sončna elektrarna

APM

Pripravnik
28. okt 2013
107
18
18
Kateri distributer elektrike se najbolj splača ko je sončna elektrarna? Pred leti sem šel na Gen ker je bil najugodnejši, sedaj ko pa imam sončno elektrarno pa vidim, da manj ponuja kot ostali - viške šenkaš, niti ne moreš viška odstopiti npr. staršem ki so tudi pri Gen in nimajo elektrarne..
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Ja ampak ne čisto direktno, pa manjke potem svinjsko plačuješ, no trenutno je pri vseh blokirana cena, ampak prej so bili najdražji, pa 500€ imaš pri njih naloženih v "žetonih",...
Ni cisto tako. Manjki so lahko dragi, da. Vse je potrebno preracunati v vsakem primeru.
Jabe je racunala, da menda lahko nalozis samo €40 kot prejemnik, nisem preprican.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Ja ampak ne čisto direktno, pa manjke potem svinjsko plačuješ, no trenutno je pri vseh blokirana cena, ampak prej so bili najdražji, pa 500€ imaš pri njih naloženih v "žetonih",...

tkole iz praktičnih izkušenj:
- 500€ nimam pri njih naloženih, ker so mi oni naredil SE. Ko sem zbiral ponudnika SE - so bili konkurenčni (+ prenešeni viški so bili odločilni faktor)
- trenutno sem prenesel viške iz 2021 na drugo merilno mesto.. prejemnik prihrani cca 50€ mesečno (strošek energije).
- za naslednje leto imam cca 10 MW viškov iz 2022, v 2023 pokrijem porabo še enega odjemnega mesta v celoti + še mal mi ostane (torej bo prihranek nekih 50x12€ - če cene ostanejo tako kot so)
- glede svinjsko dragih manjkov se pa delno strinjam.. če kupuješ pri njih ja.. imaš pa tudi njihovo tržnico (tam so cene drugačne - nisem še gledal/probal) in pa individualne dogovore (poznam vsaj še 3 SE pri njih.. ni vrag, da komu ne ostane kakšen MW..)

Sumasumarum - meni se zadeva splača - če nabereš dovolj MWh.. če kupuješ pri njih (sploh po rednih/tržnih cenah) - je pa treba kar dobro preračunat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Ni cisto tako. Manjki so lahko dragi, da. Vse je potrebno preracunati v vsakem primeru.
Jabe je racunala, da menda lahko nalozis samo €40 kot prejemnik, nisem preprican.
Če niso kaj spreminjali - internetna stran je precej tržno nepregledna in sem po 5 minutah obupal z iskanjem - je bilo tako, da si moral deponirat 500€. To da eni ne rabite, ker so vam oni postavljali elektrarno ne spremeni dejstva - ali pa govorimo o ekskluzivnem klubu tistih, ki so jim oni naredili SE.

Kakorkoli, zadeva je ob nekaterih omejitvah zanimiva, zame čez kakšno leto, ko bom znal definirat moje viške.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.389
113
ne... če si proizvajalec (torej lastnik SE), potem je 500€. ni važno kdo postavlja. če si zgolj prejemnik je 40 ali 50€, ne vem... ampak, če prejemnika v celoti ne pokriješ, je elektrika kar fejst draga. preneseš pa samo kwh, ne pa tudi vse davščine. se pravi omrežnino je treba za vse porabljene kwh plačati, čeprav niti enega kwh nisi kupil.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Če niso kaj spreminjali - internetna stran je precej tržno nepregledna in sem po 5 minutah obupal z iskanjem - je bilo tako, da si moral deponirat 500€. To da eni ne rabite, ker so vam oni postavljali elektrarno ne spremeni dejstva - ali pa govorimo o ekskluzivnem klubu tistih, ki so jim oni naredili SE.

Kakorkoli, zadeva je ob nekaterih omejitvah zanimiva, zame čez kakšno leto, ko bom znal definirat moje viške.

Ekskluzivni klub je mal divja (čeprav se dobr sliši, da sem enkrat VIP :p) - sam bi to v mojem primeru rekel, da jim je bila tržna prednost (vedel sem, da bo TČ postavljal čez 2 leti - in tolk sem bil gorenjca, da nisem nikomur hotel podariti svojih viškov)

Sej svoje viške si lahko že sedaj predvidiš - porabo najbrž imaš, letni "pridelek" SE je pa nekje 1200kWh / 1kW moči.
Pa pri Sonce/suncontract lahko prenašaš viške, ki si jih naredil preteklo leto - pa mislim, da lahko prenašaš viške od 3 leta nazaj
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Sej svoje viške si lahko že sedaj predvidiš - porabo najbrž imaš, letni "pridelek" SE je pa nekje 1200kWh / 1kW moči.
Pa pri Sonce/suncontract lahko prenašaš viške, ki si jih naredil preteklo leto - pa mislim, da lahko prenašaš viške od 3 leta nazaj
Energija+ plača viške - sicer par 10€, pa vendar.
Ne morem predvidet viškov zaradi specifike postavitve SE.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.389
113
Lani pri energija plus:
Spoštovani,
V zadnjih dveh letih smo viške izplačali po 43 Evrov /MW. Kako bo za letošnje leto se podjetje še ni odločilo. Odločitev se sprejema v začetku leta, glede na to da trenutno v zakonu še ni obvezno izplačilo viškov. Seveda pa stremimo k temu in zadovoljstvu naših kupcev. V kolikor pride do izplačila se določi fiksna cena kot lani za 1kWH.

Petrol da pavšal 40€ na kartio, čim je 1kwh viška.

ECE lahko prebašaš do 70% viškov, ČE:
- postavlja ECE sončno elektrarno
- Si lastnih obeh priključkov
izkušenj nimam, je pa zadnja alineja baje bolj smernica kot zahteva. Lahko da sin očetu npr... Za prvo pa ne vem, koliko so strogi.

trenutno ostajam na Petrolu, drugo leto pa bo zaviselo predvsem na tem, ali bomo stari netmetraši lahko menjali ponudnika pod enakimi pogoji. Namreč letni netmetering za doživljenjsko dobo SE je v pogodbi s prodajalcem elektrike in če take pogodbe ne bo več moč podpisati, zna biti da ostajam na Petrolu, kljub temu, da ne dajo manj, ampak je mala bojazen, da propadejo ali nehajo prodajati štrom (kot eon pa telekom pa ne epeu ali kaj so bili).
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

B81

22. jul 2007
34.508
8.957
113
Lani pri energija plus:
Spoštovani,
V zadnjih dveh letih smo viške izplačali po 43 Evrov /MW. Kako bo za letošnje leto se podjetje še ni odločilo. Odločitev se sprejema v začetku leta, glede na to da trenutno v zakonu še ni obvezno izplačilo viškov. Seveda pa stremimo k temu in zadovoljstvu naših kupcev. V kolikor pride do izplačila se določi fiksna cena kot lani za 1kWH.

Petrol da pavšal 40€ na kartio, čim je 1kwh viška.

ECE lahko prebašaš do 70% viškov, ČE:
- postavlja ECE sončno elektrarno
- Si lastnih obeh priključkov
izkušenj nimam, je pa zadnja alineja baje bolj smernica kot zahteva. Lahko da sin očetu npr... Za prvo pa ne vem, koliko so strogi.

trenutno ostajam na Petrolu, drugo leto pa bo zaviselo predvsem na tem, ali bomo stari netmetraši lahko menjali ponudnika pod enakimi pogoji. Namreč letni netmetering za doživljenjsko dobo SE je v pogodbi s prodajalcem elektrike in če take pogodbe ne bo več moč podpisati, zna biti da ostajam na Petrolu, kljub temu, da ne dajo manj, ampak je mala bojazen, da propadejo ali nehajo prodajati štrom (kot eon pa telekom pa ne epeu ali kaj so bili).
Cakaj malo, kaj zdaj bo geni skoraj edini, ki ne da nic za presezke?