redna odpoved

Tinka

Zelenc'
31. jan 2022
9
0
1
Zanima me, kaksna je pravna podlaga, ce dam odpoved.

Ali sem v odpovednem roku upravicena do koriscenja lanskega in letosnjega dopusta? Ali mi lahko to delodajalec onemogoci, ce me potrebuje?
 

Vadim

Guru
2. jul 2020
3.990
5.210
113
Seveda si opravičena. Onemogoči ti lahko samo če se oba strinjata - da se kompenzira denarno.

Konec koncev pa lahko "zboliš". Malo pobrskaj, je veliko žolča na internetu na to temo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Tinka

Tinka

Zelenc'
31. jan 2022
9
0
1
Ce “zbolim”, ne morem iti na potovanje.

Lahko prosim kaksen link? Gotovo obstaja kaksen clen v delovno pravni zakonodaji, vendar ga ne najdem.

Denarne kompenzacije ne potrebujem. Zdi pa se mi, da bi me lahko delodajalec potreboval vse 60dni, navkljub lanskemu in letosnjemu pripadajocemu dopustu.
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.373
155
63
Dej vpisi v google.

Tako kot je pa to opisano, popisano, pa ne vem, ce je se kaj na tem svetu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Tinka

Tinka

Zelenc'
31. jan 2022
9
0
1
Zanimajo me tudi osebne izkusnje, ko je delodajalec delal probleme s koriscenjem lanskega in letosnjega dopusta v podobnem primeru. Kako ste se dogovorili?
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Delodajalec ti mora omogočiti 2 ali 3 tedne v "bloku." Vse ostalo bo dobra volja iz obeh strani... Seved je treba vedeti, da za letos ti pripada sorazmerni delež, torej 2 ali 3 dni in ne vseh 22 ali kolikor pač že
 
  • Všeč mi je
Reactions: Tinka

Tinka

Zelenc'
31. jan 2022
9
0
1
Lani sem koristila 4 tedne v kosu, pa mi je ostalo se zmeraj 10dni, letosnjega imam sorazmerno del 3dni/mesec.

Torej mi lahko ne odobri izrabe vseh dni?
 

igiNo1

Guru
24. feb 2018
1.414
638
113
Pri današnjih "podjetnikih" je to težava. Ne pomagajo, prej obratno, ko spoznajo, da jih zapuščaš.
Želiš neprekinjeno delovno dobo ?
Že imaš novo zaposlitev?
Neprihod na delovno mesto, pet dni zapored , takojšnja odpoved, brez odpovednega roka, brez odpravnine, brez borze.

Lahko pa ti vložiš izredno odpoved. Je pa težavnejša in ima določene pogoje, pa tudi dlje traja. Vpiši v iskalnik- izredna odpoved delavca
 
  • Všeč mi je
Reactions: Tinka

Tinka

Zelenc'
31. jan 2022
9
0
1
Ni razloga za izredno odpoved. Dala bi redno odpoved s pogodbenim odpovednim rokom 60dni, s tem da bi izkoristila pripadajoc dopust.
 

Thazz

Fizikalc
8. sep 2007
526
35
28
Sairach
Jaz sem se dogovoril, da mi izplačajo dopust ki ga ne bom izkoristil. Smo se pa sporazumno dogovorili, nisem potem iskal ali bi mi morali omogočiti celotno izrabo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Tinka

tony

Guru
23. jul 2007
9.395
1.356
113
Absolutno je normalna praksa, da tudi če da delavec odpoved, da seveda na koncu odpovednega roka pokoristi lanski in letošnji dopust (sorazmerni del). To zahteva ZDR in le izjemoma se to kompenzira v denarju, ampak za to se mora tudi delavec s tem strinjati.

Skratka, če daš odpoved je najbolj normalna stvar, da pokoristiš svoj dopust.
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.744
2.354
113
Pomurje
Zanima me, kaksna je pravna podlaga, ce dam odpoved.

Ali sem v odpovednem roku upravicena do koriscenja lanskega in letosnjega dopusta? Ali mi lahko to delodajalec onemogoci, ce me potrebuje?
Ti imaš vse pravice, delodajelec je tam zato, da vse to plača in omogoči.
Ne pozabi, da ti pripada tudi sorazmerni del regresa, ko bodo imeli izplačilo.

Pa napiši še ime in priimek zdravnika, ki ti bo dal "bolniško", da ga malo prešlatamo, so tudi za to institucije.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in Tinka

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.353
2.280
113
Svojo odpoved kadarkoli.
Odpovedni rok po pogodbi. Da, lahko se zgodi, da boš cel odpovedni rok v službi - iz prve roke.
Dopust 1 dan kadarkoli, ostalo po dogovoru. Lanskoletni moraš koristiti do 3 meseca v naslednjem letu (po guglaj). Neizkoriščen se izplača.

 
  • Žalosti me
Reactions: Tinka
I

Izbrisan uporabnik 474

Vse je zapisano v pogodbi. Ne vem niti, ali ti lahko delodajalec onemogoči koriščenje lanskega dopusta oz. ne dovoli prenosa v novo leto. To je obvezno samo, če delavec dokaže, da v preteklem letu ni bilo možno koristiti celotnega dopusta. Naj me nekdo popravi, če se motim
 
  • Všeč mi je
Reactions: Tinka

Vadim

Guru
2. jul 2020
3.990
5.210
113
Vsekakor naj se prvo prebere kaj piše v pogodbi, potem se googla naprej.
Če začne delodajalec kaj mutiti, da ne smeš iti, mu lahko citiraš člene, pa te bo gledal kot tele v nova vrata.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Tinka

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.144
329
83
38
V zakonu pise, da se v nobenem pogoju dopust ne sme kompenzira financno...

En je ze napisal, delodajalec mora omogociti 14 dni v kosu, delavec si lahko izbere 1 dan kadarkoli, ostali dopust pa doloci delodajalec, da ne trpi poslovni proces...

Ce delodajalec ni natedil nic narobe, je izredna odpoved nemogoca. Ostane samo redna odpoved iz osebnih razlogov... Potem pac ni par stvari zdraven, ki drugace pripadajo.

Nekdo je omenil, te ni 5 dni, pa ti da delodajalec odpoved... To so pravlice... Ce naredis kaj takega, ti more najprej priporocone poslati vabilo na razgovor o dogodku, kjer morata biti 2 prici... (Lahko traja 14 dni, da dobis, potem lahko napises, da ti termin ne ustreza in se doloci novega...), Po sestanku pa te more spet obvestit priporoceno o odlocitvi glede na sestanek... In sele, ko dobis to posto, te lahko delodajalec odpusti iz krivdnih razlogov... Vse ostale odpovedi so nelegalne in ce se delavec obrne na sodisce, te more potem zaposliti nazaj in placati vse place za nazaj, ki niso bile izplacane...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Tinka

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.144
329
83
38
Vsekakor naj se prvo prebere kaj piše v pogodbi, potem se googla naprej.
Če začne delodajalec kaj mutiti, da ne smeš iti, mu lahko citiraš člene, pa te bo gledal kot tele v nova vrata.
Ja, sam tega clena ni... Aja, pa lanski dopust se pahko koristi do konca junija, potem pac propade... Ga ni potrebe izplacati...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Tinka

Tinka

Zelenc'
31. jan 2022
9
0
1
Hvala pek007 , kot si zapisal, v pogodbi ni člena kaj se zgodi, če pride do....

Tudi meni se zdi, da je dopust osnovna pravica delavca.

Seveda se gre za redno odpoved in tudi želja je razhod v dobrih odnosih.