Razlaga izpisa iz zemljiške knjige

Abomination1

Pripravnik
22. okt 2012
298
0
16
Kupujemo stanovanje, brezplačno sem pridobil izpis iz zemljiške knjige, ampak nimam toliko znanja da bi se znašel, če je kaj narobe?
4 strani dospelosti, kako vedeti kaj plačano in kaj ne? Notri je sicer eno ime na začetku je to lastnik se pravi imetnik? Kako vedeti če je na stanovanju hipoteka, zemljiški dolg itd?
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Sem ti odgovoril, 2 hipoteki in zemljiški dolg.

Tako da je nekaj fejst "narobe"
 

Abomination1

Pripravnik
22. okt 2012
298
0
16
Hvala snecer.
Hm.....skozi je nekaj smrdelo. No sedaj pa me zanima še nekaj, če mi to kupimo, kaj to vpliva na nas? Je potem ostali dolg naš ali kako gre to? Gre za prvo stanova je zato sem laik. Vse prenesemo nase?
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
lahko gre v dveh smereh.

lastnik poplača vse in ti daš njemu kupnino, ko je vse čisto

ali

od kupnine odšteješ vse terjatve na dogovorjeni dan in jih sam poplačaš

nasvet
take nepremičnine se kupuje. cena dol, pamet v roke..
 

Abomination1

Pripravnik
22. okt 2012
298
0
16
Saj to mi ni jasno. Kako bo lasnik poplačal vse "upnike", če je zadolžen za cca. 200k€. Stanovanje pa se prodaja za cca. 60k€. Ne upamo dati denarja prej, preden je vse čisto. Čisto pa ne bo, ker ni denarja? Mislim da obstaja vrstni red poplačila, kaj če ga ne upošteva? Kdo sploh to nadzira?
Gre za to, da mu mi damo denar prej, preko posredniške hiše seveda, kakšno garancijo imamo, da bo denar dejansko šel za poplačilo upnikov? Kar ostane, pa lahko porabi po svoje seveda.

Ni pa mi jasno tole da od kupnine odštejem vse terjatve in jih plačam. Torej če je stanovanje 60k in hipoteke za 45k, mi na dogovorjeni in podpisani dan, plačamo hipoteko, lastniku pa preostanek? Sem razumel prav?

Kot tretje, pa me zanima, kako sploh deluje posredniška hiša. Oni prodajajo stanovanje za kupca, kaj se zgodi, če pride stanovanje na dražbo? Verjetno imajo podpisano pogodbo. Torej dobi posrednik še vedno svoj % od prodane cene, vendar bo sorazmeroma manjši, če čakajo na dražbo? Torej zanima me, verjetno je v interesu vseh (razen kupca), da se proda čimprej, ker dobijo od tega vsi največ. Ko pride na dražbo, pa je vprašanje, za koliko se dejansko bi prodala.
Zdaj dejansko to tu ni ni problem, ker kupec potem nima nič s tem, če se dejansko izbrišejo dolgovi, ko pride na dražbo. Čudi me le, kdo plačal preostanek do polne cene hipoteke. Prodajajo potem drugo njegovo imetje ali kako? Čeprav je hipoteka pisana na to stanovanje?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ne vem zakaj te skrbi za posrednika, tudi če ima ekskluzivo (da lahko samo on prodaja, oz. da vedno dobi provizijo) jo v primeru sodne dražbe ne bo videl, ker sedanji lastnik ne bo prodajalec.

Drugače pa imajo posredniki zavarovano odgovornost in če te ne seznanijo z vsemi posledicami nakupa - prenos hipotek, se v sodnem postopku izterja iz tega odškodnina. Je pa dobro pogledat njihovo polico, ker zakonski minimum je za naprimer Ljubljano kar prenizek.

Pa odloči se okoli cifer: dolžen 200k, stanovanje 60k, hipoteka 45k??? Tebe zanimajo samo dolgovi za katere jamči s to nepremičnino.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.316
1.339
113
Tisti, ki imajo hipoteko na stanovanju morajo pred plačilom dati pisno izjavo, da bodo po plačilu x EUR izdali izbrisno pobotnico. Če je to banka ji lahko zaupaš, da bo to res naredila, če je to fizična oseba ali firma ji ne moreš, zato mora ta pri notarju v naprej deponirati izbrisno pobotnico, ki jo bo notar izročil tevi v kolikor boš plačal dogovorjen znesek...Zemljiški dolg mora izbrisati sedanji lastnik stanovanja, ki ga je tudi izdal (verjetno fiktivno).
POMEMBNO nikakor ne daješ nikomur denarja, dokler nimaš točno razpucanih zadev okrog tega, kako se bodo hipoteke brisale in dokler ni umaknjen vpisan zemljiški dolg. Agencija dobi svojo provizijo samo v primeru, da proda stanovanja. ČE bo dražba se to dela na sodišču in agencija nima nič s tem. Toliko za enkrat.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Za izbris zemljiškega dolga rabiš zemljiško pismo, če ga nimaš dolg obstaja dalje, ne glede na to ali je poplačan ali ne.
 

Abomination1

Pripravnik
22. okt 2012
298
0
16
Jah nimam pošlihtanih pojmov. Prvič v tem zato pa ne vem. 200k je vse skupaj dolžan se pravi:
hipoteka1: 9k
hipoteka2: 30k
zemljški dolg : 120k
______________________
skupaj: 160k€. Od tega je hipoteka ja 45k, kar je edino kar je pomembno.

Stanovanje se prodaja za 60k. Prodaja se preko nepremičninske agencije. No ravno takšne informacije o izbrisni pobotnici iščem. Da se ne opečemo kje. Najboljši način je torej tako, da prodajalec najprej odsrani zemljiški dolg, nato se podpišejo ustrezne pogodbe in tole izbrisno pobotnico, kjer smo zaščiteni, da bo prodajalec izdal pobotnico in izbrisal dolg. Šele nato plačamo kupnino. Je še kaj kje, na kar moramo biti posebno pazljivi?
Kar se tiče dražbe, če bo ali ne ne vem, vem da se mu izteka čas. Verjetno se agentu mudi, ampak ne vem, zakaj ne spusti cene. Cena je namreč enako, kot je na GURSU in je ne bo spustil preveč. Aja plačati bi morali še 2% provizije, verjetno 2% mi in 2% kupec ali kako?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Matematika!!! Ali mogoče že prištevaš obresti na neplačilo 9+30=45?
Torej - če ni čisto nič odplačal od obeh hipotek je to maks 9+30+obresti+drugi stroški (izterjava) = XYk€
Zemljiški dolg - lahko ti predajo tudi zemljiško pismo pa ne rabi nič brisat pred poplačilom hipotek. Če zemljiškega pisma nima takoj dvigni roke!!!
V vsakem primeru naj posrednik pridobi (to je konec koncev njegovo delo če vzame provizijo od kupca!) izjavi obeh upnikov, ki imata hipoteke kakšen je dolg na Y dan in da bodo v primeru poplačila v celoti dolg izbrisali (ne nismo še pri pogodbi!) tu je možen še kak dodaten strošek predčasnega poplačila.

No in ko imaš vse to se greste dilat o nakupu - ti ponudiš ceno in pogoje, on ponudi svoje, pol pa se najdete ali pa ne.

Po zakonu o nepremičninskem posredovanju je maks provizija 4% brez DDV in se lahko deli med prodajalca in kupca, vendar ne sme presečt tega zneska. Odvisno od regije je zaračunavanje različno - meni je pošteno, da jo plača naročitelj posla, v tem primeru prodajalec, vendar pa zakon spet zahteva, da je posrednik na sredini - ergo je pošteno, da plačata vsak pol. Je pa provizija itak všteta v končno ceno in je najbolj pošteno, da kupec ve kakšen kupček bankovcev mora pripraviti, ne pa da ga potem preseneti še par tisoč "skritih" stroškov.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.316
1.339
113
Glede provizije je tako. Če nisi agenciji nič podpisal nisi dolžen plačati provizije. Agencija ima pogodbo s prodajalcem in on je naročil prodajo. Ti si verjetno samo videl oglas pri njih in si se odločil za ogled/nakup. Torej nisi dolžen plačevati provizij. Agencije sicer ponavadi pred ogledom vsilijo v podpis posredniško pogodbo tudi kupcu in kot pravim če si jo podpisal potem si seveda dolžen plačilo provizije. Še to izbrisno pobotnico izda tisti, ki je vpisal hipoteko t.j. v tvojem primeru verjetno banka. Prodajalec oz. sedanji lastnik bi torej moral kontaktirati banko, ki bo morala izdati potrdilo o tem kakšna je višina dolga oz. kolikšno mora biti plačilo, da bodo izdali to izbrisno pobotnico. Od kje si dobil podatke o višini hipteke? Če iz ZK izpiska potem vedi, da danes ti podatki več niso pravilni. To je bilo stanje ko se je hipoteka vpisala, tako da je dejanski dolg lahko danes bistveno nižji, saj je stranka nekaj poplačalav času trajanja kredita, lahko pa je dolg tudi bistveno višji, če stranka ni ničesar poplačala in so zraven prištete še zamudne obresti, opomini, ipd...GURS podatek o ceni ni merodajen. Pridobljen je na podlagi masovnega vrednotenja in seveda ni prilagojen vsaki posamezni nepremičnini.
 

MojcaPokraculja

Pripravnik
6. okt 2015
65
4
8
V vsakem primeru boste zadeve urejali pri notarju. Potrebno je sestaviti notarske zapisnike, pri notarju bodo upniki deponirali izbrisne pobotnice, on bo urejal vpise v zemljiško knjigo in tako dalje. Jaz bi se v tem primeru pozanimala, pri katerem notarju želi prodajalec to urejati in šla do njega, in bi mi on v celoti in do potankosti razložil celotni postopek. Nikakor in v nobenem primeru pa ne bi vnaprej dala od sebe niti centa.
 

MojcaPokraculja

Pripravnik
6. okt 2015
65
4
8
Ok, sploh ne it k notarju. 100% zaupaj prodajalcu in posredniku ter anonimnim komentatorjem na forumih.

Če imaš 60k za stanovanje, potem imaš tudi 100 evrov, da poiščeš strokovno pomoč, pa naj bo to v obliki odvetnikov, notarjev ali pa nepremičninskih posrednikov.
 

Abomination1

Pripravnik
22. okt 2012
298
0
16
No pa imam dodatna orožja in znanja za pogajanja. Naj samo povem, da nič ne bomo podpisovali in sestavljali sami, vedno z agencijo in/ali pravniki. Toliko že vemo.
Ceno o dolgu sem dobil iz ZK, sedaj mi je jasno da to ne morejo biti točni podatki. Od agencije bomo prosili za poštemplano izjavo o dolgu na tisti določeni dan.
Lastnik bo moral kontaktirati banki, da izdata izbrisne pobotnice, da smo mi ziher, da po poplačilu dolgov banka da roke vstran.
Od lasnika moramo dobiti zemljiško pismo, tako vemo, da je dolg poplačan. Če zemljiškega pisma nima, dolg še vedno obstaja in stanvoanja seveda ne bomo kupili, saj ne bomo kupili zraven še dolga.
Ko bo vse tole na papirju pri nas, s štempli in podpisi, se pogovarjamo o ceni. Trenutno me najbolj skrbi zemljiško pismo, po spletu berem, da ni bil še noben obsojen za nategovanje banke s tem načinom in da nihče ne odgovarja. Za GURS vem da nima aktualnih podatkov oz. bi bili določeni s hišami pogati ker so jih ocenili tako visoko, no določene tudi prenizko. Interesantno da agentu ni za znižanje cene, kljub temu, da jim teče v grlo že voda in lahko gre vsak čas na dražbo. Pohlep?

Mislim da sem dobil nekakšen okvir, kaj se pričakuje in kaj lahko zahtevamo. Ni pa mi jasno, kako so banke lahko kar posojale denar, če je bil že krepko v dolgovih, potem pa še 120k€.
No provizija je celo brez DDV, še to. No saj si zaslužijo če tole speljejo kot je treba, vendar mislim, da bo treba sodelovati še s pravniki, saj za vse nima pooblastil. Mislim da sem bral za tole pobotnico, da ne more urejati podatkov na ZK, da mora odvetnik ali pa notar.
Zaenkrat hvala, če pa kdo misli, da je kaj pozabil in da bi še dodal kakšno dobronamerno opozorilo, pa kar. Se oglasim, če še potrebujem kakšen podatek.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Citat:
Uporabnik MojcaPokraculja pravi:
Ok, sploh ne it k notarju. 100% zaupaj prodajalcu in posredniku ter anonimnim komentatorjem na forumih.

Če imaš 60k za stanovanje, potem imaš tudi 100 evrov, da poiščeš strokovno pomoč, pa naj bo to v obliki odvetnikov, notarjev ali pa nepremičninskih posrednikov.

Poveličevanje notarjev je neumno. Samo to sem hotel povedat. Če plačuje agencijo naj jo tudi scuza do konca, drugače pa ja 100+€ za lastnega odvetnika pa bo mir - se strinjam.

PS: pa k notarju itak mora it, ker taka je pravna ureditev v Sloveniji pri poslih z nepremičninami.
wink-1.gif
 

MojcaPokraculja

Pripravnik
6. okt 2015
65
4
8
Ja sej zato pa naj gre že prej k dotičnemu notarju, ki bo urejal posle, ker je verjetno, da mu bo to razložil brezplačno (itak bo kasneje dobil plačano za ostale zadeve, če bo posel speljan). Razen če so znaki, da bi bil lahko dotični notar koruptiven in da so ene mučke zadaj pri točno tem poslu, potem naj gre drugam. Ampak močno dvomim.

Agencijo je angažiral prodajalec, kupec je očitno samo prisiljen v to, da mora koristiti njene usluge. Agencija bo poskrbela za to, da pobaše svoj denar (od kupca ga itak dobi po suhem), zato je pomembno, da kupec angažira tudi svojo strokovno pomoč.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.168
2.265
113
Citat:
Uporabnik Abomination1 pravi:
Hvala snecer.
Hm.....skozi je nekaj smrdelo. No sedaj pa me zanima še nekaj, če mi to kupimo, kaj to vpliva na nas? Je potem ostali dolg naš ali kako gre to? Gre za prvo stanova je zato sem laik. Vse prenesemo nase?

Enostavno, kot so ti že povedali.... če si resno zainteresiran za nakup naj prodajalec uredi oz. vloži 3x predlog za izbris obeh hipotek ter za izbris zemljiškega dolga. Bo pa prvo moral it na ZK ter vložit predlog za razveljavitev zemljiškega pisma v kolikor bo hotel brisati dolg. Lahko pa naredita kot ti je že nekdo predlagal, prodajalec ti preda zemljiško pismo in imaš zemljiški dolg naprej gori vpisan, kar je po eni strani še boljše kajti pri nas ni več zemljiških dolgov (jih ne gre več ustanavljat), so jih ukinili tako da če imaš dan danes takšno pismo v roki je to lahko samo prednost (ne bom zdaj razlagal zakaj ampak ni škode če imaš). Pazi edino da ti ne uvali prodajalec kakšnega ponaredka tega pisma kajti tudi to se je že zgodilo. Pri hipoteki pa enostavno, če so zadeve poplačane se samo vloži predlog za izbris, to itak vidiš takoj, so potem zaznamki v ZK. Sicer se ti pa nikamor ne mudi. Sklenita kupoprodajno predpogodbo kjer bo notri definirano da ko bodo plombe pobrisane da se zavezuješ da boš kupil, morda pri notarju deponirata kakšno majhno aro ter hkrati določita rok do kdaj morajo biti nepremičnine čiste. Je pa tako, če bo vložil predlog za izbris vseh treh plomb bo to trajalo vsaj kakšna 2 ali 3 mesece ker gredo stvari po vrstnem redu, prvo se zadeva vedno dodeli v odločanje kar vedno ni takoj, potem se čakaš na pravnomočnost, potem se nova stvar zopet dodeli, pravnomočnost itd. itd... tako da realno konec poletja.