spricar, brizganec, spricer ... katero vino

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.231
4.712
113
Po večini smo v mladih letih naročevali mariborčana, meni osebno boljši od janževca, ker ni bil tako kisel, šipona pa nikoli nisem mogel pit.
Če si imel kaj vinskega spomina, si opazil, da je bil Mariborčan vsaka dva tedna drugačen, ker so imeli silno majhne serije, 10.000 ali 20.000 steklenic. Najbolj konstanten v enem letu pred desetletji je bil Jeruzalemčan, ki so ga v istih časih naredili v 200.000 litrski cisterni in to serijo flaširali. Ta vina se vsa pripravijo tako, da negujejo posamezne sorte, potem pa jih združijo v eno cisterno, da dobijo tisto, kar predvidevajo, da bo potrošnikom všeč. Dve seriji nista povsem enaki.
Danes so stvari drugačne, večina kleti se je odločila, da so oni predobri, da bi prodajali kaj užitnega v litrcah in računajo, da jih na trgu čaka kup potrošnikov, ki bodo kupovali njihove buteljke iz enakega vina po bistveno bolj navitih cenah.
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.685
577
113
Če si imel kaj vinskega spomina, si opazil, da je bil Mariborčan vsaka dva tedna drugačen, ker so imeli silno majhne serije, 10.000 ali 20.000 steklenic. Najbolj konstanten v enem letu pred desetletji je bil Jeruzalemčan, ki so ga v istih časih naredili v 200.000 litrski cisterni in to serijo flaširali. Ta vina se vsa pripravijo tako, da negujejo posamezne sorte, potem pa jih združijo v eno cisterno, da dobijo tisto, kar predvidevajo, da bo potrošnikom všeč. Dve seriji nista povsem enaki.
Danes so stvari drugačne, večina kleti se je odločila, da so oni predobri, da bi prodajali kaj užitnega v litrcah in računajo, da jih na trgu čaka kup potrošnikov, ki bodo kupovali njihove buteljke iz enakega vina po bistveno bolj navitih cenah.
Se strinjam do neke mere, a vino za špricar ne more biti buteljčno vino - eno je vino za užitek, ki mora imeti izrazite arome (glede na priložnost/hrano), drugo je vino za osvežilno pijačo. Tukaj so zakonitosti nekoliko drugačne.
Se strinjam tudi, da šipon ni idealka v vinu za špricar, rabiš predvsem rizlinge in še nek "boljši" dodatek (Chardonnay, Beli pinot npr.). Končni recept je pa itak odvisen od letine in sezone :).
 

B81

22. jul 2007
34.648
9.043
113
Če si imel kaj vinskega spomina, si opazil, da je bil Mariborčan vsaka dva tedna drugačen, ker so imeli silno majhne serije, 10.000 ali 20.000 steklenic. Najbolj konstanten v enem letu pred desetletji je bil Jeruzalemčan, ki so ga v istih časih naredili v 200.000 litrski cisterni in to serijo flaširali. Ta vina se vsa pripravijo tako, da negujejo posamezne sorte, potem pa jih združijo v eno cisterno, da dobijo tisto, kar predvidevajo, da bo potrošnikom všeč. Dve seriji nista povsem enaki.
Danes so stvari drugačne, večina kleti se je odločila, da so oni predobri, da bi prodajali kaj užitnega v litrcah in računajo, da jih na trgu čaka kup potrošnikov, ki bodo kupovali njihove buteljke iz enakega vina po bistveno bolj navitih cenah.
Ne vem, pred 20-25 leti je kar teklo, ne glede na serijo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.676
6.554
113
Mašina za špricar

20240215_211949.jpg


 

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
33.066
5.748
113
blizu močvirne prestolnice
Pa povejte,katero belo vino vam je najboljši za špricer? Flaširano,če se le da,pa da ni v trgovinah. Lansko leto sem pil Virštanjčana, odličen, pa od Balona močan pa tudi dober,pa Kralj,ta se mi je zdel pa fenomenalen. To je vse Obsotelje in Kozjansko kaj pa ostali del Štajerske,Prekmurje?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.172
2.269
113
No,kaj pa za nasvet?

Kot si rekel, Virštajnčan je dober, mi ga redno pijemo v Parmi v Mariboru. Drugače pa kot sem že rekel, domače vino zagotovo ena izmed top variant Frambelo, Vina Grajf iz Frama. Drugače pa je meni tudi zelo dobro špricar vino od Vinogradništvo Gregorič, Gora pod lipo. Tega predvsem tankajo v Slovenski Bistrici (pač lokalec). To vse kar naštevam so kar suhe variante. Tisti ki imate radi polsuho, nisem pravi naslov za nasvete.
 
  • Všeč mi je
Reactions: B81, Fadil in 8888