Splošna debata, kaj je uspelo in kaj ne...

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Kako vam lahko slad ostaja ... a nič ne kuhate ....
wink-1.gif
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Btw, koliko kaj laktoza vpliva na občutek sladkosti?
Od ene druge zadeve se mi valja še 80g laktoze... Je to sploh zaznavno v 20L rundi? Da vem, če je smiselno kje uporabiti, ali fliknem stran.

Jaz bi dodal v kaj temnega in sicer na "flame out".
Laktoza je nefermentabilen cukr, ki ti doda okus in dvigne FG.
80g ti kakšne spremembe ne bo naredil, mogoče ti bo dvignilo FG za kakšno točko.
Jaz sem računal za milk stouta bi dal 0,5kg v 20l litrov, da bi dobil opazno razliko.
Kako ti ga je pa ostalo 80g, si ga rabil za kaj drugega?
 

tomoob

Pripravnik
24. mar 2016
129
3
18
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Citat:
Uporabnik guliver pravi:
Kako vam lahko slad ostaja ... a nič ne kuhate ....
wink-1.gif

Zima je hudic... meni od konca oktobra ni uspelo ene runde narest. Pa vse caka, hmelj, zito... ali je blo premraz (kuham na balkonu...) ali pa sem bil na sihtu cele dneve
rolleyes-1.gif

Sva že dva :D čakam na toplejše vreme.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Meni je edino žal, da sem šele dva tedna nazaj prvi lager skuhal ... mar bi že preje katerega ....
smile-1.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.287
-8.467
113
Jaz bom pa za naslednjo rundo imel fejk lager z M54 Californian Lager Yeast.
Za tapravega nimam potrplenja
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Sicer je to dejansko lager kvasovka. Jaz sem delal z njo svoj prvi schwarzbier (oz. pač nek temni lager), fermantiral na 18C, potem dvignil na 20-22 (nalepka), danes gre pa v klet za 4 tedne. Povrelo mi je točno tako kot mi je izračunal brewersfriend, pivo pa je lepega okusa. OK, res da je temno. Poročaj, kako bo pri svetlem
smile-1.gif
Naj bi se s tem kvasom delali bolj sladno orientirani lagerji.
 

smarty

Pripravnik
5. okt 2014
477
0
16
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Jaz bom pa za naslednjo rundo imel fejk lager z M54 Californian Lager Yeast.
Za tapravega nimam potrplenja

Le naredi ga... meni je super.
Zdaj, ko je že 1 mesec na 2°C in ga vsake toliko cuknem se je lepo sestavil.
Naredil sem dve primerjave:

92% pilsen , 8% acid z US-05 + Saaz
92% pilsen , 8% acid z M54 + Saaz

Oba recepta ista samo kvas drugi in je kar opazit razliko kvasa.
Sicer tudi z US-05 ni slab ampak z tem je boljši
smile-1.gif

V glavnem super pir za poletje:)
 

cynicaal

Pripravnik
2. apr 2016
109
2
18
Citat:


Le naredi ga... meni je super.
Zdaj, ko je že 1 mesec na 2°C in ga vsake toliko cuknem se je lepo sestavil.
Naredil sem dve primerjave:

92% pilsen , 8% acid z US-05 + Saaz
92% pilsen , 8% acid z M54 + Saaz

Oba recepta ista samo kvas drugi in je kar opazit razliko kvasa.
Sicer tudi z US-05 ni slab ampak z tem je boljši
smile-1.gif

V glavnem super pir za poletje:)



A lahko celoten postopek, ali je skrivnost? Razmišljam, da bi tudi sam poizkusil kako fake lager varianto (za pravega še nimam pogojev).

Lp, Aleš
 

cynicaal

Pripravnik
2. apr 2016
109
2
18
Koliko hmelja (alfa %) na koliko minut, pa temperatura fermentacije (primarna/sekundarna).
Hvala
 

smarty

Pripravnik
5. okt 2014
477
0
16
Boil Time: 60 min
Batch Size: 23
Boil Size: 26
Efficiency: 87% (brew house)

3760g Pilsner Malt
325g Acid Malt

85g Saaz 60 min
30g Saaz 15 min
30g Saaz 1 min


OG: 1.046
FG: 1.009
IBU: 28
SRM: 3.2
BU/GU: 0.61
Mash: 5.56 pH
Yeast: Mangrove Jack Californian Lager M54
Mash temp: 65°C
Fermentacija med 17-19°C.
Po 20 do 30 dni dam vse v 2x 0,5L steklenici (+sladkor) in ostalo v keg na co2.
 
Nazadnje urejeno:

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik HafnerMa pravi:
Čez vikend bom skuhal tale Session IPA:

Batch Size: 12 liters (fermentor volume)

Original Gravity: 1.044
Final Gravity: 1.008
ABV (standard): 4.82%
IBU (tinseth): 40.69
SRM (morey): 4.67

FERMENTABLES:
1950 g - German - Pale Ale (88.6%)
130 g - Belgian - Cara 20L (5.9%)
120 g - German - Wheat Malt (5.5%)

HOPS:
4.4 g - Mandarina Bavaria, Type: Pellet, AA: 7.4, Use: Boil for 60 min, IBU: 7.85
17.4 g - Mandarina Bavaria, Type: Pellet, AA: 7.4, Use: Boil for 15 min, IBU: 15.4
17.4 g - Mandarina Bavaria, Type: Pellet, AA: 7.4, Use: Boil for 10 min, IBU: 11.25
17.4 g - Mandarina Bavaria, Type: Pellet, AA: 7.4, Use: Aroma for 5 min, IBU: 6.19
17.4 g - Mandarina Bavaria, Type: Pellet, AA: 7.4, Use: Aroma for 0 min
15 g - Mandarina Bavaria, Type: Pellet, AA: 7.4, Use: Dry Hop for 33 days

MASH GUIDELINES:
Temp: 67 C, Time: 90 min

YEAST:
Fermentis / Safale - American Ale Yeast US-05

Cel recept sem prilimal, če bo imel kdo kaj za pokomentirat, prvič delam Session. Lahko bi nabil IBU, samo želim, da je tak zmeren perček, sploh ker sem glede hmelja bral, da je kar nežen in da mandarina ni tako izrazita, kot bi človek (sploh glede na ime hmelja) pričakoval, pa da ne bo grenkoba povozila vsega.

Zanima pa me tudi sicer, če je na začetku sploh smiselno dajat aromatične hmelje? Vem, da arome in okusa praktično ni, ampak a je res nič ni? Če bi kuhal dva enaka, ali bi prepoznal to razliko (torej, da na 60 namesto aromatičnega hmelja vržeš nekega nevtralnega za grenkobo)? Ker če je tako, potem je sploh vseeno kater hmelj dam, ne? (če zanemarim stroškovno komponento) Vem, da je najbolje, da pač sprobam, pa me vseeno zanima, kaj vi mislite. Od teh, ki bi jih dal namesto Mandarne na 60, imam na voljo Magnum, Perle, Columbus, Chinook, Nugget, Simcoe in mogoče Centennial.

Tenkju veri mač .)

No, da poročam. Hmelj sem na koncu dal tako:

8 g - Magnum, Type: Pellet, AA: 13, Use: Boil for 60 min, IBU: 25.07
25 g - Mandarina Bavaria, Type: Pellet, AA: 7.4, Use: Boil for 10 min, IBU: 16.17
25 g - Mandarina Bavaria, Type: Pellet, AA: 7.4, Use: Aroma for 0 min
50 g - Mandarina Bavaria, Type: Pellet, AA: 7.4, Use: Dry Hop for 10 days

Skratka...fermentacija je na vrhuncu lepo potekala na 18C. Telo piva je perfektno...zadel sem pravo ravnovesje med sladkobo in suhostjo za stil, seveda je bolj suho, a daleč od tega, da bi bilo "prazno". Grenkoba je prava, morda naslednjič še dvignem za kak IBU. Skratka, grain bill bom kar kopiral in naredil clone z enim drugim hmeljem. Z Mandarino je pa tako... kot sem bral, je hmelj nežen in točno to sem dobil ven. Kljub temu, da sem dry hoppal s 50g, je aroma res nežna, mandarine dejansko ni vohati. Vsaj jaz je ne. Skladno temu (predvidevam) je tudi okus na začetku zelo blag (v smislu, kot ko nek sok zeloooooo razredčiš z veliiiiko vode), se pa potem, ko pivo malo obdržiš v ustih, razvije. No, ta okus pa dejansko ima okus po mandarinah oz. bolj olupkih. Tu sem pozitivno presenečen, da je okus res po mandarini in ne na splošno "po citrusih".

Če ima kdo kak predlog, kako izboljšati tudi aromo, z besedo na dan. Četudi bi ga res izdatno dryhoppal, menim, da ne bi dobil ustrezne arome, ker je le-ta nežna, in s povečanjem količine ne bi ratala močnejša. Ali pač...
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Zanima me na kakšnih temperaturah drozgate naslednje stile, kajti jaz sem sedaj vse drozgal na 67

ESB
DRY STOUT
AMERICAN IPA
SVETLI/TEMNI LAGER
BOŽIČNO PIVO

Hvala za odgovore
 

joorn

Pripravnik
15. feb 2015
168
2
18
ESB na 69 American IPA pa kolikor nizko upaš 64 Dry Stout bi tud moral bit nekje 64 za ostale pa ne vem ŠE.