sončna elektrarna

27. jan 2022
4.801
1.738
113
nadaljujemo:

iz leketra poslali dopis za dopolnitev in sicer 15 postavk...kao moraš imet vse že definirano bla bla bla... kar zdaj ne vem, ce sploh možno priklopit. Sicer najbolje da pokličem tega referenta.
Ponudbe sem dobil generične... 7kw 9990€ cca 34 m2 Gen-i.

Kako naj grem dalje? Grem v projekt pred izvedbo kaj plačat...pa potem fehtamo elektro? logično ni ravno.
Ja kaj pa si oddal? Saj 15 postavk vse skupaj ni za izpolnit. :oops1:

Jaz sem dal čisto na blef in dobil samo dvoje za dopolnit - enopolno shemo in shemo priključitve, pa mojo davčno številko.

Pa dvakrat sem vse skupaj po mailu poslal. ;)
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.970
813
113
nadaljujemo:

iz leketra poslali dopis za dopolnitev in sicer 15 postavk...kao moraš imet vse že definirano bla bla bla... kar zdaj ne vem, ce sploh možno priklopit. Sicer najbolje da pokličem tega referenta.
Ponudbe sem dobil generične... 7kw 9990€ cca 34 m2 Gen-i.

Kako naj grem dalje? Grem v projekt pred izvedbo kaj plačat...pa potem fehtamo elektro? logično ni ravno.
jest ko sem imel izbranega izvajalca je on v mojem imenu naredil vlogo. Plačal sem mislm da jurja avansa.. ce bi bila vloga zavrnjena bi oni ta znesek vrnili v celoti.
od vse birokracije sem moral oddat ene "5" podpisov (pooblastilo, da izvajalec to ureja v mojem imenu pa pomoje še neki).. pa 2x kuverto na posto
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.430
9.171
113
Ja kaj pa si oddal? Saj 15 postavk vse skupaj ni za izpolnit. :oops1:

Jaz sem dal čisto na blef in dobil samo dvoje za dopolnit - enopolno shemo in shemo priključitve, pa mojo davčno številko.
lahk da sem šel z napačnim obrazcemmmm
  1. Priložiti podpisano soglasje solastnikov nepremičnine (z davčno številko);
  2. Navesti pravilno številko parcele in k.o., saj navedena ni vpisana v Zemljiško knjigo;
  3. Navesti predviden datum priključitve;
  4. Navesti celotno instalirano moč naprave za samooskrbo;
  5. Navesti Delovno moč elektroenergijskega modula/moč fotonapetostnih modulov (kW);
  6. Navesti podatke o razsmernikih/generatorjih;
  7. Priložiti priloge: Tehnično dokumentacijo za izvedbo naprave za samooskrbo (enopolna shema naprave za samooskrbo z vrisano točko priključitve v interno NN omrežje, tehnične podatke o FV modulih, razsmernikih, optimizatorjih);
  8. Navesti podatke in Podpis odgovorne osebe izvajalca elektro montažnih del in žig;
  9. Kopija pogodbe o samooskrbi;
  10. Izpolnjena vloga za začasno priključitev za potrebe preskušanja el. Inštalacije (ali Zapisnik o pregledu, meritvah in preskusu el. Inštalacije);
  11. Poročilo o nastavitvah zaščite (tip A);
  12. Navodilo za uporabo naprave za samooskrbo;
  13. Izjava o ustreznosti priključka in opravljenem pregledu izgradnje priključka;
  14. Certifikati in izjave EU za generator (razsmernik), razen če je na seznamu odobrene opreme SODO.
 
  • Wow
Reactions: darjan
27. jan 2022
4.801
1.738
113
lahk da sem šel z napačnim obrazcemmmm
  1. Priložiti podpisano soglasje solastnikov nepremičnine (z davčno številko);
  2. Navesti pravilno številko parcele in k.o., saj navedena ni vpisana v Zemljiško knjigo;
  3. Navesti predviden datum priključitve;
  4. Navesti celotno instalirano moč naprave za samooskrbo;
  5. Navesti Delovno moč elektroenergijskega modula/moč fotonapetostnih modulov (kW);
  6. Navesti podatke o razsmernikih/generatorjih;
  7. Priložiti priloge: Tehnično dokumentacijo za izvedbo naprave za samooskrbo (enopolna shema naprave za samooskrbo z vrisano točko priključitve v interno NN omrežje, tehnične podatke o FV modulih, razsmernikih, optimizatorjih);
  8. Navesti podatke in Podpis odgovorne osebe izvajalca elektro montažnih del in žig;
  9. Kopija pogodbe o samooskrbi;
  10. Izpolnjena vloga za začasno priključitev za potrebe preskušanja el. Inštalacije (ali Zapisnik o pregledu, meritvah in preskusu el. Inštalacije);
  11. Poročilo o nastavitvah zaščite (tip A);
  12. Navodilo za uporabo naprave za samooskrbo;
  13. Izjava o ustreznosti priključka in opravljenem pregledu izgradnje priključka;
  14. Certifikati in izjave EU za generator (razsmernik), razen če je na seznamu odobrene opreme SODO.
To se meni bere kot končni priklop naprave/SE.

Sicer pa je od 4. do 8. vse na shemi pod 7.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek in darjan

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.430
9.171
113
sej tega sem jaz izpolnil. Sicer pod A, a bi moral obkrožit B? nisem šel zakonov brat...
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.814
113
nadaljujemo:

iz leketra poslali dopis za dopolnitev in sicer 15 postavk...kao moraš imet vse že definirano bla bla bla... kar zdaj ne vem, ce sploh možno priklopit. Sicer najbolje da pokličem tega referenta.
Ponudbe sem dobil generične... 7kw 9990€ cca 34 m2 Gen-i.

Kako naj grem dalje? Grem v projekt pred izvedbo kaj plačat...pa potem fehtamo elektro? logično ni ravno.
A za večjo moč si se zanimal..a ni 12 kW okoli 12 jurjev?
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
A za večjo moč si se zanimal..a ni 12 kW okoli 12 jurjev?
Zelo malo verjetno...
Ko sem jaz v jeseni dajal poizvedbe so ravno šle cene gor, tako da je mene npr prišla 9,55kW 12,700€ (dobim 1720€ nazaj od Ekosklada).
S tem, da sem zahteval, da ima vsak panel svoj optimizator + merilec energije.
Torej je bila cena cca 1330€ na kW inštalirane moči (to je pri Sonce energija; Geni je bil malo cenejši, samo mi niso hoteli potrditi da bo 1 optimizator na panel).
Z večanjem inštalirane moči se sicer to razmerje malce izboljša samo dvomim, da prideš kdaj na 1000€/kW... sploh zdaj ko ni inverterjev in optimizatorjev za dobit.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.970
813
113
ok tole 1 optimizator na panel - kdaj to prav pride? kje se zares opazi?
če ti nekaj na en panel dela senco, na drugega pa ne?

sam imam "brisan prostor" pred vsemi paneli.. kar gledam v appu - vsi pari delajo enako.. razlika na mesečni ravni med najboljsim in najslabsim parom je "dobra kWh".. 52,5 vs. 54,2.. ok 3%..
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
ok tole 1 optimizator na panel - kdaj to prav pride? kje se zares opazi?
če ti nekaj na en panel dela senco, na drugega pa ne?

sam imam "brisan prostor" pred vsemi paneli.. kar gledam v appu - vsi pari delajo enako.. razlika na mesečni ravni med najboljsim in najslabsim parom je "dobra kWh".. 52,5 vs. 54,2.. ok 3%..
Ja na določenih panelih imam senco zaradi frčade in nočem da bi imel še na dodatnih panelih nižjo moč. Poleg tega če ti optimizator crkne imaš dva panela off namesto enega. In določeni optimizatorji so pogosto crkovali...
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.166
2.258
113
Kolegica ima steklino, ker so jo napumpali kako draga bo elektrika hoče na vsak način zdaj vložiti papirje in to dati na streho. Vse ok. Pa me zanima kakšno mnenje imate o tem oz. kakšne so možnosti da se v bližnji prihodnosti uvede mesečni obračunavanje/poračunavanje? Nekateri trdijo da to ni možni če pogodbo skleneš sedaj, ja jaz pa trdim da si v roku 15-20 let lahko vse izmislijo?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.403
6.557
113
Če bo v roku 10 let bo itak kul, ker takrat nekje bo amortizirala SE, ce jo bo primerno dimenzionirala.
Jaz se bojim da bo prej prislo do sprememb, ker bo enostavno prevec SE in cesar bo zelel nadomestit manjko priliva
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.166
2.258
113
Ja saj to sem ji omenil. Ampak nekateri ki imajo trenutne pogodbe živijo v prepričanju da so fix po teh trenutnih pogojih za življenjsko dobo elektrarne.
 
  • Haha
Reactions: darjan

B81

22. jul 2007
34.542
8.986
113
Po treh letih vidim, da se bo pokrila v 7 letih, je clovek tocno zadel (iz Enerteca).

Kdo pa sploh odloca o tem ali bo mesecni obracun ali letni?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.401
5.430
113
SE ni vse skupaj omembe vredno in jih tudi ne bo do 2024. Potem so pogoji drugacni. Potem bo par let tako in spet nekaj novega. Za nazaj se ne spreminjajo zadeve. Ni vredno se prvic tozariti, drugic pa koliko se pa iztrži od recimo 15k MFE. Enostavno vsem en davek cisto mickeno dvignes pa bo vec efekta.

Ce ti gre oa se tistih 15k na zivce naredis prehodno "akcijo":
Alternativna noznost je bilj ugodba. Nor sistem z 2024 je ugidnjesi od starega, ljudje se premaknejo, nazaj ne gre vec.

Cez nekaj let se rine v alternativno energijo. Poglej kaj se dela s kurilnicami. Folk je nahypan, da mece ven 10 ali pa 15 let stare kurilnice ven, ki so odlicne in ucinkovite, ker je treba TČ notri dati.

Nekaj ponudis, das zraven se etiketo akcija (beru subvencija) in folk gre sam, po vsej sili...
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: nacek in sajkek
27. jan 2022
4.801
1.738
113
SE ni vse skupaj omembe vredno in jih tudi ne bo do 2024. Potem so pogoji drugacni. Potem bo par let tako in spet nekaj novega. Za nazaj se ne spreminjajo zadeve. Ni vredno se prvic tozariti, drugic pa koliko se pa iztrži od recimo 15k MFE. Enostavno vsem en davek cisto mickeno dvignes pa bo vec efekta.

Ce ti gre oa se tistih 15k na zivce naredis orehodno "akcijo":
Alternativna noznost je bilj ugodba. Nor sistem z 2024 je ugidnjesi od starega, ljudje se premaknejo, nazaj ne gre vec.

Cez nekaj let se rine v alternativno energijo. Poglej kaj se dela s kurilnicami. Folk je nahypany da mece ven 10 ali pa 15 let stare kurilnice ven, ki so odlicne in ucinkovite, ker je treba TČ notri dati.

Nekaj ponudis, das zraven se etiketo akcija (beru subvencija) in folk gre sam, po vsej sili...
Mater da imaš prav - če bi vse razumel kar si napisala. ;)