Predkupna pravica otrok

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

Oakey

Majstr
3. feb 2016
818
493
63
Ali imajo otroci predkupno pravico za zemljišče, ki ga njihov starš prodaja brez njihove vednosti nekemu drugemu sorodniku?
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Ne, razen če so jo s kakšno pogodbo dogovorili in vpisali v ZK. Zakaj bi sploh kateri koli lastnik, v tem primeru starš za prodajo svoje lastnine spraševal nekoga tretjega, v tem primeru otroka??
 

Oakey

Majstr
3. feb 2016
818
493
63
Torej lahko njihov starš ki je v začetni fazi demence razproda vse po vrsti?
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Če ni dokazano, da je dementen ja. Speljite postopek za odvzem opravilne sposobnosti pa ne bo mogel. Kak pravnik pa ti bo odgovoril, če lahko kaj naredite s kakšno začasno odredbo, ipd...

Še zmeraj pa je lastnina njegova in z njo prosto razpolaga. Konec koncev nikjer ne piše, da bo po smrti to od otrok, kaj pa če je z oporoko že zdavnaj vse namenil državi,cerkvi, dobrodelni organizaciji....
 

Oakey

Majstr
3. feb 2016
818
493
63
Konec koncev nikjer ne piše, da bo po smrti to od otrok, kaj pa če je z oporoko že zdavnaj vse namenil državi,cerkvi, dobrodelni organizaciji....

Pozabljaš da obstaja nujno dedovanje. Torej otroci v vsakem primeru dobijo nekaj, pa četudi zapusti vse imetje državi, cerkvi...
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Bom ti tako odgovoril, pa te nočem obsojat, ampak samo napišem kot razmišljam sam, glede na to, da sem tudi jaz sin in imajo moji, na srečo še živeči starši svojo lastnino.
Nikjer ne piše, da so starši dolžni svojo lastnino po svoji smrti zapustiti otrokom, tudi ne, da so otroci avtomatsko tisti, ki jim le-ta pripada. Jaz sem recimo mojim že zdavnaj povedal, da me ne moti, pa če vse kar je njunega prodata in porabita za sebe do svoje smrti. Konec koncev sta to onadva ustvarila in je njuno. Pošteno povedano bi tako bilo mogoče celo lažje, ker se potem vsaj ne bi mogli sorojenci med sabo kregati, kaj bo kdo imel ali pa da je en dobil več kot drugi....
Ker si pa bolj malo napisal o okoliščinah tvoje skrbi in razlogi prodaje zemljišč pri tvojih starših, lahko zadevo razumem tudi kot tvojo zakrbljenost, da starša svoje imetje razprodata pod ceno, denar pa porabita za alkohol, droge, ipd.. Ampak tudi če gre za takšne vrste prodajo, kaj dosti ne moreš narediti, saj je to še zmeraj njuno imetje in sta ga pri zdravi pameti (vsaj uradno) prodala, denar pa zapila, zakadila....
Če je kdo dementen, bo potrebno speljati postopek ugotavljana demence z zdravniki in strokovnimi inštitucijami. Je pa brez sodelovanja te osebe to zelo mučen in dokaj dolg postopek.
Napiši malo več, pa boš morda prejel odgovor koga, ki je imel podobne težave.
 

Oakey

Majstr
3. feb 2016
818
493
63
Samo eno stvar imaš prav - to je ta da ne poznaš vseh okoliščin. Če bi jih poznal bi ti bilo jasno, da to delam v njegovo/njeno dobro (gre se za samo enega starša, ne obeh da ne bo pomote).

V detajle ne bom šel. Na forum sem prišel po informacije, ne pa po moraliziranje na podlagi slepega sklepanja.

Sem pa prepričan da tudi ti na mojem mestu ne bi stal križem rok.

Hvala za vse informacije do zdaj.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Če gre za kmetijsko oz. gozdno zemljišče veljajo neka pravila predkupnih pravic. Sicer otroci niso direktno nič omenjeni, se pa da ponavadi če veš da bo do prodaje prišlo, uporabi obvode s katerimi si zagotoviš predkupno pravico vsaj do nekega nivoja. Tako da žal je poleg prej omenjenega odvzema opravilne sposobnosti (ki pa vodi v še večji problem, ker potem o prodaji ne odloča več oseba ampak skrbnik IN ustrezen organ (socialna služba), ki pa bo o prodaji BP odločil če materialno stanje varovanca ni ok za preživetje) legalno moč preprečit take zadeve samo s tem da na nek način "zmutiš" da kupiš sam.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Oakey

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
1. Predkupno pravico na nepremičnini ima lahko občina, ali kdo drug, ki je z nekim razlogom prišel do zaznamka v zemljiški knjigi na tej nepremičnini.
2. Predkupno pravico imajo solastniki nepremičnine, ki so seveda vpisani v zemljiški knjigi.
3. Predkupno pravico ima lahko tudi kmet, če gre za kmetijsko zemljišče.
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.664
727
113
Žal če gre za to, kar namiguješ bi ti morda iz prve roke, lahko , kaj svetoval, ker sem šel čez vse te postopke, pa vendarle, od tega, da ti domnevaš, da je nekdo dementen, je do delnega ali popolnega odvzema opravilne sposobnosti sila dolga in draga pot.

Za začetek, pa, dokler ni dokazljivih dejstev, da je npr. 80 letni gospod obdan z 35 letnimi lepoticami, ki so z njim seveda samo zaradi čiste prave ljubezni, ja saj z ženske strani, do vijolic, (onih na katerih piše 500) in je to možno dokazati na več primerih in je škoda velika že realizirana in jasno dokazljiva, do takrat mirno pozabi, ker ne boš dosegel prav NIČ, razen, da še poglobiš družinski spor.

Se pa strinjam z ribičijo, naj zapravijo starši vse, saj so oni ustvarili, otroci si pa sami posteljite, razen če so tudi starši, del dedovali, potem je prav, da gre vsaj toliko v naslednjo generacijo, kot so sami dobili !!!
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.165
-8.273
113
Se pa strinjam z ribičijo, naj zapravijo starši vse, saj so oni ustvarili, otroci si pa sami posteljite, razen če so tudi starši, del dedovali, potem je prav, da gre vsaj toliko v naslednjo generacijo, kot so sami dobili !!!
Se strinjam.
Naj se podpre desne vrednote tudi v realnosti, ne samo, ko je treba pljuvati po levih.
Kar so starši ustvarili je njihovo in naj s tem prosto razpolagajo kakor jim paše.
 

Oakey

Majstr
3. feb 2016
818
493
63
Samo eno vprašanje za vse tiste, ki se razburjate v zadnjih postih. Ker vidim da precej omejeno razmišljate o vsem skupaj.

Kdo bo skrbel za ostarele starše? Otroci.
Kdo bo plačeval morebiten dom za ostarele, ali pa negovalko na domu? Delno gre ta strošek iz njihove penzije ki pa je običajno za vsaj 600-800eur prenizka in morajo za to potem doplačati otroci.

Zdaj pa se zamislite nad svojo omejenostjo. Nikoli nisem niti pomislil, niti rekel, niti nakazal, da hočem karkoli podedovati. Vsekakor pa vem, da bi se lahko zgoraj napisani stroški krili tudi iz takega naslova, kar imajo v lasti ta trenutek in bodo zaradi njihove bolezni ali pa starostne naivnosti prodali te stvari konkretno pod ceno samo zato, ker jih je nekdo z lepimi besedami prepričal v bedarijo. Imam pa občutek, da je nekaj takih, ki prepričajo starostnike v podobne bedarije tudi tukaj med pisci v tej temi.
 

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
880
94
28
Prihajaš po brezplačne nasvete, zraven pa bi vsem rad solil pamet.

Si se ti zamislil nad svojo omejenostjo? Kdo je otroke hranil, vzgajal, plačeval kratke hlače, komplet kolaž papirja in prva tri kolesa? Kdo jim je doma menjal plenice, namesto da bi žural na sindikalnem izletu? Mogoče kdaj posojal avto? Takrat je bilo vse naše, družinsko. Ko bo treba pa atu dom doplačat, pa mora iz "njegovega", ne iz "našega".

Mogoče si tako kot tu tečen tudi do svojih staršev in zato zadeve urejajo sami, namesto da bi kaj zaupali tebi?
 

Oakey

Majstr
3. feb 2016
818
493
63
Sem zaključu z vami ker kot ponavadi nima smisla. Problem bom reševal prek odvetnika, hvala za vse in za nič. V celi temi sta bla en ali dva odgovora korektna, vse ostalo pa eno samo znašanje nad drugimi in offtopic.

Lahko zaklenete temo.
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.664
727
113
Sem zaključu z vami ker kot ponavadi nima smisla. Problem bom reševal prek odvetnika, hvala za vse in za nič. V celi temi sta bla en ali dva odgovora korektna, vse ostalo pa eno samo znašanje nad drugimi in offtopic.

Lahko zaklenete temo.


Reševal ga boš lahko, rešil ga pa NE BOŠ... pa srečno !
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.