je "moja" izvedba termostata:
zajeta-slika.jpg

Eden od članov (najverjetneje nekdo ki ima dostop do malo podrobnejših baz Citroena) pa je objavil tole:
zajeta-slika1.jpg

Če prav štekam imam nekakšen hibriden termostat, ki pri manjših obremenitvah odpira samo z manjšim mehanskim termostatom, ko pa je zadeva malo bolj nujna, pa odpre še bypass elektroventil ki popolnoma odpre pretok hladilne. Meni (očitno?) tadrugi del zgodbe ne funkcionira, zadeva povsem sovpada z obnašanjem avta.
Sem sicer že v navezi s servisom, ampak vseeno: kdo ve kaj o tem?
Če bom kupoval aftermarket robo: kaj nabavit? Behr?
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.839
5.082
113
nekak tak bi znalo bit ja kot si razlagaš.
Drugač pa najprej poglej kable. Lahko da so kabli kje preribani in so v kurcšlusu.
Tale del pa dvomim da boš sploh dobil, kolko vidim ni več dobavljiv. Bo treba nardit menjavo na nov tip termostata, pa še neke cevi.
Pomojem je odpad najboljši prijatelj v tem primeru. Novi deli znajo kr bolet.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Niti ne, okol 60€ če se ne motim.
Bom počakal original kos (cca 100€) pa da vidimo kok popusta bojo dali (mycitroen), na koncu zna biti dokaj ugodno.
Cevka je pa okrgo 10€.
Počakam na ponedeljek al neki.....
 

ALTF4

Fizikalc
8. apr 2017
627
177
43
Ok bedno vprasanje ampak vseeno, kako pa ventilatorji delujejo? Ce sta dva, delujeta oba? Ce je en, deluje tudi najvisja stopnja?
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Jaz tudi mislim da nima neke veze. Vsaj ko 1x presežeš hitrost 50,60km/h. Recimo tam nekje. Na mestu pa ne mrdne preko 83 stopinj... Ko bi (bo) tako še pod obrementivijo bo pa še boljš.
Poročam ko bo kaj novega.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.568
3.436
113
Do kod gre pa temp. olja? Meni je nazadnje iz Rijeke gor proti meji kazal temperaturo olja 127 stopinj. Polna prikolica, 5 biciklov na strehi in ca. 110-120 km/h. Ob zunanji temperaturi 35+. Kazalec za vodo je ostal fiksiran na 90 kot vedno.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Temperatura olja sledi temperaturi hladilne tekočine. Točno koliko stopinj je to ne vem, ker gre samo za indikator, je pa jasno da do rdečega ne sme it.
Recimo da sta bila oba kazalca na 85-90%.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Termostat zamenjan, zdaj bo treba pa čimprej prikolo zapet pa na probo. Takrat se bo šele v resnici videlo ali smo kaj naredili ali nič.