Ste krvodajalci, darovalci organov?

Don_Corleone

THE GODfather
3. sep 2007
5.638
0
36
38
Citat:
Uporabnik Blackjack pravi:
Citat:
Uporabnik Don_Corleone pravi:
gre se za aspirin. pa še neka kislina je omenjena. podobna askorbinski
17758-icon_confused.gif


Saj sem napisal ASK (acetil salicilna kislina).

askorbinska kislina je vitamin C.

ja vem da je to vit C, zato sem napisal nekaj podobno temu.

me pa nekaj zanima, ker se ravno nanaša na krvodajalstvo. včeraj sem šel dat kri in so mi zmerili pritisk. imel sem ga nekje 117/57. in že začne cvilt da je to prenizko, slečem pulover zmeri še 1x, pride 125/65 in potem reče ok, dobro je.

in zdej me zanima, zakaj bi bilo 117/57 prenizko?
confused-1.gif
nikoli nobenih problemov s pritiskom, skratka zdrav kar se da na tem področju. utrip imam tudi v mirovanju nekje 50-55, pa to še ne pomeni da je nekaj narobe.
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Če ti nekak pobere kri, ti s tem zniža pritisk do te mere, da začneš "spat".

Torej - si zdrav, brez brige, samo ni fajn, da se ti pobira kri.

Po kmečko (in ker se vtaknem v čisto vse reči, pa da folka ne postavljam na laž
grin1.gif
)
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Nevem v kakšnem kontekstu je bilo merjeno in rečeno kot prenizko. Vse kar je do 100/60 je "normalno".

doktorica kozarec ti je pravilno povedala da se z odvzemom krvi tlak niža.
 

Don_Corleone

THE GODfather
3. sep 2007
5.638
0
36
38
sej vrjetno veš kako poteka odvzem krvi. prvo greš v laboratorij da te pičijo v prst. potem rešiš neko anketo in ti tam še zmeri pritisk. in že drugič mi ga je 2x merila. ker naj bi bil prvič prenizek.
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.751
2.039
113
za šankom
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
Mislim, da ti je dekca pred parimi dnevi povedal - mi nismo na svetu zato, da bi ugibali, kaj si ti mislil oz. nisi mislil s stavkom "imajo boljši proces kot mi".

AUT plačuje za kri in če ti napišeš "imajo boljši proces" se nekak pričakuje, da s tem misliš generalno gledano, torej tudi to, kar je v povezavi z njimi javno največkrat omenjeno - plačevanje krvi.

Če morajo tudi tvoji pacienti tako ugibati, kaj si ti v resnici mislil, ko si nekaj površno navrgel, ni čudno, da se dogajajo taki felerji.

Sorry.

(Tvoj stavek je primerljiv s stavkom "zidar goljufa". Večina ljudi ob njem ne bo pomislila na to, da goljufa pri igranju Človeka ne jezi se s svojo vnukinjo - primer zato, ker je očitno, da ti ni jasno, kje je problem.).

če tukaj kdo ugiba ugibaš ti.zakaj bi se moralo pričakovati da sem mislil na plačevanje krvi če napišem da imajo boljši proces
confused-1.gif
do sedaj sem mislil da znaš bolj logično razmišljat ne pa da nekomu vsiljuješ da je mislil nekaj kar ni napisal.isto je kot da bi rekel da je ford boljši od VW pa bo nekdo rekel zakaj je boljši saj ima švohnejši motor pa motorja sploh noben ni omenjal.za en proces da se šteje za bolšega od drugega mora biti več stvari v prednsti kot pa samo ena pa še ta je vprašanje če je sploh prednost.nikjer nisem napisal da je boljši proces plačevanje krvi.ko boš prebral na netu (je kar dosti podatkov o krvodajalstvu v tujini)boš sam ugotovil prednosti in slabosti njihovega sistema.
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Jaz se pa delno strinjam z doctorz, da če je bolnik v fazi umiranja (zadnje ure) in v komi, je vseeno če umre čez 5 ur al pa čez 25 ur. Verjetno bi vsak od nas, ki bi se zavedal (al pa če bi lahko sam odločal), da umira raje odstopil kri tistemu, ki mu lahko reši življenje. Ampak problem je pol, da bi se to lahko zlorablal (kdaj lahko dvignejo roke od tebe) in kje postavit mejo...

p.s.: Nisem vsega prebral tako da nevem če je ta debata še aktualna.
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
@šift

Ja, prav imaš. Se kesam. bo dovolj dobro?

Ali lahko zdaj končno - po parih plahtah pisanja - blagovoliš utemeljiti trditev, da imajo "boljši sistem".

Prosim z konkretnimi in zelo natančnimi navedbami, da ne bomo brezveze zapravljali časa, kaj si ti mislili in kaj ne.

Najlepša hvala in se še enkrat opravičujem, ker sem dvomila v vašo visokost.
smirk-1.gif
 

PNG

Fizikalc
24. jul 2007
1.103
2
38
41
papua nova gvineja :)
www.senzala.si
ksz

jst sm tut enkrat že dala kri, še v srednji šolo (smo mel 1 dan frej
evil.gif


aja, pa darovalec organov sem tut. Sicer nikjer uradno zapisano, a imam že od 18. leta v denarnici tisto kartico. Kaj mi bojo organi, če ne bom več živa....zarad mene če jih vse ven poberejo.
grin1.gif
 
Nazadnje urejeno:

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Citat:
Uporabnik kavboj pravi:
Jaz se pa delno strinjam z doctorz, da če je bolnik v fazi umiranja (zadnje ure) in v komi, je vseeno če umre čez 5 ur al pa čez 25 ur. Verjetno bi vsak od nas, ki bi se zavedal (al pa če bi lahko sam odločal), da umira raje odstopil kri tistemu, ki mu lahko reši življenje. Ampak problem je pol, da bi se to lahko zlorablal (kdaj lahko dvignejo roke od tebe) in kje postavit mejo...
p.s.: Nisem vsega prebral tako da nevem če je ta debata še aktualna.
Saj, v tem je vsa fora. Pa če si tik pred zdajci, da se (domnevno) stegneš (t.i. "neperspektiven"
bonk.gif
pacient), verjetno nisi glih pri zavesti, da bi lahko o čemerkoli odločal, ane?
 
Nazadnje urejeno:

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Zakaj vsi mislite, da je transplantacija organov nekakšen bolšji sejem? Verjamem, da po ogledu parih ameriških filmov mislite, da je to ena velika, skorumpirana trgovina s človeškimi življenji... ampak resnica je daleč od tega.

Stvari so dobro domišljene in noben posamezen zdravnik nima možnosti odločati o teh stvareh.



@ doctorz:

A si moral uporabiti izraz "neperspektivni". Še pol strani in bo nekdo zdravnike obtožil implementiranja evgenike.
 

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Ne vem, dandanes ni zaupati nikomur (mani, mani, mani,mani, mani itd ...Lisa Minelli, Cabaret).
Lepo, da je uporabil za laike neprimeren izraz, pogost v zdravniških krogih - da se komu tudi malo posvita, kako zadeve laufajo
smirk-1.gif

Za tisto implementiranje evglene pa ne bi vedel komentirati, ker prvič slišim
grin1.gif
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Zanimivo... dosti se gibljem v teh "zdravniških krogih" in še nisem nikoli slišal, da bi ta izraz kdo uporabil za bolnika. "Umira", "je v slabi koži", "so mu šteti dnevi / ure", "je za paliativo", "bomo skrajno konzervativni"... če že kdo gleda na ljudi kot na "odvečne", so to svojci (vem, da bo marsikdo protestiral, ampak tako pač je).

Umirajoči ni nekdo brez prihodnosti, ampak samo nekdo, ki se mu je čas iztekel.



Je pa lepo, da sedaj točno veš, kako "zadeve laufajo".
bonk.gif
 

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Začni se gibat okol doktorz-ja, pa boš, kot kaže, večkrat slišal.
"Zadeve laufajo" je mišljeno z veliko mero sarkazma (mogoče sem pozabil dodati opombo, pa sedajle popravljam napako).
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Od mene bo pa to tezko slisal, ker se bolj malo gibam v teh krogih
tongue-1.gif


In ja, jaz se vedno vztrajam pri svojem, taka je resnica pa ce jo sprejmete ali ne. In vsak clovek ima pravico do dostojne smrti, ne pa z 15 cevkami v telesu in nevem kaj. Za dlakocepce povem se enkrat, govorim o hudo bolnih (rak) bolnikih.

LP
 

pikec85

Pripravnik
24. jul 2007
840
0
16
38
www.lajsta.si
sm šel novembra na to, pravzaprav so me zvlekle cimre - in mislim, da sm se pol počutu celo mal boljš

zej gremo marca spet, darovalc organov pa še nism ... pomojem bom tud to moral postat
wink-1.gif
 

wacko

Fizikalc
18. jul 2007
5.450
0
36
Citat:
Uporabnik pikapoka pravi:
Krvodajalka nisem, ker imam paranojo pred iglami in me je groza že takrat, ko jo moram dat iz zdravstvenih razlogov...drugače pa bi se morda ob priliki vpisala med darovalce organov...we'll see.

To ni izgovor... verjemi, večja piæka glede špikanja, kot sm jst, zihr nisi
grin1.gif


Prvič sem šel na krvodajalsko akcijo v okviru šole (profesor Spasič organiziral
zmaga.gif


Potem so me čez eno leto poklicali, da rabijo mojo krvno skupino, pa sem se odzval... še celo potne stroške so mi takrat povrnili (sm bil presenečen). Zdej je pa spet leto okrog, pa se bo spet treba zapelat mimo tiste ambulante
grin1.gif
 
Nazadnje urejeno:

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Me je kar sram, ker že dolgo nisem dal krvi... in to celo brez pravega razloga.
Se pa aktivno ukvarjam z drugimi prostovoljnimi aktivnostmi, kar tudi nekaj šteje.