Tema o novih prometnih zakonih

DrM007

700. registrirani uporabnik
1. sep 2007
2.450
1
38
42
Krain
Pa jih imamo. Poslanci so sprejeli še preostale tri zakone, ki so bili v branju in
Zakonu o motornih vozilih (Predlog ZMV) dodali še
Zakon o cestah (ZCes-1),
Zakon o pravilih cestnega prometa (ZPrCP) in
Zakon o voznikih (ZVoz).

Povezave so do predlogov zakonov, saj uradno prečiščenih besedil seveda še ni. So pa dobra iztočnica za razpravo o tem kaj zakoni pomenijo za udeležence v prometu. Če kdo ve za kako novejšo različico kakega od naštetih zakonov, pa naj pove, bom popravil link.

Sam sem preletel le ZPrCP in opazil nekaj pomembnih sprememb:

Citat:
10. clen (24. in 122. clen ZVCP-1)
(8) Z globo 400 eurov (nov) se kaznuje za prekršek voznik motornega vozila, ki ne ravna po znaku ali ukazu oziroma odredbi policista, obcinskega redarja ali inšpektorja.
(9) Z globo 600 eurov (nov) se kaznuje za prekršek voznik motornega vozila, ki ne ravna po predpisanem znaku, s katerim ga policist, obcinski redar ali inšpektor ustavlja ali ne upošteva njihove odredbe o prepovedi nadaljnje vožnje. Vozniku motornega vozila se poleg globe izrece tudi 6
kazenskih tock.
17758-icon_confused.gif
Mar do sedaj ni bilo kaznivo, če nisi upošteval odredb policista ali je to nov odstavek le v smislu, da so dodali še redarje in inšpektorje?

Citat:
15. člen (29. clen ZVCP-1)
(6) Z globo 300 eurov (nov) se za prekršek kaznuje voznik motornega vozila, ki ne vozi na minimalni varnostni razdalji za drugim vozilom skladno z dolocbami tretjega odstavka tega clena.
Neupoštevanje varnostne razdalje je bilo kaznivo tudi do sedaj (razdalja, ki jo prevoziš v dveh sekundah), tole je pa kazen za minimalno varnostno razdaljo (, ki jo prevoziš v eni sekundi). Prej si torej teoretično dobil enako kazen, če si na AC pri 130 kmh vozil 10cm za nekom ali pa 70m. Zdaj je za ekstremiste nekoliko višja kazen...

Citat:
16. clen (30. clen ZVCP-1)
(6) Z globo 700 eurov (460* - 30/5 ZVCP-1) se za prekršek kaznuje voznik, ki svoje hitrosti in nacina vožnje ne prilagodi poteku, tehnicnim in drugim lastnostim ceste, stanju vozišca, preglednosti, vidljivosti, prometnim in vremenskim razmeram, stanju vozila in tovora ter svojim vozniškim sposobnostim tako, da ves cas vožnje obvladuje vozilo oziroma, da ga lahko ustavi pred oviro, ki jo, glede na okolišcine, lahko pricakuje. Vozniku motornega vozila se poleg globe izrece tudi 6 kazenskih tock.
confused-1.gif
Tale člen me je razočaral. Če je ta tudi uradno ostal tak kot je tu, potem je vseeno kaj piše v vseh ostalih... S krepkim povišanjem kazni neposredno stimulirajo policiste, ki obravnavajo prometno nesrečo, da zapišejo, da je šlo za neprilagojeno vožnjo...

Citat:
Zima in zimske razmere
90. clen (114. clen ZVCP-1)
(6) Z globo 100 eurov (120* - 114/5 ZVCP-1) se za prekršek kaznuje voznik, ki pozimi ali v zimskih razmerah motornega ali priklopnega vozila v cestnem prometu nima opremljenega s predpisano zimsko opremo, ali ravna v nasprotju s pomenom prometnega znaka za obvezno uporabo snežnih verig.
Tole je eden ZELO redkih členov, kjer so kazen dejansko znižali v primerjavi s starim zakonom (napisal bi EDINI, vendar dopuščam možnost, da sem kak člen spregledal). Trapasto, ravno tega bi morali povišati.

Citat:
Prepoved izdaje ali podaljšanja dovoljenj
116. clen (nov)
(1) Storilcu prekrška, ki v roku ne placa globe ali stroškov postopka, se ne izda ali ne podaljša:
- prometno dovoljenje, potrdilo za preizkusno vožnjo ali prometno dovoljenje za zacasno registrirano vozilo,
- registrske ali preizkusne tablice,
- potrdilo o skladnosti za vozilo homologiranega tipa,
- vozniško dovoljenje ali njegov duplikat,
- dovoljenje za izredni prevoz,
- potrdilo o usposobljenosti za izvajanje izrednega prevoza,
- dovoljenje o izredni uporabi ceste,
- dovoljenje za vožnjo v casu prepovedi prometa,
- potrdila po ADR.
(2) Ministrstvo, pristojno za notranje zadeve, policija, ministrstvo pristojno za promet in drugi organi in organizacije, kadar izvajajo javna pooblastila za postopke iz prejšnjega odstavka imajo pravico do brezplacnega vpogleda v evidence izrecenih glob in stroškov postopka prekrškovnih organov in sodišc, ki odlocajo o prekrških.
Tale člen je nov in zelo zanimiv. Z njim bodo povečali odstotek plačanih glob ali pa bodo s cest odstranili divjake. Čeprav... divjaki lahko vozijo tudi brez registracije, zavarovanja in/ali vozniškega dovoljenja
crazy1.gif


Citat:
Z dnem uveljavitve tega zakona preneha veljati Zakon o varnosti cestnega prometa (Uradni list RS, št. 56/08 –UPB-5 in 58/09).
No, tole je seveda jasno kot beli dan, sem dodal le kot zaključek tega posta...


Kakšne občutke imate ostali? Je kdo pogledal katerega od drugih treh zakonov?
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.397
965
113
Obišči stran
Citat:
Citat:
--------------------------------------------------------------------------------

Zima in zimske razmere
90. clen (114. clen ZVCP-1)
(6) Z globo 100 eurov (120* - 114/5 ZVCP-1) se za prekršek kaznuje voznik, ki pozimi ali v zimskih razmerah motornega ali priklopnega vozila v cestnem prometu nima opremljenega s predpisano zimsko opremo, ali ravna v nasprotju s pomenom prometnega znaka za obvezno uporabo snežnih verig.


--------------------------------------------------------------------------------


Tole je eden ZELO redkih členov, kjer so kazen dejansko znižali v primerjavi s starim zakonom (napisal bi EDINI, vendar dopuščam možnost, da sem kak člen spregledal). Trapasto, ravno tega bi morali povišati.

Tole gre na roko vsem kamionarjem. Kaj misliš, kdo je zlobiral znižanje kazni....

Ti šment, koliko kamionarjev že ima zimske gume?
bonk.gif
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Jaz bi sicer dodal še, da v primeru, ko je vozilo pisano na firmo (pravno osebo), plača kazen poleg voznika še ta (recimo 5-kratnik). Bi bilo krepko manj haranja kombijev, šleparjev, pa tudi divjanj s službenimi avtomobili.
 

synthman

Fizikalc
22. avg 2007
7.226
0
36
Citat:
Uporabnik DrM007 pravi:
Citat:
Zima in zimske razmere
90. clen (114. clen ZVCP-1)
(6) Z globo 100 eurov (120* - 114/5 ZVCP-1) se za prekršek kaznuje voznik, ki pozimi ali v zimskih razmerah motornega ali priklopnega vozila v cestnem prometu nima opremljenega s predpisano zimsko opremo, ali ravna v nasprotju s pomenom prometnega znaka za obvezno uporabo snežnih verig.
Tole je eden ZELO redkih členov, kjer so kazen dejansko znižali v primerjavi s starim zakonom (napisal bi EDINI, vendar dopuščam možnost, da sem kak člen spregledal). Trapasto, ravno tega bi morali povišati.
Ta člen obravnava zimski čas, ko je zunaj +20 ali zimske razmere izven zimskega časa. Torej če boš konec novembra pri +20 vozil z letnimi gumami boš ob 100€.
Če pa boš zaradi neustrezne zimske opreme povzročil zastoj, pa najbrž padeš pod kak drug člen z višjo kaznijo, ki si ga spregledal.
Ja veš, je treba tud kakšno kazen (četudi nepomembno) znižat, da potem lahko okol trobiš, da so nekatere kazni povišali, nekatere pa znižali.

Ostalo pa ni vredno komentirat, že večkrat videno. Nov zakon, katerega edini namen je povečat represijo nad vozniki in povečat priliv v proračun.
 

synthman

Fizikalc
22. avg 2007
7.226
0
36
Citat:
Uporabnik keber pravi:
Jaz bi sicer dodal še, da v primeru, ko je vozilo pisano na firmo (pravno osebo), plača kazen poleg voznika še ta (recimo 5-kratnik). Bi bilo krepko manj haranja kombijev, šleparjev, pa tudi divjanj s službenimi avtomobili.
Firma pa naj ta znesek potem odtegne od plače voznika, si še pozabil napisat. (saj tako ob podobnih primerih tudi je) Le tako bi ta kazen vplivala na voznike. Saj ni firma pritiskala na gas ampak voznik.
No mene ne skrbi, mam avto na leasing. Pa me baš briga če lastnik kaj plača ali nič.
 

synthman

Fizikalc
22. avg 2007
7.226
0
36
Citat:
Uporabnik DrM007 pravi:
Citat:
Prepoved izdaje ali podaljšanja dovoljenj
116. clen (nov)
(1) Storilcu prekrška, ki v roku ne placa globe ali stroškov postopka, se ne izda ali ne podaljša:
- prometno dovoljenje, potrdilo za preizkusno vožnjo ali prometno dovoljenje za zacasno registrirano vozilo,
- registrske ali preizkusne tablice,
- potrdilo o skladnosti za vozilo homologiranega tipa,
- vozniško dovoljenje ali njegov duplikat,
- dovoljenje za izredni prevoz,
- potrdilo o usposobljenosti za izvajanje izrednega prevoza,
- dovoljenje o izredni uporabi ceste,
- dovoljenje za vožnjo v casu prepovedi prometa,
- potrdila po ADR.
(2) Ministrstvo, pristojno za notranje zadeve, policija, ministrstvo pristojno za promet in drugi organi in organizacije, kadar izvajajo javna pooblastila za postopke iz prejšnjega odstavka imajo pravico do brezplacnega vpogleda v evidence izrecenih glob in stroškov postopka prekrškovnih organov in sodišc, ki odlocajo o prekrških.
Tale člen je nov in zelo zanimiv. Z njim bodo povečali odstotek plačanih glob ali pa bodo s cest odstranili divjake. Čeprav... divjaki lahko vozijo tudi brez registracije, zavarovanja in/ali vozniškega dovoljenja
crazy1.gif
Samo prvo. Povečali bodo priliv v proračun, tako od tistih, ki še niso plačali in od tistih, ki jih vodo dobili brez veljavnih dokumentov.
Z divjaki pa ta člen nima veze, saj člen velja tud za napačno parkirane, in tudi za povsem nepomembne prekrške. Pa še strorilec prekrška in lastnik avta ni nujno da je ista oseba.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.625
14.321
113
Citat:
Uporabnik DrM007 pravi:
Citat:
10. clen (24. in 122. clen ZVCP-1)
(8) Z globo 400 eurov (nov) se kaznuje za prekršek voznik motornega vozila, ki ne ravna po znaku ali ukazu oziroma odredbi policista, obcinskega redarja ali inšpektorja.
(9) Z globo 600 eurov (nov) se kaznuje za prekršek voznik motornega vozila, ki ne ravna po predpisanem znaku, s katerim ga policist, obcinski redar ali inšpektor ustavlja ali ne upošteva njihove odredbe o prepovedi nadaljnje vožnje. Vozniku motornega vozila se poleg globe izrece tudi 6
kazenskih tock.
17758-icon_confused.gif
Mar do sedaj ni bilo kaznivo, če nisi upošteval odredb policista ali je to nov odstavek le v smislu, da so dodali še redarje in inšpektorje?

se mi zdi da so tu dejansko naredili samo spremembo v smislu višje kazni in da so res dodali še redarje ter inšpektorje, kar me v bistvu tudi malo ne preseneča, glede na to, koliko so se jim povečala pooblastila za talanje prekrškov....


Citat:
Uporabnik DrM007 pravi:
Citat:
16. clen (30. clen ZVCP-1)
(6) Z globo 700 eurov (460* - 30/5 ZVCP-1) se za prekršek kaznuje voznik, ki svoje hitrosti in nacina vožnje ne prilagodi poteku, tehnicnim in drugim lastnostim ceste, stanju vozišca, preglednosti, vidljivosti, prometnim in vremenskim razmeram, stanju vozila in tovora ter svojim vozniškim sposobnostim tako, da ves cas vožnje obvladuje vozilo oziroma, da ga lahko ustavi pred oviro, ki jo, glede na okolišcine, lahko pricakuje. Vozniku motornega vozila se poleg globe izrece tudi 6 kazenskih tock.
confused-1.gif
Tale člen me je razočaral. Če je ta tudi uradno ostal tak kot je tu, potem je vseeno kaj piše v vseh ostalih... S krepkim povišanjem kazni neposredno stimulirajo policiste, ki obravnavajo prometno nesrečo, da zapišejo, da je šlo za neprilagojeno vožnjo...

zarad tega me pa ima da bi jim bombo nekam podstavil, lenobe lene inkasantske, to dejansko ni drugega kot razširitev člena o neprilagojeni hitrosti iz se mi zdi da 450-500€ ter 5 pik na 600€ ter 6 pik. uporaben je prav za vsako nesrečo ali pa npr. driftanje (čeprav sedaj obstaja še en lep člen za kaznovanje drifterjev), kombinirano z nerazmišljujočimi, nesposobnimi, lenimi policaji. matr jim......
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Citat:
Uporabnik synthman pravi:
Ta člen obravnava zimski čas, ko je zunaj +20 ali zimske razmere izven zimskega časa. Torej če boš konec novembra pri +20 vozil z letnimi gumami boš ob 100€.
A za ketne v prtljažniku si že slišal?

Pa ko imate toliko o inkasantskem zakonu, deluje pa le:
64752640_zrtve.jpg


Vsaj od lani na letos se ni možno izgovarjati na vinjete ali pa več boljših cest (ker razen 14 km nove avtoceste jih praktično ni). Pa vozni park Slovencev se najbrž tudi ni v povprečju izboljšal za dobrih 15%.
 

maddog

Fizikalc
16. avg 2007
1.817
0
36
okolica MB
Se pravi, ce imajo jajca in dvignejo kazni za 85% nebo smrtnih zrtev po cestah !

GENIJALNO, proizvajalci avtomobilov pa investirajo ure in miljone dela v varnost, namesto da bi prisli v Slovenistan pobarat nase strokovnjake.
 

tado

Fizikalc
15. maj 2008
2.267
1
36
kako pa je z kaznovanjem, recimo si udeležen v neki nesreči s poškodbami, zadeva je na sodišču, po katerem zakonu so sankcioniran po tistem ko je takrat veljal a po novem?
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Citat:
Uporabnik synthman pravi:
No mene ne skrbi, mam avto na leasing. Pa me baš briga če lastnik kaj plača ali nič.
Vem, da te ne skrbi, zato pa sem videl včeraj tovornjaka s kurilcem, kako je mimoobvozil kolono pred semaforjem in izsiljeval prednost v križišču. Ti samo dobro pritisneš na pravno osebo, bo ta že poskrbela, kako bo šlo naprej. Da bi takole firma dobila posebej 5000€ kazni (ali vrednost tovora v cisterni), ga bo gotovo voznik najebal. Potem bi se pa tudi nehalo teranje za časom raznik malih firm.
 

novaa

Pubec
19. jul 2007
8.294
1.061
113
ah statistika je ku.rba.... povej mi kaj želiš in to ti prikažem
grin1.gif
 

CupraR

Majstr
21. sep 2007
5.636
144
63
KSZ:

naj kar dajo 10.000 kazni če greš 5km/h prehitro, da jim ne bo potrebno naslednjih 10 let vsako leto to dvigovati..

Naj dajo še kazen za pešče, če po nesreči trezen padem na pločniku. Tm 500€ ker se nsiem prepričal da lahko varno čez jašek stopim..
 
Nazadnje urejeno:

panoramic

Fizikalc
20. mar 2010
1.837
0
36
Citat:
Uporabnik tado pravi:
kako pa je z kaznovanjem, recimo si udeležen v neki nesreči s poškodbami, zadeva je na sodišču, po katerem zakonu so sankcioniran po tistem ko je takrat veljal a po novem?
Po zakonu, ki je veljal v času storitve prekrška, razen če je nov zakon zate ugodnejši.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.405
9.156
113
ce tako nahitro računamo letno 50.000 novih vozil, je to 5 % (recimo na 1 mio vozil) plus nekaj uvoza,pomeni da je računica hitro 15% voznikov menjalo svoj avto za varnejši avto.
wink-1.gif


seveda zakon pomaga, ampak pri vzogji pa bolj ne, vsak se meni da vozi počasnej ker so prasičje kazni, ne zato da bi zmanjšal škodo ali poškodbe..problem kulture torej ostaja enak.

trdim da je 30% prometnih znakov postavljenih neustrezno tako ali drugače, da bi se prometno infrastrukturo za mali denar dalo izboljšat oziroma osmislit bolj logično. itd. povratnike in težke pijance, pa sankcionirat na primeren način (prisilno delo v kamnolomu ročno s krampom za več let... )
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik keber pravi:
Citat:
Uporabnik synthman pravi:
Ta člen obravnava zimski čas, ko je zunaj +20 ali zimske razmere izven zimskega časa. Torej če boš konec novembra pri +20 vozil z letnimi gumami boš ob 100€.
A za ketne v prtljažniku si že slišal?

Pa ko imate toliko o inkasantskem zakonu, deluje pa le:
64752640_zrtve.jpg


Vsaj od lani na letos se ni možno izgovarjati na vinjete ali pa več boljših cest (ker razen 14 km nove avtoceste jih praktično ni). Pa vozni park Slovencev se najbrž tudi ni v povprečju izboljšal za dobrih 15%.

žal je to razlika v tem, da je lani bilo nekaj takih nesreč, kjer je bilo veliko smrtnih žrtev v eni nesreči, letos pa ne

v bistvu bi se morala statistika vodit za nesreče s smrtnim izidom in ne samo smrtne žrtve
 

synthman

Fizikalc
22. avg 2007
7.226
0
36
Citat:
Uporabnik keber pravi:
Pa ko imate toliko o inkasantskem zakonu, deluje pa le:
64752640_zrtve.jpg


Vsaj od lani na letos se ni možno izgovarjati na vinjete ali pa več boljših cest (ker razen 14 km nove avtoceste jih praktično ni). Pa vozni park Slovencev se najbrž tudi ni v povprečju izboljšal za dobrih 15%.
Od lani na letos se tudi ni možno izgovarjat na zakon, saj se ni spreminjal.