Polovica žensk, ki hodi po Ljubljani, ima ...

Georgie

chairman
1. sep 2007
982
0
16
Far Far Away
Ok Jernej, hvala za dodatna pojasnila. Zdajle se mi ne da naprej debatirati, moram pa priznati, da sem tudi sam pred časom že slišal in bral o pomanjkanju anesteziologov, zlasti tistih zelo dobrih, katerih vloga je izjemno pomembna pri bolj zapletenih operativnih postopkih.
 

dijo_porko

mona
6. sep 2007
2.124
54
48
122
Če sem te prav razumel, hočeš verjetno verjetno podatke o okuženosti z MRSO v porodnišnicah?

@jernej: kolonoskopije se v tujini delajo pod narkozo? Resno sprašujem, ker me v prihodnosti čakajo pregledi na tem "umazanem" področju in vem, da kakšnega posebnega užitka pri tem ni.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Saj daleč od tega, da bi trdil, da so pri nas stvari idealne. Obporodna smrtnost je še vedno malenkost večja kot v zahodni evropi, a po drugi strani dosti manjša kot drugje po svetu in vsekakor je smiselno še vedno stremeti k nižanju teh cifer.

Na živce mi gre absolutno (tu ni debate) enostransko poročanje medijev in apriori gonja proti zdravnikom. Ko dodaš še primerjave z Gvatemalo (been there), je pa evidentno, da človek nima pojma, o čem govori in da je njegov edini motiv - vzbujanje pozornosti.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Ja, v tujini ti lahko zadevo delajo pod narkozo in ljudje se večinoma kar odločajo za to. Nenazadnje je tišanje 2m dolge in 3cm široke cevi v rit and beyond vsekakor nekaj, kar bi vsak rad prespal (no ja, skoraj vsak
evil.gif
).

V Ljubljani že deluje par samoplačniških ambulant, kjer ti zadevo naredijo pod narkozo... v javnem zdravstvu pa seveda ni sredstev za kaj takega. Vsaj ne, če bi želeli ohraniti obstoječ obseg preiskav, ki je na žalost še vedno najboljša metoda za odkrivanje sprememb v prebavilih (skupaj z gastroskopijo).
 
Nazadnje urejeno:

skorpy

organizatorka
18. jul 2007
7.801
0
36
40
se ti kaj sanja kakšne so cene za kolonoskopijo v samoplačniških amublantah pod narkozo?
 

rajhenburger

Pripravnik
4. jan 2008
95
0
6
Citat:
Uporabnik dijo_porko pravi:
kolonoskopije se v tujini delajo pod narkozo? Resno sprašujem, ker me v prihodnosti čakajo pregledi na tem "umazanem" področju in vem, da kakšnega posebnega užitka pri tem ni.

Da te malo "potolažim"-sodelavec je rekel da se raje obesi kot pa da bi moral še enkrat prestati to.
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:
Na živce mi gre absolutno (tu ni debate) enostransko poročanje medijev in apriori gonja proti zdravnikom. Ko dodaš še primerjave z Gvatemalo (been there), je pa evidentno, da človek nima pojma, o čem govori in da je njegov edini motiv - vzbujanje pozornosti.

1) Bedarija

Ker človek nikjer ni trdil, da so SLO bolnišnice enake gvatemalski.
Če se je to tebi "prisanjalo", je to tvoj, ne pa naš ali njegov problem.

Sicer pa statistika Gvaltemalskih bolnišnic je vedno vnešena v isto tabelo kot Slovenskih pri WHO.
Protestiraj tam - češ kako si dovolijo to primerjati!

(upam, da smo zdaj končno vzeli lekcijo, kaj pomeni "primerjati", kaj "je enako", kaj "je primerljivo" in podobne komplicirane besedne strukture, ki so jih včasih razumeli celo srednješolci, danes jih pa niti univerzitetni folk več ne
smirk-1.gif
).

2) Bedarija

Ker imaš hkrati - v povsem istem odgovoru - jasno (celo s številko!!!) napisano statistiko okužb pri carskem rezu v ZDA!
(Si bil tam? No, njihove bolnišnice so milje - fizično in vsebinsko - daleš od Gvatemalskih!)

Zakaj te pa to ni zmotilo?

3) Bedarija

Nimaš podatkov o okužbi z MRSO pri carskih rezih po SLO porodnišnicah.
Ups, saj res - ne spremljamo.
Kako lahko sploh kaj pametnega trdiš v tej smeri oz. se zgražaš, ker ti ne verjamemo "na besedo", da smo mi pa carji na tem področju?

4) Bedarija

Ker si slep od besa, čim nekdo nekaj reče čez zdravnike.
In to tako zelo, da se ti od tega besa v tekstu prikazujejo reči, ki jih nikjer ni v resnici zapisanih.
Kot najbolj občutljiva dojenčkova ritka, ki je tako zelo občutljiva, da pleničke ne prenese niti v razdalji par metrov stran od njegove riti!

No vidiš, S TO ZADNJO "BEDARIJO" IMAM PROBLEME PRI ZDRAVNIKIH!
Nemogoče se je z njimi kar koli pogovarjati, ker so popolnoma nerazsodni, čim je nekaj napisano o njih.
Sploh če notri ni nobene pohvale.
Ker omenjena revija vsak teden nekaj pohvalnega nalapa o medicincih - pa če je to res ali pa ni.
Ampak lažnih pohval tam nikoli nihče od vas ne demantira, pač pa pustite nas ovce, da verjamemo naprej....


Tole sranje se je pa znašlo tu gor samo zato, ker LJUDI SKRBI, če je to res!
(surprise, surprise....
smirk-1.gif
)
Ampak hudičevo sranje - o tem se ne da pogovarjat!
Ker pri nas ni nobenih napak, vse se dela prav, nikoli ni nič narobe,.... PIKA!


BTW Pa še nekaj o povprečnem pacientu - o katerem cehovci sicer vse veste in to tako zelo, da se z njim sploh ne uvkarjate več.

99% jih precej natančno ve, da naše bolnišnice niso enake Gvatemalskim.
Četudi tam nikoli niso bili.
Zato tudi če bi deček rekel, da so "enake Gvatemalskim" (kar ni nikjer rekel), bi ga 99% bralcev takoj proglasilo za norca.
Preostali 1% - z njim pa manipulirate vi in maniplulira on.
(ker itak verjamejo vsemu - tudi temu, da teglci za rože lahko sami od sebe letijo v vesolje...).
 
Nazadnje urejeno:

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
BTW

Kako to, da te pa ni zmotil nemogoč besednjak, ki ga uporabljajo naši porodničarji
(to so stavki "pogovarjal sem se z ženskami v SLO in povedale so mi...").

Npr.

"vseeno ti je za otroka"

Res, čudovit besednjak za pacientko, ki jo skrbi, kako bo potem 14-21 dni sedela, lulala, kakala,...s razjahanimi in prerezanimi genitalijami (če lahko uporabim ta besednjak) in poleg vsega še skrbela za dojenca. Sploh ker ni sigurna, ali to "delamo preventivno, ker se s tem zmanjša količina dela zdravnika" ali pa "pravilno, ker je nujno".

Ne sme nič vprašat?

Ker bo v takem primeru takoj obtožena, da ji je vseeno za otroka?

Oz.

Se mora z vsem, kar zdravnik reče, vedno 100% strinjat, da "ji ne bo vseeno za otroka"?

Sploh v sistemu, ki evidentno zaposluje egoistične spačke, ki so za bildanje svojega ega sposobni tudi koga ubiti?

Pa še nekaj - tudi če je ženski RES VSEENO za otroka, se to NE REČE S TEMI STAVKI!
Ampak se najde drugega.

Je pa seveda v prvi fazi treba priznati, da to NE ZNATE PRAV POVEDATI in se potem NAUČITI PRAV POVEDATI!
Enako, kot se je treba nadrkat npr. anatonomijo.


In potem smo spet na začetku - dečko se KATASTROFALNO moti pri napotku: ženska mora biti NEUMNA in NAIVNA.
Bo najlepše prišla skozi.
Sicer morebiti z zapackanimi organi, pozabljenimi tamponi, ali kakšen dan bo prej umrla (če ima smolo - ni rečeno, da jo ima).
Generalno gledano bo pa preostali čas veliko srečnejše živela, ker se ne bo obremenjevala s tegobami našega zdravstva, možnostmi, ki jih drugje imajo, pri nas pa ne, odločitvami,.. pa še obtolžena ne bo, da ji je vseeno za otroka, ker bo delala tako, kot se od nje zahteva.
 
Nazadnje urejeno:

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.182
2.394
113
v lokalni ostariji
kozarec: ti itak ne bos rodil... ne vem kaj se matras. lahko pa ti povem da se porodnicarji vsaj v lj zelooo potrudijo ohraniti presredek in ni ravno tako kot pise tale tipck da kar rezejo... in verjemi mi da je prerezan presredek veliiiko manjse zlo kot pretrgan! kljub kao 50% rezanju je se vedno ogromno jih pretrganih!!! se pravi da le ne prerezejo kar takoj...

in ja kaj je zdaj huje? da bo 21 dni tezko lulala ker bo prerezana, rez se bo hitreje celil... ali da bo 6 mesecev tezko lulala ker bo raztrgana (raztrganina je tezja za celjenje)?

kozarec, ko bo tvoja steklenica zanosila in bos ob njej na porodu se zacni oglasat...
 

dijo_porko

mona
6. sep 2007
2.124
54
48
122
Vem, je oče dal to že parkrat skozi. Za prvič je rekel, da je skoraj vodo stisnil iz kovinske stranice postelje. Mene pa to čaka nekje pri 40ih letih. Geni kdaj tudi kaj slabega s sabo prinesejo.

LP
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Pravzaprav mi sploh ni jasno, kaj želiš povedati...


Lepo sem ti napisal (in tudi drugi), kaj je fora rezanja presredka. Če ženska želi imeti raztrganega, lahko to mirno pove in se bo delalo "po naravni poti". Seveda jo bo vsak pameten porodničar poizkušal prepričati, da ni fino biti inkontinenten pri 25ih in imeti maternični vrat izven telesa pri 35ih. Pa ti še vedno ni jasno...
bonk.gif
Ti še vedno vidiš zdravnike, ki mislijo, da so bogovi. Wake up no...


Seveda so primerjave z državami 3. sveta ful v modi... Ampak tu spet ni upoštevano, da je v porodnišnici malce drugače poskrbljeno za higieno kot v bolnišnicah. Če še nisi bila pri kakem porodu, ti povem, da velja enak protokol kot za operacijski blok. Filter, kjer se odloži vsa oblačila in obleče v obleke za enkratno uporabo.

Dobro veš, da nimam pojma o statističnih podatkih, ker pač nisem toliko v tem... zdi se mi pa na mestu, da komentiram očitno enostransko predstavljanje stvari. Tu se ne gre za "besne protiargumente", ampak zgolj za predstavitev celotne zgodbe, ki v članku vsekakor ni zapisana.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

V Sloveniji to delajo na gastroenterološki kliniki na Japljevi (ja, imagine the irony...
bonk.gif
) ter v kirurškem sanatoriju v Rožni dolini. Cene žal ne vem, ampak lahko pokličeš in se pozanimaš. Je pa levji delež zneska najem operacijske dvorane in anesteziologa (drugače je to zgolj ambulantni poseg...).
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Poanta je v tem, da bi rada videla številke.
Nič drugega.

Primer - kaj mi tvoja trditev, da je higiena enaka kot v OR pove?
Popolnoma nič.
Ker je lahko tudi higiena v OR porazna.
Da je higiena na visokem nivoju bom vedela šele, ko bomo to videli iz statistike okužb.
In sicer primerjalno z sosednimi državami + tistimi državami, ki so najboljše (temu se reče "best practice approach").

Do takrat je pa tvoje predstavljanje povsem enako enostransko, kot je njegovo.
Nihče od vaju namreč za svoje trdtive nima prav nobenih dokazov.
In v taki situaciji se vsak lahko poljubno odloči, komu bo verjel.
Kot si vsak lahko izbere tudi svojega boga.
In prav nihče mu ne more nič očitati - konec koncev nihče ni dokazal, kateri bog v resnici obstaja.

In še na koncu:
Da je treba članek brati tako, kot je v njem napisano, ne pa tako, kot ti želiš prebrati.
(ciljam na tisto Gvatemalo).
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Še dodatek -

To je pa moje osebno opažanje (nimam statistike zadaj, zato verujem v tisto, kar se meni najpogosteje prikazuje) - da zdravniki (veliko od njih) ne zna bremzat svojega jezika.
Da temu poklicu manjka šolanje o komunikaciji s pacientom (Big time!)
To je konec koncev priznal tudi Brecelj v novoletni SP Dela.
Da se mu sploh sanjalo ni, kako besede vplivajo na pacienta - njemu nepomembno, pacienti pa so to nosili domov in doma še dneve in mesece premlevali.

No, zato pa pravim, da "ženski je vseeno za otroka" nekaj, kar niti teoretično ne bi smelo pasti iz ust zdravnika.
Pa četudi je morebiti ženski res vseeno za otroka - tudi v takem primeru ta stavek ne sme pasti iz ust zdravnika.

Če zdravniki sami ne zmorejo pogruntati, kako to povedati drugače - obstajajo poklici, ki se samo s komunikacijo ukvarjajo 24/7.
Prosiš za pomoč pač njih.

Pretežko?
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Jah seveda v OR jim je sterilnost zadnja briga... in smo spet pri Gvatemali.


Sprijazni se, da je standard v Sloveniji glede na finančne razmere v zdravstvu na presenetljivo visokem nivoju. Pravzaprav še na skoraj nerazumljivo visokem nivoju.

Kar pa se številk tiče... tudi če bi jih napisal, bi potem sledil: "Kdo je pa delal raziskave??". Nima smisla.
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:

Jah seveda v OR jim je sterilnost zadnja briga... in smo spet pri Gvatemali.


Sprijazni se, da je standard v Sloveniji glede na finančne razmere v zdravstvu na presenetljivo visokem nivoju. Pravzaprav še na skoraj nerazumljivo visokem nivoju.

Kar pa se številk tiče... tudi če bi jih napisal, bi potem sledil: "Kdo je pa delal raziskave??". Nima smisla.

a) ne vem, kakšna je sterilnost OR v primerjavi s steirlnostjo OR v AUT
b) ne vem, kakšna je kakovost zdravstva v primerjavi z denarjem, ki ga tja zmečemo (če gledam statistiko od Mrkaiča v oni čvekasti temi + MOJE izkušnje z zdravstvenim sistemom v ZDA, je porazna - lahko pa mi dokažeš s številkami, da se motim - če številke seveda imaš
tongue-1.gif
)
c) kdo je delal raziskave je jasno - so podpisane. Tako da ne štekam, zakaj bi bil to sploh kakšen problem.
d) še vedno ne vem, zakaj bi "verovala" v trditve nekoga, katerega osebni finančni izplen je odvisen od števila verujočih. Sorry, nisem pripadnik nobene religije in tudi medicinske ne bom. Ko pa prinesete številke, bo pa slika že veliko boljša - pa še vi (!!!) boste vedeli, kje imate problem, ali sploh imate problem, kako pereč je ta problem, ali ga je treba prioritetno reševati ali ne... kar zdaj npr. nimate pojma, ker seveda nimate prav nobenega pametnega pregleda nad dejanskim stanjem.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Verovanje... kako primitiven izraz za neko znanstveno-tehnično-socialno področje.


Ti kar verjami v karkoli hočeš, če že ne želiš razumeti...
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Kaj jaz morem, če se je slovenski narod spomnil tako primitivno besedo.
wink-1.gif


"verovanje" drugače izhaja iz skupine besed, kamor sodi "vera", "verjeti"...

"vedenje" pa paše drugam - k besedam "vedeti", "veda",....

Ali drugače - ker nimam številk, ne vem.
In tudi ti ne veš.
Zdaj bi pa rad, da ti verjamem.
Sorry, ne morem.
Kakšnih 10 let nazaj mogoče, danes, po nekaj letnem dnevnem vojaškem drilu, kaj pomeni "vedeti", kaj pa "verjeti", ne gre več.
Ne biti besen name...

Lahko pa potegnemo diplomatski kompromis s tem, da je "verjetno" pri nas bolje (ker bolnišnice navidezno izgledajo bolj čiste), ampak dokazov za to (še?) nimamo.