redna odpoved

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.144
329
83
38
Potem samo napises, da bi z dnem xx.xx.xxxx prekinila delovno razmerje zaradi osebnih razlogov... Potem ti ne pripada nic... Kar se pa tice koriscenja dopusta in si postena, pa poves, da imas se xx dni lanskega in rednega dopusta in da te od xx.xx.xxxx do prekinitve pogodbe pac ni... Ni legalno, samo delodajalec ne more nic... Edina resitev mu je civilna tozba... Ampak dvomim, da se bo zgodila... Aja, sorazmerni del regresa ti vseeno pripada, tudi ce je odpoved iz osebnih razlogov... Ne pripada pa odpravnina pa zavod...
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.469
1.253
113
Iskajoč brata
Potem samo napises, da bi z dnem xx.xx.xxxx prekinila delovno razmerje zaradi osebnih razlogov... Potem ti ne pripada nic... Kar se pa tice koriscenja dopusta in si postena, pa poves, da imas se xx dni lanskega in rednega dopusta in da te od xx.xx.xxxx do prekinitve pogodbe pac ni... Ni legalno, samo delodajalec ne more nic... Edina resitev mu je civilna tozba... Ampak dvomim, da se bo zgodila... Aja, sorazmerni del regresa ti vseeno pripada, tudi ce je odpoved iz osebnih razlogov... Ne pripada pa odpravnina pa zavod...

Odlično napisano, bi samo še dodal, da se je dobro domenit, da prideta na skupno točko. Nikoli ne veš kako se zavrti v življenju...

Če te pa delodajalec tukaj jeb.. in si je tvoj odhod vzel za osebno, potem to pomeni, da so vrata itak zaprta....
 
  • Všeč mi je
Reactions: Tinka

erikson

Guru
25. avg 2007
21.477
5.473
113
Vsekakor se poizkusi zmeniti, da bosta oba zadovoljna. Bodoči delodajalci lahko pri prejšnjih preverjajo, kaj se je dogajalo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Tinka

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
Vse je zapisano v pogodbi. Ne vem niti, ali ti lahko delodajalec onemogoči koriščenje lanskega dopusta oz. ne dovoli prenosa v novo leto. To je obvezno samo, če delavec dokaže, da v preteklem letu ni bilo možno koristiti celotnega dopusta. Naj me nekdo popravi, če se motim

te bom popravil:

(3) Delodajalec je dolžan delavcu zagotoviti izrabo letnega dopusta v tekočem koledarskem letu, delavec pa je dolžan do konca tekočega koledarskega leta izrabiti najmanj dva tedna, preostanek letnega dopusta pa v dogovoru z delodajalcem do 30. junija naslednjega leta.

sicer pa vse piše tule:

 
  • Všeč mi je
Reactions: Tinka

Vadim

Guru
2. jul 2020
3.991
5.211
113
Bodoči delodajalci lahko pri prejšnjih preverjajo, kaj se je dogajalo.

-daš odpoved
-dobiš delo (verejtno v branži pri konkurenčni firmi)
-novi delodajalec bo šel klicati starega in bo spraševal kako dober zaposlen si bil

In seveda te bo stari delodajalec hvalil na vse pretege. In ne bo čisto nič zameril, da mu je slabo plačan zaposlen spizdil.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Tinka

Tinka

Zelenc'
31. jan 2022
9
0
1
Hvala, res ste mi pomagali z znanjem, izkusnjami in viri.

Skratka, ce potegnem crto, ko bom sla, mi pripada lanski in letosnji dopust za koriscenje in sorazmerni del regresa.
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Koliko je tega preverjanja pri bivših delodajalcih, ne vem. Če podjetje potrebuje novega človeka, bo zaupoalo konkurenci (kjer itak vemo, da so sami nesposobneži in so medčloveški odnosi na psu, ne pa kot pri nas)?

Sicer pa je tako, da je delavec do zadnjega dne v službi. Z vsemi pravicami in dolžnostmi, ki iz tega izhajajo. Samo zato, ker je v odhodu, se ni ničemur odpovedal in mu ni nič podarjenega.

Kar piše v pogodbi, je merodajno samo vkolikor ni v nasprotju z zakonom. Če v pogodbi piše, da ob odpovedi propade dopust, je tak člen ničen oz. tako določilo nično (ne pa cela pogodba).

ZDR-1
63. člen (pravice, obveznosti in odgovornosti uporabnika in delavca)
(6) Letni dopust izrablja delavec v dogovoru z delodajalcem za zagotavljanje dela in uporabnikom.
Delavec ima tudi obveznosti.
159. člen (pridobitev pravice in minimalno trajanje letnega dopusta)

(1) Delavec pridobi pravico do letnega dopusta s sklenitvijo delovnega razmerja.
Dopust torej pripada. V resnici je v urni postavki (ali plači, če koga moti prerračunavanje na ure) zajeto vse, od tega, da bo delavec 10% časa na dopustu, do tveganja, da bo zbolel. Nič od tega ni podarjeno, razen delodajalcu, če uspe delavca opetnajstiti za te stvari.

161. člen (sorazmerni del letnega dopusta)

(1) Delavec, ki sklene delovno razmerje ali mu preneha delovno razmerje med koledarskim letom in ima v posameznem koledarskem letu obdobje zaposlitve krajše od enega leta, ima pravico do 1/12 letnega dopusta za vsak mesec zaposlitve (v nadaljnjem besedilu: sorazmerni del letnega dopusta).

(2) Če delavec med koledarskim letom sklene pogodbo o zaposlitvi z drugim delodajalcem, mu je vsak delodajalec dolžan zagotoviti izrabo sorazmernega dela letnega dopusta glede na trajanje zaposlitve delavca pri posameznem delodajalcu v tekočem koledarskem letu, razen če se delavec in delodajalec dogovorita drugače.

(3) Pri izračunavanju sorazmernega dela letnega dopusta se najmanj polovica dneva zaokroži na cel dan letnega dopusta.
Kot so že rekli, pripadajo dvanajstine za vsak mesec zaposlitve (v izogib komplikacijam menjaj službo ob koncu meseca). Delodajalec mora zagotoviti koriščenje dopusta ob odhodu delavca, lahko pa se z delavcem dogovori za izplačilo. (Moje mnenje: izplačilo bi moralo upoštevati tudi, da normalna urna postavka vsebuje dopust, delavec pa sedaj prodaja ure brez dopusta, ki so vredne več. Ampak, stvar dogovora.)
164. člen (neveljavnost odpovedi pravici do letnega dopusta)

Izjava, s katero bi se delavec odpovedal pravici do letnega dopusta, je neveljavna. Neveljaven je tudi sporazum, s katerim bi se delavec in delodajalec dogovorila o denarnem nadomestilu za neizrabljeni letni dopust, razen ob prenehanju delovnega razmerja.
To je še posebej zanimivo. Če ti delodajalec ne omogoči izrabe letnega dopusta, je zadeva iztožljiva brez velikih težav - samo na ustrezno sodišče je treba iti, po možnosti že varno v drugi službi.
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.469
1.253
113
Iskajoč brata
In seveda te bo stari delodajalec hvalil na vse pretege. In ne bo čisto nič zameril, da mu je slabo plačan zaposlen spizdil.

jaz ne zastopim tega odnosa delodajalec/delavec. A je res tako osebni, da če daš odpoved, ti bo delodajalec zameril in potem slabo govoril o tebi? Ali šefi res tako osebno vzamejo odpoved?

Če imaš normalni odnos do šefov in imaš občutek da imaš premajhno plačo, jih na to opozoriš. Če ne prideta skupaj, potem je nekako logično, da delavec začne iskati naprej.


Če delavec ni zadovoljen, tudi ne dela ok. Razsaja nevoljo naokoli in zbija moralo.
 

Vadim

Guru
2. jul 2020
3.991
5.211
113
jaz ne zastopim tega odnosa delodajalec/delavec. A je res tako osebni, da če daš odpoved, ti bo delodajalec zameril in potem slabo govoril o tebi? Ali šefi res tako osebno vzamejo odpoved?

Na firmi kjer sem prej delal je bilo točno tako. Še na šefove rojstne dneve smo bili vabljeni. Kup bučk na delu (zrelo za kakšno prijavo). Potem pa dolgi nosovi, ko sem dal odpoved, še daljši, ko so izvedeli, da grem k konkurenci. Direktor ni govoril z mano, se je šel telefonček preko tajnice. Tajnica je začela o konkurenčni klavzuli, ko je končala pa sem zrecitiral zakonodajo. Kakšni izrazi na obrazu so to bili. Ja-ja-ja, saj mi nismo mislili težiti... Zakaj pa potem omenjaš?

Pa sodelavcu z katerim sva bila prijatelja je šef govoril, da sem imel 2 jurja plače. Ampak on je videl moje plačilne liste.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

tomi

Guru
1. sep 2007
17.995
9.118
113
39
MB
Pri današnjih "podjetnikih" je to težava. Ne pomagajo, prej obratno, ko spoznajo, da jih zapuščaš.
Želiš neprekinjeno delovno dobo ?
Že imaš novo zaposlitev?
Neprihod na delovno mesto, pet dni zapored , takojšnja odpoved, brez odpovednega roka, brez odpravnine, brez borze.

Lahko pa ti vložiš izredno odpoved. Je pa težavnejša in ima določene pogoje, pa tudi dlje traja. Vpiši v iskalnik- izredna odpoved delavca

bravo majster. :valjamse: :bonk: