razbijamo mit: JLA tretja največja vojaška sila

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
Kaj pa je bila prava hrvaščina in prava srbščina pred letom 91? Šele po tem letu so si pričeli Hrvatje izmišljevati novorek, da bi se le razlikovali od Srbov.

nećeš se ti leba najest od novoreka... kruha pa tudi ne
razlik je blo že prej kar jih češ, samo mi jih nismo štekal, ker nam je bilo vse ravno... no saj nam je še zdej, edino zrakomlat smo si vsi zapomnili

pa okolokućnog domobrana :p
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
Zrakomlat ... Nogostup ... in kot pravi moj znanec iz Buj ... "prstomrdajuča milozvučnica" (helikopter, pločnik, kitara) ... etc ..še je tega :evil: ...
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Spet par odstavkov spama z zeljo oddaljiti se od tega kar si v resnici napisal.

napisal si: srbi so sestrelili nevidne avione
Jaz: tezave ti dela mnozina in ednina
Ti: kje imas tezave z mojo slovnico
Jaz: namig - sestreljen je bil samo en F117
Ti: pristej zraven se obstreljene.

To si pisal. Ostalo nabijanje o obrambnih vojskah, kaj si dozivel in to...ti nima veze s tvojo prvo trditvijo da so srbi sestrelili vec nevidnih avionov.

sej ves da se oglasim samo kadar te na ocitni neresnici dobim.
O politiki pa s kom drugim nabijaj.

A si nepismen? :nigladek:

Kje sem napisal "sestrelili" ? Napisal sem "pospravili", kar pomeni da so naredili z njimi marsikaj, predvsem so jih onesposobili. Najmanj eden je šel na tla, najmanj še eden pa na remont ali celo v odpis. Pa med tisto balkansko godljo je bilo še marsikaj, smo lahko brali o reševanjih sestreljenih pilotov. Vse to pa navajam zato, ker je tema o JLA, za katero nekateri napihujete, kako da je bila nesposobna, zastarela ... vse drugo samo vojaško sposobna menda ne.

Pa ni res. Še kako je bila sposobna in tudi usposobljena. Sploh pa z zaslombo prebivalstva v ozadju, ker zaščitna morala je pa bila v tistih časih na vrhuncu in ne tako kot imamo danes, ko bi nekateri pubertetniki in narodni izdajalci najraje vse skupaj šenkali avstrijcem ali kar evropi in naj se ona ukvarja z našo državo :bonk: .

Toliko. Apolo, preden se pa usajaš in pametuješ, pa izvoli malce brati in ne samo po občutku, kot večkrat meni očitaš.
 
  • Haha
Reactions: mosseero

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
demz, jna je bila "strašna" zaradi tega-kar si že ugotovil- da so lahko mobilizirali v kratkem času veliko ljudi (cca 2 miljona redne vojske + moblizirano prebivalstvo). kar se same tehnike tiče, nis(m)o bili tako nadmočni, veš :) mig29 je potreboval radarje, da so ga usmerili, m84 tank je bil sicer kul zadeva, a to je tretja generacija+, kar se pa ostalega tiče...ja, politikantje bi se seveda zbasali v žrnjavo (narod si bo pa že sam pomagal-kot vedno). če se gremo sedaj sci-fi scenarije-rusi bi nas z njihovo tedanjo doktrino (zavzemanje cca 500 km na dan) pregazili kot kobilce. američani nam bi naredili tak elektronski blackout, da bi kaco otroške telefone na konferenco nosil...
ja, ljudje bi pa v smislu partizanov trapali po gozdu. in kaj bi imeli od tega? saj je lepo, da jna hvališ (ker sva pač oba služila ane :), ampak, bodimo realni. ko sem bil še v jna, sem poveljniku tankovskega bataljona malo serviral dejstva (njegovi tanki proti apachem, a.-10...) in ker je bila takrat glih prva puščavska vojna, je hitro doumel. pa saj si ni niti delal utvar. pač, malo po ruskem vzoru smo delali na masi. tudi američane je bolela glava, ko so študirali vpad rusov preko nemškega teritorija...1000 tankov (resda zgolj in le kot kanon futr) proti apachem in a-10. seveda prištej temu še vsa spremljevalna vozila kot raketni lanserji, samohodne havbice, aa oklepniki...skratka, ogromno enega oklepa. in tega ne moreš kar tako ustaviti.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Kot prvo : JLA in nobena jna ! Smo v Sloveniji.

Vse ostalo sem pa že zgoraj opisal. Noben osvajalec nas ne bi mogel premagati, niti rus niti amerikanec, razen če bi se šel genocid. Tega pa (vsaj računamo na to) svet nebi kar tako dovolil.
Da je pa vojaška tehnika bila takrat premalo razvita - da, seveda je bila premalo, kako si pa naj privoščimo vojaški proračun kot ga imata ZDA ali Izrael? Še Rusija se je skrhala v tisit tekmi z ameriko, kaj se nebi, amerika je izstopila iz druge svetovne kot edina neporušena in svetovni gospodarski zmagovalec. Nič kar je počela v drugi svetovni, ni naredila zastonj kot vse druge soudeležene, iz tiste vojne je izvlekla tolikšen profit, da je zavladala svetu. Anglija za primerjavo, je pa skoraj bankrotirala in se skrčila iz svetovnega imperija na samo še svoj matični otok.

Takratni Jugoslaviji je bila na razpolago samo obrambna vojaška doktrina, prilagojena na balkanski teren, ki mimogrede ni nič kaj primeren za tankovske bitke ali letalske napade. Osvajalec bi nas morda povozil v mesecu dni, toda v vsaj dveh letih bi pobegnil ven, ker je bilo prebivalstvo z dušo in srcem pri obrambi sleherne pedi lastnega ozemlja. Balkan je narejen za gverilsko bojevanje. V teh hribih ti radarji bolj malo nucajo.
 

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
32.976
5.702
113
blizu močvirne prestolnice
Duša oziroma srce sta bila le zatišana. Hrvatje so bili za svojo stvar, Srbi so imeli svoje interese in če bi nas napadel Zahod ali Vzhod bi bilo tako kot je napisal KameleOn. 100+milic ene za ene druge za druge. Za jugo pa le par pozabljenih duš.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N
I

Izbrisan uporabnik #9334

Duša oziroma srce sta bila le zatišana. Hrvatje so bili za svojo stvar, Srbi so imeli svoje interese in če bi nas napadel Zahod ali Vzhod bi bilo tako kot je napisal KameleOn. 100+milic ene za ene druge za druge. Za jugo pa le par pozabljenih duš.

Politika je lepilo. To je njena primarna naloga. Lahko je pa tudi strašen strup. Samo Tito je bil s svojo karizmo tisto lepilo, ki je držalo jugo skupaj. Čisto vsi odrasli so takrat potiho šepetali, še celo profesorji v šolah : "Joj in jaj ko bo Tito umrl". Tudi nam otrokom je bilo to jasno. Ko so bile rane druge svetovne pozabljene, je bilo samo še treba počakati na njegovo smrt. Moralo smo imeli takrat strašno visoko, ampak nacionalizem je pa na balkanu še hujši. Balkan je nepismena bagra. Ti ljudje zastopijo samo z batino. Če jim normalno rečeš - ne zastopijo nič. Vuk Karadžič jih je opismenil šele s tistim polpismenim principom "Piši kao što govoriš".

Balkanec ne zastopi, dokler ga ne počiš po betici, šele takrat te bo razumel in hkrati začel spoštovati. Dokler mu boš pa nežno pripovedoval kot je to navada v razvitem svetu - pa ne zastopi nič. Bo raje gledal kako ti bo kaj ukradel. Ko mu pa stopiš za vrat in pokažeš jasno mejo, pa v hipu postane tvoj najboljši prijatelj. Šele takrat si na varni strani.

To so izjemni vojaki. Srb je vojaško vzgojen že iz zibelke. Njegov problem je nadutost. On misli da je od Boga poslan vladar. Hrvat je lažnjivec in tat, vse bi naredil po liniji najmanjšega odpora, črnogorec je najbolj strahopeten človek na svetu, sam se pa zaklinja na bogove in prednike kakšna junačina da je, v resnici pa neverjeten strahopetec. Bosanec bi se pa dal ubit zate. Zelo zanimivo, toda ravno bosanec je pa najbolj zanesljiv kar jih je na balkanu. Makedonec je po mentaliteti izjemno podoben slovencu, le da je zelo časten in pošten, slovenec pa preračunljiv.

Tako je to. Pri toliko različnih kulturah je praktično nemogoče organizirati uspešno državo. Samo z neizprosno policijsko državo in dvomim če bi se dalo še kako drugače.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in DOMEK