Predkupna pravica

Konj

Zelenc'
10. dec 2021
21
5
3
Torej,

Nekdo se je odločil, da proda kmetijsko parcelo.
Kmet ima predkupno pravico, in še sosed je, vendar ne ve, da se zemljišče prodaja.
Nato zemljišče kupi nekdo drug, ki nima statusa kmeta niti ni sosed.

Kako naj kmet pride do parcele. Kdaj v postopku izpade?
 

disc

Majstr
4. feb 2011
2.348
458
83
Kolikor je meni znano, visi oglas 30. dni na oglasni, če to zamudiš je game over :sprasujemse: Je pa res, da če nisi na tekočem, ali pa nimaš nobenega, ki to spremlja, je mal je*a. Jaz sem tako izpadel od nakupa zazidljive parcele. Je sosed ponudil isto vsoto kot jaz, sam je imel predkupno pravico ,tako da sem se lahko samo pod nosom obrisal :(
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85 in Konj

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.303
2.275
113
Da ti sosed ni povedal, za predkupno pravico?

Kaj je sedaj to?

Posnetek zaslona 2021-12-26 095702.jpg
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Kolikor vem, je tistih obveznih 30 dni ravno z namenom obveščanja mejašev. Če mejaš/tisti s predkupno pravico rok zamudi, je stvar zaključena.

Mene je sicer lastnica parcele, ki meji na mojo, sicer osebno obvestila, ni pa to dolžnost prodajalca.
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.426
5.409
113
Nekdo se je odločil, da proda kmetijsko parcelo.
Kmet ima predkupno pravico, in še sosed je, vendar ne ve, da se zemljišče prodaja.
Nato zemljišče kupi nekdo drug, ki nima statusa kmeta niti ni sosed.
Kako naj kmet pride do parcele. Kdaj v postopku izpade?
Tukaj si lahko ogledaš primer sodne prakse, sicer ni čisto enak primer:
prodaja nepremičnine - vrnitev v prejšnje stanje - predkupna pravica - udeleženec

Ponavadi se sosede obvesti, da se prodaja. Tudi kupci predhodno pridobijo izjave, da se predkupna pravica ne bo uveljavljala. Ker drugače se proda, v roku za pritožbo se pojavi tisti s predkupno pravico in jo uveljavlja (po enakem znesku). Pogosto je v zgodbi tudi Sklad kmetijskih zemljišč.

Oglej si tudi:
Kdo lahko uveljavlja predkupno pravico pri nakupu kmetijskega zemljišča ali kmetije?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Kolikor je meni znano, visi oglas 30. dni na oglasni, če to zamudiš je game over :sprasujemse: Je pa res, da če nisi na tekočem, ali pa nimaš nobenega, ki to spremlja, je mal je*a. Jaz sem tako izpadel od nakupa zazidljive parcele. Je sosed ponudil isto vsoto kot jaz, sam je imel predkupno pravico ,tako da sem se lahko samo pod nosom obrisal :(
Kako si lahko imel predkupno na zazidljivi parceli?
 

disc

Majstr
4. feb 2011
2.348
458
83
Nisem imel jaz, nekdo drug mi je spelju parcelo. Je bilo pa na žalost tako, da je bila parcela kar velika in poleg zazidljive parcele je bil še kar velik del gozda zraven in to me je neslo ☹️
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.805
4.301
113
Nisem imel jaz, nekdo drug mi je spelju parcelo. Je bilo pa na žalost tako, da je bila parcela kar velika in poleg zazidljive parcele je bil še kar velik del gozda zraven in to me je neslo ☹️
Ali mora prodajalec 100% sprejeti, ali se lahko "premisli" in reče, da se je vmes premislil in ne bo prodal oz. ali pa da reče,
da je ugotovil da je cena prenizka in jo želi dvigniti. Oz. če ti ki nimaš predkupne pravice, ponudiš višjo ceno?
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Prodajalec si lahko premisli, samo je caka, da če si premisli, mislim, da 12 mesecev ne sme ponovno prodajati. Piše v zakonu točno. Sicer pa je objava prodaje kmetijskega zemljišča javna, objavljena na UE fizično in dosegljiva tudi preko interneta, tako da lahko vsak kmet in "kmet" vidi in to spremlja pa se prijavi če ga zanima.
Je pa nemalo primerov, ko nekdo želi kupiti neko kmetijsko zemljišče pa ga drugi kmet ali "kmet", ki ima zaradi pravil večjo predkupno pravico ali pa mogoče boljše višji rang pri predkupni pravici prehiti, samo zaradi tega ker pač hoče povečati količino svojih kmetijskih površin. Deloma verjetno tudi zaradi gerkov, samo to je že verjetno za drugo temo.
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Prodajalec si lahko premisli, samo je caka, da če si premisli, mislim, da 12 mesecev ne sme ponovno prodajati. Piše v zakonu točno. Sicer pa je objava prodaje kmetijskega zemljišča javna, objavljena na UE fizično in dosegljiva tudi preko interneta, tako da lahko vsak kmet in "kmet" vidi in to spremlja pa se prijavi če ga zanima.
Je pa nemalo primerov, ko nekdo želi kupiti neko kmetijsko zemljišče pa ga drugi kmet ali "kmet", ki ima zaradi pravil večjo predkupno pravico ali pa mogoče boljše višji rang pri predkupni pravici prehiti, samo zaradi tega ker pač hoče povečati količino svojih kmetijskih površin. Deloma verjetno tudi zaradi gerkov, samo to je že verjetno za drugo temo.
ponudba je zavezujoča...
sprejem ponudbe pomeni sklenitev pogodbe pod odložnim pogojem (odobritev)

v katerem zakonu je doloceno, da si lahko premisli in da 12 mesecev ne sme prodajat?

ne poznam, vprašam
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver in Hanzi

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Imaš prav, sicer si pa menda pravnik ne rabiš bit ciničen ;) Nekje sem imel v glavi, da je to opcija, da umakneš ponudbo in sem se motil kot vidim.
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Imaš prav, sicer si pa menda pravnik ne rabiš bit ciničen ;) Nekje sem imel v glavi, da je to opcija, da umakneš ponudbo in sem se motil kot vidim.
lej, sodna praksa se spreminja vsak dan, tudi čiste določbe...

pač vprašam

dejansko je res neka praksa, nova, da lahko umakne ponudbo, sem pred časom slišal pa ne morem verjet...

ponudba se sicer lahko umakne le do tedaj, dokler je še ni nihče sprejel, kasneje pa ne oz s soglasjem kupca, če se zmenita itd.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85 in Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
Prodajalec ce zeli dobiti najvec denarja za svojo parcelo, potem predkupne upravicence obvesti o svoji nameri prodaje. Potem pa gre na prvo prodajo z napihnjeno ceno, pa da vidi kdo ima najbolj debelo denarnico.
Ce pa dolocenemu predkupnemu kupcu ne zeli prodati, oziroma zeli prodati samo dolocenemu kupcu potem pa obstajajo drugi "nelegalni" prijemi namisljene napihnjene cene, ki pa sicer potegne nekaj vec stroška za seboj, ampak prodas pa zagotovo kupcu kateremu želiš.
Tako se je jeseni prodala parcela po skoraj 30, evrov, ceprav je bila dejansko placana po dobrih pet. Tržna cena pa 2-3.
Ce ne ves za dogovor kupec prodajalec ga najbrž ni predkupnega upravicenca ki bi parcelo kupil po 30.