Prenosni disk

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.499
260
113
treba bo nabavit en disk...

kaksno je kej stanje trenutno?

vidim da za 120e dobis WD 4TB, USB 3.0... a je to ok, al je se kej vecjega za ta denar?

kaj pravzaprav razlika med diski wd in toshiba recimo? so diski razlicnih proizvajalcev, al je samo ohisje drugo? je sam disk lahko boljsi ali slabsi glede na ceno?
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.864
5.466
113
Če hočeš bolj varen disk (za kake pomembne podatke) kupiš WD Red (za strežnike....izogibaj se WD green...
 

darkstar66

Guru
1. apr 2013
1.174
679
113
Kolegica rabi en zunanji disk za malce pospravit in skopirat z laptopa. Kaj se sedaj kupuje? Ne toliko glede cene kolikor glede kvalitete. Tam 1TB bo povsem dovolj. Ce bo neka huda ponudba lahko tudi 2.

Hvala za nasvete.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.768
626
113
Kupi nek WD My Passport, ti so 2.5" in ne rabijo dodatnega napajanja. 1TB je dobrih 50€, 2TB je dobrih 70€, 4TB je pa 100€. Po mojem mnenju se 1TB ne splača kupovati, saj za 20€ več dobiš dvojno kapaciteto. Za dvojno ceno pa x4 kapacitet, ampak vprašanje ali res potrebuje toliko prostora :)

Pa najpomembnejša stvar: ne se zanašati na podatke na zunanjih medijih! V kolikor je na njem edina kopija nekega podatka, je to znak za alarm. V tem primeru naj kupi dva diska, ker sicer lahko pride do izgube podatkov (disk pade na tla, crkne, ga izgubiš...).
 
  • Všeč mi je
Reactions: AndrejEnej in KarEn

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.182
271
83
Jaz sem pristaš najboljšega razmerja: vzameš velikost in jo deliš s ceno, pa dobiš ceno na terabajt - seveda spet glede na potrebe in finančne možnosti, najnižja cena na terabajt (to se itak kupuje za backup ponavadi, kar hočeš da za nekaj časa zadošča). Kot je napisal predhodnik, nikakor ne edina kopija, da ne bomo čez pol leta odgovarjali na temo "kolegici se je pokvaril edini disk, na katerem je imela doktorsko disertacijo o edinem 100% cepivu za Covid-19" :confused:. Pa v večini primerov 2,5 kot pravi predhodnik, tisto napajanje najeda, sploh če se disk pospravlja ali prenaša.
Drugače pa po oglasih poglej, rabljenega 1TB s širfriranim ohišjem imam za 30 EUR, po Bolhi so od 20 EUR dalje, pa bi raje stavil na dva rabljena kot enega novega če je denar issue. Če bo pa okoli nosila to reč je pa bolje kot disk kako m.2-to-usb ohišje in ssd ploščica notri - bolj kot usb ključ. Skratka odvisno od potreb in načina uporabe.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.271
2.267
113
Pospravit z lap topa? To ne more biti dosti podatkov cca 300 Mb.
Za pospravit - naj si ga sposodi, za arhiv ne verjamem nobenemu. Drugače pa 1Tb. Tisti podatki iz lap topa - še enkrat - niso veliko, pa čeprav je delovni PC.
Druga zgodba je zgodovina datotek, foto, video. Ko ti gre, gre 1Tb ali 4Tb.

''I'm watching You'' by KameleON
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.864
5.466
113
Jaz za storage ne bi ravno SSDje gledal...

Prvo hitrost ni lih issue...drugo pa SSD lahko odleti kot vsak disk....sam da še tolk prej kot HDD...

EDIT: SSD samo v primeru da da, SSD v laptop....prejšnji 2.5 HDD pa naj utakne v 2.5 zunanje ohišje in ma prenosni disk (15-20eur cca)...

Pa potem še kak HDD za backup....
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.182
271
83
Kot zapisano: odvisno od načina in namena uporabe. Smo že toliko zapisali da se bo že našel v enem od opisov uporab (ostalo lahko samo ugibamo). SSD ali HDD - spet odvisno, če ga rabi za dom-faks-študentski dom bo lažje prenašala m.2 ssd. Za pospravit je pa spet nekaj drugega. Za samo 300MB pospravit se lahko tudi že zastonj cloud-e gleda po mojem če smo že na tem.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.768
626
113
Jaz močno odsvetujem uporabo rabljenih diskov, saj nikoli ne poznaš njihove zgodovine (pade na tla ipd.). Mehanski diski so žal precej občutljivi na te zadeve, pri SSD načeloma ni te bojazni.

Zunanji SSD so super in fajn, ampak je cena tudi konkretno višja, recimo SSD 500G je ~80€, za ta denar pa dobiš x4 višjo kapaciteto pri klasičnem mehanskem disku (2TB).

Če denar ni problem, potem je tudi ta opcija v igri. SSD so konkretno lažji in niso občutljivi na padce. Crknejo pa še vedno lahko, tako da tisti disclaimer o edini kopiji v vsakem primeru velja.
 

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.714
-1.017
113
145 km SZ od Opatije
Pa najpomembnejša stvar: ne se zanašati na podatke na zunanjih medijih! V kolikor je na njem edina kopija nekega podatka, je to znak za alarm. V tem primeru naj kupi dva diska, ker sicer lahko pride do izgube podatkov (disk pade na tla, crkne, ga izgubiš...).

Točno tako!
Jaz imam slike, ki so mi pomembne (pa niso iz te teme tule na Alterju :evil:) , na 2 internih diskih, na dveh kompih + na externem HDD. Torej mam kar dobro zavarovano ;)

Pa še en faktor, ki je vsaj meni zanimiv, hkrati pa malo smešen: disk ima 5 let garancije. OK. Potem ti po 3 letih crkne. No, dobiš verjetno novega. Kaj pa s podatki? Vem, da se da marsikaj dobit dol, ampak to tudi stane ... če povzamem, garancija je za en k ..., če disk ni zanesljiv. Sploh pa, če kupuješ rabljene, tam je riziko še večji ...
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.768
626
113
Pa še en faktor, ki je vsaj meni zanimiv, hkrati pa malo smešen: disk ima 5 let garancije. OK. Potem ti po 3 letih crkne. No, dobiš verjetno novega. Kaj pa s podatki? Vem, da se da marsikaj dobit dol, ampak to tudi stane ... če povzamem, garancija je za en k ..., če disk ni zanesljiv. Sploh pa, če kupuješ rabljene, tam je riziko še večji ...

Določene serije diskov imajo data recovery vključen v garancijo (recimo IronWolf Pro). S tem da data recovery ni enako dolg kot obdobje garancije, konkretno za IronWolf Pro, nudijo 3 leta data recovery in 5 let garancije.

Pri ostalih modelih, kjer to ni vključeno, pa zadeve pač ni oz. je včasih dobra volja proizvajalca če ti povrne podatke. Seveda tukaj pošlješ direktno na uradni servis/tovarno v tujini, naši lokalci se s tem ne bodo ukvarjali.
 
  • Všeč mi je
Reactions: AndrejEnej

darkstar66

Guru
1. apr 2013
1.174
679
113
Hvala za odgovore. Ja sej sem ji povedal vse isto kot vi. Po moje bo WD 1T cist dovolj. Kar se tice pa njenih fotk sem ji pa rekel da to ni zihr in da ji senkam tistih par DVD-jev ki jih nuca. Ampak saj veste ...
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.768
626
113
Hvala za odgovore. Ja sej sem ji povedal vse isto kot vi. Po moje bo WD 1T cist dovolj. Kar se tice pa njenih fotk sem ji pa rekel da to ni zihr in da ji senkam tistih par DVD-jev ki jih nuca. Ampak saj veste ...

Doma zapečeni optični mediji imajo zelo kratko življensko dobo, cca. 5 let. Potem pa jih je večina žal neberljivih oz. so podatki corruptani. So seveda izjeme, ampak to ni primeren medij za long-term cold storage.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.768
626
113
Slike so zelo občutljive na corruption. En corruptan bit ti lahko od določene točke naprej pokvari sliko (recimo polovica slike je OK, druga polovica je siva barva). Primer:

1605264625218.png


Muzika/video je na ta del precej manj občutljiva, saj en pokvarjen bit lahko pomeni zgolj nek šum v enem framu oz. enem tonu, ki ga verjetno niti ne opaziš.

Sicer tudi HDD-ji trpijo za t.i. bit-rot (kjer se določeni biti sami od sebe prestavijo iz 0 v 1 ali obratno), ampak ta del ni tako zelo pogost. Proti temu delu te lahko reši samo checksum-based filesystem, ala ZFS in Btrfs z ustrezno redundanco (da lahko iz druge kopije restavrira ta corrupted bit/sektor). Brez redundance namreč samo dobiš informacijo "ta datoteka je pokvarjena v tem in tem delu".