Pravica do splava

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.441
2.300
113
Zato ene dajo BP.
Potem pa špilajo na: Moje telo, moja odločitev! (obdržijo otroka, od moškega pa še denar)
Tisti moški, ki nasprotujejo plačevanju točno vedo, kako je bilo!
Drugače, bi rad odštel denarce za otroka. ZA OTROKA, da ne bo pomote!

Na primer Nika Kovač. No saj vem, da je slab primer. Ampak primer pa je le!
 

sousis

Guru
16. nov 2019
1.509
1.004
113
Povprečna preživnina za otroka v Sloveniji je 160 evrov na mesec. (Vir-PDF). Določa se tudi glede na finančne zmožnosti očeta. Veliko moških si dela utvare, da so tako bogati, da bodo plačevali celo premoženje za otroka. Realnost je seveda drugačna.

Povprečne cene vrtcev v Sloveniji so znane (in ne, samske mamice ga nimajo zastonj). Cene hrane lahko tudi sami vidite. Pa kje je ob tem še obutev, oblačila, kasneje stvari za šolo, za ekskurzije, za darilo prijatelju, ki te povabi na rojstni dan, kaj šele za kakšne treninge, športno opremo, dopuste...

Če si moški želi otroka, ima na voljo cel kup žensk, ki si obupano želijo familijo. Brezveze je umetno tukaj ustvarjati neke kontroverze in insistirati na moških pravicah, še posebej dokler je ženska tista, ki prevzame celotno zdravstveno tveganje okrog nosečnosti. Mimogrede, ne tako dolgo nazaj je bila verjetnost za žensko, da preživi nosečnost in porod, 50%.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Najbolji in aljoman

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.864
3.892
113
Sicer je to dokaj filozofska debata. Ampak v liberalni družbi je seks in "delanje otrok" ločena dejavnost. Danes se brez težav da zagotovit da otrok ni čeprav sex je. Če moški privoli v seks, ne pa v otroke, bi v liberalni družbi moralo nekaj veljat. Ampak to nikjer ne velja ker smo še vedno pod pokrovom zadrta konzervativna družba, ki striktno ločuje vloge in pravice spola.

Ker v naši zakonodaji obstaja pravica do splava, ki velja samo za ženski del populacije, bi se lahko zakonsko določilo da ima moški pravico se odpovedat otroku dokler je opcija za legalni splav možna. V kolikor se ženska ne odloči za splav (kljub "očetovemu" nasprotovanju) se očetovstvo za rojenega otroka biološkemu očetu ne pripiše. Torej pravica ženske, da ima otroka se spoštuje 100%, hkrati pa biološki oče nima s tem nobenih pravnih obveznosti (ob rojstvu otroka se vpiše oče neznan). Pavne obveznosti v tem primeru so obveznost do preživnine in dalje potem določila iz dednega prava.

Mogoče bo sedaj moja izjava vzeta za radikalno, samo dokler smo toliko liberalni (tudi pravno) da imata lahko "biološkega" otroka dve osebi istega spola ne vem zakaj nebi bilo te opcije zapisane v zakonih (ustavno gledano je pravica ekvivalentna ne glede na spol, torej tudi v primeru bioloških otrok bi moral imeti "drug spol" enake pravice od prvega).
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.776
2.354
113
Pomurje
Sicer je to dokaj filozofska debata. Ampak v liberalni družbi je seks in "delanje otrok" ločena dejavnost. Danes se brez težav da zagotovit da otrok ni čeprav sex je. Če moški privoli v seks, ne pa v otroke, bi v liberalni družbi moralo nekaj veljat. Ampak to nikjer ne velja ker smo še vedno pod pokrovom zadrta konzervativna družba, ki striktno ločuje vloge in pravice spola.

Ker v naši zakonodaji obstaja pravica do splava, ki velja samo za ženski del populacije, bi se lahko zakonsko določilo da ima moški pravico se odpovedat otroku dokler je opcija za legalni splav možna. V kolikor se ženska ne odloči za splav (kljub "očetovemu" nasprotovanju) se očetovstvo za rojenega otroka biološkemu očetu ne pripiše. Torej pravica ženske, da ima otroka se spoštuje 100%, hkrati pa biološki oče nima s tem nobenih pravnih obveznosti (ob rojstvu otroka se vpiše oče neznan). Pavne obveznosti v tem primeru so obveznost do preživnine in dalje potem določila iz dednega prava.

Mogoče bo sedaj moja izjava vzeta za radikalno, samo dokler smo toliko liberalni (tudi pravno) da imata lahko "biološkega" otroka dve osebi istega spola ne vem zakaj nebi bilo te opcije zapisane v zakonih (ustavno gledano je pravica ekvivalentna ne glede na spol, torej tudi v primeru bioloških otrok bi moral imeti "drug spol" enake pravice od prvega).
Če ne podpišeš rojstnega lista kot oče, je oče neznan. Tako je bilo pred 13 leti, kako je sedaj pa ne vem.
Se pa sigurno delno strinjam z napisanim.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.864
3.892
113
Če ne podpišeš rojstnega lista kot oče, je oče neznan. Tako je bilo pred 13 leti, kako je sedaj pa ne vem.
Se pa sigurno delno strinjam z napisanim.
Ampak se danes da dokazat biološko očetovstvo in to celo za nazaj, tako da tvoja pravica da ne podpišeš je pravica samo dokler ženska ali pa otrok tega ne izpodbijata. Ko ti obesijo enkrat otroka preko DNK testa si pravno obvezan do vsega kar sledi iz te "zveze".
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77

sousis

Guru
16. nov 2019
1.509
1.004
113
Tudi meni je ideja zanimiva. Sicer mislim, da imajo moški že dokaj dobre možnosti sami kontrolirati ali želijo biti očetje ali ne - kondomi so 99,9% zanesljivi, vazektomija je dandanes enostavna in reverzibilna operacija... (Ampak ponavadi bi drugim narekovali kaj smejo in kaj ne ravno taki, ki mislijo, da sami lahko delajo kar hočejo brez posledic.)
 
  • Všeč mi je
Reactions: corsol in jonny77

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.864
3.892
113
Tudi meni je ideja zanimiva. Sicer mislim, da imajo moški že dokaj dobre možnosti sami kontrolirati ali želijo biti očetje ali ne - kondomi so 99,9% zanesljivi, vazektomija je dandanes enostavna in reverzibilna operacija... (Ampak ponavadi bi drugim narekovali kaj smejo in kaj ne ravno taki, ki mislijo, da sami lahko delajo kar hočejo brez posledic.)
Ker seveda ne obstaja kup žensk, ki si želijo zanostit ne glede na tvoje želje in te nategnejo na suho oz. recimo temu na mokro? Ja jasno sam si kriv ker si jo nafilal, tudi če je ona rekla da jo oz. ja je bil ja oz. ne ni bil ne. V bistvu se kot zahodna družba zgražamo nad zadrtim državam kjer je posiljena ženska obosojena da je izzvala posilstvo, po drugi strani pa pri nas zakonsko posilstvo ki ga je izzvala ženska nima vpliva na očetovstvo.
 

sousis

Guru
16. nov 2019
1.509
1.004
113
Ker seveda ne obstaja kup žensk, ki si želijo zanostit ne glede na tvoje želje in te nategnejo na suho oz. recimo temu na mokro? Ja jasno sam si kriv ker si jo nafilal, tudi če je ona rekla da jo oz. ja je bil ja oz. ne ni bil ne. V bistvu se kot zahodna družba zgražamo nad zadrtim državam kjer je posiljena ženska obosojena da je izzvala posilstvo, po drugi strani pa pri nas zakonsko posilstvo ki ga je izzvala ženska nima vpliva na očetovstvo.
Ni mi čist jasno kaj bi se tukaj rad kregal. Saj pravim, da mi je zanimiva tvoja ideja, ker se strinjam, da ne bi smeli dovoliti takega "natega".

Še vedno za 90% situacij, torej normalnih, velja, da moški lahko z 99% zanesljivostjo kontrolira svoje možnosti, da postane oče.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Utisevalec

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.679
1.019
113
Zanimiva debata. Ko je debata ravno nanesla na posilstvo. Ali ima obsojeni posiljevalec kakšne pravice ali obveznosti do otroka, ki ga je spočel s posilstvom, če ga ženska obdrži? Ima lahko stike (ko odsluži kazen) in plačuje preživnino?

Recimo v USA zgubi pravice do otroka, preživnino pa mora še vedno plačevati. Kar je tudi prav. Me zanima kako je pri nas.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.864
3.892
113
Zanimiva debata. Ko je debata ravno nanesla na posilstvo. Ali ima obsojeni posiljevalec kakšne pravice ali obveznosti do otroka, ki ga je spočel s posilstvom, če ga ženska obdrži? Ima lahko stike (ko odsluži kazen) in plačuje preživnino?

Recimo v USA zgubi pravice do otroka, preživnino pa mora še vedno plačevati. Kar je tudi prav. Me zanima kako je pri nas.

Pravice in obveznosti določa mati otroka, najbrž tudi v primeru posilstva. Recimo očetovstvo (ki ni avtomatično iz zveze) vedno mora potrdit mati otroka, če ga ne, ostaja samo sodišče. In tu tudi ni tako enostavno kot bi nekdo mislil, ker potencialni oče DNK testa ne more zahtevat od mladoletnega otroka (za razliko od obratnega primera kjer se očetovstvo lahko dokazuje na tak način).

Glede stikov, spet nima nima veze samo kazensko pravo, v primeru otrok ga določa CSD oz. sodišče, kjer je itak mati nosilni član torej tista, ki skrbi za otroka in vse ostalo mora it preko izpodbijanja.

Tako da najbrž pravno gledano, če mati prizna očetovstvo posiljevalcu hkrati pa doseže da ne sme imet stikov z otrokom je to čisto legit in finančno najboljša rešitev (preživnina se plačuje). Dvomim da obstaja pravni obvod da bi posiljevalec plačeval to kot "kazen", hkrati pa nebi bil priznan kot "oče".

Dedno pravo je potem ločena sekcija, tu se gre spet po čisti konzervativni logiki. Biološki oče je neposredni sorodnik, in če je bil priznan kot tak potem je tudi dedovanje urejeno po klasičnem (rimskem) pravu.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.391
9.833
113
kod Džej-Zija
Tudi meni je ideja zanimiva. Sicer mislim, da imajo moški že dokaj dobre možnosti sami kontrolirati ali želijo biti očetje ali ne - kondomi so 99,9% zanesljivi, vazektomija je dandanes enostavna in reverzibilna operacija... (Ampak ponavadi bi drugim narekovali kaj smejo in kaj ne ravno taki, ki mislijo, da sami lahko delajo kar hočejo brez posledic.)
Glej post o Borisu Beckerju. Nauk: če ženska tipa hoče nategnit za otroka in očetovstvo, bo moral tip prekleto pazit, da se ne ujame. So primeri, ko je ženska spravila napolnjen kondom in ga uporabila za oploditev.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.864
3.892
113
Ali je donor semena semenski banki dolzan placevati prezivnino, ce ga mati "njegovega" otroka izsledi?
Tole čisto "razumno" ureja zakon ki je bil tudi na referendumu enkrat ...

Mati otroka, ki je bil spočet z biomedicinsko pomočjo, je ženska, ki ga je rodila.
Če je mati podala za postopek OBMP privolitev po 22. členu tega zakona, materinstva ne more izpodbijati.
Če je bil otrok spočet z biomedicinsko pomočjo z jajčno celico darovalke, njenega materinstva ni dovoljeno ugotavljati.
Za očeta otroka, ki je bil spočet z biomedicinsko pomočjo, velja materin mož ali njen zunajzakonski partner, ob pogoju, da sta za postopek OBMP podala privolitev po 22. členu tega zakona.
Očetovstva tistega, ki po prejšnjem odstavku tega člena velja za otrokovega očeta, ni dovoljeno izpodbijati, razen, če se trdi, da otrok ni bil spočet s postopkom OBMP. V tem primeru se smiselno uporabljajo določbe od 96. do 99. člena zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih (Uradni list SRS, št. 14/89 in Uradni list RS, št. 60/99 – odločba US).
Če je bil otrok spočet z biomedicinsko pomočjo s semensko celico darovalca, njegovega očetovsta ni dovoljeno ugotavljati.
 

sousis

Guru
16. nov 2019
1.509
1.004
113
Glej post o Borisu Beckerju. Nauk: če ženska tipa hoče nategnit za otroka in očetovstvo, bo moral tip prekleto pazit, da se ne ujame. So primeri, ko je ženska spravila napolnjen kondom in ga uporabila za oploditev.
Mlade vrhunske športnike baje učijo, da prinesejo svoj kondom, ga uporabijo, in ga odnesejo s sabo. Ampak spet, ti tukaj govoriš o mogoče 0,01% primerov. Velika večina primerov se lahko reši z zdravorazumskim postopkom natikanja kondoma pred opravilom - vedno. Pa bi bilo veliko manj stokanja o babnicah, ki so kakšnega "ujele" na otroka.
(Pa še enkrat, ne podpiram manevrov kot v zgodbi v Borisu Beckerju in mi je zanimiva ideja, da se to nekako omeji. Ampak nima smisla poskušati loviti ekstremne primere, če večino normalnih situacij ne rešujemo zadovoljivo.)
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.864
3.892
113
Mlade vrhunske športnike baje učijo, da prinesejo svoj kondom, ga uporabijo, in ga odnesejo s sabo. Ampak spet, ti tukaj govoriš o mogoče 0,01% primerov. Velika večina primerov se lahko reši z zdravorazumskim postopkom natikanja kondoma pred opravilom - vedno. Pa bi bilo veliko manj stokanja o babnicah, ki so kakšnega "ujele" na otroka.
(Pa še enkrat, ne podpiram manevrov kot v zgodbi v Borisu Beckerju in mi je zanimiva ideja, da se to nekako omeji. Ampak nima smisla poskušati loviti ekstremne primere, če večino normalnih situacij ne rešujemo zadovoljivo.)

"Normalno" ima par recimo dva otroka enega za drugim (spočeta v popolni ljubezni), ki sta že v šoli, pa se moški ženske že malo naveliča, mogoče celo kakšno ljubico servisira, in že skoraj gre od doma pa dobi "slučajno" še enega in se "ljubezen" nadaljuje. Nebi kazal s prstom samo to je kar redna praksa. Od zunaj zgleda vse normalno, samo se točno ve koliko je ura. V naši družbi je moralna dolžnost oz. celo rek da če si ga naredil potem ga še vzdržuj, tako da se noben dejansko ne vpraša o tej problematiki.

Pa da ne bom izpadel totalen šovinist, "normalna situacija" je tudi nesporazumen sex med zakonci/partnerji oz. večina sexa pri nas je po trenutni definiciji posilstvo ("samo ja je ja"). Otroci ki nastanejo iz takšnih dejanj so torej produkt nesoglasja, četudi so po sili razmer potem ljubljeni in jim nič ne manjka. Tako da moralna odgovornost do otrok je v naši družbi precej popačena, tudi če od zunaj vse zgleda normalno.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.864
3.892
113
To boš moral pa še malo razložiti. Jaz, če ženo danes po definiciji posilim, bom jutri ločen.
Seveda sem ciljal na 8marčevsko kampanijo "samo ja je ja". Drugače pa:
Če sta bili dejanji ... storjeni proti osebi, s katero storilec živi v zakonski ali zunajzakonski skupnosti, se pregon začne na predlog.
Torej dokler te žena/partnerica ne prijavi, posilstva ni bilo.
 
  • Haha
Reactions: brane_new

erikson

Guru
25. avg 2007
21.542
5.523
113
I8M je danes v Bruslju predstavil, za kaj sploh gre pri njihovi akciji.


EU pozivajo, naj sprejme zakonodajo za vzpostavitev finančnega mehanizma. V tistih državah, ki bi se mehanizmu prostovoljno pridružile, bi nosečnost lahko prekinile tudi državljanke drugih držav članic. Prek finančnega mehanizma želijo pomagati tudi posameznicam, ki nimajo urejenega zdravstvenega zavarovanja, med njimi so številne prosilke za azil in druge.
“Če se na primer mehanizmu pridruži Slovenija, bi EU financirala splav za ženske na primer iz Poljske in Hrvaške, ki zdaj bodisi nimajo dostopa do splava bodisi ta ni brezplačen,” je pojasnila Krajnc in poudarila, da bi bilo sprejetje mehanizma velik korak naprej. “Vsem želimo, da se lahko same odločajo o svojem telesu – ne glede na to, od kod prihajajo,” je sklenila.