Specialna piva

matejG

Pripravnik
14. maj 2017
30
1
8
Absorbcija (topnost) kisika je večja pri nižjih temperaturah:
ArticleImage.aspx


Zato je pri nižji temperaturi piva večja možnost za oksidacijo.

Je pa tu še en aspekt, to je presežni CO2. Pivo ki ga ohranjaš na temperaturi fermentacije ima v sebi polno zasičenost s CO2jem. Če temperaturo znižaš se točka zasičenosti zniža (pivo teoretično lahko absorbira več CO2ja kot ga ima). Ko tako pivo stekleničiš tako ne oddaja (zaradi agitacije npr.) veliko CO2ja ki je naravni preprečevalec oksidacije. To je tudi povezano z tem kako zapiraš steklenice z zamaški, če zamaški ne "vzhajajo" nimaš presežnega COja in to je lahko problem potem pri oksidaciji.

Ni pa sedaj nizka temperatura nek bavbav ali pa napaka s pravilno opremo ali postopkom. Če recimo v fazi ohlajanja v fermentor dovajaš CO2 je pivo tudi pri cold crash temperaturi polno zasičeno s CO2jem (pa še kisika ne dobiš v fermentor), če potem polniš s cevko do dna dejansko prvi pljunec piva ob stiku z relativno toplo steklenico povzroči izhajanje CO2ja. Izhajanje CO2ja je zaradi rezlike v teperaturi večje kot bi pivo polnil pri sobni temperaturi, posledično imaš v steklenici boljše okolje ker je več CO2ja = manj možnosti za oksidacijo.

Torej oksidacija je bolj kot ne odvisna od (napačnega) postopka, nizka temperatura sicer je lahko dejavnik tveganja ni pa nujno, je lahko ravno obratno kot sem pokazal v primeru zgoraj.

Včeraj pretočil brez cold crush. Ni mi všeč... Veliko potencialnega materiala za gejzir... Ali je možno z našimi ''ajmar'' fermentorji kakorkoli preprečiti oksidacijo med cold crush? Ali kar namesto vehe daš čep? Samo vprašam...
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
lahko ga nastaviš na minimalen nadtlak CO2 (ne vem kakšen natlak ti plastični fermentorji zdržijo). Torej tako, da nastaviš regulator na 30 mbar. Lahko še manj. Seveda se moraš prepričati, da ti bo vse tesnilo, drugače boš izgubljal plin. Mislim pa da ni problema tukaj z oksidacijo, ker je CO2 težji od kisika in kisik tako ostane nad CO2 oblakom. Večji problem je pretakanje. Sam to rešim tako, da bottling bucket pred pretakanjem napolnim s CO2 in pazim, da se pivo čim manj peni.
Ponavadi nimam problemov z neko hudo oksidacijo.
 

matejG

Pripravnik
14. maj 2017
30
1
8
lahko ga nastaviš na minimalen nadtlak CO2 (ne vem kakšen natlak ti plastični fermentorji zdržijo). Torej tako, da nastaviš regulator na 30 mbar. Lahko še manj. Seveda se moraš prepričati, da ti bo vse tesnilo, drugače boš izgubljal plin. Mislim pa da ni problema tukaj z oksidacijo, ker je CO2 težji od kisika in kisik tako ostane nad CO2 oblakom. Večji problem je pretakanje. Sam to rešim tako, da bottling bucket pred pretakanjem napolnim s CO2 in pazim, da se pivo čim manj peni.
Ponavadi nimam problemov z neko hudo oksidacijo.

No, na to, glede specifične teže CO2 in kisika sem tudi pomislil.
Ampak, ne vem, ali je po koncu fermentacije enaka količina CO2 nad pivom ali se ta zmanjšuje in ga kisik med cold crush lažje prebije...
Glede pretakanja - ja, zelo pazim, kako začne teči v posodo za polnjenje steklenic in šele, ko je cevka dobro v pivu odprem malo več, da pivo zarotira, da se premeša s sirupom...
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Po kočani fermentaciji bo v fermentorju nad pivom ostal le CO2. Tlak v fermentorju bo enak tlaku okolice, ker se bo tlak izenačil preko vehe. Mislim, da je tukaj skrb glede oksidacije odveč.

Morda bi res lahko fermentor začepil in pivo toliko premešal, da iz njega spraviš CO2. Torej bi v fermentorju nastal nadtlak. Kakšen, ne vem. Bi pa potem lahko naredil coldcrush in bi se ti fermentor verjetno manj deformiral. Čeprav mi je metoda, ki sem ti jo omenil prej, bolj všeč. Nadtlak lahko nastaviš tudi samo na 10 mbar.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Včeraj pretočil brez cold crush. Ni mi všeč... Veliko potencialnega materiala za gejzir... Ali je možno z našimi ''ajmar'' fermentorji kakorkoli preprečiti oksidacijo med cold crush? Ali kar namesto vehe daš čep? Samo vprašam...

Nisem bral za nazaj, ampak mislim, da ni nihče napisal, da ne delat cold crasha. Jaz vedno delam cold crash, pivo en dan pred flaširanjem prestavim na sobno temperaturo oz. ugasnem hladilnik (imam namenskega za fermentacijo), potem pa pretakam na način, kot je opisal bluefossil (co2, previdno itd.). Zaradi tega še nikoli nisem fasal oksidacije, vsaj ne opazne.
 

matejG

Pripravnik
14. maj 2017
30
1
8
Nisem bral za nazaj, ampak mislim, da ni nihče napisal, da ne delat cold crasha. Jaz vedno delam cold crash, pivo en dan pred flaširanjem prestavim na sobno temperaturo oz. ugasnem hladilnik (imam namenskega za fermentacijo), potem pa pretakam na način, kot je opisal bluefossil (co2, previdno itd.). Zaradi tega še nikoli nisem fasal oksidacije, vsaj ne opazne.
Pa se usedlina med ogrevanjem na sobno temperaturo ne dviguje?
 

Znanost

Zelenc'
15. nov 2020
5
0
1
Zivjo druscina
Jaz si obcasno rad privoscim cesko pivo, kot sta kozel, staropramen, Bernard.
Bolj prisegam na temno, obcasno tudi na mesano.
Je bil kdo v podjetju Mikrovar v Celju, ki ima to zastopstvo za pivo. Tam naj bi imeli tudi trgovino.
Nikjer v Sloveniji, pa se nisem opazil da bi kdo imel tocen Bernard.

Pozdravcek :gorjaca:
 

hophead

Zelenc'
30. jul 2019
8
0
1
Živijo.
Mene zanima ali je kdo že probal narediti doma 'hard seltzer' in bi delil svoje recepte/ugotovitve.

Lp