Specialna piva

daslimfish

Pripravnik
7. dec 2018
51
4
8
Sej ne vem kam tole paše, če ne sem se naj prestavi. In sicer kuhal sem Milk Shake IPA, partial mash varianta, 4,5kg slada, pa 1,5kg DME ter dodal sem 0,5kg laktoze in 0,35 maltodextrina. Vem, da laktoza in maltodextrin nista fermentabilna. Po 36 urah sem naredu prvi DH (zjutraj), nato pa zvečer pogledam in je veha čisto pri miru niti enega mehurčka več. Gravitacija je 1030 od začetne 1075. Lahko pričakujem še par točk padca? Čez ene 2-3dni sem nameraval dodat če 1kg manga in nato naredit še en DH. Kvas sem pa uporabil 1paket Safale 04
 

daslimfish

Pripravnik
7. dec 2018
51
4
8
Dvignil sem temparaturo za 2 stopinji in počakal 2 dni, po dveh dneh mi je lepo padlo na 1020 (s čimer sem zadovoljen), dodal sem 1.5kg sadja in je takoj spet začelo lepo brbotati, tko da zgleda da je kvas zdrav. Še kak teden pa v sod :))))
 

Majkumilu

Pripravnik
14. maj 2018
41
5
8
Ta 1 paket Safale 04 si stresel direkt v pivino, ali si ga prej rehidriral ali si naredil starter? Res me zanima, če je dovolj 1 paket kvasa za OG 1.075, oziroma v kakšnih pogojih je dovolj?
 
  • Všeč mi je
Reactions: tofsy

daslimfish

Pripravnik
7. dec 2018
51
4
8
Po brewersfriend kalkulatorju rabiš za 20 litrov 4 pakete suhega kvasa
Glede na to da dasta laktoza in maltodextrin 1.013 OG je od fermetabilih sladkorjev 1062 OG, ne vem če je potrebno nefermentabilne sladkorje upoštevat pri kalkulacijah glede količine kvasa. Bi pa vseeno verjetno blo bolj dat 2 paketa ja.
 

Staler929

Pripravnik
28. maj 2018
33
1
8
Pri varjenju brezglutenskega piva sem naletel se na eno težavo. Ali bo dovolj ce cel sistem dobro preperem z arekino, da izbrišem tudi sledi glutena? Edino pri mlinu nebom reskiral in bom probal zdrobiti z valjarem in vrečko.
 

reflex

Pripravnik
23. feb 2016
191
9
18
Če variš brezglutensko pivo za izziv ali nekoga ki ima blago intoleranco, ne kompliciraj.
Če pa ima kdo alergijo na gluten, se pa ne igraj. Vsa oprema mora biti strogo ločena. Izključit je treba vse možnosti sledi glutena!
 

Staler929

Pripravnik
28. maj 2018
33
1
8
Ja namen je bil zvariti pivo za kolega s celiakijo ampak sem obupal ker nimam ločene opreme za to. Sedaj ga bom zvaril iz čistega firbca :)
 

Staler929

Pripravnik
28. maj 2018
33
1
8
Jaz sem se enkrat nekaj trudil :) in to celo tako da sem sam doma nasladil ajdo in naredil domač rižev sirup.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Ali je že kdo delal brezglutensko pivo?
Jaz sem se kar poglobil v to. Ampak poleg ajdovega (ki ga ni lahko narest - sem bral članek od dr. Orla) boš drugačbega težko naredil, ker se pri nas ne dobi ustreznih sestavin. Sem se povezal tudi z enim od naših dobaviteljev, ki ga vsi dobro poznamo, pa mu ni bilo poznano, da bi lahko dobil tak slad (npr. sirek, proso itd.). Večina komercialnih brezglutenskih piv (npr. CELIA), so pa čisto navadna piva, ki jim z nekakšnimi metodami odvzamejo gluten oz. ga odvzamejo ječmenu še pred kuhanjem..ne vem točno...skratka, če boš pogledal sestavine piva CELIA, boš videl, da je narejen iz ječmena, ki seveda ima gluten.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Sploh ni treba se pretirano trudit za odvzem glutena. V industrijskem lager pivu je večinoma pod 20ppm glutena, kar se tehnično lahko označi kot "gluten free" po EU zakonodaji. Dejansko večina klasičnih filtriranih premium lager piv ima med 5-10ppm glutena to je zelo malo oz. kot rečeno vsa ta piva so po EU zakonodaji gluten free (spletna stran s testi glutena v pivu). Potem se dobi ena češka pivovarna in začne to tržit z oznako in lepo obira nedolžne kupce z zanič pirom!;)

Ker smo v pivovarskem podforumu lahko tudi razložim zakaj ima pivo malo glutena. Zato ker je gluten beljakovina, in kot beljakovina vemo kaj povzroča v pivu ... dejansko je en kup našega truda usmerjena v to da beljakovin ni v pivu (hot break, cold break, kettle finings, cold crash, želatina, ...) in že s klasičnimi homebrewing postopki se pobere vsaj 3/4 glutena iz piva, če to povežemo pa še s filtacijo v inustrijskem pivovarstvu pa pridemo do zelo nizkih vrednosti.

Torej ali se da doma naredit nizkoglutensko ali brezglutensko pivo iz klasičnega ječmenovega sladu? Osebno mislim da bi se dalo spravit tudi domač pir pod 20ppm, skoraj zagotovo pa to zahteva malo več truda in predvsem časa. Na splošno pa ima pivo zelo malo glutena, jasno je pa pomembna tudi količine ne samo vrednost glutena.

Pa še dislamer, osebe ki jim gluten škodi padejo v več kategorij (stopnje alergije oz. netolerance) ... pri enih je lahko tudi 1ppm preveč ali pa jim 20ppm ne škodi, tako da kako vpliva pivo na vsakega posameznika mora vfsak ugotoviti sam. Kot pivovar pa povem da četudi je pivo z žitaric ki vsebujejo gluten ni nek bav-bav in ima dejansko zaradi tehničnih postopkov zelo nizko vsebnost glutena.
 
  • Všeč mi je
Reactions: reflex

Staler929

Pripravnik
28. maj 2018
33
1
8
Našel sem zelo zanimiv recept za NEIPO pa me zanima če bo vredu S-04 ? V receptu je uporabljen Imperial yeast A38. Vem da rezultat nebo isti ampak me zanima kako se naj čimbolj približam.
 

daslimfish

Pripravnik
7. dec 2018
51
4
8
Bo vredu, sem delal Neipe z S-04, samo preveri da boš imel dovolj kvasa za NEIPO glede na OG. Je pa res, da se kr pozna če uporabiš kakšen tekoči kvas, Wyeat london III, mi je dal dobre rezultate, tega lahko dobiš tudi pri nas.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Za NEIPO se uporablja bolj estersko bogate variante kvasov in v tem pogledu je S-04 čisto pravi nadomestek. Za ortodoksne verzije imaš par namenskih kvasov na trgu, ampak če nimaš je S-04 čisto ok. Dejansko je edina slabost to da se precej dobro ščisti in nimaš "klasično" motnega dodatka iz kvasa, tudi pri dry hoppingu počakaj da se kvas prej poleže drugače ti pobere še hmelj s sabo ko gre na dno.
 

Staler929

Pripravnik
28. maj 2018
33
1
8
Za NEIPO se uporablja bolj estersko bogate variante kvasov in v tem pogledu je S-04 čisto pravi nadomestek. Za ortodoksne verzije imaš par namenskih kvasov na trgu, ampak če nimaš je S-04 čisto ok. Dejansko je edina slabost to da se precej dobro ščisti in nimaš "klasično" motnega dodatka iz kvasa, tudi pri dry hoppingu počakaj da se kvas prej poleže drugače ti pobere še hmelj s sabo ko gre na dno.
Tu bi lahko imel problem ker se dela dry hop tri dni po začetku fermentacije?