Prvo albansko slovenska dvojezična šola v Kranju

jello

Guru
22. sep 2008
9.670
3.556
113
Gluhim in gluhoslepim je materni jezik znakovni jezik, ne slovenščina. Po tvoji logiki so si tudi oni sami krivi, da ne znajo slovensko in jih qrc gleda če zdravniku ne znajo povedat kaj jim je ali pa naj si sami plačajo tolmača. Tolmača sicer plača ZD oziroma izvajalec storitve, njim pa stroške krije zavarovalnica.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ne bo držalo - gluhi imajo materni jezik kar lepo slovenščino ali SLOVENSKI znakovni jezik, ki kolikor vem ni enak z drugimi znakovnimi jeziki (meni je to sicer čudno, ampak tako pač je) in tukaj gre za povsem drugo stvar kot je debata o kateri govorimo - ne sprevračat!
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in Matey

jello

Guru
22. sep 2008
9.670
3.556
113
Ajde slovenski znakovni, ki pa ima več skupnega z ostalimi znakovnimi jeziki kot s slovenščino. Pa nebi zdaj o tem, hotel sem samo opozorit, ker pri nas se zakoni popravljajo tako da 5 majmunov dobi (slabo) idejo in potem pojebe tiste, zaradi katerih je bil v osnovi zakon sprejet, ostali, ki se švercajo na ta račun pa se bodo švercali tudi po novem.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Nobenega pametnega argumenta ni, da bi po "zakotnih" slovenskih bolnicah, ZD, šolah, vrtcih, UE,... kdorkoli pomislil na uradnega "od države" (= mene) plačanega tolmača za tuje jezike. To je lahko samo dobra volja koga od tam zaposlenih in nič drugega - pa velja za vse tuje jezike od angleščine do zulujščine.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
ksz
No v glavnem, Izy pravi, da se migrontem nekako ni treba učiti in naučiti jezika države, v kateri živijo in delajo...a sem prav zastopil?
čudna logika..meni je bilo pa zmeraj samoumevno, da sem poskušal govoriti in se sporazumevati z domačini v tujih državah v njihovem jeziku, torej angleško, nemško, tudi italijansko, da o bratskih jezikih ne govorim..seveda ne perfektno, ampak, vsaj trudil sem se oz. se še..pa ne delam v njihovih državah ali koristim socialo..:oops:
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in McGiver

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Super, torej se bo lahko tudi folk iz najbolj zahojenih vasi lažje (na)učil slovenščine saj medsebojne podobnosti jezikov nedvomno olajšajo učenje.

Zavračanja učenja jezika države gostiteljice/sprejemnice v kateri namerava oseba živeti naslednjih par deset let ne podpiram niti pod razno, še najmanj pa ne s tako zgrešenimi izgovori kot je "v moji branži dela ne potrebujejo znanja SLO jezika". Tam ga mogoče res ne potrebujejo, ga pa potrebujejo prav povsod drugje, recimo pri zdravniku ali pa ko se menijo za socialo, da šole sploh ne omenjam (za otroke in odrasle) pa še polno stvari bi se dalo našeti tako da izgovor z manjkom potrebe znanja SLO jezika pač ne pije vode in jaz bi imel opravljanje izpita znanja slovenskega jezika za enega od osnovnih pogojev za podaljšanje dovoljenj za bivanje in delo v SLO.

Ali se ti kaj sanja, koliko Američanov nima pojma o angleščini? Desetine milijonov!! Pa kar nekako preživijo in tudi z dohtarji se znajo zmeniti.
 

eazy

Rjuhar
5. sep 2007
12.971
3
38
Super, torej se bo lahko tudi folk iz najbolj zahojenih vasi lažje (na)učil slovenščine saj medsebojne podobnosti jezikov nedvomno olajšajo učenje.

Zavračanja učenja jezika države gostiteljice/sprejemnice v kateri namerava oseba živeti naslednjih par deset let ne podpiram niti pod razno, še najmanj pa ne s tako zgrešenimi izgovori kot je "v moji branži dela ne potrebujejo znanja SLO jezika". Tam ga mogoče res ne potrebujejo, ga pa potrebujejo prav povsod drugje, recimo pri zdravniku ali pa ko se menijo za socialo, da šole sploh ne omenjam (za otroke in odrasle) pa še polno stvari bi se dalo našeti tako da izgovor z manjkom potrebe znanja SLO jezika pač ne pije vode in jaz bi imel opravljanje izpita znanja slovenskega jezika za enega od osnovnih pogojev za podaljšanje dovoljenj za bivanje in delo v SLO.

Dober del Alterasev ne sestavi skupaj v angleskem jeziku (na A4 strani) ceprav imajo precej vec let&sole pod kapo. Otrok ,ki ima poleg vseh ostalih tezav sprehat slovensko. Resno?
Jezik ni treba "zavracati" ali "sprejemati". Kaj kdo pocne v svojem zivljenju ni tvoja stvar. Vsak se nauci kolikor zna oziroma potrebuje. Vse posledice tega nosi on in ne ti. Tudi v najvecjih drzavah na planetu lahko zivis brez jezika domacinov. V ZDA so cele soseke v katerih ni jezika domacinov. In? V mojem domacem kraju noben od Kitajcev ne govori jezika domacinov. In? Njegov problem, njegova stvar, ... Vecina delavcev je exYU je 50 let bp shajala brez dokrata iz slovenscine ,ker to za vecino del ni potrebno.

Nihce se upa driskati kirurgu iz Izraela glede jezika. Nihce se ne upa driskat direktorju multinacionalke ,ki Slovence hebe na suho zaradi jezika. Slovenci morajo redno pisati prijave za zaposlitev v tujem jeziku. Morajo se zagovarjati pred delodajalcem v tujem jeziku. Mora pa nekdo z krapom v roki napisati spis v cisti slovescini da bo nekdo oh in sploh happy. Resno?

Pri zdravniku, sociali ali Mercatorju ne zagovarjas diplomsko delo. Nihce od tebe ne zahteva govorni nastop in praviloma tudi noce...
 
  • Všeč mi je
Reactions: jello

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Žalostno je, da nekdo iz ex juge po 50 letih bivanja in dela ne zna slovensko, kitajci pa prav lepo govorijo slovensko, vsaj tako je v "mojem" kraju..
glede dohtarjev in direktorjev pa krepko pretiravaš..
 

eazy

Rjuhar
5. sep 2007
12.971
3
38
Žalostno je, da nekdo iz ex juge po 50 letih bivanja in dela ne zna slovensko, kitajci pa prav lepo govorijo slovensko, vsaj tako je v "mojem" kraju..
glede dohtarjev in direktorjev pa krepko pretiravaš..

Zalostno je da nekdo po 50tih dela pobira iz smetnjaka. Vse drko je stvar izdrkavanja na sirotinji ,kakor recejo na jugu. Btw, povprasaj Kitajce (v BTCju recimo) po vremenu ;)

Dober del doktorjev ne zna slovensko (recimo najbolj znan kirug) pa to ni problem. Dober del exYu doktorjev tudi ne.. Vecina bolanih gre bp v tujino tudi ce ne razume doktorja. Celo kolone Slovencev stojijo pred doktorji v HR/BIH/SRB/MK in nihce ne filozofira glede jezika.

Razumni ljudje vedno najdejo skupni jezik.
 

Jado

SCANIA, na uro ziher 140
21. maj 2008
15.614
199
63
Kranj
Če se lahko in mora tujec v nemško govoreči državi nauči, zakaj je pri nam problem?
 

eazy

Rjuhar
5. sep 2007
12.971
3
38
Če se lahko in mora tujec v nemško govoreči državi nauči, zakaj je pri nam problem?


Imas se kaksno vprasanje? btw, vecina njegove generacije govori slabse...

Najbolj znana Slovenka trenutno ima anglescino na enaki ravni ceprav ima nestetokrat boljse pogoje za ucenje


Ni potrebe da bo nekdo delal doktorat samo da bos ti srecen.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.896
5.456
113
Zalostno je da nekdo po 50tih dela pobira iz smetnjaka. Vse drko je stvar izdrkavanja na sirotinji ,kakor recejo na jugu. Btw, povprasaj Kitajce (v BTCju recimo) po vremenu ;)

Dober del doktorjev ne zna slovensko (recimo najbolj znan kirug) pa to ni problem. Dober del exYu doktorjev tudi ne.. Vecina bolanih gre bp v tujino tudi ce ne razume doktorja. Celo kolone Slovencev stojijo pred doktorji v HR/BIH/SRB/MK in nihce ne filozofira glede jezika.

Razumni ljudje vedno najdejo skupni jezik.

Kitajci v BTC znajo slovensko zadost da jih razumeš.....ker drugače pač ne bi šlo zaradi drugačnosti jezika.

Dej ti expert za južne narode meni razloži zakaj sheeptar sredi nemčije ni bil prijAzan do mene ko sem ga ogovoril v srbohrvaščini? On ni znal angleško...jaz pa ne nemško :cheer:Šele na urgenco švabskega šefa je nejevoljen opravil kar bi moral že 20min prej ko sem ga pobaral....

se pravi sheeptarji = nerazumni ljudje/pleme? :aplauz:
 

eazy

Rjuhar
5. sep 2007
12.971
3
38
ali pa si ti nastopil kakor primitivec in je to zaznal? probaj kakeg "niggerja" v ZDA prosit za karkoli pa porocaj, ok?
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.896
5.456
113
Hahaha ej a zdej so že niggerji problem? Jst tebe za sheeptarja sprašujem HALOOOOOOO! :)

Lej še 1x zakaj sheeptar ni bio prijAzan do mene....saj sem ga ogovoriO v njemu razumljivem jeziku...ker sem dojel da me je razumel ;) Jaz nemško sehr loše sprechen.....on engleski nich moglich.....pa dobro onda probajmo po naški valjda če proći :cheer:Zgleda sem mel premal kriv nos :rolleyes: nevem....

Pa to KAO nek razumen folk.....po tvoji klasifikaciji :cheer:Da ne boš reko da s5 generaliziram....pa če bi babica mela kurca bi bla babo itd itd
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.896
5.456
113
Pa srečo sam ja niggera po francuskoj njemačkoj austriji nebroj....i svi prijazni....samo ovi tvoji razumni sheeptarji nikako....
 

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
32.989
5.714
113
blizu močvirne prestolnice
Je prijatelja oče kater je 100 % Srb lepo povedal, da se mu obrača, da folk tudi po 50 letih življenja tukaj noče govoriti slovensko. Nihče ne reče, da mora v nulo, toda da noče, to pa je sramota.
 
2. sep 2007
1.496
766
113
Dolenjska
To je sramota za Slovence, da se takim prilagajajo. Take majmune, ki po 20-40-ih letih življenja v Sloveniji nočejo govoriti po naše bi bilo treba enostavno ignorirati pa naj stojijo v vrsti za kruh ali na šalterju UE cel dan če jim paše. Mirno vprašaš naslednjega kaj je prišel zrihtat ali koliko in kakšen kruh hoče. Če bo tisti prvi neprilagojenec začel delat štalo pa pokličeš policijo.

Samo na žalost obstajajo tukaj med nami domači izdajalci in levičarski kolaboranti, ki bodo v takem primeru takoj vpili o diskriminaciji, kršenju človekovih pravic,... So pa to lažnivi hinavski dušebrižniki, ki jih zanima enakopravnost samo dokler ni ogrožen njihov osebni habitat. Ko jim pa šiptarska ter ostala gamad začne osebno skakat po glavi so pa vsi v solzah in kličejo na pomoč policijo in ostale ljudi, katere so sami še malo prej zmerjali s fašisti.