To je razmišljanje klasičnega slovenca ki se pač ne spozna na energetiko, s čimer sicer ni nič narobe ker pač nisi študiral te stroke. Problem je le edino ker pač ljudje na podlagi "kmečke logike" vlečejo zaključke za kompleksne sisteme o katerih delovanju se jim niti približno ne sanja. In potem so seveda vsi drugi strokovnjaki neumni samo oni ne.
Ti bom s stališča energetika tole razložil kakšno neumnost pišeš.
Imaš vas recimo z 20 hišami. Ta vas ima trafo postajo 100 kVA in SN povezavo v RTP, ki je pač dolga kolikor je. Standard SIST EN 50160 zaheva parametre za kakovost napetosti, ki ga mora elektro spoštovati, ker mora pač vsakemu uporabniku zagotoviti napetost v ustreznih mejah. Na tem transformatorju je treba glede na porabo v vasi ustrezno nastaviti odcepe, da ob koničnih obremenitvah napetost ne pade pod določeno mejo. Seveda je treba izbrati višje odcepe. Sedaj pa nastane problem ko se v vasi več ljudi odloči da bo imelo sončno. Ta po fiziki dela čez dan ko so ljudje v službah sploh poleti ko je proizvodnja SE najvišja sredi dneva porabe v stanovanu pa seveda nobene. SE dvignejo napetost v omrežju nad dovoljeno mejo, ki jo mora distributer obvezno zagotavljati. Seveda je problem, ker so na transformatorjih nastaljeni fiksni odcepi in gre napetost preko dovoljenih mej. Možnost bi bila, da se odcepi znižajo v tem primeru bi imel problem pri obremenitvah zvečer, ko je poraba v stanovanjih najvišja, sončne pa proizvajajo točno nič.
Obstaja rešitev zamenjava transformatorja z močnejšim ki ima možnost regulacije odcepov ampak taka zadeva ni 20-30% dražja ampak bolj n-kratnik ega kar imamo sedaj. In število takih transformatorjev gre 10 tisoč +.
Saj cena za ojačitev in obnovo omrežja je znana. Pred krizo je bila 4 - 4,5 milijarde € to se že dolgo ve. Distribucije skupaj letno napraskajo ca. 100 milijonov € za investicije. Zdaj si pa zračunaj.