Prvo albansko slovenska dvojezična šola v Kranju

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
:valjamse::valjamse::valjamse::valjamse::valjamse::valjamse:

S tem stavkom je jasno, da nimaš stika z njimi. Ali imaš pa opravka s tistimi 3-5% kar je normalnih, ki se trudijo asimilirat

Z vsem, kar se sprehaja okoli po Gorenjskem. Vseh nacionalnosti, socialnega statusa in kar ti pride na pamet sortiranja. Narava dela je taka, da mi pot prekrižajo vse sorte. Tako, da se valjaj kolikor češ...
 

membrain

Majstr
4. jun 2014
2.863
283
83
...... ko gre recimo za družinske člane, mora tisti ki zaprosi za pridružitev imeti dovolj sredstev za preživljanje družinskih članov..
In če ima ded dovolj sredstev za preživljanje družinskih članov, kako potem tem družinskim članom pripadajo zastonj vrtci, zastonj malica, otroški dokladi, socialni prispevki, zastonj stanovanja....., ????????
 

motoristic

Fizikalc
18. avg 2007
1.308
18
38
Ljubljana
In če ima ded dovolj sredstev za preživljanje družinskih članov, kako potem tem družinskim članom pripadajo zastonj vrtci, zastonj malica, otroški dokladi, socialni prispevki, zastonj stanovanja....., ????????
Sam res.. jaz za vrtec plačujem 1/3 neto plače (boli jih kita za kredit, ki ga imam za nepremičnino - zastonj stanovanja mi pa ne bi dali), šiptarji pa vse foc. Ampak (kot pravi moj oče), kar smo hoteli smo dobili (kosovo moja dežela - hint naša republika v 80ih).

o_Iztok-Tory-65082576-kosovo-moja-dezela_1024.jpg
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.279
5.200
113

»Veseli smo, da gre našemu gospodarstvu tako dobro, da potrebuje delovno silo,« pravijo. V času gospodarske rasti podjetja poceni delovno silo vse pogosteje najdejo v tujini, zato število tujih delavcev v Sloveniji že nekaj let neprestano narašča. V veliki večini slovenskih mest podjetja največ tujih delavcev najdejo v Bosni in Hercegovini. Tako je v Sloveniji 54.000 državljanov Bosne in Hercegovine, daleč za njimi so na drugem mestu državljani s Kosova, ki jih je okoli 14.000 ali nekaj tisoč več kot delavcev iz Srbije, Severne Makedonije ali Hrvaške. Mesta, v katerih je priseljencev s Kosova več kot iz BiH, so v Sloveniji redka. V zadnjih dveh letih je tako mesto Izola, v Kranju pa je tako že vsaj deset let.

Mnogi tuji delavci v Sloveniji ne ostanejo dolgo časa, temveč se vrnejo nazaj ali pa gredo delat v bogatejšo tujo državo. Nekateri pa tu ostanejo in včasih za njimi pridejo tudi njihove družine. Lani je kranjska upravna enota državljanom Kosova izdala 372 dovoljenj za združitev družin, kar je prav tako največ v Sloveniji.

Med ukrepi, ki jih v zadnjih letih koordinira vladni urad za oskrbo in integracijo migrantov, omenjajo brezplačne tečaje slovenščine, ki naj bi imeli osrednjo vlogo na področju integracije. V zadnjih enajstih letih se je teh tečajev udeležilo več kot 15.216 tujcev, preverjanje znanja pa jih je uspešno opravilo le 4576, navajajo na vladi. Zakaj tolikšna razlika med številom udeležencev in opravljenimi izpiti, nam na ministrstvu za notranje zadeve niso pojasnili.

Vseh prebivalcev Slovenije s tujim državljanstvom je trenutno skoraj 140.000, zato se zdi število uspešno zaključenih tečajev precej majhno. Vprašanje je, tudi ali je tečajev sploh dovolj. Ko je Klara Kožar Rosulnik pred kratkim od Ljudske univerze Kranj dobila seznam programov, ki jih izvajajo za integracijo priseljencev, so jo opozorili, da jih lahko promovira izključno z dovoljenjem direktorice. »Rekli so mi, da so vsi programi že zapolnjeni in da jih ne morejo širiti, saj nimajo finančne podlage za to,« trdi raziskovalka. Direktorica Ljudske univerze Kranj Mateja Šmid nam je to potrdila.

Proti koncu jugoslovanske federacije je Slobodan Milošević na Kosovu ukinil poučevanje v albanščini, zato so mnoge družine nehale pošiljati otroke v šole. »Šele od leta 1999 lahko govorimo o šolstvu na Kosovu,« pravi Lea Cahunek. Od takrat se sistem in infrastruktura počasi razvijata, a še vedno je v razredih po štirideset učencev. Na mednarodnem preverjanju znanja PISA so kosovski petnajstletniki prvič sodelovali leta 2015 in zasedli 69. mesto od 72. sodelujočih držav, Slovenija je bila trinajsta. »Albanci s Kosova zaostajajo za Slovenci za štiri do pet let,« ocenjuje Lea Cahunek.

Kljub temu so mnogi prepričani, da integracija otrok ni tako zahtevna kot integracija njihovih staršev, predvsem mater. »Marsikatera mama ni znala slovenskega jezika,« se spominja Miran Rogelj, »Velikokrat smo morali komunicirati z očeti, a ti so po cele dneve v službi, na gradbiščih. Zato otroci tudi niso imeli nobene pomoči pri domačih nalogah in učenju doma.« Tudi za ta izziv so morali rešitev šele iznajti; tako so skupaj s filozofsko fakulteto in Osnovno šolo Matije Čopa organizirali enomesečni tečaj slovenščine tudi za starše.
 

Jado

SCANIA, na uro ziher 140
21. maj 2008
15.612
199
63
Kranj
no shit? a zdaj se bo država NJIM prilagajala? rešitev je simple: odpoved delovnega razmerja, po preteku delovnega dovoljenja lepo pospretiti proti Croatiji.

Tako je v Sloveniji 54.000 državljanov Bosne in Hercegovine, daleč za njimi so na drugem mestu državljani s Kosova, ki jih je okoli 14.000 ali nekaj tisoč več kot delavcev iz Srbije, Severne Makedonije ali Hrvaške. Mesta, v katerih je priseljencev s Kosova več kot iz BiH, so v Sloveniji redka. V zadnjih dveh letih je tako mesto Izola, v Kranju pa je tako že vsaj deset let.

Tem cifram dodajte še 5-10k.....+ 4x babo in otroke.
 

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
Vi se lahko klele gor kregate kolikor hocete ampak resili ne boste nicesar. Bo pa zanimivo, ker smo podobnih generacij, kako bodo za nas po domovih za starejse in bolnicah skrbele debele siptarke in romunkinje. Tiste +50letne brez kulture in kaksnegakoli zavedanja kodeksa medicinskih sester, ker ne bodo znale brati.
 

optiplex

Guru
13. dec 2015
5.622
3.846
113
Vi se lahko klele gor kregate kolikor hocete ampak resili ne boste nicesar. Bo pa zanimivo, ker smo podobnih generacij, kako bodo za nas po domovih za starejse in bolnicah skrbele debele siptarke in romunkinje. Tiste +50letne brez kulture in kaksnegakoli zavedanja kodeksa medicinskih sester, ker ne bodo znale brati.

Zdravstveni sistem bo kolapsnil, pojavil se bo zasebni sektor in se bo uredili. Kot pri stomatologiji, kdor ima denar ima zobe....
Vemo kam to pelje.

V privat sektorju bo vse ok.... Komunajzerji bodo to samo pospešili.

Na koncu bo tako kot v tujini privat zavarovalnice in nič več ne bo solidarnosti. Drugače ne more biti...
 
  • Všeč mi je
Reactions: navlixx

tomato

Zelenc'
21. sep 2019
4
1
1
Zaradi koga bosta kolapsirala zdravstveni in pokojninski sistem? Zaradi tujcev, ki delajo preko delovnih dovoljenj in plačujejo Sloveniji davke, ali zaradi Slovencev, ki letno zaslužijo več kot 100 K, vlečejo socialne štipendije, pred vlogami na csd poberejo vse iz računov in ne plačajo niti centa davka, kot beremo v oni drugi temi?

Zdravstveno osebje pri nas je pa že desetletja tudi iz bivše Jugoslavije, ker nikoli nismo imeli dovolj lastnega kadra.
 
  • Všeč mi je
Reactions: navlixx

optiplex

Guru
13. dec 2015
5.622
3.846
113
Zaradi koga bosta kolapsirala zdravstveni in pokojninski sistem? Zaradi tujcev, ki delajo preko delovnih dovoljenj in plačujejo Sloveniji davke, ali zaradi Slovencev, ki letno zaslužijo več kot 100 K, vlečejo socialne štipendije, pred vlogami na csd poberejo vse iz računov in ne plačajo niti centa davka, kot beremo v oni drugi temi?

Zdravstveno osebje pri nas je pa že desetletja tudi iz bivše Jugoslavije, ker nikoli nismo imeli dovolj lastnega kadra.

Nehej, firma plača kup ddvja, ddpoja plačani vsi prispevki.
meni ne odpisujejo 29 miljonov in kup neplačanega davka

Albanc pa pride in če dobi minimalko pa 5 člansko familijo na socialno.... A zdej bo pa zaradi mene kolapsiral. Nehi no....
Pusti ti YUgo če bi to pilo vodo, ne vem zakaj so se klali ti brihta....

ps tam govorimo o kriptu, vse ostale dajatve preveč plačujem za moje pojme...
vem da bi mi komuajzerji za svoje luftarske roke pobrali radi vse, razni mesečniki itd... ilegalce in albance je treba pedenat, folk k ma 40 let delovne dobe pa deložirajo.

KOMUNAJZERSTVO v vsem svojem sijaju.

Problem zdravstva je v korupciji in kup folka, ki ne dela! Če bi vsi delali problema nebi bilo. V luftanju je problem, ter koruptivnih komunjzerjih razni jankoviči. Pa če bi vsaj dolžni ne bi bili bi blo že ok...

zapufani povsod obenem pa 2 M trošijo...

tukaj je problem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: DuCoM

tomato

Zelenc'
21. sep 2019
4
1
1
Kakšna je razlika med tistim ki ne prijavi in tistim ki ne plača davka in vleče doklade, štipendije, poceni vrtce in šolske malice in kar je še socialnih transferjev ki jih neupravičeno dobivaš?
Kaj imajo s tvojo davčno utajo komunajzarji, šipci, cigani in bosanci ki jim očitaš to kar počneš sam?
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.851
2.986
113
Vi se lahko klele gor kregate kolikor hocete ampak resili ne boste nicesar. Bo pa zanimivo, ker smo podobnih generacij, kako bodo za nas po domovih za starejse in bolnicah skrbele debele siptarke in romunkinje. Tiste +50letne brez kulture in kaksnegakoli zavedanja kodeksa medicinskih sester, ker ne bodo znale brati.

Ko bom jaz za v dom bodo že roboti namesto romunk ki bodo stregli spredaj in zadaj. Pa eno mlado silikonsko za ponoči :evil:
 
  • Haha
Reactions: Kamele0N
I

Izbrisan uporabnik #9334

V domu upokojencev so silikonske Linde nezaželjene. Srček ne zdrži več, bi jim prehitro strank zmanjkalo.