Predkupna pravica

Konj

Zelenc'
10. dec 2021
21
5
3
Torej,

Nekdo se je odločil, da proda kmetijsko parcelo.
Kmet ima predkupno pravico, in še sosed je, vendar ne ve, da se zemljišče prodaja.
Nato zemljišče kupi nekdo drug, ki nima statusa kmeta niti ni sosed.

Kako naj kmet pride do parcele. Kdaj v postopku izpade?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Za zakup veljajo enaka pravila kot za nakup, torej izbere se po pravilih predkupnih upravičencev. Je pa res da se z zakupom lažje "testira" stanje trga in vidiš na čem si. Tako da je tole kar redna praksa pri tovrstnih nakupih.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Zakupnik?

Ampak, da postaneš zakupnik, mora lastnik prav tako dati javno objavo za 30 dni na UE.

In glej ga zlomka, spet imamo zakupne prednostne upravičence.


za kakšen trik gre torej? :)

Jap, prav tako mora dati javno objavo za 30 dni. Trik je pa v tem, da daš zakupno dobo manjšo kot 10 let, zaradi česar odpadejo vsi predkupni upravičenci iz 3. točke seznama, ki si ga objavil. ;)
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Ti si tisti model, ki "sam" bere zakonodajo in je ne razume, a nismo že to ugotavljali pri povsem preprosti zadevi kot je vpis v zemljiško knjigo.

Ne skrbi, kar ne razumem, se pozanimam. Opisan postopek sem izvedel v praksi iz prve roke in zadeva je že pravnomočno vpisana v ZK. :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in Utisevalec
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Jap, prav tako mora dati javno objavo za 30 dni. Trik je pa v tem, da daš zakupno dobo manjšo kot 10 let, zaradi česar odpadejo vsi predkupni upravičenci iz 3. točke seznama, ki si ga objavil. ;)
In zakaj bi nekdo odpadel, če gre za krajši zakup?

29. člen

Doba zakupa mora ustrezati namenu uporabe zakupnega zemljišča in ne sme biti krajša kot:

- 25 let, če naj rabi zemljišče osnovanju vinogradov, sadovnjakov ali hmeljišča;

- 15 let, če naj rabi zemljišče osnovanju nasadov hitrorastočih listavcev;

- 10 let, če naj rabi zemljišče za druge namene.

Če trajni nasadi na zakupnem zemljišču že obstojajo, se zakupno razmerje lahko sklene tudi za dobo, dokler nasadi ne bodo amortizirani

Ta trik si videl v zakonu?
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Sicer pa tudi če odmislimo trike pri prednostnih upravičencih, gre zadeva dokaj lepo skozi.

Recimo - nekdo želi prodati parcelo, ki je vredna 10.000€ (pri čemer je kupec znan). Najprej da oglas za zakup, cena 10.000€ / leto. Nihče naključen pri zdravi pameti ne bo na slepo šel zakupiti pacele za 10.000€, razen seveda dogovorjeni kupec. Sklene se zakupna pogodba, pri čemer sploh ni nujno nič plačati (kot na primer pri nakupni), zato od teh 10.000€ ne plačaš nobenega davka (ker tudi ni transakcije seveda). S tem pa dogovorjeni kupec pridobi predkupno pravico kot zakupnik.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
In zakaj bi nekdo odpadel, če gre za krajši zakup?
Ta trik si videl v zakonu?

Ne, tega sem videl:

29. člen
Doba zakupa mora ustrezati namenu uporabe zakupnega zemljišča in ne sme biti krajša kot:
- 25 let, če naj rabi zemljišče osnovanju vinogradov, sadovnjakov ali hmeljišča;
- 15 let, če naj rabi zemljišče osnovanju nasadov hitrorastočih listavcev;
- 10 let, če naj rabi zemljišče za druge namene.

Če trajni nasadi na zakupnem zemljišču že obstojajo, se zakupno razmerje lahko sklene tudi za dobo, dokler nasadi ne bodo amortizirani.

Če zakupodajalec po objavi ponudbe o zakupu na način iz 23. člena tega zakona v predpisanih rokih ne more skleniti zakupne pogodbe za dobo iz prvega odstavka tega člena ali če je tako določeno z zakonom, lahko da kmetijsko zemljišče v zakup tudi za krajši čas. Prav tako da lahko zakupodajalec zemljišča v zakup za krajši čas osebi, ki se po tem zakonu ne šteje za kmeta in v primerih, ko je vložena zahteva za vrnitev nepremičnine v naravi po določbah zakona o denacionalizaciji in zakona o ponovni vzpostavitvi agrarnih skupnosti.

Skratka, nekdo ki ima status kmeta ne more vzeti v zakup zemljišča za manj kot 10 let, nekdo ki takega statusa nima, pa lahko.

Recimo na moji upravni enoti so mi trdili, da zakup za dobo, manjšo od 10 let sploh ni mogoč. Pa sem jim pokazal zakon, ki pravi drugače ... še bolj pa so jih prepričale objave drugih občin (izven naše upravne enote), ki se tega "trika" poslužujejo. Potem je zadeva šla skozi brez problema.
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Sicer pa tudi če odmislimo trike pri prednostnih upravičencih, gre zadeva dokaj lepo skozi.

Recimo - nekdo želi prodati parcelo, ki je vredna 10.000€ (pri čemer je kupec znan). Najprej da oglas za zakup, cena 10.000€ / leto. Nihče naključen pri zdravi pameti ne bo na slepo šel zakupiti pacele za 10.000€, razen seveda dogovorjeni kupec. Sklene se zakupna pogodba, pri čemer sploh ni nujno nič plačati (kot na primer pri nakupni), zato od teh 10.000€ ne plačaš nobenega davka (ker tudi ni transakcije seveda). S tem pa dogovorjeni kupec pridobi predkupno pravico kot zakupnik.
Navidezna pogodba

50. člen

(1) Navidezna pogodba nima učinka med pogodbenima strankama.

(2) Če pa navidezna pogodba prikriva kakšno drugo pogodbo, velja ta druga, če so izpolnjeni pogoji za njeno pravno veljavnost.

(3) Navideznosti pogodbe ni mogoče uveljavljati proti tretji pošteni osebi.
zakoni so polni trikov, ne moreš verjet...
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Rad bi te videl, da mi dokažeš, da parcele nisem vzel v zakup za namen ureditve vrta, košnje trave ali nekaj podobnega, pa nato prepričal lastnika, da mi jo proda.

Ti pravim, da ne gre za trik, ampak za nezakonito početje.

Pogodba, katere edina (resna, nenavidezna) podlaga (kavza, razlog) je obid zakona, nima ustrezne podlage in je nična.

V takem primeru je lažji trik, kar že sedaj počne večina ... in je prav tako nezakonito ...

Trika v glavnem ni, da ne bo kdo res mislil.
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Nezakonito početje, ki se ga poslužujejo tudi občine torej? Nezakonito je vzeti parcelo v zakup za namen saditve krompirja in jo nato kupiti?
Če je namen zakupa obid zakona in sklenitev kasnejše prodajne pogodbe, je to početje nezakonito, pogodba pa je nična.

Povsem lažje je, da se na ponudbi pojavi še kakšna 0, če pa kdo prime na trnek pa je prodajalec samo vesel, veseli tudi na FURS, ker je višji davek itd.

Torej da, nezakonito je skleniti zakupno pogodbo z namenom, da se obide zakon in kasneje sklene prodajna pogodba.

Tako da ne gre za trik, ampak enako početje kot pri dodajanju ničle.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Definitivno je lažje dodat ničlo, je pa tudi precej dražje.

Sicer povsem razumem, kaj želiš povedati, ampak če jaz zakupim parcelo za vrtnarjenje, na njej posadim krompir/bučke/... in jo nato kasneje odkupim, mi bo zelo težko kdo dokazal, da sem sklenil navidezni pravni posel.

Se pa tega načina prodaje poslužuje več občin po Sloveniji, velikokrat da se izognejo Skladu kmetijskih zemljišč.
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Definitivno je lažje dodat ničlo, je pa tudi precej dražje.

Sicer povsem razumem, kaj želiš povedati, ampak če jaz zakupim parcelo za vrtnarjenje, na njej posadim krompir/bučke/... in jo nato kasneje odkupim, mi bo zelo težko kdo dokazal, da sem sklenil navidezni pravni posel.

Se pa tega načina prodaje poslužuje več občin po Sloveniji, velikokrat da se izognejo Skladu kmetijskih zemljišč.
Zakaj bi bilo dražje?

Malo višji davek je, zadeva je pa hitreje rešena, prodajalec je prej pri denarju.

Trik z zakupom se je delal 20 let+ nazaj, ko fizična oseba brez statusa kmeta sploh ni mogla kupit kmetijskega zemljišča.

Eni so delali tečaje za kmeta, drugi v zakupe (to je šlo) itd.

Če vzameš v zakup pozimi zaradi krompirja in nato kupiš februarja, nekako ni najt vsebine zakupa = dolgotrajnost, obdelovanje...

Saj ne da se ti bo kdo piknil v tistih par m2, ker se to ne dela za plantaže, a lahko pa se zgodi, da kakšnemu seljaku zadiši prav tisti kos in da mu v gostilni še kaj na ušesa prileti.

Za občino ničla odpade, razen tam, kjer so šerifi :) je pa res, da občina ima tudi druge trike ...
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.469
1.253
113
Iskajoč brata
Uff... sem imel težave pri nakupu kmetijskega zemljišča..... Imamo enega, ki kupuje vse v okolici, pa je poslovnež, ki je ustvaril kmetijsko zadrugo, da ima prednost pred drugimi. Na koncu kupil kmet, ki je mož od tete. Sedaj me bo to koštalo dodatnih 1000€, da bo prišlo do mene....