Potrebujem očala...

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
Ali je pregled vida (torej slabovidnosti) vključen v sistematični zdravstveni pregled?

V mojih časih to ni bilo (govorim za ZD Ljubljana in Študentski zdravstveni dom na Aškrčevi), zanima me, če je danes.
In sicer v praksi, ne v teoriji.

Preventiva tipa "Ali je kej posebnga?", "Nič? Super.", ni ravno preventiva.


Vid in sluh se orientacijsko testirata na VSAKEM sistematskem pregledu. Od rojstva naprej (ja, novorojenčku se da izmeriti, če dobro sliši). Bolj podrobno se obe stvari testirata pred vozniškim izpitom in ob vstopu v službo (kompletna audiometrija, globinski vid, barvni vid...), v starih časih tudi nabornike. Potem pa odvisno od delovnega mesta, vsekakor pa najmanj na 5-10 let.

Če nisi stara 50+, potem je nekaj zelo narobe s tvojo zgornjo izjavo. Takšna preventiva namreč obstaja že vrsto let.



Lepo, da jemlješ vse informacije s kančkom rezerve, ampak po mojem si šla v tem početju malce predaleč. Vidim tudi, da si idealen zdravstven sistem predstavljaš tako, da bolniki vedo več o zdravstvu kot zaposleni na tem področju. Oziroma da vsaj mislijo tako in dosledno dvomijo v vsako zdravnikovo besedo.

Upam, da vidiš, kam to pelje... v sistem, kjer zdravniki enostavno ne želijo več imeti opravka s pacienti, ker se z njimi ne da na nek dostojen način komunicirati.


Mimogrede, tisto o tvojem požrtvovalnem "dvigovanju zdravniških riti" me je zelo nasmejalo.
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Ti povem nekaj drugih primerov, ki ti bodo morebiti lažje razumljivi:
- tu se praktično vsak teden pojavi kakšna zajedljiva kritika na račun NLB,
- vsak dan čez internet providerje,
- o politikih itak vsak vse ve,
- trener poljubnega športa je pa itak vsak.

Kje si ti, da bi malo branil vse te ljudi, ki se jim tudi velikokrat dogajajo krivice?

Nikjer te ni. Se nekak kar (vsaj po tihem) strinjaš s tem, da so ostali pa pocarji.

Ampak ne, zdravniki pa nikoli ne "hvatajo krivin".
Oni pa vedno delajo tako, kot piše v "manualu".
Edini od vse ljudi na tem svetu.
bonk.gif


Ne, nisem stara 50 let. Ampak vseeno 20 let (!!!!) - od 1. razreda OŠ pa do konca mojega faksa - mi ni NIHČE na sistematskem pregledu v omenjenih zdravstvenih zavodih pregledal vida ali sluha. Oboje so začeli sistematično gledati šele ob vstopu na delovno mesto, ko sem začela preglede delati v Barsosu.

Sorry, ampak akademsko teoretiziranje, kaj piše na papirjih, da se dela (in si ti na svojih strokovnih praksah gledal - ker takrat je tudi povsem drugi režim, kot ko omenjenih zunanjih zelencev ni) nima veliko zveze s tem, kaj se dejansko dela.

In medicina je ena taka lepa stroka, da lahko zdravnik vedno trdi (prevod - se laže), da je nekaj pregledal in je bilo bp, ker tega nikoli nihče ne more naknadno preveriti, ali se je to res zgodilo ali ne. Še posebej to velja za teste tipa "zamiži na eno oko in preberi zadnjo vrstico" oziroma "stopite v kot in povejte, katero številko vam bom zašepetala". Ker ti testi nimajo t.i. "papirnate sledi".

In zato preventive na tem področju velikokrat ni (da ne boš spet ponorel - seveda se zavedam, da nekaj mladih in zagretih zdravnikov dela vse po spisku). Vsaj ne tako pogosto in v tej obliki, kot se je ti učiš. Ampak je ugotovitev slabovidnosti pri otrocih zelo odvisna od tega, da to po kakšnem naključju opazijo starši oz. to po kakšnem naključju opaziš sam, ker pač ne vidiš na tablo (na primer). Četudi starši otroka vsako leto pošiljajo na neke blazne sistematične preglede in tja kasneje hodiš tudi sam.

BTW - V debati o vrtoglavici ti kup ljudi pravkar praktično dokazuje tvojo "sposobnost" predvidevanja.
smirk-1.gif

Najbrž ti je tudi tam padla zato, ker mi ne znamo komunicirati z vami.
smirk-1.gif

Vi ste pa seveda pri vsem tem totalno nedolžni.
smirk-1.gif

(Napisala sem ti lepo opozorilo, kaj tvojemu vprašanju manjka, ki si ga pa ti arogantno zavrnil. In potem se ljudje čudijo, zakaj zdravniki postavljajo napačne diagnoze.
smirk-1.gif
)

@medak - ker mi ni jasno, kje se z menoj ne strinjaš (razen seveda v točki, da ti nekako ni všeč, da se ne mislim na prvo žogo uklanjat "avtoritetam"), ti nimam kaj odpisati. Lahko ti pa svetujem, da si osvežiš spomin na to, kje in zakaj sem se jaz vključila v debato. Ja, zdaj smo pa tu. Tudi zaradi drugih udeležencev te debate.
smirk-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
Ne, nisem stara 50 let. Ampak vseeno 20 let (!!!!) - od 1. razreda OŠ pa do konca mojega faksa - mi ni NIHČE na sistematskem pregledu v omenjenih zdravstvenih zavodih pregledal vida ali sluha. Oboje so začeli sistematično gledati šele ob vstopu na delovno mesto, ko sem začela preglede delati v Barsosu.


Zanimivo...

Prisegel bi, da sem že večkrat videl otroke, zaprte v sound-proof sobi s slušalkami na ušesih. No ja, morda pa je šlo za kaj drugega, kot preizkušanje sluha...

Kot sem rekel, za seboj imam že precej prakse in trditve, da se V PRAKSI vida in sluha sistematično ne preverja najmanj petkrat do polnoletnosti, sploh ne morem jemati resno.
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Tudi mojega opozorila, da ne postavljaj ljudem vprašanj, na katera ne znajo odgovoriti, nisi jemal resno.
smirk-1.gif


Ne sekiram se, da mi ne verjameš. Nisi ne prvi ne zadnji, ki se mi laže, da delajo, ko ne delajo.
(Če se že jaz lažem, se pa tudi ti. Kdaj so celo res uspeli meni pregledati, od vseh tistih naštetih možnosti, je napisano zgoraj - ne da se mi ponavljat.)
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Ojoj... ti resnično misliš, da se v bolnicah samo poseda in kofetka.

Oprosti, ampak tvoj glavni argument "jaz se ne spominjam, da bi mi kdaj to delali" je že počasi smešen. Če mi ne verjameš, se odpravi v najbližji zdravstveni dom v času sistematskih pregledov in sledi gruči malčkov. Malo jih pikajo, malo jih šlatajo, srce poslušajo in ne boš verjela - preverijo vid in sluh.
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Ne znaš brat?

Naj ti bo - še 15643jič:

Saj meni so to tudi naredili - v 1. razredu.
Zakaj že bi se morala sprehajati za njimi, da bi to dejstvo dodatno preverjala?
17758-icon_confused.gif


(Nauči se brati, potem se bova morebiti lažje pogovarjala
smirk-1.gif
Ker grem že sama sebi na jetra, da se moram v nedogled ponavljati, ker ljudje nimajo osnovnih funkcionalnih spretnosti, kot npr. bralno razumevanje preprostega teksta)
 
Nazadnje urejeno:

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Sluh so mi preverili v 1. razredu in nato v sedmem. Nato samo še na naboru (tukaj imamo dokaz, da je kozarec morda res kozarčiča
grin1.gif


Vid so mi preverili nazadnje v 3. razredu (se mi pa zdi, da je to preverjal vsak dohtar na vsakem sistematskem do takrat, ker je test pač tehnično precej bolj enostaven). V 7. klasu je bilo dovolj, da nosim očala
cool-1.gif
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:
Če mi ne verjameš, se odpravi v najbližji zdravstveni dom v času sistematskih pregledov in sledi gruči malčkov. Malo jih pikajo, malo jih šlatajo, srce poslušajo in ne boš verjela - preverijo vid in sluh.

Ne posplošuj, ker komore nimajo povsod
tongue-1.gif
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Ej, stari.
Tole je pa tako sočno napisano, da ti častim pir.
zmaga.gif

(me ne zanima, da si tolkel tudi po meni; je.bi ga, za dober tekst je treba potrpet
grin1.gif
)
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.923
1.089
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:

Ojoj... ti resnično misliš, da se v bolnicah samo poseda in kofetka.
Ne gre za to, da nekdo morda poseda in kofetka. Morda tudi ne, morda dela. Ampak če dohtarji ne naredite vsega, kar bi moralo biti narejeno, ste za en k... dohtarji. Pa mi nič ne zanima, zakaj ne naredite ...
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.255
136
63
Celje
Tole s sistematskimi je bolj tako-tako. Meni so vid preverili v 5. razredu OŠ (ko so ugotovili, da sem napol slep) pa naslednjič na pregledu za vojaškega. Takrat je bil pregled zelo podroben, ampak kljub temu zdravnica ni opazila, da nosim kont. leče in tega ni nikjer zapisala. In ker sem za vozniški izpit vzel kar zdravniškega od vojaškega pregleda, nimam nikjer zabeleženo, da vozim s kakršnimi koli pripomočki za korekcijo vida.
smile-1.gif


Sluh pa mi skozi celo OŠ sploh niso preverjali, prav tako ne v srednji šoli. Prvič so mi ga na vojaškem, drugič pa med pregledom za službo (tam so mi tudi globinski vid).
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Komoro rabijo pri avdiometriji, kjer mora pri testiranju kostnega prevajanja zvoka biti popolna tišina. Za navaden screening sluha so dovolj boljše slušalke in pena na vratih. To imajo pa praktično povsod.


Študentski sistematski pa se strinjam, da so bolj sami sebi namen. Ampak to ne spremeni dejstva, da se prej sistematika vrši.
 

Rikolus

Fizikalc
19. jul 2007
2.299
62
48
ksz.....

Aha, opažam, da ko nekaterim zmanjka argumentov zamenjajo temo....
hysterical-1.gif
svašta....

Moje izkušnje s sistematskimi pregledi v osnovni in srednji šoli... Vsakokrat smo mi pregledali vid, čisto vsakokrat... Za sluh pa tega ne morem trditi, kvečjemu naprotno, ne spomnim se, da bi mi ga sploh pregledali kdaj na sistematskem pregledu.

@kozarec: Vidim, da me ta čast ne bo doletela, da bi svoje pisarije podkrepil z argumenti, kar veliko pove o tebi...
zmaga.gif
 
Nazadnje urejeno:

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Ne, ne bo te.
Nimam ti kaj polagati računov - enako kot se ti nikoli nisi potrudil, da bi jih meni.

Vprašaj svojega zdravnika, zakaj ti je nekaj spremenil za tistih 0,5, ki si jih napisal, pa boš dobil svoj odgovor.
Saj imaš očitno velika jajca.
Ali pa morebiti ne in zato tu tako najedaš?
smirk-1.gif



@ Neko "veliko pove o tebi" besedičenje:

Zaradi mene ti lahko napišeš kar koli.
Že dolgo nisi povedal nič takega, da bi spremenilo moje mnenje o tebi.
smirk-1.gif

Zato se zastonj delaš pomembnega - tvoje mnenje o meni niti slučajno ne bo vplivalo na to, kaj jaz mislim, delam ali napišem.
 
Nazadnje urejeno:

Rikolus

Fizikalc
19. jul 2007
2.299
62
48
Kako lepo.... na koncu, ko ne veš kaj bi napisal, se poslužiš žaljenja... kako plemenito, ni kaj...

In da se vrnem na temo.
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
...... my money je na izmeri, ki jo naredi stroj. Kakšno koli bezljanje stran od tega s strani oftalmologa, mi mora biti VEDNO NATANČNO utemeljeno in razloženo, vključno z navedbami negativnih posledic za eno ali drugo. ....
Aha, ti se odločiš na podlagi argumentov in utemeljitev ali boš izbral korekcijo ali ne.
hysterical-1.gif
Ne pa na podlagi osebne presoje, če dobro vidiš ali ne. Ne, tudi če slabo vidiš z izbrano dipotrijo, pa ti oftalmolog utemelji zakaj moraš imeti slabo dioptrijo, ti to izbereš? No, za tak mimosun mi ne preostane drugega kot da ti čestitam
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
Že dolgo nisi povedal nič takega, da bi spremenilo moje mnenje o tebi.
smirk-1.gif
Seveda, ravno nasprotno od tebe. Ti s svojimi prispevki dokazuješ svojo določeno negativno lastnost, medtem ko jaz osebno se ne prepucavam tukaj po alter sceni in kažem svojo nerazsodnost
 
Nazadnje urejeno:

Theya

Pripravnik
13. okt 2007
136
0
16
ksz

Nam so preverjali vid na vsakem sistematskem pregledu-1., 3., 7. razred oš, pa 1. in 3. letnik gim, pa še 1 in 4 letnik faksa. No v četrtem letniku faksa mi je rekla, naj kar grem do okulista... Sluh pa mislm da ene 3krat v vseh teh letih...
Pri meni je bil bolj problem, ker mi niso pregledali krvi.... Vsak ima svoje, kajne?

Drugače pa nimaš drugega kot obisk okulista
smirk-1.gif
 

Rikolus

Fizikalc
19. jul 2007
2.299
62
48
Citat:
Uporabnik Theya pravi:
ksz

Nam so preverjali vid na vsakem sistematskem pregledu-1., 3., 7. razred oš, pa 1. in 3. letnik gim, pa še 1 in 4 letnik faksa. No v četrtem letniku faksa mi je rekla, naj kar grem do okulista... Sluh pa mislm da ene 3krat v vseh teh letih...
Pri meni je bil bolj problem, ker mi niso pregledali krvi.... Vsak ima svoje, kajne?

Drugače pa nimaš drugega kot obisk okulista
smirk-1.gif
Isto tudi pri meni, ampak za kri. Pri nas so vedno pikali v prst in vzeli vzorec krvi....kaj so pregledali s kapljo krvi, pa ne vem