sončna elektrarna

kajote

Fizikalc
11. dec 2007
368
162
43
mi kar slabo postane ko poslušam naše ELEKTRO LELEKE, da se bo pri nassistem sesul če še kakšno sončno damo v sistem - pa smo komaj pri kakem procentu ali dveh, pa še tukaj beremo razne strokovnjake, ki razlagajo kako škodljive so sončne za elektro sistem... (kar jim verjamem, samo ne za proizvodnjo elektrike ampak za njihove žepe, ker se energija mimo njih pridobiva)
Ja, ja... tele spodaj so z hranilniki, .. ampak tudi ne za vse 100% pridobljene sončne energije.. sistem prilagoditi, da bo zmogel.. ne jamrati.. in premog kuriti


Čeprav glede na leta 2009 sprejeto nacionalno energetsko strategijo niso dosegli cilja 42-odstotnega deleža obnovljivih virov energije v skupni proizvodni zmogljivosti energije do leta 2020, saj so se ustavili pri 37 odstotkih, pa želijo vseeno v naslednjih obdobjih izpolniti načrte, da bo ta odstotek do leta 2030 znašal 52 odstotkov, do leta 2040 že 70 odstotkov in do leta 2050 pristal pri 80 odstotkih.
 

B81

22. jul 2007
34.508
8.957
113
Ce vsi strasijo, da bo omrezje padlo, to pomeni, da je tako ubogo in zastarelo ali samo strasijo?
 
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
Naši ELEKTRO strokovnjaki nas na veliko prepričujejo, kako so omrežja slaba in potrebna obnove. Seveda so veliko zamudili, ker so se preveč ukvarjali sami s sabo in svojimi plačami. Če uporabimo zdravo kmečko logiko: elektrarno za samooskrbo si verjetno vsak posameznik prilagodi svoji dejanski porabi in malce rezerve. Neumno bi bilo delati elektrarno bistveno večje moči, kot je potreba, če višek elektrike potem "šenkaš" distributerju. Omrežje pa po mojem mnenju ni bistveno bolj obremenjeno zaradi naslednjega: ko proizvajaš svojo elektriko, obremeniš omrežje le za tisti del, ki ga ne porabiš in gre v omrežje. Ko pa elektriko črpaš iz omrežja, pa ne obremeniš omrežja več, kot je tvoja dejanska poraba, ki ne more biti večja, kot dovoljujejo varovalke, za katere seveda tudi plačaš distributerju. Kje je torej skrita ta famozna "preobremenitev" omrežja?
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.701
113
Prvi problem je verjetno v tem, da če se vsi sosedje, ki smo vezani na isti trafo zmenimo in nažgemo porabo hkrati za nekaj minut do nazivne moči naših varovalk za katere plačujemo, da bomo takoj v temi.
Jaz vseeno verjamem, da omrežje niti slučajno ni vsemogočno in da strokovnjaki vedo precej več kot jaz slutim. Ne opazim, da bi se omrežje masovno spreminjalo in delalo na njem, zato dvomim, da je pripravljeno na lokalne proizvajalce elektrike o katerih pred desetletjem in več sploh ni nihče razmišljal. Da lahko manjše proizvajalce elektrike vključiš v omrežje brez posledic, je v bistvu "napaka", ki je ni nihče do pred nekaj časa "opazil". Gotovo pa večina omrežij ni bilo načrtovanih (in izvedenih), da bi to podpiralo. K sreči je elektrika pač precej prilagodljiva stvar, če ujameš napetost in frekvenco.
Mogoče bodo doktrino pri nizkonapetostnih omrežjih morali malo bolj resno spremeniti in denimo začeti vgrajevati neke hranilnike. Verjetno s stališča skupnih stroškov precej bolj smiselno kot da vsaka hiša tlači svoj hranilnik v sistem. V nobenem primeru ne more biti optimalen enak sistem omrežja, v katerega si sedaj nekaj dodal, kar pred desetletji nisi imel v mislih, da je možno in realno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: krava

kajote

Fizikalc
11. dec 2007
368
162
43
Prvi problem je verjetno v tem, da če se vsi sosedje, ki smo vezani na isti trafo zmenimo in nažgemo porabo hkrati za nekaj minut do nazivne moči naših varovalk za katere plačujemo, da bomo takoj v temi.
Jaz vseeno verjamem, da omrežje niti slučajno ni vsemogočno in da strokovnjaki vedo precej več kot jaz slutim. Ne opazim, da bi se omrežje masovno spreminjalo in delalo na njem, zato dvomim, da je pripravljeno na lokalne proizvajalce elektrike o katerih pred desetletjem in več sploh ni nihče razmišljal. Da lahko manjše proizvajalce elektrike vključiš v omrežje brez posledic, je v bistvu "napaka", ki je ni nihče do pred nekaj časa "opazil". Gotovo pa večina omrežij ni bilo načrtovanih (in izvedenih), da bi to podpiralo. K sreči je elektrika pač precej prilagodljiva stvar, če ujameš napetost in frekvenco.
Mogoče bodo doktrino pri nizkonapetostnih omrežjih morali malo bolj resno spremeniti in denimo začeti vgrajevati neke hranilnike. Verjetno s stališča skupnih stroškov precej bolj smiselno kot da vsaka hiša tlači svoj hranilnik v sistem. V nobenem primeru ne more biti optimalen enak sistem omrežja, v katerega si sedaj nekaj dodal, kar pred desetletji nisi imel v mislih, da je možno in realno.
saj to je vse možno in res.. ampak vsak mesec, desetletja kapljajo finance za vlaganja v omrežja.. če niso sproti posodabljali sistema je kvečjemu kdo odgovoren, je finance pakiral kjer niso bile namenjene, ne pa da sedaj jamra da ne gre..
gre.. vidimo pri drugih
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.821
638
113
Opcija je pritožba, če kaj dosežeš. Druga opcija pa je postavitev večje elektrarne in hranilnik, da viške shraniš in se potem napajaš iz hranilnika namesto omrežja.
Soglasje 3kW pomeni samo, da lahko toliko oddajaš v omrežje. Elektrarno imaš 13kW, če hočeš samo ti bo viške rezalo. A se splača elektrarna s hranilniko je pa pač druga zgodba, ki jo vsak sam predela. Odvisno tudi kakšne bodo po novem subvencije za to kombinacijo.
 

B81

22. jul 2007
34.508
8.957
113
Torej porabis 10 MWH letno, postavis 8 kw SE in sosed ima na tebe priklopljeno TČ, klimo in avto polni pri tebi?