Predkupna pravica

Konj

Zelenc'
10. dec 2021
21
5
3
Torej,

Nekdo se je odločil, da proda kmetijsko parcelo.
Kmet ima predkupno pravico, in še sosed je, vendar ne ve, da se zemljišče prodaja.
Nato zemljišče kupi nekdo drug, ki nima statusa kmeta niti ni sosed.

Kako naj kmet pride do parcele. Kdaj v postopku izpade?
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Dvigovanje cene ni edina možnost. Obstaja "trik", s katerim kmetijsko parcelo brez problema prodaš točno določeni osebi. Problem so edino mejaši, ki imajo status kmeta (teh ne moreš ukaniti), vse ostale (tudi kmete in Sklad kmetijskih zemljišč) pa brez problema.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Torej,

Nekdo se je odločil, da proda kmetijsko parcelo.
Kmet ima predkupno pravico, in še sosed je, vendar ne ve, da se zemljišče prodaja.
Nato zemljišče kupi nekdo drug, ki nima statusa kmeta niti ni sosed.

Kako naj kmet pride do parcele. Kdaj v postopku izpade?

Aja, pa še odgovor na tvoje vprašanje, ker ti čisto noben ni odgovoril točno tega, kar si vprašal.

Kmet ne izpade v postopku, ker kmet v postopek sploh ne pride (predkupna pravica zaradi njegovega status kmeta in mejaša mu nič ne pomaga kar apriori).

Torej, ko prodajalec objavi ponudbo za prodajo XY kmetijskega zemljišča ni nobenega avtomatiziranega sistema v ozadju, ki bi mejaše oz. osebe s predkupnimi pravicami o tem obvestil. Niti ni prodajalec tega dolžan narediti. Spremljanje ponudb za prodajo, ki se objavljajo na oglasnih deskah, je povsem v domeni kupcev.

Lahko pa seveda prodajalec potencialne kupce o nameri prodaje oz. objavi oglasa prej obvesti. Poudarek na "lahko", ne pa "more".
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Kolikor je meni znano, visi oglas 30. dni na oglasni, če to zamudiš je game over :sprasujemse: Je pa res, da če nisi na tekočem, ali pa nimaš nobenega, ki to spremlja, je mal je*a. Jaz sem tako izpadel od nakupa zazidljive parcele. Je sosed ponudil isto vsoto kot jaz, sam je imel predkupno pravico ,tako da sem se lahko samo pod nosom obrisal :(
Če bi ponudil višjo ceno...
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Aja, pa še odgovor na tvoje vprašanje, ker ti čisto noben ni odgovoril točno tega, kar si vprašal.

Kmet ne izpade v postopku, ker kmet v postopek sploh ne pride (predkupna pravica zaradi njegovega status kmeta in mejaša mu nič ne pomaga kar apriori).

Torej, ko prodajalec objavi ponudbo za prodajo XY kmetijskega zemljišča ni nobenega avtomatiziranega sistema v ozadju, ki bi mejaše oz. osebe s predkupnimi pravicami o tem obvestil. Niti ni prodajalec tega dolžan narediti. Spremljanje ponudb za prodajo, ki se objavljajo na oglasnih deskah, je povsem v domeni kupcev.

Lahko pa seveda prodajalec potencialne kupce o nameri prodaje oz. objavi oglasa prej obvesti. Poudarek na "lahko", ne pa "more".
Takšen ki mu gre za ceno bo povedal vsem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.804
4.301
113
Dvigovanje cene ni edina možnost. Obstaja "trik", s katerim kmetijsko parcelo brez problema prodaš točno določeni osebi. Problem so edino mejaši, ki imajo status kmeta (teh ne moreš ukaniti), vse ostale (tudi kmete in Sklad kmetijskih zemljišč) pa brez problema.
Meni se gre, da od sorodnika odkupim del gozdne parcele, ki meji na mojo parcelo, ni pa drugih kmetov ki mejijo direktno na to parcelo,
ker pa je itak vrednost tega 300m2 dela gozda majhna in razlika med 2 ali 5% davkom zanemarljiva, dražji bo notarski zapis,
razmišljam o darilni pogodbi.


Razmerje darovanja bi bilo brata na sestro.

Vidim pa, kjer so objave teh zemljišč na upravnih enotah, gor piše da je kupec že znan :sprasujemse:

To je z namenom, da se ne matraš in iščeš ter kličeš?
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Meni se gre, da od sorodnika odkupim del gozdne parcele, ki meji na mojo parcelo, ni pa drugih kmetov ki mejijo direktno na to parcelo,
ker pa je itak vrednost tega 300m2 dela gozda majhna in razlika med 2 ali 5% davkom zanemarljiva, dražji bo notarski zapis,
razmišljam o darilni pogodbi.


Razmerje darovanja bi bilo brata na sestro.

Vidim pa, kjer so objave teh zemljišč na upravnih enotah, gor piše da je kupec že znan :sprasujemse:

To je z namenom, da se ne matraš in iščeš ter kličeš?

Darilna pogodba ni ravno idealna, ker se jo lahko prekliče ... se pa s tem izogneš objavi na oglasni deski, to je res.

Tisto "kupec je znan" pa nima prav nobenega pravno-formalnega učinka, lahko bi tam pisalo tudi "danes je lep sončen dan", pa bi imelo enak učinek. Je pa to nek način odvračanja kupcev, ja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.927
4.989
113
Prodajalec ce zeli dobiti najvec denarja za svojo parcelo, potem predkupne upravicence obvesti o svoji nameri prodaje. Potem pa gre na prvo prodajo z napihnjeno ceno, pa da vidi kdo ima najbolj debelo denarnico.
Ce pa dolocenemu predkupnemu kupcu ne zeli prodati, oziroma zeli prodati samo dolocenemu kupcu potem pa obstajajo drugi "nelegalni" prijemi namisljene napihnjene cene, ki pa sicer potegne nekaj vec stroška za seboj, ampak prodas pa zagotovo kupcu kateremu želiš.
Tako se je jeseni prodala parcela po skoraj 30, evrov, ceprav je bila dejansko placana po dobrih pet. Tržna cena pa 2-3.
Ce ne ves za dogovor kupec prodajalec ga najbrž ni predkupnega upravicenca ki bi parcelo kupil po 30.
Kakšen je ta postopek napihnjene cene, ter zakaj bi ta potegnila za seboj nekaj več stroškov?

Jaz si sicer to predstavljam, da se z določenim kupcem v naprej zmeniš za ceno npr 4 eur/m2. Ker nihče noče dat take cene, se čez 30 dni podpišeta pogodbo za 2 eur/m2. Ali si jaz to malo neumno tolmačim. Namreč sem v podobnem stanju. Imam sicer najemnika za katerega mislim da bo lahko kupil njivo. Pa ker smo nekako skupno koleno v familiji, nebi rad prodal recimo sosedu.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Kakšen je ta postopek napihnjene cene, ter zakaj bi ta potegnila za seboj nekaj več stroškov?

Jaz si sicer to predstavljam, da se z določenim kupcem v naprej zmeniš za ceno npr 4 eur/m2. Ker nihče noče dat take cene, se čez 30 dni podpišeta pogodbo za 2 eur/m2. Ali si jaz to malo neumno tolmačim. Namreč sem v podobnem stanju. Imam sicer najemnika za katerega mislim da bo lahko kupil njivo. Pa ker smo nekako skupno koleno v familiji, nebi rad prodal recimo sosedu.
Ja seveda...če bo pisalo 4 e kvadrat boš placal ddv od 4ex kvadrati ne nelaj po svoje.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Kakšen je ta postopek napihnjene cene, ter zakaj bi ta potegnila za seboj nekaj več stroškov?

Jaz si sicer to predstavljam, da se z določenim kupcem v naprej zmeniš za ceno npr 4 eur/m2. Ker nihče noče dat take cene, se čez 30 dni podpišeta pogodbo za 2 eur/m2. Ali si jaz to malo neumno tolmačim. Namreč sem v podobnem stanju. Imam sicer najemnika za katerega mislim da bo lahko kupil njivo. Pa ker smo nekako skupno koleno v familiji, nebi rad prodal recimo sosedu.

Če nihče noče dat 4 eur/m2, torej niti že vnaprej izbrani kupec, mora parcela po preteku 30 dni ponovno na oglasno desko. Rešil nisi torej nič.

Lahko se sicer zmeniš z izbranim kupcem da ti bo dejansko izročil denar v višini 1 eur/m2, ampak v pogodbi bosta morala imeti ceno 4 eur/m2, ravno tako pa bo davek potrebno plačati od cene 4 eur/m2, in ne 1 eur/m2.
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco in Hanzi

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
O fak... in če ni kupca? Ali če ti reče dam ti 20% manj. Kaj pa pol?

Nič. Če ni kupca po ceni, ki je oglaševana na oglasni deski, mora iti parcela ponovno na oglasno desko za 30 dni. Po poljubni ceni. Nikakor pa se o ceni ne da pogajati, ko je zadeva že na oglasni deski. Parcelo je možno kupiti samo po ceni, ki je objavljena na oglasni deski.
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Sej ga ne poznam samo jaz, ampak meni ga nihče ni povedal, tudi proti plačilu ne, zato sem ga moral najti sam. Gre pa za 100% legalno zadevo.

Če gledaš vrstni red predkupnih upravičencev, se "trik" nahaja kot tretji po vrsti. ;)
Zakupnik?

Ampak, da postaneš zakupnik, mora lastnik prav tako dati javno objavo za 30 dni na UE.

In glej ga zlomka, spet imamo zakupne prednostne upravičence.

Pri zakupu kmetijskega zemljišča, gozda ali kmetije, če ni glede kmetijskega zemljišča, gozda ali kmetije z drugimi zakoni določeno drugače, lahko uveljavljajo prednostno pravico upravičenci po naslednjem vrstnem redu:

1. zakupnik;

2. zakupnik zemljišča, ki meji na zemljišče, ki se daje v zakup in kmet, katerega zemljišče, ki ga ima v lasti, meji na zemljišče, ki se daje v zakup;

3. drug kmet, kmetijska organizacija ali samostojni podjetnik posameznik, ki jim je zemljišče ali kmetija potrebna za opravljanje kmetijske oziroma gozdarske dejavnosti.
za kakšen trik gre torej? :)