Sušilni stroj

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Citat:
Uporabnik yamahafazer pravi:
Po vasem hladilnik mraz crpa iz prostora
smile-1.gif

Mraz ne obstaja
hysterical-1.gif
Je samo zrak z več ali manj toplote (energije, če hočeš).
Hladilnik konkretno črpa toploto iz hladilnika v prostor. Za to je notranjost hladilnika hladna, rebra za njim pa topla
nahrung002.gif


p.s.: nisem se sicer poglabljal v konkretni princip delovanja sušilca s TČ, ampak nekako če potegnemo analogijo s hladilnikom: Če bi hladilnik pustil laufat z odprtimi vrati, bi bil prostor toplejši ali hladnejši? (toplejši, logično; ker toplotna črpalka porablja neko energijo, da črpa toploto, ampak če imaš vrata odprta dela ona to đabe. Oziroma, samo s svojim delovanjem greje prostor) Torej, čeprav (bi) TČ sušilca jemala toploto iz prostora, bi se le-ta prostor na koncu dneva segrel. A za faktor izkoristka manj kot pri klasičnem sušilcu (npr, če te cikel pri klasiki (grelec) stane 3kWh elektrike, si v prostor vnesel cca 3kWh toplote. Če imaš za enak cikel s TČ izkoristek COP==3 in si torej vseeno porabil za sušenje 3kWh energije, a ker si porabil 1kWh elektrike in 2kWh iz prostora, si prostor efektivno segrel le za dodatno dovedeno energijo, torej, 1kWh).
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.193
1.809
113
Ok potem je pri sušilcu izvedeno tako da zrak ne kroži iz prostora ampak znotraj stroja ter sočasno izkorišča še energijo, ki se sprošča ob kondenzaciji. A še zmeraj je princip delovanja identičen. Toploto odvzema in jo vrača. Na koncu si na nuli z dodatkom dela, ki se je pretvorilo v toploto.
 

SeriousSam

Pripravnik
2. jun 2009
839
3
18
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Ok potem je pri sušilcu izvedeno tako da zrak ne kroži iz prostora ampak znotraj stroja ter sočasno izkorišča še energijo, ki se sprošča ob kondenzaciji. A še zmeraj je princip delovanja identičen. Toploto odvzema in jo vrača. Na koncu si na nuli z dodatkom dela, ki se je pretvorilo v toploto.

Princip delovanja ni nič identičen. Sušilnik s toplotno črpalko NE JEMLJE toplote iz prostora.
Toplotne črpalke seveda vse delujejo po istem principu - ampak se nismo zahaklali zaradi tega.

Citat:
Uporabnik vincent pravi:
S toplotno črpalko jemlje toploto iz prostora, ter jo seveda odda nazaj (zato se kopalnica ne pregreva..porabi pa stroj del energije za delovanje kompresorja, ki tudi oddaja toploto)...
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.193
1.809
113
Če si se zapel v to da jemlje toploto iz zraka ..ta del res ne drži, ker vidim da imajo zaprt tokokrog. Ostalo je klasičen način delovanja tč...segrevanje/ohlajanje s kompresijo in ekspanzijo... o čemer sem jaz govoril, da tč pač ne rabi grelca za proizvodnjo toplote.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.193
1.809
113
Lahko se vrtiš okoli besed v nedogled...

Kondenzator je izmenjevalec. A ni? (grelno telo.. kjer ni nujno da se v njem 'ustvarja' toplota)

Grelec je naprava, ki direktno proizvaja toploto s pretvarjanjem el. energije (nisem bral wikiopedije..po logiki pišem).

Na koncu imata funkcijo enako..
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Sedaj pa še razloži, zakaj si se včeraj za bučo držal?


Citat:
Uporabnik SeriousSam pravi:
Tudi sušilni stroj s toplotno črpalko poskrbi rahlo poskrbi za ogrevanje okolice (bistveno manj od klasike).

Tisti, ki menite, da jemlje toploto iz prostora in se celo imate za tehnično razgledane:

1370.gif

Zdi se mi nekako da zato, da si nam lahko še sam razložil, da tudi ti veš za princip delovanja sušilca. Vsekakor bravo, si kar zablestel od silnega znanja.
smile-1.gif
 

SeriousSam

Pripravnik
2. jun 2009
839
3
18
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Lahko se vrtiš okoli besed v nedogled...

Kondenzator je izmenjevalec. A ni? (grelno telo.. kjer ni nujno da se v njem 'ustvarja' toplota)

Grelec je naprava, ki direktno proizvaja toploto s pretvarjanjem el. energije (nisem bral wikiopedije..po logiki pišem).

Na koncu imata funkcijo enako..
Logika ti pač šepa.
Grelec je vsak element, ki ogreva medij v okolici, medtem, ko električni grelec pretvarja el. energijo v toploto, se pri tem segreje in tako ogreva medij v okolici.
Kondenzator ravno tako ogreva medij v okolici (torej je grelec) - samo do toplote pride drugače.

Kar pa ne spremeni dejstva, da do moje razlage nisi imel pojma, kako deluje sušilnik s toplotno črpalko.
 

SeriousSam

Pripravnik
2. jun 2009
839
3
18
Citat:
Uporabnik Demz pravi:
Sedaj pa še razloži, zakaj si se včeraj za bučo držal?


Citat:
Uporabnik SeriousSam pravi:
Tudi sušilni stroj s toplotno črpalko poskrbi rahlo poskrbi za ogrevanje okolice (bistveno manj od klasike).

Tisti, ki menite, da jemlje toploto iz prostora in se celo imate za tehnično razgledane:

1370.gif

Zdi se mi nekako da zato, da si nam lahko še sam razložil, da tudi ti veš za princip delovanja sušilca. Vsekakor bravo, si kar zablestel od silnega znanja.
smile-1.gif

Bil si med tistimi, ki je trdil, da sušilnik s toplotno črpalko toploto jemlje iz okolice:
Citat:
Uporabnik Demz pravi:
confused-1.gif
Od kje jo pa jemlje? Ti veš, kaj je toplotna črpalka?

Drži se flaše, drugega itak nimaš
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.193
1.809
113
Glede na tvojo bistroumnost in moje neznanje nas zdaj razsvetli kako dejansko deluje sušilni stroj s tč.

Ta del še čakam.

Do zdaj je znanega da je zaprt tokokrog zraka...
 

Jason

Fizikalc
20. avg 2009
671
50
28
ksz, mogoce neumno vprasanje...
ce ima susilec kapaciteto 7kg, a to pomeni mokrega ali suhega perila?

edit:
internet pravi, da se kapaciteta nansa na mokro perilo. to pomeni, da je treba za vsako polno pranje susilni stroj laufat dvakrat (ob predpostavki, da imata oba enako "nominalno kapaciteto"

kako delate v praksi? pralni stoj malo manj nafilas, susilca pa malo prevec?
 
Nazadnje urejeno:
Citat:
Uporabnik Jason pravi:
ksz, mogoce neumno vprasanje...
ce ima susilec kapaciteto 7kg, a to pomeni mokrega ali suhega perila?

edit:
internet pravi, da se kapaciteta nansa na mokro perilo. to pomeni, da je treba za vsako polno pranje susilni stroj laufat dvakrat (ob predpostavki, da imata oba enako "nominalno kapaciteto"

kako delate v praksi? pralni stoj malo manj nafilas, susilca pa malo prevec?

sušilc kapaciteta pomeni mokro oz vlažno perilo.

praksa....... a si kdaj recimo nafilal do fula pralni stroj s 7 kilskim bobnom? Dvomim. Namreč če bi filal do fula praktično na silo tlačiš perilo not. Torej v praksi se ne dogaja da laufaš do fula nafilan stroj (govorim o 6 in več kg zadevah). In ko se kupuje sušilec se kupuje iste veličine oz večjega kot je pralc. Prvič da gre cela žehta not, drugič pa tudi zaradi velikosti bobna. Ponavadi je tako da večja ko je količina za pranje oz sušenje, večji pride boben. Veš pa kaj pomeni pranje in sušenje v večjem bobnu oz da stroj ni do fula nabit. Pri sušilcu se to pokaže. da cote niso pomečkane, pa tudi na čas sušenja vpliva (se suši večja površina perila, če je boben večji, to pa pomeni krajši čas sušenja)

sicer pa glede bobnov, vsaka firma laufa svojo politiko

če maš fajn velik pralc 8,9 in več kg in ga polniš do max 3/4 je lahk sušilc tud kak kilo manjši, gre komot notr cela žehta
 

SeriousSam

Pripravnik
2. jun 2009
839
3
18
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Glede na tvojo bistroumnost in moje neznanje nas zdaj razsvetli kako dejansko deluje sušilni stroj s tč.

Ta del še čakam.

Do zdaj je znanega da je zaprt tokokrog zraka...
Imaš na drugi strani že enkrat opisano, če ti še vedno ni jasno, ti ne morem pomagati.
 

SeriousSam

Pripravnik
2. jun 2009
839
3
18
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Izmenjevalec lahko tudi ohlaja..grelec ne more...
bonk.gif

Trdil si, da sušilnik perila jemlje toploto iz okolice. Dokazal sem ti, da se motiš.
Glede terminologije se s teboj ne mislim prepirati. Zmagal si.
Zadovoljen?
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.193
1.809
113
Zaenkrat nisi dokazal nič. Razen da se imaš za ultra pemetnega drugi smo pa zabiti.

Tvoj opis govori o zaprtem kroženju zraka, ta del sem si zdaj tudi sam prebral iz reklam za tovrstnega sušilca. Priznam da me do zdaj ni zanimalo kako deluje, zdaj me je pa začelo. In ker imamo zdaj tu tebe vseznalca in strokovnjaka prosim obrazloži detaljno kako zadeva deluje. Upam da boš zdaj toliko karakterja, da če znaš podjebavat, da boš tudi obrazložil.
Če sem prav zasledil na perilo piha vroč (segret zrak), da del mi je jasen a kaj ga je segrelo? Izmenjevalec. Ok. Kje je dobil ta izmenjevalec energijo? Na drugi strani je drug izmenjevalec, ki hladi zrak (da na njem kondenzira vlaga)..tudi OK. A spet če na eni strani segrevaš, na drugi strani ohlajaš si na istem..torej ne moreš segreti zraka (si na ničli..1 kWh dodaš, enega odvzameš). Od kje torej segret zrak?..od kje razlika toplote?
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Jaz se posipam.....
Če prav razumem: sušilc s toplotno uporablja zrak v notranjosti stroja in z njim manipulira, se pravi relativno vlažen zrak (zaradi mokrih oblačil) spusti skozi kondenzator in ga ohladi da lahko odda vlago, taisti zrak potem stisne da se ogreje spet na začetno temperaturo in mu rel. vlažnost močno pade, s čimer je dovzeten za prevzem vlage iz oblačil. In tako v nedolged dokler niso oblačila suha. Potakem je (če nekako razumem) prednost stroja s toplotno, da oblačila suši pri bistveno nižjih tempraturah kot klasični.
Vprašanje je še, ali toplotna črpalka v sušilcu za medij uporablja kar sam zrak?
 

bertoncl

Guru
4. jun 2015
1.744
586
113
Citat:
Uporabnik Jason pravi:
ksz, mogoce neumno vprasanje...
ce ima susilec kapaciteto 7kg, a to pomeni mokrega ali suhega perila?

edit:
internet pravi, da se kapaciteta nansa na mokro perilo. to pomeni, da je treba za vsako polno pranje susilni stroj laufat dvakrat (ob predpostavki, da imata oba enako "nominalno kapaciteto"

kako delate v praksi? pralni stoj malo manj nafilas, susilca pa malo prevec?

Pri meni kilogrami pri programih pomenijo težo suhega perila:

susilni-stroj.jpg