Telemach / internet

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
Prej bi rekel, da sta by default dva porta enostavno nastavljena za ločeno meežo, ki jo rabijo tastari D3 boxi (na coaxu so v te mrežo priklopljeni preko vgrajenega DOCSIS modema, medtem ko si na optiki imel določene porte v tem ločenem VLANu). Logika je ta, da starega boxa brez tega ne moreš uporabljat. Če nimaš D3 boxov, jim pač rečeš naj ti vse porte skofigurirajo kot LAN.
 

akinorev

Zelenc'
23. dec 2020
20
0
1
Kakšen predlog kako bi ojačal wifi signal iz Ubee modem-a (Telemach , wifi signal pri 5 Ghz v bližini modema je med 150 / 200 MB DL in 50 MB UL) , ki ga je instaliral operater.
Trenutno uporabljam nek low cost extender (za okrivanje drugega dela hiše - max odaljenost v istem nadstropju od modema), ki zasilo dela, vendar se veliko signala "izgubi". Ideja je , da bi wi-fi na modemu izključil in uporabljal externo napravo povezano z UTP na modem (oddaljena bi bila cca. 2 m).

Gledam npr. tole: Mesh UAP-AC-M UniFi UBIQUITI. Kakšna idej z vaše strani, izkušnje ?
 

bostjank

Pripravnik
22. maj 2008
87
6
8
Za srednje veliko stanovanje (80 m2) vam glede na podobno situacijo predlagamo naslednjo konfiguracijo:

1. Ubee modem/usmerjevalnik, ki je nastavljen kot modem (bridge mode). Spremembo nastavitev lahko uredijo le v oddelku za tehnično podporo.

2. Na Ubee se žično poveže Fritzbox 7530, ki zagotavlja funkcijo usmerjevalnika. Delovanje omrežja Wi-Fi je precej bolj stabilno, bolj prepustno v primerjavi z Ubee; velja za oba frekvenčna pasova.

3. Na drugi strani stanovanja se na Fritzbox brezžično poveže ojačevalnik Fritz repeater 3000. Njegova odlika je v ločeni povezavi s Fritzbox in povezavi z odjemalci, zaradi česar ne prihaja do prepolovitve hitrosti, kot to velja za številne ojačevalnike na trgu. Lahko se ju poveže tudi žično, kar omogoča še večji izkoristek povezave.

Omeniti še velja, da smo z navedeno opremo dosegli 95-odstotno pokritost s signalom Wi-Fi v območju 5 GHz ter jakost signala od -40 do -65 dBm. Delovanje v območju 2.4 GHz je pričakovano bolj problematično, predvsem zaradi množice omrežij v okolici. Kljub temu velja pohvaliti oba Fritza, saj zelo spretno spreminjata aktivni komunikacijski kanal, kar spominja na segment enterprise naprav.

Več informacij na https://www.fritzshop.si/
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: akinorev

akinorev

Zelenc'
23. dec 2020
20
0
1
Za stanovanje v izmeri 80 m2 ter z nemalo težavami v preteklosti, smo zagotovili naslednjo opremo:

1. Ubee modem/usmerjevalnik, ki je nastavljen kot modem (bridge mode). Spremembo lahko uredijo v oddelku za tehnično podporo.

2. Na Ubee je žično povezan Fritzbox 7530, ki zagotavlja funkcijo usmerjevalnika. Delovanje omrežja Wi-Fi je precej bolj stabilno, bolj prepustno v primerjavi z Ubee; velja za oba frekvenčna pasova.

3. Na drugi strani stanovanja je na Fritzbox brezžično povezan ojačevalnik Fritz repeater 3000. Njegova odlika je v ločeni povezavi s Fritzbox in povezavi z odjemalci, zaradi česar ne prihaja do prepolovitve hitrosti, kot to velja za številne ojačevalnike na trgu. Lahko se ju poveže tudi žično, kar omogoča še večji izkoristek povezave.

Omeniti še velja, da smo z navedeno opremo dosegli svoj cilj, tj. 95-odstotno pokritost s signalom Wi-Fi v območju 5 GHz ter jakost signala od -40 do -65 dBm. Delovanje v območju 2.4 GHz je nekoliko bolj problematično, predvsem zaradi množice omrežij v okolici. Kljub temu velja pohvaliti oba Fritza, saj zelo spretno prilagajata aktivni komunikacijski kanal, kar spominja na segment enterprise naprav.

Več informacij na https://www.fritzshop.si/
Hvala, tudi pri nas je v nadstropju, ki je glavno cca. taksna kvadratura ( v tem srednjem nadstropju je tudi modem). Sicer je tudi potreba v spodnjem in zgornjem nadstropju, vendar v teh dveh ni tako pomembna moc signala ( hitrost in stabilnost prenosa). Vidim pa da je to kar profesionalna oprema, tudi cenovno visja. Ali imate to konfiguracijo ze dal casa oz. ce prav razumem ste zadovoljni ?
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.682
576
113
Za srednje veliko stanovanje vam glede na podobno izkušnjo predlagamo naslednjo konfiguracijo:

1. Ubee modem/usmerjevalnik, ki je nastavljen kot modem (bridge mode). Spremembo nastavitev lahko uredijo le v oddelku za tehnično podporo.

2. Na Ubee se žično poveže Fritzbox 7530, ki zagotavlja funkcijo usmerjevalnika. Delovanje omrežja Wi-Fi je precej bolj stabilno, bolj prepustno v primerjavi z Ubee; velja za oba frekvenčna pasova.

3. Na drugi strani stanovanja se na Fritzbox brezžično poveže ojačevalnik Fritz repeater 3000. Njegova odlika je v ločeni povezavi s Fritzbox in povezavi z odjemalci, zaradi česar ne prihaja do prepolovitve hitrosti, kot to velja za številne ojačevalnike na trgu. Lahko se ju poveže tudi žično, kar omogoča še večji izkoristek povezave.

Omeniti še velja, da smo z navedeno opremo dosegli 95-odstotno pokritost s signalom Wi-Fi v območju 5 GHz ter jakost signala od -40 do -65 dBm. Delovanje v območju 2.4 GHz je nekoliko bolj problematično, predvsem zaradi množice omrežij v okolici. Kljub temu velja pohvaliti oba Fritza, saj zelo spretno prilagajata komunikacijski kanal, kar spominja na segment enterprise naprav.

Več informacij na https://www.fritzshop.si/

V poslovnih wifi omrežjih praviloma ni repeaterjev, kvečjemu kak mesh se najde če res ni druge... AP naj bi bil za maksimalno pasovno širino vedno direktno na usmerjevalniku. Za drug konec hiše je boljša opcija priklop ap-ja na kak zmogljiv PLC adapter če ni utp opcije.
Zgornji scenarij je ok za soliden wifi signal, pasovna širina na klientih na repeaterju bo pa bistveno nižja kot na osnovnem ap-ju.
 
  • Všeč mi je
Reactions: akinorev

bostjank

Pripravnik
22. maj 2008
87
6
8
Mrežno opremo smo preizkušali več mesecev, pri čemer smo analizirali različne scenarije, različne blagovne znamke, različne cenovne segmente. Uporabo tehnologije PLC svetujemo kot zadnjo možnost.

Za primerjavo hitrosti enega od odjemalcev, bodisi na usmerjevalniku, bodisi na ojačevalniku, prilagamo zaslonsko sliko. Kot smo že izpostavili, po našem mnenju Fritz repeater 3000 v marsičem presega zmogljivosti klasičnih ojačevalnikov.
 

Priponke

  • 3137487D-D020-4C20-AE59-2F1110697BB4.jpeg
    3137487D-D020-4C20-AE59-2F1110697BB4.jpeg
    153,1 KB · Ogledi: 216
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: akinorev

akinorev

Zelenc'
23. dec 2020
20
0
1
Mrežno opremo smo preizkušali tri mesece, pri čemer smo analizirali številne možne nastavitve, različne blagovne znamke, različne cenovne razrede in podobno. Uporabo tehnologije PLC svetujemo kot zadnjo možnost.

Za primerjavo hitrosti enega od odjemalcev, bodisi na usmerjevalniku, bodisi na ojačevalniku, prilagamo zaslonsko sliko. Kot smo že izpostavili, po našem mnenju Fritz repeater 3000 presega zmogljivosti klasičnih ojačevalnikov.
Mi lahko se nekaj poveste, zakaj vedno uporabljate besedo “svetujemo”, (prilagamo, smo analizirali), ali mogoce omenjeno opremo prodajate oz. govorite v imenu kaksne firme ?
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
Mi lahko se nekaj poveste, zakaj vedno uporabljate besedo “svetujemo”, (prilagamo, smo analizirali), ali mogoce omenjeno opremo prodajate oz. govorite v imenu kaksne firme ?
Pa sej mas link v njegovem prvem postu..

mejckn se “prodajajo” ja...

Back to topic.. probal ene 2-3 razlicna extenderja.. nikol ni nlo “to je to”.. potem sem po enem obstojecem kanalu stiscal se mrezni kabel in v nadstropju visje potem dal AP..zadeva spila..
 
  • Všeč mi je
Reactions: akinorev

bostjank

Pripravnik
22. maj 2008
87
6
8
Smo zasebni in poslovni uporabnik. Z navedenimi produkti oz. podjetji nismo poslovno povezani.

Predlagamo vam tudi, da obiščete spletno stran proizvajalca opreme – podjetje AVM iz Nemčije: https://en.avm.de/
 
Nazadnje urejeno:

akinorev

Zelenc'
23. dec 2020
20
0
1
Pa sej mas link v njegovem prvem postu..

mejckn se “prodajajo” ja...

Back to topic.. probal ene 2-3 razlicna extenderja.. nikol ni nlo “to je to”.. potem sem po enem obstojecem kanalu stiscal se mrezni kabel in v nadstropju visje potem dal AP..zadeva spila..
Itak , sam v bajti nimam kam stiscat kable, zal.
 

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.308
630
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Zadnje dni opažam velik delay pri odpiranju strani. Ne vem ali je problem pri meni ali pri ISP-ju (optika Telemach/Ptuj). Namreč vsako stran, ki jo hočem odpret rabi nek 5-6 sekundni odzivni čas da se odzove. Sicer speedtest pokaže vse OK ampak ne vem na kaj se nanaša ta zamik. Recimo tudi ko nekaj vpišem v google prrevajalnik in potrim, rabi cca 5-6 sekund, da se odzove in prevede. Enako ko recimo pingam. Ko potrdim ping, rabi omenjen čas, da se "zbudi" in začne pingat. Sicer so vrednosti potem OK (se mi zdi):

Screenshot_1.jpg


računalnik je povezan direkt na modem preko LAN-a. Ne vem sploh kje iskat težavo. Aja, modem sem že večkat rebootal, računalnik je čist. Je pa včasih čez dan tudi vse OK in se vse odziva hitro, kot mora. Sumim modem. Kaj menite?
 
  • Všeč mi je
Reactions: akinorev

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.308
630
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Ma razmišljam, da zna biti krivec tudi Eset security saj nekako ti lagi sovpadajo z obdobjem odkar imam nameščenega. Sem ga sedaj odstranil in bom videl kako se bo potem PC obnašal.
 
  • Všeč mi je
Reactions: akinorev

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.308
630
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Eset ni bil kriv, ker je tudi po odstranitvi enako. Sedajle sem iz nastavitev modema odstranil pravila za časovni dostop do interneta (mac naslovi hčerinega telefona in računalnika) in se mu je odprlo zgleda..lahko pa da ta trenutek slučajno sovpada s časom, ko internet normalno dela ali pa sem celo našel iglo v senu. Bom itak videl tekom večera in sporočim.
 

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.308
630
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Ne znam rešit. Tudi ostale naprave, ki so povezane na ta modem imajo enake težave. Problem je sigurno v ISP-ju oz v modemu. Ampak ne vem kako jim naj to sploh razložim, glede na to, da speed test na koncu kaže povsem pravilne vrednosti. Rabi pa svoj čas da se poveže in začne merit. Enako če pingam - čaka 5-6 sekund, nato začne.. Ampak ob določenih trenutkih pa spet deluje normalno. Zdajle sem v roku 5 min. testiral in je recimo 2 min. bil omenjen problem, takoj za tem pa spet sekvenca Normanih meritev, kot da je vse OK. To bo še veselo z dokazovanjem težave ISP-ja.
 
22. jul 2007
12.690
1.257
113
123
Par zadnjih mesecev od kar je lockdown tudi jaz opažam podobne simptome, očitno so omrežja po Sloveniji preobremenjena.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
Par zadnjih mesecev od kar je lockdown tudi jaz opažam podobne simptome, očitno so omrežja po Sloveniji preobremenjena.

Generalno ni neke krize, do sedaj nisem imel težav na Telemachovi optiki pa delam striktno od doma že praktično eno leto, s tem da delam s sistemi kjer bi hitro opazil težve s povezljivostjo (+ popoldne se internet kar dosti uporablja za vse živo). Tudi prenašanje večjih količin podatkov iz/v tujino pri par 100Mb/s+ (po sloveniji pa praktično kadarkoli leti polnih 900+, če seveda druga stran zmore). Je bilo po drugi strani precej več težav na drugi strani z različnimi (predvsem videokonferenčnimi in streaming) storitvami (recimo Netflix je nekaj časa nenormalno omejeval kvaliteto, da niso kurili preveč pasovne širine). Vrjamem pa da so večkrat preobremenjena kakšna lokalna vozlišča, ki nimajo dovolj kapacitet.

Ne znam rešit. Tudi ostale naprave, ki so povezane na ta modem imajo enake težave. Problem je sigurno v ISP-ju oz v modemu. Ampak ne vem kako jim naj to sploh razložim, glede na to, da speed test na koncu kaže povsem pravilne vrednosti. Rabi pa svoj čas da se poveže in začne merit. Enako če pingam - čaka 5-6 sekund, nato začne.. Ampak ob določenih trenutkih pa spet deluje normalno. Zdajle sem v roku 5 min. testiral in je recimo 2 min. bil omenjen problem, takoj za tem pa spet sekvenca Normanih meritev, kot da je vse OK. To bo še veselo z dokazovanjem težave ISP-ja.
Jaz bi pustil laufat kak mtr (na win lahko tudi kak viusal traceroute), da vidiš če se začnejo paketi takrat izgubljat in na kateri točki. Čeprav glede na simptome je čisto možno, da je problem recimo z DNSom, ki ti ne odgovori, kot je že nekdo omenil. Si probal takrat pingat direktno po IP in ali v tem primeru začne takoj ali isto traja nekaj časa preden začne oziroma ali se takrat vidi loss (ker zgoraj kar si prilepil lossa ni bilo videt, lahko pa da je samo trajalo preden je uspel razrešit google.si v 216.58.214.195). Lahko pa istočasno zaženeš še wireshark in vidiš kaj se takrat dogaja s prometom (recimo ali je poslal DNS poizvedbo in nič ni priletelo nazaj). Sicer težave z DNSjem lahko bolj kot ne izključiš, če pprobaš uporabit kak cloudflare (1.1.1.1) ali google (8.8.8.8) DNS.

Je pa res, da sam težav z njihovim DNSom ne opazim (čeprav je kar vidim za moje poizvedbe večinoma najhitrejši), ker imam lokalni DNS caching server ki poizvedbe forwardira na več strežnikov (poleg TM še arnes, google in cloudflare), tako da če Telemachov ne odgovori, pač dobim ogovor od drugega strežnika (oziroma od tistega, ki je v danem trenutku hitrejš).