Covid-19 Popolni LockDown 20.Novmeber 2021

jest5

Guru
18. avg 2007
25.363
-8.424
113
S tako saturacijo ne vem kaj bi sploh počel tam (sploh ker je najbrž posledica paničnega odziva na težko dihanje in posledično nepravilnega dihanja). Ko ti pade pod 90 te dajo na kisik nič prej, drugače pa marsikateri kronični kadilec ali pa kronični pljučni bolnik ima velikokrat nižjo vrednost kisika v krvi pa ne visi zato na urgenci.

Telo kroničnega kadilca/pljučnega bolnika je navajeno funcionirati pri nižji saturaciji. Popolnoma neprimerljivo z nekom, ki mu saturacija pade v roku dni ali ur.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.892
1.344
113
Včeraj sem bil z pubecom v bolnici zaradi nekega drugega sranja. Tam se oglasi fant ki je zbolel za covidom in tarna da težko diha in da ima saturacijo 92. Gladko so ga zavrnili in rekli naj gre na svež zrak z objasnilom da jemljejo samo covidne bolnike z potrjeno covidno plučnico. Tako da se mi zdi, da je situacija precej resna in v bolnico ne hodijo ljudje na dopust, kot smo slišali pravljice iz preteklih valov.

Če so nekoga zavrnili s stauracijo 92 je milo rečeno nekdo prevzel odgovornost, da se mu bo stanje verjetno še isti dan poslabšalo. Pri meni, zaradi ene druge respiratorne zadeve, so gledali ali je saturacija padla pod 95 med hojo. Kljub temu, da ni, sem tisti večer končal v zdravniški oskrbi. Je pa to bilo poleti, ko ni bilo takšnega pritiska na zdravnstvene ustanove. Zgleda sem imel srečo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Ted

Guru
8. sep 2007
1.689
577
113
Jeba je, ko se še dohtarji upogibajo Jajotovi vladi.
Glede na eksponentno rast okuženih, je zaprtje neminovno. Vprašanje je le, a se bo to zgodilo, ko bo še dovolj rezerv v zdravstvu ali pa se bo čakalo do konca, da gre vse k vragu in boš imel teden čakalne vrste za intenzivno nego ter dva dni za predihavanje.
Očitno to slovenci rabimo, da se zresnimo. Da dobimo občutek, da ljudje zaradi bolezni umirajo in da je država (in z njo ljudje) v težavah. Očitno brez tega ne gre.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.893
3.926
113
Če so nekoga zavrnili s stauracijo 92 je milo rečeno nekdo prevzel odgovornost, da se mu bo stanje verjetno še isti dan poslabšalo. Pri meni, zaradi ene druge respiratorne zadeve, so gledali ali je saturacija padla pod 95 med hojo. Kljub temu, da ni, sem tisti večer končal v zdravniški oskrbi. Je pa to bilo poleti, ko ni bilo takšnega pritiska na zdravnstvene ustanove. Zgleda sem imel srečo.
Saturacija ni merilo za nujno stanje, to sem hotel povedat. Se pogleda še vse ostale simptome in težave. Če bi recimo oseba imela 92 saturacijo in bi kazala tipične znake pomankanja kisika (obstajajo vidni znaki, ki se pojavijo ko telo začne šparat s kisikom) potem je to nujno stanje. Če pa oseba pride po lastnih nogah in teži na urgenci pa 92 ne pomeni nujnega stanja.

Po uradnih pravilih (imaš objavljene pri NIJZ) se resno stanje za covid šteje saturacija 92 ali nižje. Kot rečeno je pa to odvisno od vsakega posameznika. Če je nekdo prišel ravno z 92 je najbrž prebral prej letak od nijz in šel v full panik mode. Potem sploh ni težko doseč 92 zaradi psihe.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.892
1.344
113
Samo na podlagi saturacije ga prav tako ne bi zavrnil. Vsaj triažo bi naredil.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.946
3.056
113
Sem v skrbeh, ker nas lanskih 40+ smrti dnevno ni zresnilo.
Bo treba 100 dnevno?
V populaciji izven DSO?
Doker ni nekdo od bližnjih nobenega ne zresni smo pač tak narod (nekatere še potem ne). Škoda je edino časa in truda da se je treba s takimi sploh ukvarjat.
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.651
1.085
113
Večina bolnišnic po državi že ukinja vse nenujne programe, da bi lahko zagotovile postelje za bolnike s koronavirusom. Po besedah koordinatorja covidnih bolnišničnih postelj Roberta Carotte maksimalna zmogljivost intenzivnih postelj znaša 191.
Zakaj ukinjati programe ? Če vsi globoko verjamejo v cepiva, število intenzivnih postelj fiksirati na 191 in pika. Vsak naslednji čaka na prosto posteljo na hodniku ali na parkirišču pred bolnico, ko bodo hodniki polni. Prednostna lista: 1.cepljeni, 2.delno cepljeni, 3.necepljeni. Pa da vidimo kaj se bo zgodilo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: zino

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Preberi, da mi ni treba znova razlagat, ker sem enkrat že napisal:
Cepljeni, ki so se okužili pomeni, da se niso držali priporočil vlade #ostanizdrav#. Niso storili vse, da preprečijo širjenje virusa, nam necepljenim pa bi pamet solili. :fredi:
Pri cepljenju jim dati podpisati izjavo, da v primeru okužbe, cepljeni ne bodo iskali zdravniško pomoč oz. bodo dali prednost pri obravnavi tistim, ki se niso cepili.:evil:
Ti se kar zafrkavaj. :evil: Kaj pa, če boš imel prometno nesrečo, ki bo zahtevala intenzivno nego? Pa je ne boš dobil, ker so vse intenzivne postelje namenjene za kovid?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.893
3.926
113
Večina bolnišnic po državi že ukinja vse nenujne programe, da bi lahko zagotovile postelje za bolnike s koronavirusom. Po besedah koordinatorja covidnih bolnišničnih postelj Roberta Carotte maksimalna zmogljivost intenzivnih postelj znaša 191.
Zakaj ukinjati programe ? Če vsi globoko verjamejo v cepiva, število intenzivnih postelj fiksirati na 191 in pika. Vsak naslednji čaka na prosto posteljo na hodniku ali na parkirišču pred bolnico, ko bodo hodniki polni. Prednostna lista: 1.cepljeni, 2.delno cepljeni, 3.necepljeni. Pa da vidimo kaj se bo zgodilo.

2 leti nazaj smo se pripravljali na Bergamo in smo imeli po izjavah stroke 300+ intenzivnih postelj za covid, lani v tem času smo jih imeli 280, letos jih imamo 191. Sej počasi bomo že zaradi gripe morali imet lockdowne ker te postelje kar pobira s časom, vsaj tako zgleda.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
2 leti nazaj smo se pripravljali na Bergamo in smo imeli po izjavah stroke 300+ intenzivnih postelj za covid, lani v tem času smo jih imeli 280, letos jih imamo 191. Sej počasi bomo že zaradi gripe morali imet lockdowne ker te postelje kar pobira s časom, vsaj tako zgleda.
Zelo verjetno niso problematične fizične postelje, temveč osebje, ki ga je bistveno manj kot lani. :jok:
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.893
3.926
113
Zelo verjetno niso problematične fizične postelje, temveč osebje, ki ga je bistveno manj kot lani. :jok:

A so se spet dvignili standardi in normativi v intenzivnih? Leta 90 je bil en zdravnik za 16 pacientov, leta 2000 je bil en za 8 pacientov, sedaj za covid je pa en za 4 paciente. Plače vedno boljše, IT podpora zdravljenju vsako leto boljša, dela torej vsaj 4x manj kot nekaj let nazaj, zdravnikov vsako leto več .... nekaj ne štima tule.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.363
-8.424
113
Vsak naslednji čaka na prosto posteljo na hodniku ali na parkirišču pred bolnico, ko bodo hodniki polni. Prednostna lista: 1.cepljeni, 2.delno cepljeni, 3.necepljeni. Pa da vidimo kaj se bo zgodilo
Necepljeni bodo srečali darwina. Tu boste pa jokali, kako to ni prav, ker plačujete prispevke
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
A so se spet dvignili standardi in normativi v intenzivnih? Leta 90 je bil en zdravnik za 16 pacientov, leta 2000 je bil en za 8 pacientov, sedaj za covid je pa en za 4 paciente. Plače vedno boljše, IT podpora zdravljenju vsako leto boljša, dela torej vsaj 4x manj kot nekaj let nazaj, zdravnikov vsako leto več .... nekaj ne štima tule.
Kaj pa medicinske sestre? Samo iz UKC jih je menda v zadnjem letu 700 odšlo.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.893
3.926
113
Kaj pa medicinske sestre? Samo iz UKC jih je menda v zadnjem letu 700 odšlo.
Naslovi to vprašanje na tiste ki so se čez poletje ukvarjali s tem kako pocepit čimveč ljudi namesto s tem da bi se kaj delalo tudi na planu B (pojačanje zdravstvenih kapacitet).

Drugače sestre niso strokovni kader (kao) in jo lahko vzameš od bilokje in daš potem na intenzivno delat. Nenujnih programov ki so v pogonu je še dovolj, lani so recimo bili na čakanju ko je bia situacija kritična in so pavšalno zaprli zdravstvo niso pa prerazporejali osebja. Tako da če lani ni bilo problema pri 220 na intenzivni realno zmoremo dobit vsaj za enih 300 bolnikov kadra. Če je treba samo s tem da pogledamo kaj smo lani imeli v "lerlaufu" od zdravstva ob vrhuncu epidemije.