Pobuda za spremembo zakona O DNEVNIH LUČEH

map

Guru
6. jul 2008
7.788
1.927
113
najrajš na babi
Da ne bote diplomirali z temi senzorji. Na mojem jajc renoju za 16 jurjev zadeva dela tako kot more. Problem, pa ne samo pri renoju ampak pri vseh avtih je tista difuzna svetloba. Recimo jutranja megla, sonce se dviguje. Vbistvu je megleno, skozi pa pali sonce. Svetlobe je dost, vidljivost zaradi megle pa porazna. Takrat je pač treba ročno vklopit.

Moja stara corsa l 2005 dnevne luči po defoltu svetijo kratke, ker nima led in tudi zadnje svetijo, osvetlitev armature je vgasnjena, dolge luči preko ročice ne delajo. Ko se stemni pa vklopiš stikalo za luči, dolge delajo in armatura se zasveti, tak je najboljš.

Pa še nekaj. nekaj postov više je en strokovnjak napisal, da H7 crkujejo kot nore. Se strinjam, na jajcih tipa clio, polo, punto, te največ vidiš enookih. v 4 letih na corsi sem zamenjal eno samo H7. Na meganu 3 v 2,5 letih niti ene. Na megane 2 sem menjal na cca. leto in pol. Pa še hint. Na megane 2 jo komot zamenjaš od goraj v cca 20 sekundah. Samo prav moreš k zadevi pristopit. prvič mi je avtolektričar z knapovsko roko zamenjal odzgoraj, potem sem po njegovi metodi menjal sam.
 
Nazadnje urejeno:

yamahafazer

Fizikalc
15. mar 2010
1.597
68
48
Ne vem kaj se VAG-ovci jocete
wink-1.gif
 

map

Guru
6. jul 2008
7.788
1.927
113
najrajš na babi
Jest nisem doben vagovc, ga pa dut imamo pri bajti. Ma svoje cvetke, sem že veliko pisal kle gor. Z vagom se obremenjuje predvsem fotr, pa po vseh šlamparijah na golfu bo šel po novega T-roca. Potem bom pa spet jest poslušal, zakaj je to tako narejno, drugo drugače.
bonk.gif
 
Nazadnje urejeno:

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Citat:
Uporabnik vomedo pravi:
Tebe sem totalno sprofalil... odgovarjal sem @Malecky, citirat pa bi moral @stankozaspanko. Jebiga, zajebal, pardon.

Hm, zakaj že bi moral citirati mene? Kar sem napisal drži. Za cliota ne vem ali ima senzor pri vseh nivojih opreme ali ne, zato tudi nisem nič pisal o tem.

Btw., nimam ne renoja, ne fauveja ampak BMW, tako kot malecky včasih.
tongue-1.gif
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Tnx za info, naša je naročila osnovnega life, tako da senzorjev očitno ne bo. Sicer imaš pa lahko luči vklopljene stalno in ne rabiš nobenih senzorjev.;)
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Citat:
Uporabnik stankozaspanko pravi:
Tnx za info, naša je naročila osnovnega life, tako da senzorjev očitno ne bo. Sicer imaš pa lahko luči vklopljene stalno in ne rabiš nobenih senzorjev.;)

Moja ima Capturja in ravno tako ni senzorja. Na žalost pa ne moreš imet niti stalno vkopjenih luči, ker potem ostanejo prižgane tudi, ko ugasneš avto
bonk.gif
. Če ne bi videl, ne bi vrjel, da se pri avtomobilu narejenem v teh časih (ki ima mimogrede navigacijo, bluetooth in podobne igrače), luči ne ugasnejo same vsaj, ko ugasneš vozilo (če je že senzor prevelika znanost).
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.262
5.820
113
pri taščici
Se sreca da imata moji dve stari kociji pri dnevnih luceh ugasnjeni samo armaturko, osvetlitev gumbov, radia in tablice zadaj. Pri VAG se nekoliko bolj svoh svetijo spredaj. Tako se da na pol legakno tudi ponoci odpeljat kak km brez obracanja stikala. Ne morem pa takrat prizgat dolgih (lahko pa poblendam), niti meglenk.
In ja, na sreco se nisem naletel na kamperja na AC v izredno slabi vidljjivosti brez osvetlitve zadaj. Sem pa dozivel ponoci da je neosvetljena prikolica zakrivala luci avta. Takrat pa ni veliko manjkalo da bi se zarinil pod prikolico. Pa ni letelo niti 150+.

Je pa res da sem obicajno na cesti v urah ko je veliko prometa na cesti.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.262
5.820
113
pri taščici
Od kar menjam pregorelo zarnico s tisto iz police v garazi ( in ne iz seta iz prtljaznika) se mi zdi da jih menjam precej manj.
Ali pa je to krivo, da sedaj kupjem poceni zarnice po 5evrov dva kosa, namesto 15 evrov kos.
bonk.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.262
5.820
113
pri taščici
Tema je stara dve leti, se je ze nasel alteras ki je dal pobudo (ali vsaj link do te teme) komu ki pripravkja zakone v tej drzavi?
 

nacek

Majstr
13. okt 2012
2.811
500
83
odgovor
in karavana gre naprej

Odziv objavljen: 29.01.2015

Odziv Ministrstva za infrastrukturo

Skladno s prvim odstavkom 71. člena Zakona o pravilih cestnega prometa (Uradni list RS, št. 82/13 – uradno prečiščeno besedilo) mora voznik motornega vozila ali skupine vozil voziti v cestnem prometu s prižganimi dnevnimi svetilkami ali zasenčenimi žarometi. Vse zahteve glede vgradnje svetlobnih in svetlobno - signalnih naprav na vozilu določa Pravilnik UN/ECE številka 48. Ta pravilnik v točki 6.19.7 glede električne vezave določa, da so svetilke za dnevno vožnjo vključene samostojno in niso vklopljene istočasno kot prednje in zadnje pozicijske svetilke, gabaritne svetilke, bočne svetilke in svetilke zadnje registrske tablice. To so torej zahteve iz mednarodno veljavnega pravilnika UN/ECE, ki velja tudi v Republiki Sloveniji in po katerem proizvajalci izdelujejo in homologirajo vozila, ki se lahko dajejo promet v Evropski uniji in ostalih državah, ki priznavajo mednarodne pravilnike UN/ECE.

Zakon o pravilih cestnega prometa pa tudi v četrtem odstavku 71. člena določa, da mora voznik ob zmanjšani vidljivosti uporabljati zasenčene žaromete ali meglenke ali kombinacijo teh žarometov.

http://predlagam.vladi.si/webroot/files/6405_PVS%206405%20MzI,pdf.pdf
 
Nazadnje urejeno:

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.868
5.467
113
Citat:
Uporabnik XSIDE pravi:
Citat:
Uporabnik stankozaspanko pravi:
Tnx za info, naša je naročila osnovnega life, tako da senzorjev očitno ne bo. Sicer imaš pa lahko luči vklopljene stalno in ne rabiš nobenih senzorjev.;)

Moja ima Capturja in ravno tako ni senzorja. Na žalost pa ne moreš imet niti stalno vkopjenih luči, ker potem ostanejo prižgane tudi, ko ugasneš avto
bonk.gif
. Če ne bi videl, ne bi vrjel, da se pri avtomobilu narejenem v teh časih (ki ima mimogrede navigacijo, bluetooth in podobne igrače), luči ne ugasnejo same vsaj, ko ugasneš vozilo (če je že senzor prevelika znanost).

Si prepričan da se po 2-3h minutah ne ugasnejo same od sebe? Še v osnovnem i30 iz 2011 mi to naredi pa da ti ne bi v novem Capturju...
sprasujem se.gif


Followmehomepress!
wink-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

map

Guru
6. jul 2008
7.788
1.927
113
najrajš na babi
Citat:
Uporabnik XSIDE pravi:
Citat:
Uporabnik stankozaspanko pravi:
Tnx za info, naša je naročila osnovnega life, tako da senzorjev očitno ne bo. Sicer imaš pa lahko luči vklopljene stalno in ne rabiš nobenih senzorjev.;)

Moja ima Capturja in ravno tako ni senzorja. Na žalost pa ne moreš imet niti stalno vkopjenih luči, ker potem ostanejo prižgane tudi, ko ugasneš avto
bonk.gif
. Če ne bi videl, ne bi vrjel, da se pri avtomobilu narejenem v teh časih (ki ima mimogrede navigacijo, bluetooth in podobne igrače), luči ne ugasnejo same vsaj, ko ugasneš vozilo (če je že senzor prevelika znanost).

naš službeni megane ima isto, se pa vgasnejo ko avto na daljinca zakleneš ( nima pametne kartice). Probaj, pa povej, če je tako.
 

map

Guru
6. jul 2008
7.788
1.927
113
najrajš na babi
Citat:
Uporabnik stankozaspanko pravi:
Tnx za info, naša je naročila osnovnega life, tako da senzorjev očitno ne bo. Sicer imaš pa lahko luči vklopljene stalno in ne rabiš nobenih senzorjev.;)

Po mojem se ne vgasnejo ko avto ugasneš, ko ga pa zakleneš se pa vgasnejo, vsaj tako ima službeni megane v naši firmi, res pa da nima ledic, gorijo kratke, ampak, če imaš luči na ričici skoz pržgane, se ne vgasnejo ko avto ugasneš, ampak ko ga zakleneš se pa vgasnejo. Mal sem zakompliciral, ampak tako je.
 

map

Guru
6. jul 2008
7.788
1.927
113
najrajš na babi
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Se sreca da imata moji dve stari kociji pri dnevnih luceh ugasnjeni samo armaturko, osvetlitev gumbov, radia in tablice zadaj. Pri VAG se nekoliko bolj svoh svetijo spredaj. Tako se da na pol legakno tudi ponoci odpeljat kak km brez obracanja stikala. Ne morem pa takrat prizgat dolgih (lahko pa poblendam), niti meglenk.
In ja, na sreco se nisem naletel na kamperja na AC v izredno slabi vidljjivosti brez osvetlitve zadaj. Sem pa dozivel ponoci da je neosvetljena prikolica zakrivala luci avta. Takrat pa ni veliko manjkalo da bi se zarinil pod prikolico. Pa ni letelo niti 150+.

Je pa res da sem obicajno na cesti v urah ko je veliko prometa na cesti.

Preberi si moj post z začetka te strani. Corsa ima isto. Taboljši sitem brez teh senzorjev.


Pa ker se zarečenega kruha največ poje, sem se danes zjutraj peljal mimo ene trgovine in zrcalno videl svoj avto (corsa) v odboju izložbe. Glej ga šmenta. Prednja leva kratka ne gori. tako da sem v 4 letih zamnjal 2 žarnici H7 za kratke luči.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Citat:
Uporabnik map pravi:
naš službeni megane ima isto, se pa vgasnejo ko avto na daljinca zakleneš ( nima pametne kartice). Probaj, pa povej, če je tako.

Bom probal. Glede na to, da cvili dokler ne ugasneš luči, sem predvideval, da jih sam ne misli. Če jih dejansko ugasne, super. Samo ne vem čemu potem to cviljenje.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

cheer.gif
... medklic.

Kaj res imate vsi Megane in Cliote? Pa ste še pred par leti tule gor vsi dokazovali, kako Renault sploh avto ni !
shocked-1.gif


Super, me veseli, da je še kje kdo ...
smirk-1.gif
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.868
5.467
113
Si pa že star da si bil 1996 v tretji puberteti
evil.gif