sončna elektrarna

27. jan 2022
4.801
1.737
113
Vprašanje, ko se lotiš postavljanja SE: kako je s cevjo, kabli in omarico?
- Se do hiše koplje nova cev? Ali se vleče po obstoječi cevi?
- Kabli se najbrž zamenjajo?
- Se postavi tudi nova omarica?
Odvisno kaj imaš do omarice in kaj od omarice do hiše.
Pri nas je do omarice OK kabel, od tam do hiše pa samo 3 žilni - torej smo od tam v hišo do hišne omarice z varovalkami potegnili nov 5 žilni kabel. V stari omarici pa je dovolj prostora, da gre enofazni ven in trifazni dvosmerni števec not. Če imaš cev dovolj veliko, vlečeš not po stari - če je treba star kabel ven.

Če pa imaš še staro omarico recimo vzidano v hišo, pa ti lahko dajo pogoj postavitve nove omarice na parcelno mejo in dostopno od elektra.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.115
2.462
113
Vprašanje, ko se lotiš postavljanja SE: kako je s cevjo, kabli in omarico?
- Se do hiše koplje nova cev? Ali se vleče po obstoječi cevi?
- Kabli se najbrž zamenjajo?
- Se postavi tudi nova omarica?

Zadeva je precej različna od priključka do priključka. Tam kjer so omarice nekje oddaljene na parceli se v glavno omarico doda še eno stikalo, in potem naprej po obstoječih kablih, pri razsmerniku pa se montira še ena omarica s stikalom, varovalkami, števcem itd... in se vse skupaj priklopi na notranjo instalacijo hiše pred FID stikalo.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.115
2.462
113
Odvisno kaj imaš do omarice in kaj od omarice do hiše.
Pri nas je do omarice OK kabel, od tam do hiše pa samo 3 žilni - torej smo od tam v hišo do hišne omarice z varovalkami potegnili nov 5 žilni kabel. V stari omarici pa je dovolj prostora, da gre enofazni ven in trifazni dvosmerni števec not. Če imaš cev dovolj veliko, vlečeš not po stari - če je treba star kabel ven.

Če pa imaš še staro omarico recimo vzidano v hišo, pa ti lahko dajo pogoj postavitve nove omarice na parcelno mejo in dostopno od elektra.
Jaz sem novo omarico vzidal na zunanjo stran hleva 3 mesece nazaj. Tako, da to o parcelni meji ni ravno pogoj.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.115
2.462
113
To je razumljivo ja, ograje res nimamo.

Glavna omarica (PMO) ima dodano samo glavno stikalo za elektrarno, pri meni so sicer notri še dvižne sponke, od koder gre potem elektrika naprej do FID stikal. Pri razsmerniku pa je pač njegova omarica, notri pa energy meter (če ga rabiš), DC varovalke, prenapetostna zaščita za DC in AC del omrežja in pa stikalo za vklop razsmernika.
 

Priponke

  • 20221111_162623 (Medium).jpg
    20221111_162623 (Medium).jpg
    127,3 KB · Ogledi: 134
  • 20221111_173145 (Medium).jpg
    20221111_173145 (Medium).jpg
    90,1 KB · Ogledi: 147
  • 20221111_194217 (Medium).jpg
    20221111_194217 (Medium).jpg
    107,6 KB · Ogledi: 128
Nazadnje urejeno:
27. jan 2022
4.801
1.737
113
To je razumljivo ja, ograje res nimamo.

Glavna omarica (PMO) ima dodano samo glavno stikalo za elektrarno, pri meni so sicer notri še dvižne sponke, od koder gre potem elektrika naprej do FID stikal. Pri razsmerniku pa je pač njegova omarica, notri pa energy meter (če ga rabiš), DC varovalke, prenapetostna zaščita za DC in AC del omrežja in pa stikalo za vklop razsmernika.
Ja no, kje imaš števec od elektra? V novi omarici na hlevu?
Na kratko od omarice kjer je števec in odklopnik dalje, Elektro kaj dosti ne zanima, pač mora pa bit elektrarna po predpisih in jo ne priklopijo če ni še one druge omarice pri razsmerniku.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.115
2.462
113
Ja no, kje imaš števec od elektra? V novi omarici na hlevu?
Na kratko od omarice kjer je števec in odklopnik dalje, Elektro kaj dosti ne zanima, pač mora pa bit elektrarna po predpisih in jo ne priklopijo če ni še one druge omarice pri razsmerniku.
Ja, če pogledaš slike se sicer ne vidi prav a gre za dvodelno omarico. Števec je v zgornjem delu omarice nad glavnimi varovalkami, od tam pa gre naprej na še eno 4 polno stikalo, kjer imam možnost priklopiti agregat, naprej pa potem do FIDov.
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.324
953
113
HVALA za odgovore! Torej bo treba enkrat električarja pohopsat, da pogleda kaj in kako. Jaz bi "malo na rezervo" to privlekel do bajte, vendar sedaj ni nuje in mi ni do kopanja. Če bi bila nuja, potem pa seveda tudi zakopljem...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.388
113
Zdajle grem v mojelektro in vidim neke spremembe. Namesto 1 merilne točke imam zdaj našteti 2.

- različna številka GSRN merilne točke (EIMM ostaja enak)
- vrsta merilne točke: enkrat je Obračunska MT odjema in drugič MT oddaje
- oznaka vrste merilne točke: OMTO vs MTP

Kar me pa najbolj zmoti: v podatkih merilnega mesta je lastnik moj s.p. ne jaz. na podlagi česa in zakaj? Je to lahko problem?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.388
113
res je... ampak lastnik merilnega mesta sem jaz, kot ime priimek. Ne moj s.p.. in čeprav je sp dejansko fizična oseba, se velikokrat v pogojih podjetij tretira kot pravna. torej, če nekaj delam kot sp, imam običajno pogoje izenačene s pravnimi osebami, ne fizičnimi. Na vseh pogodbah kar se štroma tiče, sem kot ime priimek, ne kot sp. Kaka je to zdaj neka samovolja? Saj če bi to bila neka xy štacuna mi je vseeno, če piše gor Janez Novak, ampak v tole je pa treba iti s certifikatom in ti podatki mrbit niso zgolj kar tako malo brezveze, obveščevalne narave. Je kaka zahteva in posledično lahko problem, če je narobe?
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Pri meni je pa na merilnem mestu že 3 leta napačen naslov, pa sem jim to že N krat sporočil... Sem obupal in upam da ne bo kdaj štala zaradi tega...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.388
113
Pa jaz jim bom mail poslala (na moj elektro pa na elektro gorenjska, pa ce se se koga spomnim), pol pa naj naredijo, kar hocejo, cetudi nic. Vse pogodbe so na mene, opozorilo ob napaki bom shranila, pol se pa ne mislim vec s tem ukvarjati.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Tak mi je bilo rečeno da je priklop v 14 dneh od podpisa pogodbe.. Na pogodbo pa sem čakal od avgusta pa do prejšnjega tedna
Maribor mesto popolno vlogo za priklop (pogodba o priključitvi, potrdilo o plačilu, pogodba o odjemu, navodila za SE, certifikati, naročilnica,...) sem dal pred 14 dnevi na Vodovodni; pred tremi dnevi sem jim nesel še račun, ki mi ga je poslal Elektro ko sem plačal - seveda ga niso rabili in sem vprašal za rok priključitve pa je rekel nekje 30 dni rabimo - je pa MB mesto rajon.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.923
1.089
113
www.adriamedia.si
Na kratko od omarice kjer je števec in odklopnik dalje, Elektro kaj dosti ne zanima, pač mora pa bit elektrarna po predpisih in jo ne priklopijo če ni še one druge omarice pri razsmerniku.
Pri razsmerniku ne rabi biti nobene omarice, lahko je potegnjeno dirket v tvojo notranjo razdelilno omarico.
Pa še na vprašanje kaj se s kabli ipd: SE je lahko močna največ 80% obstoječe moči priključka, zato ni nikoli potrebe po menjavi kablov, če delaš na obstoječem priključku. Če bi pa hotel povečevat, je pa druga zgodba lahko (ni pa nujno).