sekcijsko merjenje še na šestih dodatnih relacijah

Ted

Guru
8. sep 2007
1.683
576
113

:rolleyes:


Zakon o pravilih cestnega prometa (ZPrCP)​


50. člen (prehitevanje)​

(1) Prehitevanje vozil je dovoljeno le po levi strani.

(2) Po desni je dovoljeno prehiteti le:

1. vozilo, ki zavija levo, če je voznik tega vozila dal predpisan znak in je zavzel na vozišču tak položaj, da se da zanesljivo sklepati, da bo zavil levo, in če je na njegovi desni strani dovolj prostora za prehitevanje;
2. vozilo, ki vozi na cesti v naselju, s smernim voziščem z dvema ali več prometnimi pasovi, po prometnem pasu, ki ni skrajno desni;
3. vozilo, ki vozi na ploščadi z več prometnimi pasovi, v katero se razširi smerno vozišče pred cestninsko postajo, na kateri je hitrost omejena na največ 60 km/h.

(3) Prehitevanje po desni strani ni dovoljeno na avtocesti in hitri cesti, razen na ploščadi iz 3. točke drugega odstavka tega člena.

(4) Z globo 80 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki ne potrebuje vozniškega dovoljenja, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena.

(5) Z globo 120 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena
Ko je na levem pasu kolona s hitrostjo 100 ali manj na uro, jaz pa na praznem desnem (tovornjak čez kilometer ali dva) pripeljem s 115 na uro - moram zavirat na desnem in ne peljat mimo vzporedno? Ali lahko peljem naprej s 115 mimo leve kolone? Za sabo nimam drugih vozil.
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.683
576
113
Počakit moraš še na dva za sabo, da postanete kolona. Nato pa lahko nadaljujete po desnem pasu skupaj naprej z vožnjo mimo (ne prehitevanjem) leve kolone.
No, v tem primeru bo kolona na levem še daljša, desni pa prazen. Prav tako je jasno kaj to pomeni za pretočnost prometa. Razlog za vožnjo po levi pa je ta, da te v primeru vožnje po desni po levi na silo prehitijo - ker lahko. Potem se ne moreš vrniti nazaj na levi pas in raje ostajaš tam.
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.635
992
113
Cikcakanje med vozili iz leve na desno in nazaj ni vožnja ene kolone mimo druge kolone.
Mal se ven vlečeš sedaj, namesto da bi priznal svojo zmoto. Kje je "cikcakanje" definirano v zakonu? Lahko enkrat na minuto zamenjam pas, 1x na 5 min?

Če sta na levem in desnem pasu koloni vozil, lahko v katerikoli zakonito vozim hitreje od druge in tudi menjam pas kjer nobenega ne izsilim. Vse drugo so moralne alter debate, dokler ne prilimate relevantnih predpisov, ki to demantirajo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

sass

Guru
1. sep 2007
5.103
743
113
tisti člen o vožnji ene kolone mimo druge je bil napisan za primer, da če se v gneči na obeh pasovih naredi kolona in je nekaj časa ena kolona hitrejša, nekaj časa druga, ni potrebno tistim na desnem pasu stalno zavirati, da ne bi bili slučajno hitrejši od tistih na levi. s tem, ko pa trije vidijo na desnem pasu prazen prostor 100 metrov med dvema tovornjakoma in grejo po desni "prehitevat" strnjeno kolono na levi, potem pa se "vrinejo" nazaj na levo, res da vozijo po predpisih, vendar pa s tem povzročajo motnje v prometnem toku (zaviranje, pospeševanje) in povečajo verjetnost, da bo nastal fantomski zastoj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc
27. jan 2022
4.801
1.737
113
tisti člen o vožnji ene kolone mimo druge je bil napisan za primer, da če se v gneči na obeh pasovih naredi kolona in je nekaj časa ena kolona hitrejša, nekaj časa druga, ni potrebno tistim na desnem pasu stalno zavirati, da ne bi bili slučajno hitrejši od tistih na levi. s tem, ko pa trije vidijo na desnem pasu prazen prostor 100 metrov med dvema tovornjakoma in grejo po desni "prehitevat" strnjeno kolono na levi, potem pa se "vrinejo" nazaj na levo, res da vozijo po predpisih, vendar pa s tem povzročajo motnje v prometnem toku (zaviranje, pospeševanje) in povečajo verjetnost, da bo nastal fantomski zastoj.
Dajte si pametnjakoviči to sprintat in na senčnik napopat!

Vožnja mimo ni prehitevanje in je zgolj to - vožnja ene kolone mimo druge kolone. Vse ostalo je kreativa nadsposobnih dinamikov.

Pa preden me muceki obtožite nesposobnosti za vožnjo, vam povem, da me večina vas lahko samo v rit gleda, ampak se ne slepim, da vozim po predpisih in je moja vožnja pravilna!
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen in 8888

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.635
992
113
tisti člen o vožnji ene kolone mimo druge je bil napisan za primer, da če se v gneči na obeh pasovih naredi kolona in je nekaj časa ena kolona hitrejša, nekaj časa druga, ni potrebno tistim na desnem pasu stalno zavirati, da ne bi bili slučajno hitrejši od tistih na levi. s tem, ko pa trije vidijo na desnem pasu prazen prostor 100 metrov med dvema tovornjakoma in grejo po desni "prehitevat" strnjeno kolono na levi, potem pa se "vrinejo" nazaj na levo, res da vozijo po predpisih, vendar pa s tem povzročajo motnje v prometnem toku (zaviranje, pospeševanje) in povečajo verjetnost, da bo nastal fantomski zastoj.
Se strinjam. Samo zakon mora biti nedvoumen. Jaz ne morem sklepati kaj je zakonodajalec mislil, ko ga je pisal.

In tu je predvsem kolona na levem pasu v prekršku, če je desni prazen.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gonzo in jendomen

sass

Guru
1. sep 2007
5.103
743
113
zakon bi že moral biti nedvoumen, samo problem je, ker v zakonu ne moreš zapisati vsem možnih situacij, zato je dobro, da včasih pomisliš, čemu je neko pravilo namenjeno.
da je pa kolona na levem pasu v prekršku, če je desni prazen, je pa stvar debate. če jaz recimo želim prehiteti avto pred sabo, se bom postavil na levi pas. enako razmišlja tisti pred mano, pa še en pred njim, in naslednji, vse do avtobusa nekje spredaj, ki počasi prehiteva konvoj tovornjakov, za njim pa kilometrska kolona osebnih na levem pasu.
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.396
4.393
113
49
Na sončni strani ALP
Mal se ven vlečeš sedaj, namesto da bi priznal svojo zmoto. Kje je "cikcakanje" definirano v zakonu? Lahko enkrat na minuto zamenjam pas, 1x na 5 min?

Če sta na levem in desnem pasu koloni vozil, lahko v katerikoli zakonito vozim hitreje od druge in tudi menjam pas kjer nobenega ne izsilim. Vse drugo so moralne alter debate, dokler ne prilimate relevantnih predpisov, ki to demantirajo.
Z napisanimi dejstvi sem ti predstavil dikcije zakona. Slovenceljni smo pa itak mojstri v iskanju lukenj v zakonih. Samo, da lahko koga nategneš, pa smo srečni...
 
19. jul 2007
2.763
1.493
113
To se je tudi meni pripetilo, ravno čez vikend smo šli dopoldne proti Italiji, itak gneča na primorki, pri Vrhniki gneča, ko se odprejo 3 pasovi, vsi poženejo na levo stran, ker se mi ni res dalo, sem vsem v avtu napovedal, da bomo šli danes v nedeljskem stilu, grem v klanec po pasu za počasna vozila lepo 80, ostali avti me prehitevajo, po 2-3 kilometrih vidi, da vozim isto hitro, kmalu za tem vidim da pravzaprav prehitevam, kajti oba pasova levo od mene sta bila počasnejša, čez nekaj časa se dobesedno promet na obeh levih pasovih ustavi, pred mano na pocasnem pasu pa skoraj prazno.
Bi se mi zdelo res neumno, da bi sedaj ustavil sredi nečesa. Previdnostno zmanjšam hitrost na 50-60 km/h in se vozim poleg dobesedno stoječe kolone.
Bil je res čeden feeling, ampak sem si rekel, že enih 6 km sem prevozil po pasu za počasna vozila, zagotovo nisem slalomiral, ne bom sedaj se ustavil in sem enostavno zvozil do konca počasnega pasu z enih 50-60 km/h in se potem po principu zadrge vključil notri.

Je pa bilo prav bizarno, zraven stoječa kolona, jaz pa (in pa par kamperjev in avtodomov za mano) lagano mimo po pasu za počasna vozila.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.342
3.432
113
Tukaj je itaq najbolj pametno iti na desni pas za počasna vozila.

Sem se že velikokrat čudil temu fenomenu ko najbolj počasni Avto prehiteva vse na levem pasu ampak desni gre hitreje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici

Je to nekaj novega? 6km pasu za pocasna vozila na tem delu??
Ne, ze desetletja najbrz.
Vse od uvoza vrhnika, do izvoza logatec.
Za vikend ko je prepoved za kamione je pas za pocasna vozila oblegan kot parkirisce na luni.
Sem ze nekajkrat lepil fotke iz kamere na Lomu ki to potrjujejo, tule imaš pa se moj video ki je sicer nastal dopoldne med tednom ko je tovornega prometa ogromno , pa se kljub temu pogosto najde kilometre dolga luknja med njimi.
Vecinsko mnenje alterja pred časom je bilo da Forda na koncu posnetka ne smem prehiteti. Hitrost je bila stalno enaka, tempomat.

 
19. jul 2007
2.763
1.493
113
Ne, ze desetletja najbrz.
Vse od uvoza vrhnika, do izvoza logatec.
Za vikend ko je prepoved za kamione je pas za pocasna vozila oblegan kot parkirisce na luni.
Sem ze nekajkrat lepil fotke iz kamere na Lomu ki to potrjujejo, tule imaš pa se moj video ki je sicer nastal dopoldne med tednom ko je tovornega prometa ogromno , pa se kljub temu pogosto najde kilometre dolga luknja med njimi.
Vecinsko mnenje alterja pred časom je bilo da Forda na koncu posnetka ne smem prehiteti. Hitrost je bila stalno enaka, tempomat.

Sem šel prav pogledat 8.1 km po Google maps, tukaj pa imaš tablo, ki označuje 7,8 km.

1698128766108.png

1698128778414.png
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in Hanzi

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Kot po novicah sodeč je tudi ta razpis na DARS-u za sekcijsko merjenje verjetno napisan na določenega ponudnika...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.701
113
Pri nas tretji pas ne bo veliko rešil. Mogoče bi morali narediti kaka "rebrca" ali umetne kolesnice na prehitevalnem pasu, da bi ljudje pogruntali, kaj je vozni pas. Mogoče so sedaj navade drugačne, ampak pred desetletjem v Nemčiji sem imel občutek, da tudi s porcheji gredo na skrajno desni pas, če je prosto. Pri nas je to očitno "žaljivo", nek odstotek voznikov noče zaviti niti na zaviralni pas, ker jim je to verjetno izpod časti, da so na skrajno desnem pasu in lovijo izvoz kar s prehitevalnega.