Polnilne postaje za vozila na alternativni pogon

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.039
4.049
113
Saj bi mu, kot tudi tistemu Leaf-u v Cityparku, ampak, a verjameš, da sem tako razočaran nad tem, da izgubljam upanje.

Najprej smo se trudili in borili, da navadni avtomobili ne parkirajo na parkirnih mestih za polnjenje. Zdaj, ko se je ta kultura vzpostavila in zelo redko, če sploh, še vidiš navadni avto parkiran na takem mestu, pa to počnejo lastniki EV-jev. Sramota. Za to smo se borili. Najprej smo se borili, da se postavljajo polnilne postaje, potem smo se borili ozaveščati, da jih ne zaparkirajo navadni avti in kaj zdaj? Ves naš trud zlorabijo taki pajaci.

To, kar npr. počne zgornji Fluence, ni popolnoma nič drugačno, kot če bi polnilno postajo zasedel navadni avto. Ampak, za navadni avto lahko pokličeš pajka in ga bo odpeljal. Proti takemu 'Fluencu' ne moreš popolnoma nič.

Samo 200 EV-jev je na cesti, pa tak jajc. Pozivi Simona in mene, da je potrebno zaračunavati polnjenje in parkiranje, kar bi tole odpravilo, pa gredo v veter.

Sem pa bil prijetno presenečen, da sem videl dva Mitsubishi Outlanderja PHEV; eden se je polnil na Cigaletovi pri Telekomu, drugi pa pri GH Union.
Ima ga tudi moj sodelavec, tako da je lepo videti, da so na cesti.
 

CrazyFish

Pripravnik
29. jul 2015
64
0
6
Zato bi pa pomagalo če bi postavili preproste časovne omejitve. Kot na Bledu.
2399711-bled-krim.jpg
 

Priponke

  • 2399711-bled-krim.jpg
    2399711-bled-krim.jpg
    52,1 KB · Ogledi: 294
Nazadnje urejeno:

CrazyFish

Pripravnik
29. jul 2015
64
0
6
@Troll. Tako je kot si napisal. Trenutno se 99% javnih polnilnic obravnava kot polnilnice in ne parkirišča. Izjema je nekaj polnilnic po parkirnih hišah in hotelih.
Polni se pač doma, na javnih se pa dopolni.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.039
4.049
113
Citat:
Uporabnik CrazyFish pravi:
Zato bi pa pomagalo če bi postavili preproste časovne omejitve. Kot na Bledu.

Se strinjam. Torej, če je javna polnilna postaja brezplačna, časovna omejitev + parkirna ura na notranji strani avta.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.923
1.088
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik Troll pravi:
Eno nedolžno vprašanje, ker ne razumem ravno najbolje teh zadev.

Če si lastiš avto z možnostjo polnjenja elektrike, moraš po končanem polnjenju avto preparkirat? Torej imaš še eno skrb več, pri že tako ne user friendly avtomobilu. Kako pa veš, koliko časa se bo polnil, da slučajno ne bi prekoračil časa in drugemu odžiral mesta? Kaj se zgodi, če greš v gledališče, na večerjo al kakšno drugo dejavnost, kjer težko sredi izvajanja vstaneš in greš? Je v tem primeru bolje, da prideš toliko prej, da se avtomobil napolni in nato preparkiraš? Kot razumem, je najbolje, da med tem, ko se avto polni, čakaš ob njemu in takoj ko je polnjenje zaključeno, odpelješ.

Mi lahko kdo bolj podrobno razloži zgoraj napisane zadeve, ker me resnično begajo.
Če boš namesto uro in pol parkiral dve in pol, ne bo hudega (sem tudi sam pustil avto na polnilnici, medtem ko sem bil v kinu - jebiga, se ne zna sam prestavit, ko sem prišel je bil prazen, tako da je polnjenje nujno). Da se pa avto nafila v dveh urah, parikran je pa osem, je pa svinjarija.
Se je pa treba zavedat, da bo vedno nekaj takih, ki se ne znajo držat norm. Če folk neupravičeno parkira na mestih za invalide, bodo tudi na polnilnih počeli pi.darije.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.405
9.155
113
nekako se vidi da je med vami "ekologi" vsaj 50% egoističnih ciganov, glede na realno sliko ki jo opažaš.
 

Troll

Pripravnik
25. feb 2016
136
5
18
Hvala za obrazložitev.

Še eno vprašanje, če ne zameriš.
Če bi šlo za plačljivo parkirišče z možnostjo polnjenja in je nekdo plačal parkirnino za 8 ur. Je v tem priemru ok, da pusti svoje vozilo vseh 8 ur na polnilnem mestu? Ali se smatra, da naj bi ga po končanem polnjenju ravno tako prestavil v drugi boks? Kaj pa če so vsi ostali boksi polni? Pride kasneje nazaj in preveri, če se je slučajno sprostil kakšen boks?

Tematika mi je zanimiva in me zanima, kakšen je pričakovan protokol pri teh zadevah, če si bom slučajno kdaj lastil oz. mi bo v uporabo dano EV, da s svojim ravnanjem na cesti ne bom jezil ostalih uporabnikov EV
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Vse je odvisno od sistema plačevanja, če je nekdo plačal za 8 ur, bo imel tam avto 8 ur, ampak takega človeka ne boš našel, ker lastniki EV se obnašajo racionalno in nihče ne bo doplčal npr. 10 € samo za to da bo parkiran na polnilni postaji.

EV je malo, ampak sistem plačevanja bi moral vseeno biti en korak pred uporabniki, ki tako zasedajo polnilne postaje. PRi nas se žal rešuje vse z zamudo.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.039
4.049
113
Citat:
Uporabnik sajkek pravi:
nekako se vidi da je med vami "ekologi" vsaj 50% egoističnih ciganov, glede na realno sliko ki jo opažaš.

Slika je, po moje, enaka v primerjavi z navadnimi avtomobili - za primer parkiranje na invalidnih mestih ali pa direktno pred vhodom v Hofer in podobno.
Dovolj je par takih cepcev.
 

CrazyFish

Pripravnik
29. jul 2015
64
0
6
Citat:
Uporabnik Troll pravi:
Hvala za obrazložitev.

Še eno vprašanje, če ne zameriš.
Če bi šlo za plačljivo parkirišče z možnostjo polnjenja in je nekdo plačal parkirnino za 8 ur. Je v tem priemru ok, da pusti svoje vozilo vseh 8 ur na polnilnem mestu? Ali se smatra, da naj bi ga po končanem polnjenju ravno tako prestavil v drugi boks? Kaj pa če so vsi ostali boksi polni? Pride kasneje nazaj in preveri, če se je slučajno sprostil kakšen boks?

Tematika mi je zanimiva in me zanima, kakšen je pričakovan protokol pri teh zadevah, če si bom slučajno kdaj lastil oz. mi bo v uporabo dano EV, da s svojim ravnanjem na cesti ne bom jezil ostalih uporabnikov EV

To je pa čisto odvisno od situacije. Če boš parkiral in polnil na P+R, in šel z avtobusom po Ljubljani, normalno da se ne boš vračal izklopit avta. Ali pa recimo polnilnica od kina, hotela, trgovine... Opraviš po kar si prišel in se odpelješ s polno baterijo. To so parkirna mesta z možnostjo polnjenja.

Drugo so pa polnilnice, ki so namenjene polnjenju in ne parkiranju. Pri novih hitrih na avtocestah ni dileme. Te v centru Lj so pa problematične ravno zato ker ni jasno označeno ali so parkirna ali polnilna mesta.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.039
4.049
113
Ne vem sicer točno, kam bi dal tale članek, ampak je pa informativen glede postavitve polnilne postaje, če le-ta ni že priključena na obstoječi priključek:

http://www.zurnal24.si/poraba-elektrike-nic-racun-pa-dvajset-evrov-clanek-266999

Predvsem tole:
slika-_original-1458047612-1126028.jpg


Edit: Vidim, da imajo izračun moči za 3x25A napačno izračunan. Moč pri 3x25A = 17kW in ne 10kW. Sem avtorju članka poslal mail za popravek podatka.
 
Nazadnje urejeno:

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.405
9.155
113
to je povsem preveč, vse bi moralo biti na variabili razen osnovna storitev,ki pa bi morala biti fiksna ne glede na priključno moč. pika.
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
Citat:
Uporabnik AndY1 pravi:
Ne vem sicer točno, kam bi dal tale članek, ampak je pa informativen glede postavitve polnilne postaje, če le-ta ni že priključena na obstoječi priključek:

http://www.zurnal24.si/poraba-elektrike-nic-racun-pa-dvajset-evrov-clanek-266999

Predvsem tole:
slika-_original-1458047612-1126028.jpg


Edit: Vidim, da imajo izračun moči za 3x25A napačno izračunan. Moč pri 3x25A = 17kW in ne 10kW. Sem avtorju članka poslal mail za popravek podatka.

imajo prav
poglej na kak elektro
kiprano iz elektro maribor


Letna poraba 1 MWh, varovalka 1x25 A, obračunska moč 6 kW – vpliv sprememb = +31 EUR/leto
. Letna poraba 2,5 MWh, varovalka 3x20 A, obračunska moč 7 kW – vpliv sprememb = +36 EUR/leto.
Letna poraba 5 MWh, varovalka 3x25 A, obračunska moč 10 kW – vpliv sprememb = +50 EUR/leto.
Letna poraba 15 MWh, varovalka 3x25 A, obračunska moč 10 kW – vpliv sprememb = +47 EUR/leto.
 

CrazyFish

Pripravnik
29. jul 2015
64
0
6
Citat:
Uporabnik ceedevita pravi:
kaj ni točno ?
tako se obračunava priklopna moč.
teoretočno pa je nekaj čisto drugega.
idi preveriti na elektro.

OK, moral bi napisat, Te številke niso exaktne, to so bolj razredi.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Malo smo off, ampak 3 fazni priključki se vzamejo za moč po sinusu, torej zamik faz je vštet. Dejansko 3-fazni motor izkorišča moč ki je enaka medfazni razliki napetosti, torej 3x20A varovalka daje 380Vx20A = 7600W.
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
da bo stvar 1x čista :

http://www.elektro-maribor.si/index.php/omrezje/69-uporabniki/merjenje-posredovanje-podatkov-obracun

Koda:
Koristne informacije

Pri končnem odjemalcu na NN, ki se mu moč ugotavlja s pripravo
za preprečevanje prekoračitev dogovorjene obremenitve, 
se priključna in obračunska moč določata na podlagi naslednje tabele:

Gospodinjski odjem
+------------+------------------------+------------------------+
|   Nazivna  |   Enofazni priključek  |  Trifazni priključek   |
|   jakost   |                        |                        |
| omejevalca |                        |                        |
|    toka    |                        |                        |
+------------+-----------+------------+-----------+------------+
|     (A)    | Priključna| Obračunska | Priključna| Obračunska |
|            |  moč (kW) |  moč (kW)  |  moč (kW) |  moč (kW)  |
+------------+-----------+------------+-----------+------------+
|     16     |     3     |      3     |     11    |      7     |
+------------+-----------+------------+-----------+------------+
|     20     |     5     |      3     |     14    |      7     |
+------------+-----------+------------+-----------+------------+
|     25     |     6     |      6     |     17    |     10     |
+------------+-----------+------------+-----------+------------+
|     32     |     7     |      7     |     22    |     22     |
+------------+-----------+------------+-----------+------------+
|     35     |     8     |      7     |     24    |     24     |
+------------+-----------+------------+-----------+------------+
|     40     |     -     |      -     |     28    |     28     |
+------------+-----------+------------+-----------+------------+
|     50     |     -     |      -     |     35    |     35     |
+------------+-----------+------------+-----------+------------+
|     63     |     -     |      -     |     43    |     43     |
+------------+-----------+------------+-----------+------------+

Odjem na NN brez merjene moči
+------------+------------------------+------------------------+
|   Nazivna  |   Enofazni priključek  |  Trifazni priključek   |
|   jakost   |                        |                        |
| omejevalca |                        |                        |
|    toka    |                        |                        |
+------------+-----------+------------+-----------+------------+
|     (A)    | Priključna| Obračunska | Priključna| Obračunska |
|            |  moč (kW) |  moč (kW)  |  moč (kW) |  moč (kW)  |
+------------+-----------+------------+-----------+------------+
|     16     |     3     |      3     |     11    |     11     |
+------------+-----------+------------+-----------+------------+
|     20     |     5     |      5     |     14    |     14     |
+------------+-----------+------------+-----------+------------+
|     25     |     6     |      6     |     17    |     17     |
+------------+-----------+------------+-----------+------------+
|     32     |     7     |      7     |     22    |     22     |
+------------+-----------+------------+-----------+------------+
|     35     |     8     |      8     |     24    |     24     |
+------------+-----------+------------+-----------+------------+
|     40     |     -     |      -     |     28    |     28     |
+------------+-----------+------------+-----------+------------+
|     50     |     -     |      -     |     35    |     35     |
+------------+-----------+------------+-----------+------------+
|     63     |     -     |      -     |     43    |     43     |
+------------+-----------+------------+-----------+------------+
|     80     |     -     |      -     |     -     |     55     |
+------------+-----------+------------+-----------+------------+
|     100    |     -     |      -     |     -     |     69     |
+------------+-----------+------------+-----------+------------+
|     125    |     -     |      -     |     -     |     86     |
+------------+-----------+------------+-----------+------------+
|     160    |     -     |      -     |     -     |     110    |
+------------+-----------+------------+-----------+------------+
|     200    |     -     |      -     |     -     |     138    |
+------------+-----------+------------+-----------+------------+
 

N75

Pripravnik
13. jul 2012
253
0
16
N.Gorica
Citat:
Uporabnik AndY1 pravi:
Ne vem sicer točno, kam bi dal tale članek, ampak je pa informativen glede postavitve polnilne postaje, če le-ta ni že priključena na obstoječi priključek:

http://www.zurnal24.si/poraba-elektrike-nic-racun-pa-dvajset-evrov-clanek-266999

Predvsem tole:
slika-_original-1458047612-1126028.jpg


Edit: Vidim, da imajo izračun moči za 3x25A napačno izračunan. Moč pri 3x25A = 17kW in ne 10kW. Sem avtorju članka poslal mail za popravek podatka.

3x25A je 17kW (plačaš samo 10kW)
nad 3x25A plačaš polno ceno