Specialna piva

daslimfish

Pripravnik
7. dec 2018
51
4
8
od vseh vrt piv sem skuhal največ Neip, prišel sem do spoznaja da je ta (high crousen) dry hop brez posebnega učinka le grenkobo ti bo dalo, ki je pa v neipi ne želiš. Jaz se sedaj poslužujem metode, da ko dosežem FG ohladim na 14°C, dryhopam za 2 dni in naredim cold crash. Motnost, ti bodo dali kosmiči, pšenica itd.
Spodaj je pa en moj primerek pa sem uporabil celo US-05, pa ne bi mogla bit bolj motna. Kak imaš pa grain bill???
 

Priponke

  • neipa.jpg
    neipa.jpg
    24,6 KB · Ogledi: 416
  • Všeč mi je
Reactions: HafnerMa

Staler929

Pripravnik
28. maj 2018
33
1
8
od vseh vrt piv sem skuhal največ Neip, prišel sem do spoznaja da je ta (high crousen) dry hop brez posebnega učinka le grenkobo ti bo dalo, ki je pa v neipi ne želiš. Jaz se sedaj poslužujem metode, da ko dosežem FG ohladim na 14°C, dryhopam za 2 dni in naredim cold crash. Motnost, ti bodo dali kosmiči, pšenica itd.
Spodaj je pa en moj primerek pa sem uporabil celo US-05, pa ne bi mogla bit bolj motna. Kak imaš pa grain bill???
Grain bill pa imam osnova pilsner pol pa se zraven ovseni kosmici, jecmenovi kosmici pa psenicni kosmici. Predlagas kej drugace?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
US-05 je itak moten kvas oz. rabi precej časa da pade na dno pa tudi ko pade pada "posamično". Nima pa estrskega profila na NEIPO.

S-04 tvori pa večje skupke v katere se ujamejo tudi drugi delci, od beljakovin do hmelja in ravno slednje je kritično v NEIPA. Ne gre toliko za samo motnost kot to da ti pobere kvas en kup arome, zato je boljše počakat da pade na dno (pri S-04 je to dokaj hitro, dejansko takoj po fermentaciji torej če daš dovolj kvasa je 3 dni že kar zadostna količina).

Pa glede motnosti v NEIPA je to bolj kot ne stranska posledica pospešenega procesa od začetka fermentacije do pipe s čimer se ohrani max. aroma hmelja. Motnost je tako posledica tega da je pivo "mlado" (hmelj, kvas, beljakovine se niso uspele posest) in se ni potrebno posebej trudit da tako nastane. Problem je da s staranjem potem ta motnost izginja, zato se malo goljufa in dodaja neslajene žitarice/pšenico - ampak s tem se goljufa tudi cel stil, NEIPAo se pije zeleno, že par tednov "staranja" oklesti hmeljni profil ki je 99% sestavljen iz late hoppinga in torej zelo zelo neobstojen.
 

daslimfish

Pripravnik
7. dec 2018
51
4
8
Res je spit jih je treba kokr hiter se da, ker optimalna je pri meni samo kakšen teden, potem pa tuhtaš kam so šli vsi €, ki si jih zapravil za hmelj hehehe.

Staler929 Grain bill je ok, jaz ponavadi dam še pčenico, mogoče cara pils, pa golden naked oats slad mi je full všeč v neipi, kakšen imaš pa plan od hmelja dat in predvsem koliko?
 

Staler929

Pripravnik
28. maj 2018
33
1
8
Nekje pri 80stopnjah bi dodal 30g vsakega: wilamette,mosaic,el dorado,citra in centenial pa potem po treh dneh 60g citra, 30g vsakega centennial, el dorado, mosaic pa 10g willamette, tri dni kasneje pa še 60g lemon drop. Ampak rad bi naredil nekaj takega z našimi hmelji, a o tem kdaj drugič.
 

jankramberger

Zelenc'
28. sep 2019
16
2
3
pozdravljeni,
zanima me kakšne oblike preventive pred oksidacijo, do katere pri visoko hmeljanih stilih piva, kot je NEIPA zelo hitro pride?
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Pred pretakanjem v bottling bucket slednjega napolnim s CO2. Po koncu pretakanja še enkrat malo CO2 pihnem v bucket. Nato vsako steklenico napolnim s CO2 in po koncu polnjenja še enkrat.
Zdi se, da tak način deluje dokaj dobro.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jankramberger

jankramberger

Zelenc'
28. sep 2019
16
2
3
zanima me še ko delate cold crash. Ali odstranite veho in zaprete fermentor, saj ko se pivina ohlaja srka v fermentor zrak iz okolice in posledično lahko oksidira pivo. sam še nisem odstranil vehe in zaprl fermentorja, zanima me če je do že to storil? in če sploh pomaga?
 
Nazadnje urejeno:

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Pomaga tudi, da pivo pretakaš/stekleničiš na sobni temperaturi (ne mrzlo). Po cold crashu ga torej pustiš kak dan na toplem. Potem takega flaširaš.
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Važno je samo da se med pretakanjem ne delajo pene in da počakaš malenkost preden do konca zapreš flaše, da co2 izpodrine kisik v flaški (pokrovče začne privzdigovati)
 

matejG

Pripravnik
14. maj 2017
30
1
8
Pomaga tudi, da pivo pretakaš/stekleničiš na sobni temperaturi (ne mrzlo). Po cold crashu ga torej pustiš kak dan na toplem. Potem takega flaširaš.
Tole mi je zanimivo...
Narediš cold crush, a pri tem je možno, da v fermentor vleče zrak in pivo oksidira...
Potem pustiš 1-2 dni na sobni, s tem poskrbiš za kaj?
Če flaširaš mrzlega, pa čakaš koliko časa, da se zrak izpod pokrovčka sprosti? Koliko časa, če ni vidnega premikanja pokrovčka?
Hvala in LP
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Absorbcija (topnost) kisika je večja pri nižjih temperaturah:
ArticleImage.aspx


Zato je pri nižji temperaturi piva večja možnost za oksidacijo.

Je pa tu še en aspekt, to je presežni CO2. Pivo ki ga ohranjaš na temperaturi fermentacije ima v sebi polno zasičenost s CO2jem. Če temperaturo znižaš se točka zasičenosti zniža (pivo teoretično lahko absorbira več CO2ja kot ga ima). Ko tako pivo stekleničiš tako ne oddaja (zaradi agitacije npr.) veliko CO2ja ki je naravni preprečevalec oksidacije. To je tudi povezano z tem kako zapiraš steklenice z zamaški, če zamaški ne "vzhajajo" nimaš presežnega COja in to je lahko problem potem pri oksidaciji.

Ni pa sedaj nizka temperatura nek bavbav ali pa napaka s pravilno opremo ali postopkom. Če recimo v fazi ohlajanja v fermentor dovajaš CO2 je pivo tudi pri cold crash temperaturi polno zasičeno s CO2jem (pa še kisika ne dobiš v fermentor), če potem polniš s cevko do dna dejansko prvi pljunec piva ob stiku z relativno toplo steklenico povzroči izhajanje CO2ja. Izhajanje CO2ja je zaradi rezlike v teperaturi večje kot bi pivo polnil pri sobni temperaturi, posledično imaš v steklenici boljše okolje ker je več CO2ja = manj možnosti za oksidacijo.

Torej oksidacija je bolj kot ne odvisna od (napačnega) postopka, nizka temperatura sicer je lahko dejavnik tveganja ni pa nujno, je lahko ravno obratno kot sem pokazal v primeru zgoraj.
 

jankramberger

Zelenc'
28. sep 2019
16
2
3
kakšna bi bila metoda, da bi v fermentor med cold crashem dodajal co2, če nimaš fermentorja, ki je 100% neprepusten?
 
  • Všeč mi je
Reactions: matejG

daslimfish

Pripravnik
7. dec 2018
51
4
8
Delal sem stauta z malo višjim OG (1074), po prvotni fermentaciji sem ga prestavil kar v Keg za sekundarno fermentacijo (cev is priklučka za plin v posodo z starsanom) in mu dodal še 0,5 litra ruma in 0,2L amareta noter pa so ble namočene suhe brusnice. Zdaj ga imam namen tako pustiti kakšne 4 tedne, nato pa bi ga flaširal. Ali bo potrebno pred flaširanjem dodati še kvas za karbonizacijo??? Če kako in koliko?
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Delal sem stauta z malo višjim OG (1074), po prvotni fermentaciji sem ga prestavil kar v Keg za sekundarno fermentacijo (cev is priklučka za plin v posodo z starsanom) in mu dodal še 0,5 litra ruma in 0,2L amareta noter pa so ble namočene suhe brusnice. Zdaj ga imam namen tako pustiti kakšne 4 tedne, nato pa bi ga flaširal. Ali bo potrebno pred flaširanjem dodati še kvas za karbonizacijo??? Če kako in koliko?

Ne bo potrebno. Tudi če bi lagerja dolgo časa pustil v sekundarcu na lagering temperaturi, bi brez problema naravno karboniral v flašah. Vedno je v pivu dovolj ostalega kvasa (čeprav se ti na oko ne zdi), da ponovno zažene fermentacijo=karbonacijo v flaši. Mogoče malo dalj časa traja.
 

daslimfish

Pripravnik
7. dec 2018
51
4
8
Ne bo potrebno. Tudi če bi lagerja dolgo časa pustil v sekundarcu na lagering temperaturi, bi brez problema naravno karboniral v flašah. Vedno je v pivu dovolj ostalega kvasa (čeprav se ti na oko ne zdi), da ponovno zažene fermentacijo=karbonacijo v flaši. Mogoče malo dalj časa traja.
Malo me skrbi ker sem ga fermentiral z Kveikom, ki se pa skor dobesedno prilima na dno, mislim, da bom zaradi ziher volje vseeno dodal malo Lallemandovega CBC 1 kar v bottling bucket.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Malo me skrbi ker sem ga fermentiral z Kveikom, ki se pa skor dobesedno prilima na dno, mislim, da bom zaradi ziher volje vseeno dodal malo Lallemandovega CBC 1 kar v bottling bucket.

S Kveikom še nisem delal, a vseeno mislim, da ne bi smelo biti problema. Če boš dodajal kvas se ti zna zgodit ogromna količina usedline v flašah.
 

jankramberger

Zelenc'
28. sep 2019
16
2
3
Pozdravljeni, zanima me če je en paketek 11g Safale us05 zmožen sfermentirat 1,070 OG, 23litrov pivine? ali je bolje uporabiti 2 paketka?
 
Nazadnje urejeno: