Robotski sesalci

irCAR81

Fizikalc
19. mar 2008
1.698
62
48
Citat:
Uporabnik asko pravi:
Sem posesal z rombo za navadnim sesalcem in se je v košku rombe nabralo presenetljivo veliko. Definitivno romba ni za generalko, je pa za čez teden za počistit več kot odlična. Tudi moja bila sprava proti temu, sedaj sta pa z rombo kar dobra prijatelja.
evil.gif
Jaz sem mislil obratno. Najprej pustiš rombo da se matra 3 ure, potem pa prideš z navadnim in na hitrco posesaš... je kej v vrečki, vsaj kaka malenkost al prov nič?
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.925
1.091
113
www.adriamedia.si
Najprej se je treba zmenit, kaj je navaden sesalec. Zame recimo mora imeti navaden sesalec elektricno krtaco. Brez tegaga ne kupim. In tak ziher sesa bolje od roombe. Kak zanic varianta brez elektricne krtace pa je zlahka slabsa od roombe.
 

rdr1000

Pripravnik
14. okt 2010
46
4
8
ksz

dnb-140320.jpg


Samo primer roombinega plena. Delno čiščenje stanovanja, morda 70 m2, peti dan po natančnem čiščenju, vmes je roomba sesala trikrat, dan pred tem pa ni. Kup prahu v navidez zelo čistem stanovanju.
 

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
880
94
28
ksz

Zdravo,

stanovanje imamo celotno v parketu, brez pragov (izjema je kopalnica v ploščicah in centimeter nižje).

Zanima me, kaj bi bil zame bolj smiseln nakup za dnevno čiščenje - Roomba ali Scooba?
Kaj so pomanjkljivosti Scoobe v primerjavi z Roombo? Domačih ljubljencev ni, dolgolaska je ena ali dve.

Upam, da ima kdo izkušnje s Scoobo (385).

LP
 

john

Pripravnik
27. sep 2007
646
0
16
Imam oboje

scooba 385
roomba 560

Za sesanje je romba, za pomivanje pa scooba

Vedno najprej spustim roombo, nato scubo. Scuba ni sesalnik. Če bi jo spustil v prašno stanovanje bi takoj zabasalo mrežico.

LP
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.673
732
113
Pomankljivost Scoobe je ena velika, da preveč vode pušča za seboj .... no čakamo na nov model 230, ki prihaja jeseni tudi k nam, bi pa morala Roomba zadoščati, pa en joger na palici .....

Ja pa Scooba je počasna ...... zanimivo mi je to, da ko govorim z navdušenci, Roombo vsi zagovarjajo, Scoobo pa večina niti ne, vsekakor, pa če imate ploščice se bo super obnesla ......
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
KSZ

Kaj pa kakšna alternativa roombi? No, mislim, ni kaj dosti. Sem pa zasledil Samsunga Navibot SR8855? Sicer ga niso ravno pohvalili na testu. Še vedno je baje roomba korak pred njim.
Ali je roomba še vedno TOP?
 

Clueless

Fizikalc
5. avg 2007
744
86
28
KSZ

Mene pa zanima kakšno kvadraturo lahko realno obdela taka igrača? Na spletni strani sicer piše, da lahko posesa štiri povprečne sobe ampak mi to bolj malo pove.
smile-1.gif
Konkretno me zanima za cca. 150m2 - vse v isti ravnini in izključno parket. Bi bile za to dve enoti dovolj?
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.039
4.049
113
Za večje število sob je fino, da se kupi Roomba, ki ima svetilnike. Svetilnike namestiš na prehode med sobami, tako da Roomba najprej obdela eno sobo, ko tisto konča, gre v drugo, potem v tretjo itn, in se na koncu parkira nazaj na bazno postajo, kjer se nafila za naslednjič. Ker če nimaš svetilnikov, gre Roomba po naključni poti.

Za 150m2 vzameš 2 Roombi 581, kjer so te svetilniki že v kompletu in jima porazdeliš delo - vsaki do 4 sobe.

In ne pozabi; prvo polnjenje vsaj 16 ur.
 
Nazadnje urejeno:

john

Pripravnik
27. sep 2007
646
0
16
realno romba posesa cca 80m2, ko je nova

se pa da večjo kvadraturo posesat z boljšimi močnejšimi baterijami.


Scooba je bolj žalost. Dela toliko časa, da zmanjka vode
smile-1.gif
. Jaz ponavadi pomivam 1 prostor.

LP
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.673
732
113
Ja je pa pri Roombi še nekaj pomembno, očisti dejansko tudi tja do 120 m2 če ima močnejšo baterijo npr. 4500 mAH, samo zavisi pa tudi kako je umazano in kaka tla so, npr če je parket pa več ali manj brez tepihov, gre, če pa je kak novejši volnen tepih se pa hitro napolni košek in potem se dogaja barf......, ko spušča smeti .....

Sicer je pa Aero Vac nov tip koša zanimiv, vendar ne idealen, saj on ne sesa nič iz tal, po mojem je idealen za tapison, manj pa za parket, vsaj po mojih testiranjih sedaj že 4 mesece.
 

dnina

Zelenc'
29. mar 2011
4
0
1
Citat:
Uporabnik matofill pravi:
zdrajsaš baterijo do konca, ali pa kupiš novo, original ne priporočam zaradi ne najboljše kvalitete celic, ostale OEM, je pa tako, šele čez čas veš, katere so TOP, katere solidne in katere, "like original"

Meni je po enem letu redne dnevne uporabe crknila originalna baterija in me zanima katera baterija je trenutno na trgu (originalna ali nadomestna), ki bi jo lahko priporočili in kje se jo da dobiti.
Na pooblaščenem servisu pravijo, da oni ne priporočajo vgradnje 4500mA baterije, ker bi lahko prekurila elektroniko?
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.039
4.049
113
Seveda je ne priporočajo, ker je ne smejo prodajati ;-)

Da bi se kaj prekurilo? Buče. Roomba, brez uporabe svetilnikov, z enim pritiskom na gumb sesanja sesa tam do 1 ure (odvisno od velikosti sobe (to ugotovi tako, da izmeri najdaljšo razdaljo (s sprednjim koleščkom), ki jo je naredil pri vožnji naravnost, dokler ne pride do ovire)), potem se izklopi in zapoje zmagovalno pesem. Z uporabo svetilnikov porabi tamo do 35 minut na sobo. Večja kapaciteta baterije tega ne bo spremenila. Ti bo pa omogočila to, da boš z enim polnjenjem lahko posesal več sob kot sedaj (z ročnim premikanjem Roombe iz sobe v sobo) + manjše gretje baterije pri polnjenju in praznjenju (zaradi manjšega faktorja obremenitve glede na kapaciteto (C-rate)).

4500mAh: http://cgi.ebay.de/Akku-Batter...=item3cb38f17ff

Ko bom potreboval novo baterijo bom vzel zgornjo. Ko jo bom dobil bom še izmeril kapaciteto na mojem modelarskem polnilcu.
 
Nazadnje urejeno:

john

Pripravnik
27. sep 2007
646
0
16
V trzinu je firma, ki ti jo naredi iz modelarskih celic. Rabiš le staro baterijo, da vzamejo dol temperaturni senzor.

Prvo baterijo so naredili prav meni
smile-1.gif
, sedaj pa že oglašujejo


LP
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.673
732
113
Prvo baterijo tam za star model Roombe oziroma popravljam bila je druga baterija, ker so povedali, da so kako leto pa pol nazaj že eno naredili, mojo pa več kot leto nazaj so naredili zame, za star model Roombe ....(firma je Ebatt) ...no da skrajšam, se ne splača ..... Kako baterijo 4500 ali 3300 se da tudi pri meni dobiti ali pa Ebay.... skratka te modelarske celice niso tako cenovno ugodne pa tudi ti novi tipi za 500 ke, kjer ni plastičnih škatel nekako ne zgledajo ......

Je pa tako nobena nima take kapacitete, kot je deklarirano, originalne 3300 imajo po mojih meritvah izvedenih po cca 5 - 7 ciklusih polnenj in praznenj, ko naj bi imele polno razvito kapaciteto le to žal samo cca 2700 mAH,sicer pa imajo kvalitetne neoriginalne navadno samo 200-300 mAH manj, kot je napisanoali deklarirano, čeprav se tudi zgodi, da kupiš baterijo 3300 mAH, noter so pa celice 2600 mAH, dejansko pa potem po meritvah samo 2300 mAH, tako, da sam kupujem samo od preverjenih prodajalcev, kljub kar nekaj višji ceni, saj se prava kvaliteta pokaže navadno šele pri trajanju in stanju baterije npr po 10 mesecih dnevne uporabe, ko dobra baterija že izgubi cca 20-30 % svoje prvotne kapacitete, slaba pa 50-60 % in tudi več .
Poznane solidne 3300 so npr. Metapo ipd., Ne drži pa obrabljena trditev, da bi z 4500mAH torej močnejšo baterijo lahko skurili elektroniko, to preprosto ni res, saj so na elektroniki tokovni omejevalci in ustrezna elektronika, to se navadno prej zgodi, kar z slabo iztrošeno baterijo, ki nima več kapacitete uporabnik se pa trudi tako baterijo "pomolsti" do konca in takrat navadno napetost v bateriji pade, da bi pa porabnik še delal z isto močjo pa zato potegne čez večji tok, in ta skuri ploščo, ker P moč v W = U napetost v Voltih krat I Tok v Amperih , res pa je, da če je elektronika OK takrat vklopi rdeč napis, da je baterija prazna, vendar so potem eni tako pametni, da se igrajo z resetom robota (tako zaobidejo signal, da je baterija prazna), toliko časa, da res odpili elektroniko. V glavnem na splošno velja, ko baterija ne dela več kot 25 - 30 minut na cikel, je zrela samo še za v smeti !
Druga resnica je pa tudi ta, da vam tudi močnejša baterija ne pomaga, če se navadno košek napolni, ker potem sami veste, kako se dogaja barf ( izpušča cele kose smeti) in tako čiščenje je potem brez smisla, razen če košek izpraznete enkrat vmes.
 
Nazadnje urejeno:

kekoke

Zelenc'
16. apr 2011
4
0
1
Citat:
Uporabnik matofill pravi:
Citat:
Uporabnik DaDo pravi:
imam Rombo 581 in me zanima, ali Rombo izklopim po 4 urah polnjenja ali jo pustim priklopljeno do naslednjega dne. Sesam vsak dan.
lp.Darko

Pusti priklopljeno, v Roombi je itak računalnik in izklopi polnitev, kljub gorečim lučkam ! Svetujem pa, da vsaj 1 x mesečno baterijo sprazneš do konca in potem polniš direktno mimo dockinga, potem je pa še dobro enkrat na 6 mesecev baterijo čisto sprazniti in pustiti robota ene 3 dni praznega, potem pride do tega, da robotek sam vklopi obnovitveno polnenje za baterijo, ki traja 18 ur , spoznamo pa ga, ker lučka noro hitro utripa med polnenjem .. Tako malo podaljšamo dobo bateriji ....
zmaga.gif

Kakšni posebni impulzni pametni polnilci pa niso potrebni, ker ima Roomba od serije 4xx to že vsaka serijsko vgrajeno in baterijo zmeram kontrolirano polni !
cool-1.gif

Moje razmerje z roombo je v 14. mesecu in ker se približuje prva investicija v to razmerje sem si vzel toliko časa, da sem prebral tudi celo tole temo.

Ker sem malo prebral o roombi že pred nakupom, sem bil pozoren na baterijo in polnjenje od začetka. Najprej me je zmotilo, da se je prvič roomba polnila le kako uro, nobenega 16 urnega polnjenja, čeprav povsod z mastnim tiskom o ključnosti tega koraka. Seveda na začetku je še dvom kaj je to hitro utripanje in kaj počasno. Potem je tu zmeda, ker so priložena slovenska navodila od prejšnjih modelov in le približno ustrezajo dejanskemu stanju, vsekakor za 555 ne velja, da bi se 16urno polnjenje sprožilo samo z izčrpavanjem baterije. To sem sprobal že velikokrat, včasih hote, kdaj tudi nehote. V originalnih angleških navodilih piše le, da se bo 16 urno polnjenje avtiviralo, če baterija nekaj časa ne bo napolnjena. Tukaj je bilo napisano, da je ta čas kak teden, nazadnje v zgornjem sporočilu "ene 3 dni". Hkratih pa v vseh navodilih piše, da najbolj škoduješ bateriji, če jo dlje časa pustiš prazno. Vse skupaj me malo bega. Da bi proizvajalec predvidel zdravilno polnjenje le ob sprožitvi namerne poškodbe, se mi zdi pa vseeno malo preveč farmacevtski pristop k biznisu. O tehniki bi res loh vedl kaj več in take poskuse zaslužkarstva enostavno preprečili. Prav tako me bega, če višja temperatura pri polnjenju škoduje bateriji, zakaj ni predvidenega ohlajanja po končanem čiščenju in pred pričetkom polnjenja.

Skratka, pred kakimi 14 dnevi sem opazil da zadnja v seriji treh sob, ki jih mora roomba dnevno očistiti ni več tako čista kot nekoč in kot sta ostali 2. Pustil sem jo delati do izpraznitve in naštel 110 delovnih minut. Včeraj sem stvar ponovil in bilo jih je le še 90 (obakrat je štartala očiščena in čistila iste površine). Torej konec se očitno približuje zelo hitro. Včeraj sem šel še dlje v iskanju zdravilnega polnjenja, po "please charge roomba" sem jo parkrat resetiral in poslal ne delo, dokler ni zmogla res samo še parih cm do "please charge roomba". Še več, čez noč sem odstranil baterijo, danes jo dal nazaj in roombo priklopil direktno na kabel. Seveda nobenega norega utripanja, v dveh urah standardnega utripanja je bla polna.

Kar nekaj debate je bilo tudi že tu o naših evropskih baterijah in načinih polnjenja ampak določena vprašanja so mi očitno ostala še nepojasnjena, tako da bi res rad slišal še kak argument v zvezi s praznjenjem in polnjenjem. Zakaj ta redna praznjenja vsak mesec, brez 16 urnega polnjenja na nižjem toku, zakaj na 6 mesecev kake 3 dni pustiti prazno? V čem naj bi bila razlika v polnjenju med kablom in polnilno postajo? Po drugi strani pa kaj bi kompliciral, če se nova 4,5 Ah baterija dobi za EUR 46,95. Oziroma kdo kupi 3Ah oroginal za 130€?

Sicer pa še tole o moji roombi, dela redno 5 dni na teden za 3 sobe z veliko malega pohištva (45m2) potrebuje med 70 in 90 minut, poleg teh rednih nalog pa ima še 2-3 različne krajše tedenske obveznosti (SPOT tu ni vštet).
 
Nazadnje urejeno:

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.039
4.049
113
Če še nisi zasledil, moraš Roombo, ko narediš reset in se po koncu polnjenja prižge zelena luč, pustiti na polnjenju še dodatnih 72 ur.

Tisto o prvem polnjenju, pa da pusti na polnilcu polnih 16 ur, kljub temu, da je že zelena lučka na Roombi, pa je zato, ker Roomba, tudi pri zeleni lučki, še vedno polni z 50mA. Temu se reče Trickle Charge. To je zelo počasno polnjenje, ki drži baterijo polno do naslednje uporabe in po potrebi zbalansira celice baterije.
NiMH baterije, drugače, v prvih 24 urah, izgubijo 10% kapacitete zaradi samopraznjenja (če je bila napolnjena do konca).

Zakaj pa proizvajalec pusti, da se Roomba takoj začne polniti, ko se vrne na polnilno postajo? Zato, ker ima termistor nastavljen na previsoko temperaturo. Idealna, za življensko dobo baterije, bi bila, da se začne polniti pri 30-°C. Tako pa proizvajalec hoče, da ti baterija zdrži tistih 6 mesecev garancije na baterijo, potem pa da novo baterijo spet kupiš pri njih.
Pri NiMH baterijah je ponavadi v specifikaciji napisana zgornja temperatura polnjenja in to je cca. 45°C-50°C. Vendar to je max. temperatura, kjer se začne degradacija baterije dosti hitreje, kot pod 30°C.
Idealna temperatura za polnjenje NiMH baterije je cca. 20°C-25°C in idealni SOC (state of charge) za življensko dobo je, da niha med 30%-80%. Če se giblješ v tem območju, ti bodo zdržale vsaj desetletje.
Poglej 10 let stare Priuske ali pa Toyote RAV4EV, ki že desetletje vozijo, praktično brez izgube kapacitete baterije.