sončna elektrarna

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Lahko nekdo iz primorskega konca pripne kak graf pridobljene EN na nek poletni, spomladanski, jesenski in zimski dan? Hvala. (Če ni nobenega nia primorskem koncu, bo iz kakšnega drugega konca tudi OK)
V search daš Slovenia pa poiščeš primorce...

Npr:

Pred časom sem videl eno temo na forumu kjer je nekdo zbral podatke o SE v sloveniji in povprečno pridelavo energije glede na regijo.
Ampak zdaj ne najdem...

EDIT sem našel:
file.php

VIR:
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: damirj

damirj

Guru
9. maj 2012
4.835
2.088
113
V search daš Slovenia pa poiščeš primorce...

Npr:

Pred časom sem videl eno temo na forumu kjer je nekdo zbral podatke o SE v sloveniji in povprečno pridelavo energije glede na regijo.
Ampak zdaj ne najdem...
Ne ma sej za približno predstavo mi je čisto OK, tako na hitrco na nek povprečen zimski dan se dosega dobro 1/3 kot na poletni dan.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Me firbec matra kakšno štalo pričakuješ, napiši kaj več.

Prenapetostne konice, prepozni odklopi transformatorjev, kar pomeni štalo še naprej po linijah, de-stabilizacijo električnega omrežja, lokalno preobremenitev do trafo-postaj, posledično kakšno štalo v lokalnih gospodinjstvih... You name it...
 
  • Všeč mi je
Reactions: bizi

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.923
4.979
113
Prenapetostne konice, prepozni odklopi transformatorjev, kar pomeni štalo še naprej po linijah, de-stabilizacijo električnega omrežja, lokalno preobremenitev do trafo-postaj, posledično kakšno štalo v lokalnih gospodinjstvih... You name it...
Koliko tega se je do danes zgodilo?

Mi je pa zanimivo, da nekdo omenja da za viške moraš nekomu plačat, recimo Avtrijcem da filajo akumulatorska jezera. Ni bolje potem višek v zemljo pognat? Vem da bedarijo pišem, ampak pogojno bi to šlo.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Koliko tega se je do danes zgodilo?

Mi je pa zanimivo, da nekdo omenja da za viške moraš nekomu plačat, recimo Avtrijcem da filajo akumulatorska jezera. Ni bolje potem višek v zemljo pognat? Vem da bedarijo pišem, ampak pogojno bi to šlo.
Elektro sistemi niso on/off.

Tudi nafto so lani ponujali - samo da jo pelješ - še plačali so malo zraven. ;)
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Koliko tega se je do danes zgodilo?

Mi je pa zanimivo, da nekdo omenja da za viške moraš nekomu plačat, recimo Avtrijcem da filajo akumulatorska jezera. Ni bolje potem višek v zemljo pognat? Vem da bedarijo pišem, ampak pogojno bi to šlo.

V Nemčiji so na državni ravni skoraj totalno sesuli omrežje zaradi SE. V Sloveniji se že na lokalni ravni dogaja, da zaradi zadnje hiše v veji prihaja do desinhronizacije in ostalih nevšečnosti na lokalnem omrežju. Zaenkrat še nimamo velikih težav, ampak vsekakor jih lahko pričakujemo, če se ne bo začelo delati na omrežju. Razmah TČ je že prva znanilka težav na obzorju (preobremenitve posamezne faze na lokalnih trafo-postajah), pa naša elektrodistribucija še kar spi. Razmah SE bo stvari še samo poslabšal...
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.191
1.807
113
Presežno elektriko boš prodajal, ko jo imajo vsi viška = boš plačal avstrijcem, da bodo z njo filali akumulacije in ponoči od njih drago kupoval hidroelektriko iz teh istih akumulacij. ;)

Fosilna goriva ukinjamo v celoti, kolikor je meni znano.
Ponoči poraba pade in imamosami viška energije. Čez dan ko je največja poraba pa imaš dodaten vir energije iz sončnoh elektrarn.

Kaj bi si želel še več?

A misliš da pa pri nas ni prečrpovalnih hidroelektrarn? Načeloma sploh niso rentabilne, so pa uporabne za pokrivanje špic prek dneva in trošenje nočnih viškov...suma sumarum pa je potrebno v tako elektrarno vložiti več energoje kot jo potem dobiš iz nje. Torej če z fitovoltaiko pokriješ izgradnji ene take HI imaš spet koristi..tako z vidika energije kakor z vidika okolja ( izgradnja HI poseg v prostor, izkoristek pod 1).
 
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
Vem, da je ena sama - Avče in ena na papirju - Kozjak. ;)

Seveda si na zimo in oblake pozabil, pa da plin ne bo za elektriko,...

PS: pravkar čakam na soglasje Elektra za priključitev SE, ampak vseeno se zavedam, da je to "luk i voda".
Ampak - a se ti ne zdi butasto, da kot nejeverni Tomaž greš metat stran denar v projekt "luk i voda", v katerega sploh ne verjameš? Torej je tebi SE bolj stvar prestiža, kot pa koristna naprava? Samo vprašam, briga pa me itak ne, ker zapravljaš svoj denar, ne mojega.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Ampak - a se ti ne zdi butasto, da kot nejeverni Tomaž greš metat stran denar v projekt "luk i voda", v katerega sploh ne verjameš? Torej je tebi SE bolj stvar prestiža, kot pa koristna naprava? Samo vprašam, briga pa me itak ne, ker zapravljaš svoj denar, ne mojega.
Prav imaš, nič ne skrbi za mojo računico in ne ni stvar prestiža.

Mini SE so z vidika državne preskrbe v energetiku popolnoma nepotrebne - pač moje mnenje.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
Mah... Verjeti v kaj? Na papir se vrze racunica, to je pa to. Kaj vec o tem ne vem, niti me ne zanima, niti ce bi me, ne znam oceniti katere bajke so bajke, katere pa nosijo kako težo. Scolal, dali na streho in upamo da bo bolje kot denar na banki.
 

B81

22. jul 2007
34.474
8.951
113
Dejstvo je, da od dneva, ko se SE financno pokrije (7 let), do takrat, ko crkne, dela profit. Seveda minus letni servis.
 
  • Všeč mi je
Reactions: darjan

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.323
6.531
113
Zavarovanje je poleg bajte, ali?

servis pa tudi ne vem kaj bi…edino mogoce profi ciscenje vsake X let?
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Triglav ma za zavarovanje SE nek svoj “paket”. Sam sem zavaroval posebej - poleg bajte.. nekih cca 100€ letno