TDI - gost bel dim na vsakih nekaj 1.000km:

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.088
802
113
vprašanje za tistega, ki ve. 2 leti nazaj sva s prijateljem vozila po Skandinaviji, ko sem prvič opazil ta hec. Prijatelj ima tudi TDI-ja iste generacije. TDI z Bosch pumpo, njegov Passat 90KM, moj Toledo 110KM. Voziva lepo normalno, ko kar naenkrat njemu pokadi gost bel dim iz izpuha, v moji kabini zasmrdi po skurjenem olju. Ga kličem po vezi, kaj je naredil? Občasno sva se namreč "zakadila" za hec. Pravi, da nič in ko sva razčiščevala, kaj bi to bilo sva ugotovila, da meni isto naredi.

Kakorkoli, včeraj sem na Ljubljanski obvoznici znova opazil ravno, ko sem spremljal vzratno ogledalo, da sem ponovno zakadil vse tri pasove avtoceste. Pri vožnji se ne opazi nič, razen občutek imam (lahko da se motim), kot da bi se avto prestavil v drugi "mode".

Zanimivo je, da vedno kadar grem na potovanje, avto opazno zniža porabo pri višjih hitrostih. Relacija Slovenija - Danska mi brez problema porabi 5,5l na 100km pri povprečni hitrosti višji od 130km/h (po GPS-u).

Skratka, kaj se takrat zgodi z mojim avtom, ko iztisne iz sebe ta bel gost dim?

Avto ima katalizator, za filter trdih delcev takrat še niso vedeli pri serijskih avtomobilih (letnik 1999), skratka TDI Euro 3 mašina.

Hvala za pojasnilo.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Mislim, da takole dela samočiščenje PDF filtra, ampak ti kot praviš ga nimaš.
confused-1.gif
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Gost bel dim ni nič dobrega v zvezi s turbino. Ponavadi, ko je ta hin belo kadi. Sem videl na lastne oči kakšno dimno zaveso naredi fuč turbina pri BMWju 320d. Ampak naj o tem več pove kak mehanik.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.198
1.816
113
to da zadimiš celo AC pomeni da v trenutku pride večja količina olja v izgorevalni prostor.

Nekdaj podobnega sem doživel enkrat na enem avtu (pred mano)....le da je ta, ko hje začel dimit, dimil do konca (bridkega)..ker mu je tik pred koncem
evil.gif
še avto zgorel.

Bojda, naj bi bila to posledica previsokega nivoja olja v motorju in naj bi le to zabilo (ne vem skozi kaj) v cilindre - posledica AC v popolni dimni zavesi (vsi pasovi, v obe smeri).

zdaj kaj bi lahko bil vzrok pri tebi...pojam nimam. Močno dvomim pa, da bi bila turbina....ona če že, bi spuščala belkast dim pri pospeševanju (vedno).
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.088
802
113
Citat:
Uporabnik Simon_Vi pravi:
Gost bel dim ni nič dobrega v zvezi s turbino. Ponavadi, ko je ta hin belo kadi. Sem videl na lastne oči kakšno dimno zaveso naredi fuč turbina pri BMWju 320d. Ampak naj o tem več pove kak mehanik.

Sigurno ni nič v zvezi s turbino. To se nekaj očisti, ker kot sem napisal, se zgodi to na vsakih NEKAJ 1.000km. Na standardnem potovanju jih naredim cca. 10.000 v dveh ali treh tednih in to zaznam enkrat, mogoče dvakrat.

Simptomi so pa res takšni, kot da bi se DPF filter očistil. Tega seveda nimam.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.088
802
113
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
to da zadimiš celo AC pomeni da v trenutku pride večja količina olja v izgorevalni prostor.

Nekdaj podobnega sem doživel enkrat na enem avtu (pred mano)....le da je ta, ko hje začel dimit, dimil do konca (bridkega)..ker mu je tik pred koncem
evil.gif
še avto zgorel.

Bojda, naj bi bila to posledica previsokega nivoja olja v motorju in naj bi le to zabilo (ne vem skozi kaj) v cilindre - posledica AC v popolni dimni zavesi (vsi pasovi, v obe smeri).

zdaj kaj bi lahko bil vzrok pri tebi...pojam nimam. Močno dvomim pa, da bi bila turbina....ona če že, bi spuščala belkast dim pri pospeševanju (vedno).

To za olje bi bilo še najbolj verjetno, ker tudi smrdi, kot sem rekel po skurjenem olju. Še enkrat povem, da se mi zdi, da se to vseeno na en interval nekaj zgodi in me zanima kaj to točno je? In to ne samo pri mojem avtomobilu, ampak se je zgodilo tudi pri prijatelju, kot sem napisal.

Gre za izredno bel in gost dim, ki pa samo enkrat "skoči" - kot da bi bil en čep, iz izpuha. Ni zvezno kajenje, tisto je standardno črno
evil.gif


Sem pa avto imel ravno na temeljitem pregledu, ker grem spet na potovanje (je le že nekoliko star in ima veliko kilometrov), pred dvema dnevoma sem bil na tehničnem pregledu (plini povsem na začetku zelene skale) in imam popolnoma izpraven avto.

Servis delam na vsakih 20.000km in v tem času mi olje iz maksimuma pade na sredino skale med minimum in maksimum.

Da bi bilo kaj narobe z motorjem izključujem zato, ker sem bil v Skandinaviji pred dvema letoma, ko sem to prvič zaznal in od takrat sem naredil že več kot 80.000km. Turbina je še pridna - prva in nič ne kaže, da bo kaj hitro zamenjana: tok, tok, tok po lesu
nahrung002.gif
 

mac77

Fizikalc
22. avg 2007
4.541
37
48
lahko bi bila voda v gorivu vendar ce pravis da zasmrdi po zgorelem olju potem je verjetno olje, ki izhlapeva in se nabira v sesalnem kolektorju in ga vcasih pac potegne skozi motor.
 

mac77

Fizikalc
22. avg 2007
4.541
37
48
Citat:
Uporabnik _jolly_ pravi:
ve kdo za kakega bmw 320d s 150kkm in prvo turbino?
crazy1.gif





Se bodo hitro oglasili BMW-Fani, ki tako zatrjujejo kako dobre motorje ima BMW
evil.gif

................se pred kratkim so pri BMW ju zatrjevali da dizelski motor z direktnim vbrizgom bi za osebna vozila...
grims-1.gif
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Moja ideja, da je kriva turbina je prišla na dan,ker sem nedolgo nazaj pri mehaniku videl kako zgleda BMW 320 z uničeno turbino. Bil je tako gost dim, da so čez rekordnih 4-5 min. prišli gasilci, misleč, da nekje gori. Resno, sam kaj takega še nisem videl, tudi , ko pribije tesnilo na glavi motorja, ko pride olje v stik z vodo ne zgleda tako famozno!
grin1.gif
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.088
802
113
Citat:
Uporabnik mac77 pravi:
lahko bi bila voda v gorivu vendar ce pravis da zasmrdi po zgorelem olju potem je verjetno olje, ki izhlapeva in se nabira v sesalnem kolektorju in ga vcasih pac potegne skozi motor.

Hvala za odgovor.

Ja, izgleda pa kar spektakularno, kadar se to zgodi, kot da bi vrgel dimno bombo na avtocesto
grims-1.gif


Privoščljivi lastniki drugih znamk si že manejo roke takole
tongue-1.gif
 

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.751
210
63
Citat:
Uporabnik Valhalla pravi:
vprašanje za tistega, ki ve. 2 leti nazaj sva s prijateljem vozila po Skandinaviji, ko sem prvič opazil ta hec. Prijatelj ima tudi TDI-ja iste generacije. TDI z Bosch pumpo, njegov Passat 90KM, moj Toledo 110KM. Voziva lepo normalno, ko kar naenkrat njemu pokadi gost bel dim iz izpuha, v moji kabini zasmrdi po skurjenem olju. Ga kličem po vezi, kaj je naredil? Občasno sva se namreč "zakadila" za hec. Pravi, da nič in ko sva razčiščevala, kaj bi to bilo sva ugotovila, da meni isto naredi.

Kakorkoli, včeraj sem na Ljubljanski obvoznici znova opazil ravno, ko sem spremljal vzratno ogledalo, da sem ponovno zakadil vse tri pasove avtoceste. Pri vožnji se ne opazi nič, razen občutek imam (lahko da se motim), kot da bi se avto prestavil v drugi "mode".

Zanimivo je, da vedno kadar grem na potovanje, avto opazno zniža porabo pri višjih hitrostih. Relacija Slovenija - Danska mi brez problema porabi 5,5l na 100km pri povprečni hitrosti višji od 130km/h (po GPS-u).

Skratka, kaj se takrat zgodi z mojim avtom, ko iztisne iz sebe ta bel gost dim?

Avto ima katalizator, za filter trdih delcev takrat še niso vedeli pri serijskih avtomobilih (letnik 1999), skratka TDI Euro 3 mašina.

Hvala za pojasnilo.

turbina ni vec nova in v intercoolerju se ti nabira olje. ko je tega olja toliko, da ovira prosti pretok zraka, potegne to olje preko sesalnega kolektorja v motor in to povzroci izbruh dima za avtom. daj za foro enkrat snami spodnjo cev na intercoolerju in poglej koliko olja se je nabralo notri. pa ti povem da ga bo minimalno 3-4 deci ..... in to ti potem zgori v motorju ....
ne vem kako blagodejno zadeva deluje na katalizator, ampak motorju to pretirano ne skodi ....
 

dsf

izbrisani
6. sep 2007
10.019
1
36
No ne vem ne gre mi nekako skup. Olje menja na 20000 in ne pade mu na min, ti pa praviš da bi v interkulerju moralo bit 3-4 deci olja. Pa recimo da ima avto popadek na 4000 kilometrov to pomeni 5 krat na servisni interval krat 0.4 litra to pomeni 2 litra olja samo v interkulerju+ minimalna poraba olja je minimalno tri litre.
 

YuGec

Fizikalc
18. avg 2007
2.801
0
36
Citat:
Uporabnik _jolly_ pravi:
ve kdo za kakega bmw 320d s 150kkm in prvo turbino?
crazy1.gif

Ogromno. Dva sodelavca, eden 225.000 km, drugi 280.000 km, kolega 215.000 km.

Očitno poznate same avtomobile, ki imajo 150kkm, ampak na 150kkm podlage iz Nemčije.


Sicer pa, če ti olja ne zmanjka, mora biti nekaj z nafto.
 

YuGec

Fizikalc
18. avg 2007
2.801
0
36
Citat:
Uporabnik mac77 pravi:
Citat:
Uporabnik _jolly_ pravi:
ve kdo za kakega bmw 320d s 150kkm in prvo turbino?
crazy1.gif





Se bodo hitro oglasili BMW-Fani, ki tako zatrjujejo kako dobre motorje ima BMW
evil.gif

................ se pred kratkim so pri BMW ju zatrjevali da dizelski motor z direktnim vbrizgom bi za osebna vozila... : grims:

Kaj? Ne vem, če kdo razume ta stavek.
confused-1.gif


In ja, na tvojo žalost so motorji svetlobna leta pred TDI-ji, da ne govorim o šestvaljnih bencinarjih.
 

5rG

Pripravnik
28. jun 2008
36
0
6
40
Citat:
Uporabnik YuGec pravi:
Citat:
Uporabnik mac77 pravi:
Citat:
Uporabnik _jolly_ pravi:
ve kdo za kakega bmw 320d s 150kkm in prvo turbino?
crazy1.gif





Se bodo hitro oglasili BMW-Fani, ki tako zatrjujejo kako dobre motorje ima BMW
evil.gif

................ se pred kratkim so pri BMW ju zatrjevali da dizelski motor z direktnim vbrizgom bi za osebna vozila... : grims:

Kaj? Ne vem, če kdo razume ta stavek.
confused-1.gif


In ja, na tvojo žalost so motorji svetlobna leta pred TDI-ji, da ne govorim o šestvaljnih bencinarjih.
tako je
aplauz.gif
 

borovnica

Fizikalc
22. jul 2007
4.617
1
38
poznam bmw x3 2,0 177km, ki mu je turbina crknila pred 40.000km
hysterical-1.gif

avto oddan na servis in nato prodan naprej.
lastnik se na veliko izogiba bmwja. sedaj vozi volva.

l.p. b
 

YuGec

Fizikalc
18. avg 2007
2.801
0
36
Citat:
Uporabnik borovnica pravi:
poznam bmw x3 2,0 177km, ki mu je turbina crknila pred 40.000km
hysterical-1.gif

avto oddan na servis in nato prodan naprej.
lastnik se na veliko izogiba bmwja. sedaj vozi volva.

l.p. b

Samo eno vprašanje, kdaj je kupil tega X3 oz. kako dolgo ga nima več?

Volvo
hysterical-1.gif
 

borovnica

Fizikalc
22. jul 2007
4.617
1
38
moral bi vprašat kje ga je kupil,... vem le da je pripeljal še blatnega s predstavitve mislim da za novinarje,...
xc 90 ni tako švoh kot morda izgleda,... in DELA.

b