sončna elektrarna

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.613
8.939
113
In ta letni znesek se da brez posebne bolečine recimo početverit. To pa že prinese resne spremembe v 10 letih. Poleg tega samo vlaganje v menjavo trafotov ni edina pot. Obvezni HEMS in z njim krmiljenje SE s strani operaterja, lokalni baterijski hranilnikih v trafotih, subvencije/obveza baterije poleg SE ... Kar nekaj je opcij, seveda pa nobena ni zastonj. Izbira med njimi je seveda vprašanje razmerja med stroški in tem, kaj prinesejo, ni tega, koliko je katera od njih robustna in future-proof. Saj strokovnjake imamo, ni pa načrta in akcijskega plana (in KPIjev, nagrad in kazni).
Ampak vi, ki ljudem tole prodajate ko vroče žemljice, pa še kr rožice sadite, kok bo superfinofajn in zastonj vse od ogrevanja do vožnje na šiht.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.403
5.904
113
pri taščici
Floki
100mio za investicije?
Od kje pa dobivajo ta denar?
Tko laično preko prsta, toliko slo gospodinjstva(brez industrije!) v 3-4 mesecih placajo za omrežnino in obracunsko moc.
Kako se sicer deli ta znesek?
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.919
3.032
113
Floki
100mio za investicije?
Od kje pa dobivajo ta denar?
Tko laično preko prsta, toliko slo gospodinjstva(brez industrije!) v 3-4 mesecih placajo za omrežnino in obracunsko moc.
Kako se sicer deli ta znesek?
100 milijonov napraskajo je mišljeno da gre res vse v investicijo, mislim da skupaj ni nikoli toliko večina je omrezninq je tudi še nekaj drugih storitev. Kako se znesek šli pa ne vem nisem na področju investicij. Plani so narejeni za 10 let najprej ker pač v energetiki vse dolgo traja zaradi soglasij.
Problem je ko ti pride potem nekdo pa podre vse kar si 5 let prej delal pa še za naslednja leta. Kar je sicer v trenutni izvedbi se bo tako izvedlo do konca samo bo trajalo dlje.
Tako na pamet bom rekel da imamo kakih 20-30 tisoč km NN vodov.Zdaj si pa zamislil ko bo treba to ojačat (saj nekaj je že) sploh ruralna okolja kjer je treba za 10 bajt včasih tudi kilometer prekopat ker vsak ima rad mir in živi 100m od soseda.
Ampak saj bo po 2024 če ne bodo nekaj pametnega naredil tako število novih upadlo ker ne bo več letnega obračuna zraven pa še baterija.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.403
5.904
113
pri taščici
Litij je se "cela" po luftu. Me zanima ce ue ze v tem stoletju kablitev v zemljo vsaj za urbana obmocja v planu.
Pustimo sedaj tiste razpršene gradnje po hribih kjer je vsak km par his. ;)
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.919
3.032
113
Litij je se "cela" po luftu. Me zanima ce ue ze v tem stoletju kablitev v zemljo vsaj za urbana obmocja v planu.
Pustimo sedaj tiste razpršene gradnje po hribih kjer je vsak km par his. ;)

Ja ideja gre v pokablitev čim več NN in SN omrežja, največji problem so soglasja. Bo pa trajalo ker ni ne denarja ne ljudi. Upam da še v moji delovni dobi, če ne bo imela politika drugih idej.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.963
1.107
113
www.adriamedia.si
Ampak vi, ki ljudem tole prodajate ko vroče žemljice, pa še kr rožice sadite, kok bo superfinofajn in zastonj vse od ogrevanja do vožnje na šiht.
Zastonj ziher ne. Še posebej ne vožnja. Bo pa cena (spet izjema, ker država pač rabi keš pd davkov, pa naj bo to bencin eli štrom za avto) bolj predvidljiva in manj odvisna od dogajanja na trgu. Če si nekaj investiral (npr SE), potem ne more biti to, kar ta investicija proizvede, zastonj. OK, štrom iz SE na net meteringu (če ta ostane res do konca življ. dobe SE) je temu izjemno blizu, brez net meteringa pa ne. Si pa lahko pa s takimi pametnimi sistemi in nekaj prilagodljivosti cenovno veliko manj od dogajanja na trgu elektrike. Sploh podjetja.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.963
1.107
113
www.adriamedia.si
Ja ideja gre v pokablitev čim več NN in SN omrežja, največji problem so soglasja. Bo pa trajalo ker ni ne denarja ne ljudi. Upam da še v moji delovni dobi, če ne bo imela politika drugih idej.
Al bo pa takole ...
1669835621099.png
 
  • Wow
Reactions: Hanzi

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.613
8.939
113
Zastonj ziher ne. Še posebej ne vožnja. Bo pa cena (spet izjema, ker država pač rabi keš pd davkov, pa naj bo to bencin eli štrom za avto) bolj predvidljiva in manj odvisna od dogajanja na trgu. Če si nekaj investiral (npr SE), potem ne more biti to, kar ta investicija proizvede, zastonj. OK, štrom iz SE na net meteringu (če ta ostane res do konca življ. dobe SE) je temu izjemno blizu, brez net meteringa pa ne. Si pa lahko pa s takimi pametnimi sistemi in nekaj prilagodljivosti cenovno veliko manj od dogajanja na trgu elektrike. Sploh podjetja.
To mi je vse jasno. Sam teh pametnih sistemov še ni in jih v prihodnjih 15 letih tud ne bo dovolj. Delam v gradnji omrežja, sicer ne energetskega, pa ti lahko povem, da bo brez konkretnega strateškega načrta države to neizvedljivo. Baje bomo mel pa že čez 15 let vse avte na štrom...
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.210
680
113
Je tale vojna v EU kr prov prska ker kokr smo zmetal v zeleno denarja za razne subvencije ni bilo itak dost efekta pa se reseval se je individualno problematiko posameznikov, ki so mel denar za investicije v obnovljive. Sedaj bo trba zagrizt in bo sicer bolj kislo,bo pa vsekakor prej in bolj ucinkovito ne pa da placujemo nek zeleni prehod k bogatijo samo izumitelji nekih eksoticnih sistemov za proizvodnjo in hranjenje energije. Nej gre masovno in bo bistveno ceneje na srednji ali dolgi rok. Ne bo to v letu ali dve, bo.pa najbrz v petih ze viden rezultat pa pac vsak EU drzabljan bo pac placal mal vec davka.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.963
1.107
113
www.adriamedia.si
To mi je vse jasno. Sam teh pametnih sistemov še ni in jih v prihodnjih 15 letih tud ne bo dovolj. Delam v gradnji omrežja, sicer ne energetskega, pa ti lahko povem, da bo brez konkretnega strateškega načrta države to neizvedljivo. Baje bomo mel pa že čez 15 let vse avte na štrom...
Ne bomo imeli vseh avtov na štrom čez 15 let. V SlO je 1,2 M osebnih avtov. Novih se proda 40, 45 jurjev. Tudi če bi jutri začeli le še EV prodajat, se ne izide.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.403
5.904
113
pri taščici
Sobota dopoldne ali popoldne so gasislke vaje. Tudi v tvojem clanku.
V tem , kjer pa je elektrarno montiral jodlarski salabajzer pa ni bila vaja.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.613
8.939
113
Ne bomo imeli vseh avtov na štrom čez 15 let. V SlO je 1,2 M osebnih avtov. Novih se proda 40, 45 jurjev. Tudi če bi jutri začeli le še EV prodajat, se ne izide.
In to je zdej važno? Ta omejitev niti slučajno ni izvedljiva v 15 letih, sploh je pa kretenizem, ker sodobn dizel ma izpuh čist kot zrsk v Minhnu.
EU bluziči imajo pa še ogromno dela. Nemci pa rabjo očitno hard reset.
Tko da ne sadi rožic, vsaj ne tukaj. Na šihtu štekam, da moraš pač prodat.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.459
5.470
113
Sobota dopoldne ali popoldne so gasislke vaje. Tudi v tvojem clanku.
V tem , kjer pa je elektrarno montiral jodlarski salabajzer pa ni bila vaja.

eh, ta link sem hotela spodaj prilimati, ja... mi je ušel. post ni imel smisla sploh...
 
  • Všeč mi je
  • Haha
Reactions: Hanzi in ales85

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.963
1.107
113
www.adriamedia.si
In to je zdej važno? Ta omejitev niti slučajno ni izvedljiva v 15 letih, sploh je pa kretenizem, ker sodobn dizel ma izpuh čist kot zrsk v Minhnu.
EU bluziči imajo pa še ogromno dela. Nemci pa rabjo očitno hard reset.
Tko da ne sadi rožic, vsaj ne tukaj. Na šihtu štekam, da moraš pač prodat.
Seveda je važno. Ker si napisal, da bom pa ne bo.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.546
9.229
113
Dejansko je edina rešitev, ki ne obremenjuje elektro sistema sončna/vetrna/hidro elektrarna z baterijskim hranilnikom energije. V omrežje si pa povezan, če ti slučajno zmanjka ali pa recimo, če bi prešli na smart grid, ko bi lahko tudi distributerji z visoko ceno odkupa v času višje porabe in manjka elektrike stimulirali prodajo iz teh virov, v času nizke porabe in preveč energije pa z nizko ceno stimulirali odvzem. In na ta način bi lahko tudi zmanjšali vrhove.
Nastane pa tukaj več problemov: investicija se bistveno podraži, baterije crkujejo in pa potencialna nevarnost požara se konkretno poveča, pa učinkovitost je kot je, saj se pri hranjenju in potem porabi iz baterij spet lep % energije izgubi. Kar seveda vsi prodajalci pozabijo omenit.
Net meetering je pa odličen za tiste, ki so v tej shemi, za vse ostale (vključno z elektro sistemom) pa totalen strel v koleno. Zato ga je tudi večina držav že prekinila.
 
  • Všeč mi je
Reactions: krava in Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.403
5.904
113
pri taščici
Vec bo treba narediti na dinamicni porabi. Torej raba ob viskih, sparanje ob pomanjkanju.
Seveda pa se to lahko igras ko imas enkrat dnevno bilanco "pozitivno". Ce na dnevnem nivoju proizvedes manj kot porabis, potem se tega ne mores iti.
Pri nas bodo teple TC zagotovo. Ker SE so pozimi "mrtve". Zato sem zagovornik kogeneracije v zimskem casu. Na les! Ne na plin!
Ljubljana ce imam prav podatek dela v tej smeri.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.387
3.486
113
Ja, samo potem je potrebno po vaseh narediti toplarne na Bio maso in ne prepostiti vsakemu posamezniku da dela kaj hoče.