Poceni peč na pelete

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.822
113
pri taščici
Dvomim da najdes uplinjevalno pec ozjo od 60cm. Vecina uplinjevalnih peci zahteva stranski dostop za ciscenje. Obicajno je ena stran dovolj.
Ne montiraj uplinjevalne peci brez zalogovnika! Uplinjevalna pec rabi vsaj jurja zalogovnika. Ne se smesiti z 200l bojlerjem kot zalogovnik. Potem daj rabljeno staro klasiko za 100 evrov notri.
Cim manjso, 20-25kw. Drugace pa kurjava na pelete najbrž trenutno ni 2x drazja od kupljenih drv.
Ce zelis imeti avtomatiko,, ki bo zahtevala 1x obisk kurilnice dnevno, potem peleti ali pa pec in zalogovnik jurja+.
Klasicna pec na centralno bo pa grela hiso, samo ce bos veckrat dnevno jo nalagal, pa kljub temu imel zjutraj mrzlo hiso.
Ce pa imas namen kdaj ogrevati dva objekta, pa definitvno podprem uplinjevalno pec. Svaki ogrevajo z njo jurja m2. 2/3 staro desetletje, povprecno izolirano, 1/3 hisa iz juge v original stanju.
Je pa res da je 43kw pec in skupaj skoraj 5m3 zalogovnika.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Zato pa preverjam več opcij.

Imam zdaj klasično peč na drva notri. Pa zjutraj ni nič mrzla hiša.. Nadevam še tam okrog desete ure ,pa je zjutraj še čisto lep toplo. Imam termostate na radiatorjih. Žerjavice pa ni več. Ob šestih sedmih podkurim . Dve bolj drobni drvi ,kocko za podžiganje in peč že tuli.. ;) Osebno zame, poudarjam zame najboljši način ogrevanja. Toplo pa kolikor me je volja.
Če bo kriza pa grmovje posekam ,še vedno me ne bo zeblo.

Trenutni trendi ,in omejitve glede navadnih peči pač narekujejo da bodo potrebne spremembe.
Iskreno me še vedno najbolj vleče vsaj približno klasiki .(najbliže je še vseeno uplinjevalni kotel)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi
Zato pa preverjam več opcij.

Imam zdaj klasično peč na drva notri. Pa zjutraj ni nič mrzla hiša.. Nadevam še tam okrog desete ure ,pa je zjutraj še čisto lep toplo. Imam termostate na radiatorjih. Žerjavice pa ni več. Ob šestih sedmih podkurim . Dve bolj drobni drvi ,kocko za podžiganje in peč že tuli.. ;) Osebno zame, poudarjam zame najboljši način ogrevanja. Toplo pa kolikor me je volja.
Če bo kriza pa grmovje posekam ,še vedno me ne bo zeblo.

Trenutni trendi ,in omejitve glede navadnih peči pač narekujejo da bodo potrebne spremembe.
Iskreno me še vedno najbolj vleče vsaj približno klasiki .(najbliže je še vseeno uplinjevalni kotel)


drva so tvoja ali jih kupuješ?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.822
113
pri taščici
Drva so zaenkrat edina kurjava katera ti z.malo pridnosti in ne prevec izbircnosti ne morejo obdavciti prav hudicevo.
Lahko ti samo obdavcijo pec. Nadzora koliko porabis drv pa je zelo tezko narediti.
Jaz trenutno polovico kurjave uporabim smrekove veje. Je sicer nekaj dela z njihovo pripravo, ampak ne rabis pa orodja za nekaj tisoc evrov.
Malo rekreacije pa ne skodi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Jaz zaenkrat še kurim bukova polena.. Zato sem pa zapisal ,da če bo hudičeva kriza lahko začnem pa sekati magari grmovje ,na toplem s takšno pečjo si pa le ,še vedno.
 
Zato pa preverjam več opcij.

Imam zdaj klasično peč na drva notri. Pa zjutraj ni nič mrzla hiša.. Nadevam še tam okrog desete ure ,pa je zjutraj še čisto lep toplo. Imam termostate na radiatorjih. Žerjavice pa ni več. Ob šestih sedmih podkurim . Dve bolj drobni drvi ,kocko za podžiganje in peč že tuli.. ;) Osebno zame, poudarjam zame najboljši način ogrevanja. Toplo pa kolikor me je volja.
Če bo kriza pa grmovje posekam ,še vedno me ne bo zeblo.

Trenutni trendi ,in omejitve glede navadnih peči pač narekujejo da bodo potrebne spremembe.
Iskreno me še vedno najbolj vleče vsaj približno klasiki .(najbliže je še vseeno uplinjevalni kotel)


ogreval bi 2 hiši v bodoče...kakše so kaj želje, zahteve, načini življenja v teh dveh hišah? (ena je mislim da tvoja?)
Imata hiši morda vsaka svoj dimnik v dnevnih prostorih (hodnik, dnevna soba itd)
lahko to malce bolj opišeš?
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
ogreval bi 2 hiši v bodoče...kakše so kaj želje, zahteve, načini življenja v teh dveh hišah? (ena je mislim da tvoja?)
Imata hiši morda vsaka svoj dimnik v dnevnih prostorih (hodnik, dnevna soba itd)
lahko to malce bolj opišeš?
Ne želim še konkretno obelodaniti in prehitevati .

Hiše so obe moje. Razmišljam celo o neki skupni kurilnici izven obeh hiš v manjšem gospodarskem poslopju.
 
Ne želim še konkretno obelodaniti in prehitevati .

Hiše so obe moje. Razmišljam celo o neki skupni kurilnici izven obeh hiš v manjšem gospodarskem poslopju.

kaj pa opcija 2 etažni teči na pelete, pa vsako posebej ogreval, sanitarno vodo mel skupno pa grel s kakmi kolektorji?
to je po mojem top šit varianta. Jaz z eno tako grejem cca 90 m2 in stvar deluje u nulo
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
kaj pa opcija 2 etažni teči na pelete, pa vsako posebej ogreval, sanitarno vodo mel skupno pa grel s kakmi kolektorji?
to je po mojem top šit varianta. Jaz z eno tako grejem cca 90 m2 in stvar deluje u nulo
Vse je še odprto...Izvedba bo nslednje ali še leto kasneje.. Ko se zadeve okoli vsega tega na trgu še malo izkristalizirajo.. Je pa pomembno ,da večina sistema bo visokotemperaturno ogrevanje z radijatorji..
 
Vse je še odprto...Izvedba bo nslednje ali še leto kasneje.. Ko se zadeve okoli vsega tega na trgu še malo izkristalizirajo.. Je pa pomembno ,da večina sistema bo visokotemperaturno ogrevanje z radijatorji..

lahk ti povem za mojo martino mislim da tolerira vodo nekje 65, 70 stopinj max..... sam načeloma mi več kt 45 C ne rabmo (hiša okej izolirana, zime tud niso nek bavbav). Smo pa rešili zadevo tako da se peč ne ravna po temepraturi sobe, ampak po temperaturi vode..tako stalno deluje (lahko zelo minimalno a deluje), ker povratna voda se vedno majčkn ohladi in maš vedno fajn toplo... Radiatorji so Fondital, grejejo se 3 spalnice + hodnik (radiatorji), peč greje dnevno + kuhinjo

vrh glave kar se toplote tiče, porabu še ekosklad subvencijo.....winwin kombinacija
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Za kaj si se potem odločil? za prensono plinsko peč ali kaj drugega?
Da malo osvežim temo..

Zaenkrat bo pod nadstreškom plinska peč.. Eno sem malo preizkusil ,in se mi je za tistih par ur tako preizkusa kot tudi moje nekje predvidene uporabe čisto ok..

Sem gledal malo po bolhi,marketplacu ,vse hitro prodano .Sem jo naročil na mimovrste ,sedaj pa jo čakam..100 evrov ,nova z garancijo ,sistem infrardečega gretja s tremi polji..

Me pa dodatno zanima nekaj.

A jeklenko polnjeno s propanom imajo tudi na pumpah ali moraš kje druge menjati ?

Berem ,da je za zunaj bolje če je polnjena samo s propanom ? Pri kateri temperaturi so težave s propan/butan ?


A pa jeklenko polnjeno samo s propanom lahko daš potem tudi v kuhinjski štedilnik ali ne ??

lp
 
Da malo osvežim temo..

Zaenkrat bo pod nadstreškom plinska peč.. Eno sem malo preizkusil ,in se mi je za tistih par ur tako preizkusa kot tudi moje nekje predvidene uporabe čisto ok..

Sem gledal malo po bolhi,marketplacu ,vse hitro prodano .Sem jo naročil na mimovrste ,sedaj pa jo čakam..100 evrov ,nova z garancijo ,sistem infrardečega gretja s tremi polji..

Me pa dodatno zanima nekaj.

A jeklenko polnjeno s propanom imajo tudi na pumpah ali moraš kje druge menjati ?

Berem ,da je za zunaj bolje če je polnjena samo s propanom ? Pri kateri temperaturi so težave s propan/butan ?


A pa jeklenko polnjeno samo s propanom lahko daš potem tudi v kuhinjski štedilnik ali ne ??

lp
A jeklenko polnjeno s propanom imajo tudi na pumpah ali moraš kje druge menjati ? pumpe majo propan butan klasična mešanica.
https://www.ina-slovenija.si/plin/plinska-jeklenka/plinska-jeklenka-10-kg/ tile pa majo tudi sam propan...lahk pa še na plindom preveriš če majo tudi oni kako tako stvar na zalogi. Sploh ker dostavljajo na dom

Berem ,da je za zunaj bolje če je polnjena samo s propanom ? Pri kateri temperaturi so težave s propan/butan ?
https://esenssys.com/liquefied-petroleum-gas-guide/ tam proti dnesu strani imaš tabelo kjer maš navedene temperature in tlake v različih enotah. Upoštevaj da če češ plin rabt mora biti v jeklenki višji tlak kt zunaj. Ni problem v mešanici v jeklenki (para, tekočina), težava nastane ker ima plin prenizek tlak napram zunanjemu in ti ne bo uhajal ven

https://www.propane101.com/propaneliquidandvapor.htm https://en.wikipedia.org/wiki/Fahrenheit

kdaj je še propan uporaben , morš pa farnhajte pretvort v celzije..maš pa zravn link do wikipedije

tule maš še en graf plinskih mešanic in/ali čistih plinov kako se tlak in temperatura spreminjata, posledično lahk vidiš ali bo tvoja mešanica uporabna v danih pogojih ali ne.

A pa jeklenko polnjeno samo s propanom lahko daš potem tudi v kuhinjski štedilnik ali ne ??

verjento bi šlo...propan je C3, butan C4 se pravi bi znalo iti skozi z nekoliko višjo porabo..ker je pač čisti plin majčkn bolj švoh (energetsko gledano) kt mešanica. Rabiš pa potem ustrezne šobe torej tiste za UNP, ker če boš namestil tiste za zemljski plin (metan je c1 in to je ta zemljski plin) imajo širšo luknjo za izhod plina, ker je plin revnejši in se ga več porabi kt c3 oz mešanice c3&c4. Če boš namestil šobe za zemljski plin (metan) in rabil propan ali mešanico propan butan boš mel fire party pa tud kako osmojeno omarico. In kontra, če boš namestil šobe za UNP in rabil metan (zemljski plin) ne bo efekta oz ti bo brlelo, ker bo pretok plina premajehn in plin kot tak ni ravno energetko bogat kot njegova žlahta propan oz mešanica propan butan

je pa se trba tudi vprašati ali se ga splača met za štedilnik....jeklenka je ponavadi v kaki kleti, kuhinji, tam tako mrzlo spet ni. Drugo je pa tudi cena, predvidevam da je čisti propan dražji od mešanice oz unp (lpg) saj je unp stranski produkt predelave surove nafte v različne frakcije (goriva), da pa iz unp dobiš sam propan pa morš mešanico unp ustrezno obdelati (predvidevam da se zadeva zavre in propan ki ima nižje vrelišče se prej izloči)
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Dober si tole obdelal..

Ne bom si kompliciral. Par metrov stran imam prostor kjer definitivno ne zmrzuje tudi pri -20 ne ,tako da če bo res mraz ,jeklenko na "toplo" in ob uporabi v peč..